Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate de la 31 la 45 din 50

Subiect: Retete pentru slabit

dia Avatar
    dia
    dia este offline I.E. Samanta
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    40

Implicit Re: Retete pentru slabit

sustin ca apa distilata are un rol de detoxifiere important . Multi pacienti si-au ameliorat simptomele fara a mai consuma medicamente cateva luni dupa un tratament de doar cateva zile. Un exemplu este al unei tinere fete de 19 ani care venea mereu la tratament avand articulatille tumefiate si dureroase,diagnosticata fiind cu Poliartrita reumatoida. Dupa un tratament de doar cateva zile cu apa distilata simptomele au scazut in intensitate si aceasta stare s-a pastrat cateva saptamani dupa. Sunt studii facute pe un numar de pacienti care au dovedit acest rol al apei distilate,nu doar pareri. Eu recomand un tratament de 2-3 zile cu apa distilata care pe langa rolul benefic ptr.sanatate aduce si scaderea in greutate,lucru care de cele mai multe ori este si necesar.
    Isi merita viata,libertatea,acela numai ce zilnic si le cucereste neincetat- Goethe

cossy este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2009
    Posturi
    1

Implicit vreun remediu de ingrasare stie careva

daca sa poate sami ziceti si mie niste metode de ingrasare

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Re: vreun remediu de ingrasare stie careva

Citat Citat din cossy Vezi post
    daca sa poate sami ziceti si mie niste metode de ingrasare
    Gasiti ceva la link-ul acesta si la doua postare dupa el.
    Retete pentru slabit

Bine ar fi daca ati consulta un medic si sa vedeti daca nu exista cumva si o dereglare hormonala.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

mihaicaprariu@yahoo.com este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    august 2010
    Posturi
    106

pentru a slabii e simplu in fiecare dimineata mananci fructe acum ca e vara pepene mult dimineata si seara restul are grija subconstientul tau succes!

andreeacrisan95 este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    august 2010
    Posturi
    9

Angelina Jolie a slabit cu dieta de detoxifiere a Marthei Vineyard („Martha’s Vineyard Detox Diet”), care garanteaza pierderea a 9.5kg in 21 de zile.http://femina.rol.ro/art/17808-53-re...21_de_zile.htm

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din andreeacrisan95 Vezi post
    Angelina Jolie a slabit cu dieta de detoxifiere a Marthei Vineyard („Martha’s Vineyard Detox Diet”), care garanteaza pierderea a 9.5kg in 21 de zile.http://femina.rol.ro/art/17808-53-re...21_de_zile.htm
    Concluzia de la sfarsitul articolului este clara si limpede "o dieta periculoasa si inutila".
    Dumneavoastra de ce ati postat-o?

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

geanyna_ este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2010
    Posturi
    40

Citat Citat din andreeacrisan95 Vezi post
    Da, dar cand a avut Angelina nevoie de cura de slabit???

Data inscrierii
    august 2010
    Posturi
    106

in primul rand ceea ce am spus despre micul dejun format numai din fructe nu este nimic periculos iar ceea ce vreau sa spun e ca eu nu imit pe nimeni niciodata mai intai studiez apoi pun in aplicare numai pe organismul meu si vreau sa spun ca o hrana naturala in proportie de 100% este foarte sanatoasa si nicidecum periculoasa eu mananc asa de mult timp si totul este bine sunt perfect sanatos si am greutatea de la 20de ani chiar daca am 40.sunt foarte multe de spus dar deocamdata am retineri pentru ca nu vreau sa implic pe cineva in cine stie ce aventuri naturiste .trecerea la o hrana vie se face treptat ,sunt pasi marunti dar cu increderesi vointa se poate ...

Data inscrierii
    august 2010
    Posturi
    106

tin minte ca in armata m-am ingrasat vreo 15 kg in trei luni de zile la inceput cred ca din cauza ca mesele erau la ore fixe ca doar mesele erau de aceeasi consistenta ca si acasa numai ca se manca la ore fixe ...,dupa care am slabit doar ptr ca in a doua parte a armatei mancam numai masa de pranz ...

Didina este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Citat Citat din dia Vezi post
    sustin ca apa distilata are un rol de detoxifiere important. Eu recomand un tratament de 2-3 zile cu apa distilata care pe langa rolul benefic ptr.sanatate aduce si scaderea in greutate,lucru care de cele mai multe ori este si necesar.
    Doamna, scaderea in greutate se produce doar pe durata acestui "tratament" si in cele 2-3 zile posterioare? Pentru ca acest "tratament" are si "reversul medaliei", pe care un dietetician avizat vi le poate explica cu lux de amanunte.
    Pentru cei care au de dat jos mai multe kilograme, si nu numai, ar mai exista o varianta:
    -Pentru eliminarea grasimilor acumulate (celulita)- acidul linoleic conjugat (asa denominatul CLA), dar intotdeauna cand nu exista o sursa sau rani care e posibil sa dezvolte o infectie in organismul Dvs. (o operatie recenta, etc.) Daca nu este posibil (datorita celor de mai sus)- acidul linoleic, care se gaseste in forma naturala in uleiurile extrase din anumite plante, sau derivatul lui, L-Karnitina.
    -Cei care au peste 25 de ani, coenzima Q10, care transforma nutrientii in energie (fara a le mai da ocazia sa se depuna).
    Aceasta coenzima este un puternic antioxidant liposolubil (intareste sistemul imunitar) mai mult decat "triunghiul" vitaminic A,C,E sau decat vitamina K (conform unui studiu francez).
    Creste elasticitatea membranei celulare, prevenind efectul de "piele cazuta" in cazul unei slabiri. Penetreaza pana in mitocondrii (declansand respiratia mitocondriaca), impiedicand astfel procesul de distrugere celulara/imbatranire, accelerat in anumite boli, in cazuri de stres continuu, combatand radicalii liberi.
    Are important proprietati cardio-protectoare, imbunatatind si functia mecanica a inimii.
    Cantitatea de Q10 zilnic- necesara este specifica fiecarui organism viu in parte, in general ea fiind de 50-100 mg. Un radiestezist va poate spune cu exactitate cantitatea de care Dvs. aveti nevoie.
    Cantitatea (ideala) de apa (dar nu distilata) pe care trebuie sa o bem zilnic este de 40 ml pe kilogram-corp. Deci, o persoana de 50 de kg ar trebui sa consume 2 litri de apa pe zi. Daca are 65 de kg - 2,6 litri pe zi. Aceste cantitati variaza in functie si de aportul de lichide pe care il aduc alimentele din dieta noastra (fructe cu inalt continut de apa, bauturi racoritoare, ceaiuri sau lapte la micul dejun sau cina, inghetate, etc). Aceasta cantitate de 40 ml/kg.-corp trebuie sa tina cont de toate acestea.

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Citat Citat din stroeloretta Vezi post
    Kilogramele se pierd daca la fiecare masa mincam inainte de masa un grepfruit sau o lamaie (...) Mierea si Ceaiurile sunt bune in dieta (...)
    Daca mancam grep sau lamaie pe stomacul gol (de exemplu, inainte de micul dejun) este bine ca sucului acestor fructe, datorita aciditatii, sa i se adauge aceeasi parte/cantitate de apa, iar in acest amestec sa se dizolve o lingurita sau mai multe (dupa gust) de miere (nu zahar). In acest fel se protejeaza mucoasa stomacului iar principiile active ale acestor fructe nu se altereaza. Asadar, mierea este buna in diete.
    Cand se dau sfaturi asupra obiceiurilor alimentare sau diete, se vorbeste in general. Dar nu trebuie sa uitam ca fiecare are o istorie clinica ce trebuie avuta in vedere in aplicarea acestor sfaturi. Rezulta, din cele spuse ieri, ca ar fi "ideal" ca o persoana, de exemplu de 75 de kg., sa consume 3 litri de apa pe zi, numai ca aceasta nu este cu putinta intotdeauna, din cauza mai multor factori (anotimp, afectiuni ale ficatului/pancreasului sau rinichilor, sudoratie). Daca aceasta persoana nu ajunge sa consume 3 litri pe zi, sa nu se impacienteze, la fel cum nu ar trebui sa se impacienteze alta de 47 de kg, care bea 3 litri in loc de 2.
    Am uitat sa specific ieri ca este "ideal" ca aportul vitaminic si enzimatic sa se realizeze direct din fructe si legume, prin consumul acestora in stare proaspata, pentru ca acestea (vitamine si enzime) se distrug usor prin procesele de productie si transformare/ gatire a lor. Sunt anumite anumite anotimpuri sau zone geografice ale globului pamantesc cand este imposibil sa se consume fructe si legume proaspete sau naturale (se obtin numai in sere) si atunci achizitionarea alimentelor "ecologice", de obicei importate, este foarte costoasa. De aceea, de un real folos in astfel de cazuri, este posibilitatea compensarii acestui deficit prin alte mijloace.
    In dietele de slabire (mai ales cazuri de celulita cronica) nu este indicat consumul de margarina, sau orice alte uleiuri sau grasimi hidrogenate.
    Un studiu realizat in Germania a revelat ca atat de faimoasa bautura coca-cola, la cateva minute dupa ingerarea ei, produce inflamarea celulelor, intr-un grad mai scazut, ce-i drept, decat alcoolul (obtinut prin distilare - wisky, tuica, etc), datorita unui aditiv chimic adaugat acestei bauturi.
    Se face multa valva acum asupra efectelor antioxidante si benefice ale vitei de vie si ale strugurilor. Strugurii, sau sucul lor, au multe proprietati "ascunse" (ca si mierea si laptele). Sa nu uitam ca "ambrozia" zeilor era de fapt "lapte si miere".
    Francezii au o zicala: mananca "fructul vietii" (strugurele) pentru a intra in "viata".
    Bananele, de asemenea, au multe proprietati, fiind bogate, intre altele, in magneziu si litiu. Magneziul si cobaltul interactioneaza benefic in momente de stres sau efort intelectual sustinut.
    Litiul are si el un rol important, alaturi de serotonina, mai ales in acele perioade ale anului (iarna) cand omul este privat de lumina si stralucirea directa a soarelui. Caci, la urma urmei, starea interioara (fericirea) este cel mai important ingredient in orice "dieta", tot asa cum orice efort de a manca sanatos si "ecologic" este periclitat de "otrava" gandurilor noastre.

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Citat Citat din dia Vezi post
    Multi pacienti si-au ameliorat simptomele fara a mai consuma medicamente cateva luni dupa un tratament de doar cateva zile. Un exemplu este al unei tinere fete de 19 ani care venea mereu la tratament avand articulatille tumefiate si dureroase,diagnosticata fiind cu Poliartrita reumatoida. Dupa un tratament de doar cateva zile cu apa distilata simptomele au scazut in intensitate si aceasta stare s-a pastrat cateva saptamani dupa. Sunt studii facute pe un numar de pacienti care au dovedit acest rol al apei distilate,nu doar pareri.
    Nu stiu de ce tind sa cred ca de fapt nu este vorba de studii, ci mai curand de observatia directa si tragerea unor concluzii. Diferenta intre un studiu si o observatie este destul de mare.
    In virtutea aceluiasi tip de observatie, as putea spune ca masajul terapeutic este daunator organismului, tinand cont de faptul ca trei zile dupa primirea lui starea generala se inrautateste, avand senzatia ca "ai fost batut cu parul".
    Sau, ca masajul somatic sau reflexogen nu este benefic, avand in vedere ca 2-3 zile dupa aplicarea lui persoana care il primeste se simte "ciudat" si tulburat, chiar trece, emotional vorbind, de la o extrema la alta.
    De asemenea, baile cu ape termale sau vulcanice, provoaca in primele 4-5 zile ale tratamentului o "coborare" a nivelului de confort corporal, iar multi renunta, dupa o saptamana, exact cand efectele benefice incep sa se manifeste.

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Citat Citat din mihaicaprariu@yahoo.com Vezi post
    in primul rand ceea ce am spus despre micul dejun format numai din fructe nu este nimic periculos iar ceea ce vreau sa spun e ca eu nu imit pe nimeni niciodata mai intai studiez apoi pun in aplicare numai pe organismul meu si vreau sa spun ca o hrana naturala in proportie de 100% este foarte sanatoasa si nicidecum periculoasa eu mananc asa de mult timp si totul este bine sunt perfect sanatos si am greutatea de la 20de ani chiar daca am 40.sunt foarte multe de spus dar deocamdata am retineri pentru ca nu vreau sa implic pe cineva in cine stie ce aventuri naturiste .trecerea la o hrana vie se face treptat ,sunt pasi marunti dar cu increderesi vointa se poate ...
    Domnule Caprariu, am sesizat inca de la inceput vibratia armonioasa care razbate din spatele cuvintelor Dvs. si acum am avut ocazia sa-mi confirm banuiala ca regimul Dvs. alimentar are o mare contributie la acest lucru.
    Intr-adevar, este indicat sa mancam fructe la micul dejun iar nu seara (datorita nivelului inalt de zaharuri), dar numai fructe...? Nu este micul dejun cea mai "importanta" masa a zilei?
    Eu inteleg ca "gandirea zboara iar mana (scrisul) merge pe jos", de unde si lacunele din inlantuirea logica a ideilor Dvs, din mesajul urmator celui citat aici de mine, dar acest lucru nu este o scuza. De aceea va rog sa treceti peste eventualul dizgust provocat de cuvintele mele de aici sau de pe alta tema, si sa luati din ele ceea ce este bun: in loc sa va inhibati si na nu mai postati, din contra, sa o faceti mai des, incercand sa fiti atent la acea structurare a mesajului.
    Am vazut, de asemeni, ca sunteti o persoana foarte sensibila, chiar "romantica". De aceea imi permit sa va dedic o poezioara de-a mea de pe la 19 ani, cand, avand aceleasi dificultati in exprimare ca si Dvs. am refuzat sa mai vorbesc (in speranta ca aceasta perioada va fi repede depasita). Unei flori "Desi te plangi ca tu nu poti grai/Ci doar privesti cu ochi tristi de culoare/Mie imi pare rau ca nu sunt floare/Sa nu mai fiu silita a vorbi.//Si inca e ceva care ma doare:/Cum stii, suntem sortite a pieri/Dar cand mormantu-mi vei impodobi/Tot tu vei fi atunci mai graitoare".
    O zi buna!

Data inscrierii
    august 2010
    Posturi
    106

daca mi-as propune ca mesajele mele sa fie bine structurate as fi atent la fiecare cuvant care il scriu dar din contra scriu exact ceea ce i-mi vine in minte in momentul respectiv de aceea nu este o cursivitate in ceea ce scriu.nicidecum nu am spus ca alimentatia sa fie numai din fructe dar daca alimentatia este constituita in proportie de 100%naturala omul in particular poate face diferenta intre cum se simtea cu o alimentatie normala si cum se simte cu alimentatia naturala .in aceasta alimentatie sunt o multitudine de meniuri ,care sunt formate din salate de cruditati ,combinatii sunt sute scrise in carti de specialitate gen ERNEST GUNTER,ELENA NITA IBRIAN,pe mine ma intereseaza doar atat simplu si la obiect ca omul in general sa stie de faptul ca exista posibilitati de manifestare in planul fizic prin care sa devina sanatos la propriu .multumesc!am sa recomand vizionarea filmului documentar EARTHLING. Am mai spus nicidecum o critica la ceea ce scriu nu ma afecteaza fiecare om face ceea ce vrea eu fac ceea ce cred ca trebuie nu am mai postat pentru ca am lucrat foarte mult in ultima perioada .

Data inscrierii
    august 2010
    Posturi
    106

Dragilor,mancati cat mai natural posibil o sa observati singuri diferentele ,dupa 1 an o sa-mi dati dreptate si nu mie ci voua insiva ca ati avut curajul sa alimentati un corp viu cu o hrana vie ... multumesc si pofta buna !

Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Retete diverse
    De Larisa in forum Alimentatia sanatoasa
    Replici: 5
    Ultimul post: 06 mar 2012, 18:14
  2. Cura de slabit de Valeriu Popa
    De Nicoleta in forum Alimentatia sanatoasa
    Replici: 7
    Ultimul post: 17 iul 2011, 14:18
  3. Retete utile
    De anima in forum Sfaturi si sugesii. Ajutor terapeutic