Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate de la 16 la 30 din 50

Subiect: Retete pentru slabit

Claudiu Avatar
    Claudiu este offline Servus Domini Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    297

Implicit Re: Retete pentru slabit

Draga justme,

Este foarte adevarat ce spui, insa aceasta se aplica oamenilor cu un metabolism care se incadreaza in ceea ce ar fi "normalitatea". Eu de exemplu beau extrem de putina apa/lichide zilnic (daca ajung la 1,5 litri sunt campion, deoarece efectiv nu am senzatia de sete decat foarte rar) insa imi dau seama ca exista cauze care ma impiedica sa imi asigur cantitatea de lichide necesara functionarii normale a organismului, ceea ce se observa si in analizele facute.
    Sa nu uitam ca totusi corpul nostru este realizat in mare masura din apa si ca absenta ei duce la cresterea ponderii substantelor toxice in el si implicit la toate consecintele nefaste aferente.
    Dumnezeu este Iubire!

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din justme Vezi post
    25% din apa de consum contine "apa grea" ce in loc de hidrogen are deuterium. De aceea apa in general are efecte nocive pe termen lung. Exista "apa usoara" care e mai greu de obtinut si care are efecte benefice. In zonele unde apa provine din ghetari - apa usoara oamenii traiesc mult mai mult si nici nu se imbolnavesc.
    va recomand sa cititi un topic mai apropiat de realitate: http://www.forum.santamia.ro/showthr...a-vie-685.html
    Datele pe care le prezentati sunt distorsionate foarte tare.

Chestia cu 2 litrii pe zi a cazut de mult si nu are ca efect decit sa suprasolicite rinichii. Beti numai cind va e sete si niciodata in timpul mesei (ptr. a nu se dilua sucul gastric).
    Topicul acesta se refera a retete de slabit. Oamenii care vor sa slabeasca au o anumita problema si cum bine spunea dl. Claudiu trebuie vazut daca se incadreaza in normalitatea (vazuta de medicii americani).
    Dar daca aveti alta medoda de slabit, este asteptata cu interes, poate si in romaneste.

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

pentru cine vrea sa slabeasca, recomand o carte: Dieta South Beach, editata de Editura Curtea Veche. Cunosc persoane care s-au tinut pas cu pas de ceea ce scrie in carte si rezultatele au fost foarte bune. Acolo se recomanda un stil de alimentatie, pe etape, care nu te flamanzeste, dimpotriva, mananci 5 -6 mese pe zi, si e foarte sanatoasa. Trebuie insa sa te pregatesti sa renunti la paine, paste, la o parte din carne.. etc.
    Incercati si veti vedea ca e pe bune. Chiar sotia mea a tinut aceasta dieta si e foarte multumita. De cand a inceput-o si-a format un obieci alimentar foarte corect.
    Incearca si sigur vei recomanda.
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

lizuk22 este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2009
    Posturi
    1

Eu am incercat dieta cu supa si am slabit 5 kg intr-o saptamana.
    Dieta este rapida, arde grasimile. Dieta spala organismul de toxine si da senzatia de “ma simt mai bine”.
    Dieta se bazeaza pe consumul zilnic de supa arzatoare de calorii. Aceasta supa poate fi mancata de cate ori simtim foame.
    In timpul regimului, categoric NU: bauturi alcoolice, paine, zahar, prajeli, miere de albine.

Iata si RETETA DE SUPA

1. 6 cepe mari
    2. o varza
    3. o legatura de telina
    4. doi morcovi
    5. doi ardei grasi
    6. 0,750 kg. rosii(se poate inlocui cu bulion)
    7. condimente de orice fel
    8. un cub de supa de vita Knor
    Nota:
    Unde nu se mentioneaza bautura, se bea apa, suc de fructe neindulcit, ceai, cafea, lapte degresat.Nu bauturi carbogazoase.
    Progres:
    Dupa 7 zile - daca se respecta cu sfintenie regimul, se pierd 5-7 kg.
    Ziua 1: supa, fructe (nu banane). Se recomanda pepene galben sau verde.
    Ziua 2: supa, vegetale (fara grasimi), mai ales frunze: varza, salata, un cartof fiert cu putin ulei.
    Ziua 3: combinatia celor doua zile, mai putin cartoful.
    Ziua 4: supa, 3 banane, lapte cat poti, apa.
    Ziua 5: supa cel putin o data, 300-500gr.carne de vita, pui sau curcan, fara piele, grasime, 3 rosii sau 6-8 pahare de bulion.
    Ziua 6: supa, carne de vita(curcan) oricat, vegetale cu frunze verzi (fara cartofi).
    Ziua 7: supa, orez, mazare, suc de fructe neindulcit, legume.
    Alimente care pot fi consumate fara restrictii:
    Proteine
    a) animale: orice carne slaba, oua tari, lapte degresat,iaurt, branza de vaci, urda, telemea desarata;
    b) vegetale: radacini crude, zarzavat si legume crude, fructe proaspete, inafara de nuci, alune, castane;
    Glucide: numai cele din legume, fructe si salate.
    Grasimi: uleiuri vegetale, margarina.
    Sare: 5 gr. pe zi.

dia Avatar
    dia
    dia este offline I.E. Samanta
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    40

Am aflat ca o cunostinta buna tine anual (la inceput de an) cura lui Valeriu Popa adica timp de 2 saptamani bea doar apa distilata ,cand slabeste cam 8kg. M-a facut curioasa,drept pentru care m-am dus la benzinarie, am cumparat vreo 12l de apa distilata si m-am pus pe treaba. Am tinut doar 3 zile timp in care am slabit 2-3 kg. A fost o experienta interesanta. Cu apa distilata se face o buna detoxifiere a organismului, detalii sunt si aici:
    http://www.revistafelicia.ro/da_Vict...ac_1001825.htm
    Isi merita viata,libertatea,acela numai ce zilnic si le cucereste neincetat- Goethe

MonaB Avatar
    MonaB este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2009
    Posturi
    15

problema se pune atunci cand ai intr-adevar 10-15 kg in plus...si fara practicarea gimnasticii sau unui sport, cam atarna pielea dupa o slabire atat de brusca,nu?

gabryna Avatar
    gabryna este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Normal ca iti atarna pielea daca dai jos in cateva zile 10 kg(desi eu nu prea cred asta)si desigur ca faci sport sa nu ai probleme de acest fel.

Mie mi se pare dieta de sus buna pt. cei care vor sa slabeasca maxim 5 kg,cand vrei sa dai jos mult mai mult, trebuie mai multa rabdare si timp.

dia Avatar
    dia
    dia este offline I.E. Samanta
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    40

Smile Re: Retete pentru slabit

Eu nu am tinut-o decat cateva zile.Cunostinta mea are 68 ani ,este un profesor universitar in medicina. Tine anual cura,timp in care are o activitate aproape normala. Deci nu sta si nu se misca deloc. Merge la servici, chiar preda cursuri...S-a obisnuit,nu l-am intrebat cum i-a fost prima data. Sigur, este recomandabil sa se faca analizele inainte si dupa si daca apare vreo problema in timpul curei sa se intrerupa si sa se introduca gradat hrana.Nu avea pielea cazuta...dupa aceste 2 saptamani...era la fel cum il stiam,cu burtica mai mica insa...
    Isi merita viata,libertatea,acela numai ce zilnic si le cucereste neincetat- Goethe

Dana Di Maiuta este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2007
    Posturi
    27

Frati crestini, fara gluma, stie cineva o reteta de ingrasat, sau cel putin de pus cateva kg in plus, ca eu am 1,68 inaltime si doar 52 kg.Parca mi-ar surade sa iau putin in greutate, dar nu reusesc!
    "Cred, Doamne! Ajuta necredintei mele."(Marcu9;24)

Tilak este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    decembrie 2007
    Posturi
    364

Thumbs up Re: Retete pentru slabit

Citat Citat din Dana Di Maiuta Vezi post
    Frati crestini, fara gluma, stie cineva o reteta de ingrasat, sau cel putin de pus cateva kg in plus, ca eu am 1,68 inaltime si doar 52 kg.Parca mi-ar surade sa iau putin in greutate, dar nu reusesc!
    Suplimente naturale pentru sportivi de performanta. Se gasesc si la recipient de 5 kg. In 2 luni...

Dana Di Maiuta este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2007
    Posturi
    27

multumesc frumos.Da, e o idee...Tinind cont ca nu sint o sportiva, ci doar ma misc mult si repede, in tot ceea ce fac,maninc normal (nici mult nici putin) si variat, stiti cumva ce ar trebui sa contina preponderent aceste suplimente?
    "Cred, Doamne! Ajuta necredintei mele."(Marcu9;24)

Tilak este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    decembrie 2007
    Posturi
    364

Citat Citat din Dana Di Maiuta Vezi post
    multumesc frumos.Da, e o idee...Tinind cont ca nu sint o sportiva, ci doar ma misc mult si repede, in tot ceea ce fac,maninc normal (nici mult nici putin) si variat, stiti cumva ce ar trebui sa contina preponderent aceste suplimente?
    Carbohidrati. Intreaba la o sala de fitness, culturism, sau cauta pe net. Daca ai probleme cu stomacul, intrebi medicul.

stroeloretta este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    122

apa distilata nu e buna pt corp si nicidecum recomandata in diete din contra e lipsita de minerale de care corpul are atita nevoie,poate fi in timp indelulgat periculoasa asa ca eu n-as bea-o.Kilogramele se pierd daca la fiecare masa mincam inainte de masa un grepfruit sau o lamaie,sau un pahar cu apa normala nu distilata eventual din contra cu aport crescut de minerale,mineralele fiind foarte importante in organismul uman .Sa nu ne miram ca daca nu mincam sanatos sau indestulator si nu bem apa cu minerale ajungem sa vorbim singuri pe strada sau sa ne imbolnavim grav deodata sau treptat.Dietele nu se fac dupa ureche ci se fac la recomandarea unui doctor,si sportul poate sa provoace pofta de mincare si sa se produca efectul nedorit ca dupa sport sa mincam mai mult decit normal pt ca ,corpul a pierdut energie si ne este foame si astfel sa ne ingrasam.Mierea si Ceaiurile sunt bune in dieta ceaiul verde este cunoscut ca a fi ceaiul frumusetii,are nenumarate calitati in primul rind ajuta la curatirea singelui,la migrene impotriva racelii sau in raceala,in procesul de respiratie,foarte important ajuta ficatul sa se regenereze in general regenereaza tot organismul ajuta sa se regenereze dupa alcohol de exemplu,mareste digestia,ajuta la pietre de rinichi ajutind ca urina sa fie mai fluctuasa,intareste musculatura contine multe minerale,si slabeste(schlankmacher),pt,femei important curata pielea de cosuri si impuritati adinci de exemplu puncte negre ,creste si parul mai frumos,de la minerale,si ajuta la articulatii,ajuta sa nu ne imbolnavim de cancer mai ales daca il bem toata viata in fiecare zi de dimineata,ajuta si la fumatorii care vor sa se lase de fumat,este foarte important impotriva cariilor si arteriosclerozei si aici in germana cite ceva despre gruenne tee(ceai verde)ceea ce am tradus pina acum:
    Grüner Tee hebt insgesamt das Wohlbehagen.
    Grüner Tee fördert den Blutkreislauf.
    Grüner Tee regt den Atemprozess an und begünstigt die Sauerstoffaufnahme.
    Grüner Tee beschleunigt den Stoffwechsel.
    Grüner Tee stärkt die Widerstandskraft des Körpers und treibt die Genesung voran.
    Grüner Tee leistet gute Dienste gegen Erkältung und Kopfweh.
    Grüner Tee fördert die Entgiftung der Leber und des Organismus, speziell den Abbau von Alkohol, von Fetten und von Abfallprodukten.
    Grüner Tee steigert die Verdauung.
    Grüner Tee beugt Nierensteinen und Nierenbeschwerden vor.
    Grüner Tee unterstützt den Urinfluss.
    Grüner Tee kräftigt die Muskulatur.
    Grüner Tee ist ein Schlankmacher.
    Grüner Tee bessert das Sehvermögen.
    Grüner Tee reinigt die Haut.
    Grüner Tee lindert Beschwerden in den Gliedern und Gelenken.
    Grüner Tee ist nützlich bei zu hohem Blutdruck und bei Herzbeschwerden.
    Grüner Tee verlängert die Lebenserwartung.
    Sper ca v-am convins sa be-ti ceai verde..

Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    122

Es enthält keine Kalorien, verbraucht aber welche, wenn es getrunken wird. "Schon der Genuss von 1,5 bis 2 Liter Trinkwasser täglich, kann den Energieumsatz auch bei Übergewichtigen um bis zu 100 Kilokalorien erhöhen.(o traducere despre bautul apei,nu contine calorii dar arde calorii daca este bauta 1,5 sau 2 litri pe zi poate chiar si la cei cu multe kilograme pina la 100 de kilokalorii energie plus deci da energie in plus ceea ce arde grasimea...astea sunt studii pe baza multor oameni facute de diteticieni ...Tin sa precizez ca eu nu fac reclama nicicarui site ci doar informatiei de pe site ceaiul verde se gaseste pe la noi in tara in fiecare farmacie,chiar si in magazine citeodata si nu este scump.alte sfaturi de exemplu pt frumusetea parului este uleiul de ricin,masarea pielii capului cu ulei de ricin este foarte bun pt cresterea parului,din nou se gaseste pe la farmacii in toata tara.Pt piele cel mai bun este si cel mai interesant ulei de pe pamint se afla doar in maroko Arganöl (uleiul de argan)este cel mai bun in procesul de imbatrinire al pielii si ajuta foarte mult ca pielea sa arate mai tinara insa e foarte scump,bineteles se poate si minca si este foarte gustos si sanatos.

Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    122

In diete nu se foloseste ceapa,telina ,varza,fructele de genul prune,mere,ci doar lamai,portocale,deci citricele,si brombere johanisbere,tot felul de mure scad colesterolul sunt bune la diete nu banane , si alte de genul asta.Nu mincati orez in dieta ca va ingrasati mai ales daca il mai faceti si pilaf ,a-ti incurcat-o.Anumite legume ca telina si varza dau gaze si mai ales nu este recombabila la mare inainte de a merge la plaja....ceapa da arsuri in burta ,desi e buna impotriva virusilor,dar si usturoiul e vermifug insa nu stiu daca usturoiul e bun in dieta ,insa ceapa nu...Un studiu pe supa de pui facut a aratat ca e foarte buna impotriva virusilor mai ales cind sunteti racit mai buna decit medicamentele si e buna si impotriva celulitei,facuta cu ceapa si usturoi,fierte impreuna cu rosie si morcovi,si binenteles bucatele de la pui ce doriti e foarte buna si sanatoasa.Nu mincati in dieta orez macaroane,dulciuri,ciocolata este buna doar o bucatica mica si cit mai inchisa la culoare si amaruie,fara spagetti,fara paine,insa sunt bune mussli insa atentie nu mult,atentie si la salate mai ales la sosul din salate,mai bine o pregatiti acasa cu ulei de masline,fara porumb,intre diete se fac pauze cind se maninca normal altfel ne imbolnavim...este recomandabil peste insa nu lachs pt ca lachs are multa grasime,nu mincati pestele acela mic de la mare cu multa sare si prajit in ulei aia nu e mincare de dieta,pestele de apa dule sau de ocean e bun se maninca cu lamaie,si prajit in apa in tigaie cu foarte putin ulei,cafeaua e buna in dieta dar inlocuiti-o cu ceai verde e si mai bine,fasolea rosie e si ea buna pt ca are minerale mai ales fier care e important sa nu ametim cind nu mincam mult.Dietele insa se fac pe un organism sanatos,daca nu suntem sanatosi trebuie sa consultam un medic care ne poate recomanda tipul de dieta care ni se potriveste in orice caz nu consumati acelasi product saptamini intregi ca merele de exemplu in fiecare zi nu este bine asa ceva,ajungeti in spital,in dieta se maninca felurit,nu acelasi lucru in fiecare zi.pielea lasata se retrage in timp prin sport mult,sportul mult da pofta de mincare insa,este chiar recomndat de medici pt cei care sunt bolnavi de bulimie ca sa ieie in greutate,sportul nu se face aiurea,doar anumite sporturi se pot face acasa fara antrenor,ca de exemplu exercitii cu crosstrainer care se numesc cardio,insa asta seaseamana cu un soi de bicicleta fara roti ca si cum ai urca pe trepte insa am auzit ca daca faci prea mult sau prea putin decit eficient nu mai e eficient,adica e degeaba trebuie facut cu masura nu nonstop.sunt site-uri speciale pt cei care vor sa faca pilates sau fitnes nu se poate aiurea pt ca nu aduce nimic nu pierdem kilograme....sportul e bun pt a rata mai tineri si pt circulatie dar nu slabim neaparat prin sport,atentie deci.

Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Retete diverse
    De Larisa in forum Alimentatia sanatoasa
    Replici: 5
    Ultimul post: 06 mar 2012, 18:14
  2. Cura de slabit de Valeriu Popa
    De Nicoleta in forum Alimentatia sanatoasa
    Replici: 7
    Ultimul post: 17 iul 2011, 14:18
  3. Retete utile
    De anima in forum Sfaturi si sugesii. Ajutor terapeutic