Pagina 1 din 4 1234 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 50

Subiect: Retete pentru slabit

pheonix nemo este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    mai 2007
    Posturi
    150

Implicit Retete pentru slabit

Are cineva idee de niste retete prntru slabit?

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit Re: Retete pentru slabit

Citat Citat din pheonix
    Are cineva idee de niste retete prntru slabit?
    A mea nevasta foloseste ceva retete pe baza de apa, ideea in regimul de slabit dupa cum am inteles eu este consumul de multa apa

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    -
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

mihaela01 este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    septembrie 2007
    Posturi
    4

Implicit

Buna seara si bine v-am gasit
    Referitor la procedee de slabire voiam si eu sa intreb legat de regimul disociat. Am citit cate ceva despre el si n-am inteles chiar exact cum se aplica.
    Se consuma o zi intreaga acelasi aliment, sau fiecare masa contine o anumita regula de diferentiere a alimentelor sau mai bine zis de combinare a lor?
    Si mai e problema strugurilor. Sunt sau nu sunt acceptati in cadrul regimului?
    Multumesc anticipat.

P.S. Vreau sa mai spun ca eu pe langa ca fac zilnic sport, nici nu am prea multe Kg in plus de dat jos. Doar vreo 5-6

Ina Avatar
    Ina
    Ina este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    octombrie 2006
    Posturi
    120

Implicit

Citat Citat din mihaela01
    Referitor la procedee de slabire voiam si eu sa intreb legat de regimul disociat. Am citit cate ceva despre el si n-am inteles chiar exact cum se aplica.
    Se consuma o zi intreaga acelasi aliment, sau fiecare masa contine o anumita regula de diferentiere a alimentelor sau mai bine zis de combinare a lor?
    Si mai e problema strugurilor. Sunt sau nu sunt acceptati in cadrul regimului?
    Nu numai ca o zi intreaga, ci chiar 2 zile la rand acelasi tip de aliment. In ziua respectiva se consuma numai acel tip de aliment specificat in regim si in cantitati specifice si suficiente tie.
    Strugurii sunt in cadrul grupei FRUCTE, sunt zile cu fructe.

Data inscrierii
    septembrie 2007
    Posturi
    4

Implicit

Citat Citat din Ina
    Nu numai ca o zi intreaga, ci chiar 2 zile la rand acelasi tip de aliment. In ziua respectiva se consuma numai acel tip de aliment specificat in regim si in cantitati specifice si suficiente tie.
    Strugurii sunt in cadrul grupei FRUCTE, sunt zile cu fructe.
    Multumesc Ina. Ma gandeam eu ca asa ar trebui sa fie, adica toata ziua acelasi tip de aliment. Iar in legatura cu strugurii, am observat ca unii autori spun ca "fara struguri si banane". De asta eram putin nedumerita .

ela
    ela este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    iulie 2007
    Posturi
    35

Implicit retete pentru slabit

regimul disociat poate fi pe zile sau poate insemna asocierea alimentelor la o masa dupa anumite reguli, una importanta ar fi sa nu asociezi carbohidratii( cereale, cartofi, leguminoase) cu proteine( carne, lactate, etc). Eu optez pentru disociere la aceeasi masa, doar daca nu vrei sa faci si o cura de detoxifiere cu fructe/ legume, pentru ca e mai sanatos pe termen lung, se formeaza si niste deprinderi alimentare in acest fel si mai si slabesti fara sa ti se para chinuitor.
    Ca sa nu mai vorbim de sansele foarte mari sa-ti mentii greutatea fara efort daca pastrezi regulile si dupa ce scapi de surplus.

Ina Avatar
    Ina
    Ina este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    octombrie 2006
    Posturi
    120

Implicit

Citat Citat din mihaela01
    Iar in legatura cu strugurii, am observat ca unii autori spun ca "fara struguri si banane". De asta eram putin nedumerita .
    Din cauza indicelui glicemic "fara struguri si banane".
    Ti-am raspuns la modul practic, in sensul ca, daca te-ai hotari intr-adevar sa tii aceasta cura, atunci strugurii sunt de sezon si pot fi folositi in cadrul zilelor cu fructe.Asa m-am gandit, probabil ca un nutritionist nu-mi va da dreptate.Vezi ca acum "la moda" sunt medicii nutritionisti care-ti spun ce? si cum? sa faci ca sa slabesti.Am avut o colega care a slabit asa -cu analize medicale si indrumata de medic nutritionist- in 3 luni, apoi inca 3 luni, s-a subtiat de-a dreptul, a ajuns ca o adolescenta, a dat jos multe kg.Dar nu-ti spun cum s-a chinuit. Merele verzi care nu sunt dulci, desert una singura budinca fara zahar...S-a chinuit dar a reusit.Am apreciat-o pentru tenacitate, vointa, darzenie, dorinta de a reusi.
    De altfel din familie este asa, este o familie de sportivi, are un baiat campion la tenis de camp.

Data inscrierii
    septembrie 2007
    Posturi
    4

Implicit

Ina, cred ca ai perfecta dreptate, in cadrul unui regim strict probabil strugurii ar fi 'interzisi' fiind prea dulci deci cu aport caloric mare. Stiu si eu persoane care au apelat la medici nutritionisti si intr-adevar au obtinut rezultate spectaculoase. Chestia e ca asa cum am spus eu nu sunt chiar supraponderala, adica exista doar dorinta mea de a slabi vreo 5 Kg (de acum incolo). Pentru ca vreau sa spun ca in ultimele 3 saptamani am dat jos 3 Kg doar facand sport zilnic si renuntand la dulciuri, sucuri, prajeli, etc. Si pentru ca am vazut rezultatele astea care m-au incantat peste masura, m-am hotarat sa tin un regim cat de cat verificat si de altii. Adica am inceput sa consult si sa ma informez in legatura cu diverse diete, iar acest regim disociat mi-a atras atentia, fiind dupa parerea mea unul atractiv. Insa sper sa reusesc sa slabesc fara sa ma chinui, asta e dorinta mea. Sper ca e posibil.

Merci ela, de fapt cred ca un regim alimentar in care aportul caloric sa fie mic si disocierea alimentelor la fiecare masa, da rezultate si el. Daca tu spui ca ai reusit sa slabesti folosind metoda asta cred ca e bine. Iar ceea ce e extraordinar este mentinerea greutatii dupa terminarea curei. Cred totusi ca tot sportul e cel care ajuta foarte mult si in acest caz.

dia Avatar
    dia
    dia este offline I.E. Samanta
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    40

Implicit

reteta proprie:
    1-2 cani de ceai verde pe zi ,cand observ 1-2 kg in plus.
    Uneori alerg. Alergarea, dintre toate sporturile este cel mai bun ptr. mine. Iti pui frumusel haine sport, te duci pe faleza, in parc, undeva unde e verdeata si alergi. E bine 30 minute. Imbunatateste starea de spirit ( e indicat cand esti suparat de exemplu), circulatia, oxigenarea ...sunt multe avantaje. Si slabesti!
    E greu pana te mobilizezi, dar si cand vezi cum te simti dupa...te mai duci. Se poate alerga si iarna,se imbunatateste sistemul imunitar. Chiar nu-i inteleg pe cei care alearga in casa, cand sunt atea locuri afara. Aerul curat combinat cu miscarea face minuni.
    De obicei aplic cateva reguli in alimentatie: asociez paine cu legume, vegetale, nu asociez paine cu orez, cartofi, surse de proteine( ciuperci, soia, carne-ptr. cei ce consuma) ; nu asociez paine cu cartofi. Metoda se cunoaste insa trebuie si aplicata.Mereu sau mai tot timpul. Se consuma 2 litri de apa pe zi. Daca bei ceai verde ,mai aplici cateva reguli de mai sus...slabesti.
    Succes!
    Isi merita viata,libertatea,acela numai ce zilnic si le cucereste neincetat- Goethe

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din dia
    reteta proprie
    Puteti sa incercati cu incredere reteta data de dia. Eu am vazut-o de curand si sa stiti ca arata foarte bine, adica foarte zvelta.

Nu ca in imaginea asociata.

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Dia,reteta ta cred ca este buna.
    Cu ceaiul verde sint total de acord,dar pina in ora 6 seara,ca are cofeina.As propune seara un ceai de musetel sau tei fara zahar.(sau hibiscus,daca-l gaseste cineva fara aditivi-arome)
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Suna interesant iar daca se folosesc si informatiile de la http://www.forum.santamia.ro/showthr...astre-194.html devine grozav

Slabire: licoarea miraculoasa

publicat pe 7 Iunie 2007

De cele mai multe ori raspunsurile la intrebarile noastre sunt mai simple decat ne-am fi imaginat, dar noi ne complicam cautand solutii cat mai dificile.

Licoarea minune de care ai nevoie sa slabesti este apa. De ce?

Afla ca apa suprima apetitul si ajuta la metabolizarea grasimilor depozitate. Cum asa? Ei bine, rinichii nu pot functiona normal fara un aport suficient de apa. Atunci cand acestia au prea mult de lucru -densitatea impuritatilor este mai mare cand cantitatea de apa este redusa- o parte din functiile lor sunt preluate de ficat. Ficatul este responsabil pentru metabolizarea grasimii depozitate si transformarea ei in energie pentru organism. Daca ficatul este nevoit sa preia din functiile rinichilor, atunci el nu mai poate functiona normal. De aceea, va metaboliza mai putina grasime, iar procesul de scadere in greutate va fi impiedicat.

Daca nu bei indeajuns de multa apa, atunci vei retine apa. In momentul in care organismul primeste mai putina apa decat are nevoie, atunci el percepe aceasta situatie ca o amenintare, asa ca va incepe sa isi faca “depozite”. Apa va fi depozitate in spatiile din afara celulelor determinand umflarea picioarelor si bratelor.

O solutie pe termen scurt o reprezinta diureticele, dar acestea elimina atat apa cat si cativa nutrienti importanti. Organismul va fi traumatizat si va incerca sa inlocuiasca apa pierduta cat mai rapid.

Cel mai bun mod de a combate si de a preveni retentia de apa este sa ii oferi organismului indeajuns de multa apa. Din acel moment, apa depozitata va fi incet incet eliberata.

Este posibil sa retii apa, deoarece folosesti prea multa sare. Cu cat adaugi mai multa sare la mancare, cu atat va retine organismul mai multa apa pentru a o putea dilua.

Apa mentine tonusul muscular, intrucat ea face posibila contractia muschilor. Apa ajuta de asemenea la prevenirea aparitiei pielii “lasate”, un efect inestetic al scaderii rapide in greutate. Apa te ajuta sa scapi de reziduurile din organism. Apa lupta si impotriva constipatiei.

Tine minte ca organismul nostru este format din 60-70% apa. De aceea, el nu poate functiona normal daca esti deshidratata.

Mai ai nevoie de vreun motiv pentru a bea apa? Afla ca 75% din creierul nostru este format din apa. Din acest motiv, chiar nu are sens sa te joci cu sanatatea ta.

Zaharurile si carbohidratii sunt procesate mult mai rapid decat alti nutrienti. Daca nu bei indeajuns de multa apa, atunci nu vei beneficia de calitatile nutritive ale alimentelor ce contin numeroase lipide, ci vei beneficia doar de caloriile detinute de ele. Daca mancarea nu este digerata normal, atunci absorbtia nutrientilor nu este completa, iar organismul ne va cere sa il hranim.

Poftele alimentare pe care le resimtim ocazional sunt modul organismului de a ne atrage atentia ca ii lipsesc anumiti nutrienti. Poate ca mesele tale contin toate elementele de care are nevoie organismul, dar daca acestea nu sunt corect procesate, organismul isi va revendica drepturile, iar tu vei mai rontai cate ceva.

De cata apa ai nevoie?

In medie, o persoana trebuie sa bea aproximativ 8 pahare de apa in fiecare zi, adica aproximativ 2 litri. Cu toate acestea, persoanele mai grasute trebuie sa bea un pahar de apa in plus pentru fiecare 10 kilograme pe care le au peste greutatea normala pentru inaltimea si constitutia lor. Cantitatea de apa bauta trebuie marita si daca depui efort fizic marit sau daca vremea este foarte calduroasa.

Apa ar trebui bauta rece, intrucat aceasta se absoarbe mai rapid decat cea calduta. Exista si studii care au aratat ca band apa rece, vei arde calorii.

Cum sa bei mai multa apa?

De fiecare data cand pleci de acasa, ia cu tine o sticluta cu apa. In plus, asigura-te ca ai intotdeauna pe birou un pahar cu apa.

Esti deshidratata?

O metoda simpla de a iti da seama daca bei prea putina apa este sa iti ciupesti usor mana si sa vezi daca pielea isi revine rapid sau daca raman urme. Daca semnul ciupiturii ramane, atunci trebuie sa maresti cantitatea de apa bauta.

Dusmanii apei

Bauturile pe baza de cafeina (bauturi de tip cola, energizante, cafea) te deshidrateaza. Unele studii arata ca pentru fiecare ceasca de cafea consumata, ar trebui sa bem inca patru de apa pentru a restabili echilibrul.

Un articol de Georgeta Boboc

sursa: http://www.healthy.ro/articol/Frumus...raculoasa.html

justme Avatar
    justme este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    aprilie 2008
    Posturi
    10

25% din apa de consum contine "apa grea" ce in loc de hidrogen are deuterium. De aceea apa in general are efecte nocive pe termen lung. Exista "apa usoara" care e mai greu de obtinut si care are efecte benefice. In zonele unde apa provine din ghetari - apa usoara oamenii traiesc mult mai mult si nici nu se imbolnavesc. Chestia cu 2 litrii pe zi a cazut de mult si nu are ca efect decit sa suprasolicite rinichii. Beti numai cind va e sete si niciodata in timpul mesei (ptr. a nu se dilua sucul gastric).

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Cei 2 litri pe zi sunt absolut necesari, si nu suprasolicita rinichii, daca nu consumi apa nu poti elimina optim toxinele din organism

-

justme Avatar
    justme este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    aprilie 2008
    Posturi
    10

Pagina 1 din 4 1234 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Retete diverse
    De Larisa in forum Alimentatia sanatoasa
    Replici: 5