Rezultate de la 1 la 8 din 8

Subiect: Tuneluri secrete prin muntii Bucegi

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit Tuneluri secrete prin muntii Bucegi

Puțini știu că Munții Carpați sunt străbătuți de tuneluri care se întind pe zeci și sute de kilometri, formând o adevărată rețea subterană. Nimeni nu știe nici cine le-a făcut și nici care era destinația lor inițială.

Cele mai vechi atestări ale tunelurilor de sub munți sunt de pe vremea dacilor, mai exact din timpul celor două războaie ale lui Decebal cu romanii, când armatele dacilor dispăreau efectiv din fața romanilor de fiecare dată când sorții unei bătălii dată în munți înclina de partea dușmanilor. Aceleași tuneluri au fost folosite de regele dac pe timp de iarnă, pentru a ajunge la Dunăre și a prelua comanda trupelor aliate cu dacii. A urmat un atac distrugător, la sud de Danubiu, dacii și aliații lor necruțând nici un supus roman. Din păcate, la întoarcerea lor, din cauza vremii care s-a încălzit brusc, inexplicabil, o mare parte dintre călăreți înecându-se în Dunăre, gheața cedând sub greutatea lor.
    După secole bune, trecerile subterane din Carpați au fost folosite de domnitorii români, care-și trimiteau aici familiile și vistieria țării, în vremuri de restriște. Mai mult, sute de ani platoul Bucegilor a fost interzis accesul oamenilor de rând, acolo fiind antrenate trupele de elită ale Țării Românești, celebrii călăreți roșii, proveniți doar din rândul boierilor.
    În ultimii ani, în zona Bucegilor s-au efectuat măsurări radiestezice care au arătat existența unor câmpuri de forță care traversează munții dintr-o parte în cealaltă. Se presupune că liniile de forță ar urma tunelurile străvechi. În plus, privită de sus, harta acestor linii energetice apare sub forma unui imens lup stilizat, având gura deschisă, ca înainte de a-și ataca prada. Capul lupului este în Munții Apuseni, iar coada coboară până în apropiere de Pietroșița, în județul Dâmbovița.

Notă: Articol preluat din revista FHM Noiembrie 2003, pagina 22

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    -
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

simonica este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    august 2007
    Posturi
    11

Implicit pestera

O "informatie " neverificata (poate stie cineva ) :
    (In BUCEGI, la Pestera )

Dupa ce se ajunge la capatul pesterii Ialomicioara, se poate merge cativa zeci de metri pe burta printr-o galerie pe unde e si apa "pe jos" si se ajunge la un sifon, cobori cativa metri si ajungi intr-o galerie orizontala de cativa zeci de metri lungime, iar un sifon, la capat iar o galerie care se termina printr-o sala mare cu trei sarcofage din piatra cu inscriptii "ciudate" pe ele. in spatele acestora se afla un sifon mai mare caruia , prin sondaje (fir cu greutate, piatra aruncata pentru zgomot etc.), nu i s-a putut determina capatul. Incercarile de a cobori legati in franghie au dus la lesinul celor care au incercat. In acea sala toate aparatele electromagnetice (lanterne, busole, cesuri quartz etc.) au fost si sunt dereglate in functionare. O fi adevarat ?
    De ce a fost si este construita acea biserica la intrare ? Pentru a bloca fluxurile de energie "pagane" ? Sau pentru a le activa ?

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit

Nu am auzit ceea ce spuneti despre pestera, dar acea pestera ca si locurile acelea sunt deosebite au si o incarcatura spirituala deosebita, eu personal am asistat la cel putin doua fenomene "paranormale" in pestera si altele in jurul pesterii. Si plus stiu si altele de la prieteni cae au mai avut si ei experiente ciudate

-

simonica este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    august 2007
    Posturi
    11

Implicit

Multumesc pentru raspuns. Mi-ati intarit convingerea referitoare la muntii Bucegi. Relatarea mea provine de la niste discutii auzite de la oameni care au ajuns pana acolo. Dar discutiile aveau loc pe un fond ... bahic si ... pentru mine... au sunat ca povestile pescaresti.

Multumesc.

Claudia este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2008
    Posturi
    5

Implicit Re: Tuneluri secrete prin muntii Bucegi

Cine doreste si vrea sa creada, legat de Muntii Bucegi si multe alte lucruri extrem de interesante, sa caute si sa citeasca "Viitorul cu cap de mort", a lui Radu Cinamar, de la editura Daksha. E o carte care merita cu adevarat citita si transcede puterea mintii de intelegere.

kesarion este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    aprilie 2009
    Posturi
    20

Implicit Re: Tuneluri secrete prin muntii Bucegi

In anul 1982,urmam cursurile Scolii Nationale de alpinism de vara,la Padina.In timpul liber,vizitam inprejurimile si am ajuns ,destul de usor ,la Pestera,unde,un calugar,Visarion,ne-a spus aceasta poveste.Am vizitat pestera ialomicioarei,nu doar ca turist,cica speolog,dar nu am gasit nimic care sa ateste veridicitatea acestei povestiri.Am gasit insa nenumarate tuneluri,galerii,chiar labirinturi am putea spune,in care,niste prieteni arheologi,au descoperit urme clare de locuire temporala,dacica.Eclar ca zona avea o semnificatie pentru daci,dar care era aceasta semnificatie?

oinaldecs este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

Implicit Raspuns Tuneluri secrete prin muntii Bucegi

Vasile Rudan a afirmat de existenta unei intrari aflata undeva in preajma Varfului Omul dar pe partea catre Pestera Dambovicioara.

oinaldecs este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

Implicit Raspuns Tuneluri secrete prin muntii Bucegi

Vasile Rudan a afirmat ca ar exista o intrare aflata in preajma Varfului Omul dar pe partea spre Pestera Dambovicioara. Locul este cunoscut din 1960.

Subiecte Similare

1. Gura de Rai - Un loc deosebit din muntii Bucegi
    De lovelife in forum Paranormal
    Replici: 16
    Ultimul post: 03 dec 2012, 17:46
  2. Descoperirea din Bucegi
    De Santamia in forum Discutii libere
    Replici: 32
    Ultimul post: 06 oct 2011, 02:45
  3. Pistis Sophia - Invataturile secrete ale lui Iisus
    De Alchimiel in forum Literatura
    Replici: 20