Pagina 11 din 11 PrimulPrimul ... 567891011
Rezultate de la 151 la 162 din 162

Subiect: TERAPIA IERTARII

Camelia Avatar
    Camelia este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit Re: TERAPIA IERTARII

Citat Citat din Ion Furtuna Vezi post
    Se poate sa precizati mai clar destinarii postarii dumneavoastra?
    nu este cazul. ma bazez pe inteligenta lor nativa..
    "Capul plecat sabia nu-l taie, dar nici soarele nu-l vede!" - proverb romanesc

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Marchidan21 este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    213

Două postări interensante despre iertare:

"El nu ne-a iubit"
    http://silentiumlink.blogspot.com/20...-ne-iubit.html

și un "duel" cu Oreste,
    http://silentiumlink.blogspot.com/2009/12/eteros.html
    Renunțînd la puțină libertate de cuget pentru a cîștiga puțină securitate spirituală nu le meriți pe niciuna și le vei pierde pe amîndouă.

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

E site-ul tau?
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Marchidan21 este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    213

Citat Citat din lovelife Vezi post
    E site-ul tau?
    Al unui prieten bun. Eu nu țin saituri, bloguri sau altceva. Prefer să vorbesc direct pe forumuri sau messenger. Eu îmi folosesc memoria nu cărțile altora.
    Renunțînd la puțină libertate de cuget pentru a cîștiga puțină securitate spirituală nu le meriți pe niciuna și le vei pierde pe amîndouă.

Camelia Avatar
    Camelia este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Citat Citat din Marchidan21 Vezi post
    Două postări interensante despre iertare:

"El nu ne-a iubit"
    http://silentiumlink.blogspot.com/20...-ne-iubit.html

și un "duel" cu Oreste,
    http://silentiumlink.blogspot.com/2009/12/eteros.html
    am citit.. of, of.. da' cat de oropsit a fost nenea asta , saracul, de are atata nevoie de iubire, incat nu poate sa il ierte pe Iisus ca nu il mangaie pe crestet?

pai ideal asa ar fi, sa iubim si sa fim iubiti si, mai mult, sa nu consideram ca gesturile pe care le facem reprezinta ceva deosebit. ceea ce i-a scapat lui din vedere este faptul ca NICAIERI Iisus nu a spus ca El personal iarta pe cienva..El era tolerant ca asa ii era firea.. si temperamentul.. dar peste tot spune ca Dumnezeu iarta.. si pe cruce fiind, a cerut Tatalui Ceresc sa ierte omenirea ca, saraca, e intr-un asemnea hal de abrutizare, incat, habar nu are ce face! si a zis-o cu tot sufletul.. din iubire a cerut un hatar pentru ametitii care bantuiau ca mustele in jurul felinarului..

Oamenii, mai tarziu, cugetand la ceea ce a facut El, Iisus, pentru noi, au considerat acest gest cel mai mare sacrificiu posibil.. sa daruiesti viata pentru a mantui niste jegosi.. si faptul ca El a cerut indurare pt omenire, de la Tatal, a fost apreciat ca o iertare suprema data chiar de Mantuitor..

asta se intampla si cu eroii care isi dau viata intr-un razboi. nici un erou nu se crede pe sine erou. el face ce considera ca trebuie in acea clipa.. e un om....

insa oamenii, mai apoi, cei ramasi , isi dau seama ca fara jertfa acelora, ei ar fi acum in alta stare decat aceea de pace, de bunastare, etc. deci e un gest de recunostinta al celor ce primesc darul de iubire, nu e eticheta pe care si-o pun ei in frunte..
    adica jertfa e considerat de cei ce apreciaza de pe margine evenimentul si nu de catre cel ce il declanseaza.. ce o fi as ad egreu de inteles, nu pricep...

Doamne, nu mai stiu cum sa le suceasca si sa le rasuceasca, doar-doar ne vor face s ane dezicem.. cata ravna, dom'le, cata perseverenta!
    Ultima editare de Camelia : 18 ian 2010 la 21:03
    "Capul plecat sabia nu-l taie, dar nici soarele nu-l vede!" - proverb romanesc

Didina este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Citat Citat din cris Vezi post
    "
    Iertarea este urmata de iubire ,dar acestea au loc prin constientizare"
    Ah, Cris, acuma inteleg problema ta! Tu crezi ca pestele se impute se la coada!

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Citat Citat din savanah Vezi post
    Dar mi-ar place sa vad ca nu se mai poarta atit de rau cu oamenii.
    Savanah, spunand ca acesta e motivul pentru care vrei sa-l "indrepti" pe seful tau, trag concluzia ca nu e un motiv atat de altruist pe cat iti place sa crezi.
    Cand scopul tau va fi seful tau, iar nu evitarea suferintei celor ce intra in contact cu el, probabil vei intelege si ce trebuie sa faci. Sau nu.

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Citat Citat din Camelia Vezi post
    pai ideal asa ar fi, sa iubim si sa fim iubiti si, mai mult, sa nu consideram ca gesturile pe care le facem reprezinta ceva deosebit. ceea ce i-a scapat lui din vedere este faptul ca NICAIERI Iisus nu a spus ca El personal iarta pe cineva.
    Draga Camelia, "ai pus punctul pe i, de la iertare", vorba Dlui. Furtuna.
    Multi sfinti, spun, simplu, ca pentru iertare trebuie sa aplicam "tehnica" ISUS PE CRUCE, cand se roaga pentru cei ce il rastignesc. Psalmul 22 este "gandul" lui Isus de pe cruce catre Tatal. Si, cu acesti 2 pasi simpli, plus rugaciunea in trei parti (care e minunata), ar trebui sa rezolvam problema iertarii.
    Si atunci, de ce inca amintim de "lipsa responsabilitatii" care trebuie iertata, de ce punem un jurnal "la vedere", poate-poate l-o citi? (daca mai sap pe forum, sigur mai gasesc ceva). Pentru ca mai sunt sentimente? Nici nu trebuie sa dispara. Caci si Isus ne iubeste dar, cum spune Apostolul Iubirii, nici eu, nici tu nu "ne-am pus sufletul" pentru cineva, din iubire (caci altfel nu am mai vorbi aici si acum). Caci atunci cand iubesti cu adevarat, renunti la tot, iti pui sufletul pentru el, iar restul sunt fleacuri; caci atunci te simti atat de "bogat" sufleteste ca iertarea TA fata de el nici nu mai intra in discutie, caci nu Tu trebuie sa ierti.
    "Bogatia" interioara nu este data de lucrurile pe care le acumulezi (lucrurile pe care i le ierti, in cazul nostru), ci de cele la care renunti.
    Si procesul incepe cu tine, apoi cu el.
    Iti urez mult succes!

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Aseara era cam tarziu si nu am dezvoltat ideea asa cum ar fi trebuit. Nu voi spune nimic nou, ci aceleasi lucruri care s-au spus deja pe aceasta tema, dar intr-o alta formulare.
    Ma repet si spun ca in Evanghelia lui Ioan, daca o citim cu atentie, gasim recursuri pentru a actiona in orice situatie din viata de zi cu zi. In cap. 13 (Cina cea de Taina), vers. 21, spune Ioan: "Iisus, zicand acestea, s-a tulburat cu duhul si a marturisit si a zis: Adevarat, adevarat zic voua ca unul dintre voi Ma va vinde."
    Inainte de a merge mai departe, as vrea sa reiau o idee a gabrinei si dezvoltata putin de catre Camelia: de ce sa nu tinem cont, in aceasta discutie, si de hoti, criminali, violatori, mitocani, sinucigasi, posedati samd?
    Ce este hotul daca nu cel ce rapeste un bun?
    Iar criminalul si sinucigasul, cel ce rapeste viata trupului?
    Iar violatorul, ce lce rapeste viata sufletului?
    In insasi lumea delicventilor exista ierarhii, violatorii fiind pe treapta cea mai de jos!
    Probabil ca sunt multe persoane care intra pe forum si au trecut prin cel putin o asemenea situatie. Si atunci, ce poate face cel ce a fost violat?(nu e o intrebare retorica!) Sau cel care a fost "ucis" in pantece, sistematic, dar printr-o "minune", a supravietuit si s-a nascut? Sau cel ce a vrut sa se sinucida si nu a "reusit"? Sau cel caruia i s-a furat un telefon sau... o casa? Sau cel ce a fost umilit si batjocorit?
    Te-a "suparat" fratele tau prin toate acestea? " Bine ar fi fost sa nu fie asa" (Sf. Augustin). Cel ce are iubire nu va judeca, nu se va supara, nici nu va avea vreun sentiment de frica, sau rusine, sau vina, sau tradare. Ci se va tulbura cu duhul si se va mahni ca el a fost cauza sau ocazia ca fratele lui, datorita "slabiciunii" sale, sa se manifeste impotriva Iubirii si Armoniei Universale. Si cu umilinta va cere lui Dzeu. sa il ierte, pentru ca, cu stiinta sau fara, l-a "smintit" pe fratele sau. Si, unindu-se prin iubire cu Hristos pe cruce, va dori "sa-si puna sufletul" pentru fratele sau (pentru violator, criminal, etc), daca asta ar putea indrepta "raul" pe care i l-a pricinuit.
    Si daca faceti aceasta, cel ce "v-a ranit" va va privi si v-a spune cu regret: "acest om a fost un sfant, nu trebuia sa fac asta!", asemeni sutasului care ii inteapa coasta lui Isus.
    Mai exista o alta varianta, daca raul nu a fost comis inca: atunci cand fratele vostru se apropie cu intentia sa va raneasca, sa cereti iertare lui Dzeu. ca iata, din nebagare de seama sau prostie, il duceti in ispita! Si atunci hotul care vine sa va fure va va privi in ochi si va va sfatui ce trebuie sa faceti ca sa nu fiti furat. La fel si in celelalte cazuri.
    Celor care mai intai se supara cand sunt raniti, as dori sa le recomand, la recomandarea altora, o tehnica rapida de eliminare a acestor sentimente nesanatoase: se pune mana pe inima (plexul solar) si se fac in acelasi timp exercitii profunde de respiratie, de purificare si eliminare a acestor energii negative (tehnica de Reconectare postata de Dl. Furtuna pe site-ul Dlui.). Sau, daca aveti cunostinte de reflexologie podala, se presioneaza circular punctul din talpa piciorului corespunzator plexului solar, manevra insotita de acelasi exercitiu de respiratie.
    Un alt exercitiu util in fata supararii (dar si al bucuriei) este cel descris de un psiholog gestaltist (nu-mi amintesc, din pacate, in acest moment, nici numele, nici titlul cartii), intr-o "povestioara" numita "Si aceasta va trece!". Sunteti suparat, confuz, nervos? "Si aceasta va trece!" Sunteti atat de fericit incat va vine sa strigati pana la cer? "Si aceasta va trece!"
    Camelia: se spune ca frizerul merge la alt frizer sa se tunda, croitorului ii place ca alt croitor sa-i faca hainele, iar cel ce ajuta pe altii sa se vindece simte nevoia sa mearga la cineva pentru a fi el astfel vindecat. Esti trista si confuza? In loc sa-i amintesti celui ce ti-a "gresit" de greseala lui, direct sau indirect (scriind intr-un jurnal), e mai intelept sa taci, caci si aceasta va trece. Caci si barbatul este victima acestei distribuiri de "roluri" pe care obisnuinta sau societatea o face asupra femeilor, dar si a barbatilor. Iar celui care i se cere sa fie "puternic", "responsabil", adica "barbat", in momentul in care isi da seama ca nu corespunde asteptarilor societatii sau partenerului, sufera destul. Si va respinge si in exterior ceea ce reprima in interiorul sau. Nu crezi ca" e suficienta o maciuca la un car de oale?"
    Savanah: nu am putut sa nu remarc, inca de la inceputul dialogului nostru pe tema "Sf Apostol Ioan", satisfactia care razbate din fiecare cuvintel atunci cand ai PUTERE asupra celuilalt. Nefiind sigura de acest lucru, te rog sa ma ierti ca te-am provocat pe acea tema, spunandu-ti ca m-ai facut sa plang spunandu-mi nu stiu ce, si m-a durut sa constat satisfactia pe care ai simtit-o cand ai aflat, astfel, ca ai putere asupra mea si in plan sentimental, nu numai intelectual.
    Suntem in pace?
    Sa dea Domnul sa fie asa!

diasomie Avatar
    diasomie este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    mai 2007
    Posturi
    119

procesul iertarii este deosebit de dificil si ia foarte mult timp. Cand lucrez cu pacientii mei , intotdeauna caut sa inteleg cauzele spirituale al e bolii, blocajele, fricile, supararile care sunt cauze.
    in marea majoritate a situtiilor cand reusesc sa identific o astfel de problema ( sa zicem de iertare de neacceptare) pacientul nu doreste de ierte pentru ca mintea lui refuza asa ceva. " mi-a facut rau, mi-a gresit, cum sa il iert ..sunt suparat"
    Presupunem ca avansam si mintea cedeaza, reusim sa ii corectam informational blocajul mental si intelege ca nu e bine sa fie suparat, si ca , chiar daca altcineva i-a gresit, trebuie sa aiba o atitudine de intelegere , iertare. Pare problema ca ceea ce modoficam este doar o cojita subtire dintr=un intreg foarte mare si, mai mult afectivul lui poarta blocajul si subconstientul este imbibat de acceasi traire.

Mai mult, a purta o suparare inseamna ca si in trecut sa fi trecut printr-un moment maxim de blamare, tensiune si sa fi emis puternic ganduri si stari in contradictie cu legile universului, legile iubirii. Posibil chiar sa fi facut un atac anergetic involuntar asupra acelei prsoane.
    Lucrurile se curata in mult timp, multa rugaciune, constientizare si retrairea unor momente din trecut cu o alta stare , benefica..
    vand

sandy este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    octombrie 2010
    Posturi
    1

tare mi-as dori sa mai pot ierta,am ajuns la capatul puterilor.simt ca nu mai pot sa iert mai ales ca acel x nu se sfieste de nimic,nui pasa si nici nu cred ca ar vrea sa fie iertat......

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din sandy Vezi post
    tare mi-as dori sa mai pot ierta,am ajuns la capatul puterilor.simt ca nu mai pot sa iert mai ales ca acel x nu se sfieste de nimic,nui pasa si nici nu cred ca ar vrea sa fie iertat......
    Bun venit pe forum, sandy!
    Iertarea este una din multiplele forme de manifestare a iubirii si este un instrument pentru vindecarea constienta, definitiva a ranilor celui care iarta. Nu poate apare decat in urma constientizarii profunde a ce anume a produs rana, durerea in primul rand datorita propriilor carente si apoi ale celui care a contribuit.
    La fel este si pentru cel care a produs daune cuiva si isi cere iertare. Nu poate sa o faca daca nu-si constientizeaza greseala.
    Importanta iertarii vine din faptul ca prin ea daruim si primim libertate din zona trecutului pentru a trai frumos prezentul, indiferent de postura in care suntem.

Asa cum puneti dumneavoastra problema, de la mine se vede ca exista o dependenta afectiv-sentimentala a dumneavoastra fata de x care nu este reciproca si ca ati ajuns la limita suportabilitatii suferintei. Poate ar fi cazul sa vedeti cum ajungeti sa va iubiti pe dumneavoastra si sa va iertati pentru o alegere care se dovedeste nepotrivita pentru dumneavoastra. Poate ca articolul acesta va poate ajuta: http://www.empower.ro/inteligenta-em...te-o-deceptie/

Pagina 11 din 11 PrimulPrimul ... 567891011

Subiecte Similare

1. Terapia prin post si rugaciune
    De Santamia in forum Medicina naturista
    Replici: 8
    Ultimul post: 13 ian 2012, 14:27
  2. Edgar Cayce - terapia din transa hipnotica
    De lovelife in forum Paranormal
    Replici: 49
    Ultimul post: 02 iun 2011, 21:32
  3. Alchimia Spirituala - Terapia cu Lumina pe Suflet
    De premamotion in forum Tratamente Inforenergetice