Pagina 5 din 24 PrimulPrimul 123456789101115 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 61 la 75 din 354

Subiect: Paranormal

isabela Avatar
    isabela este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2008
    Posturi
    56

Implicit Re: Paranormal

pentru Andrada:iti propun pentru a aprofunda subiectul sa ma contactezi pe msn,iar pentru cei care nu se pricep cel mai bine decat la pariuri,si care se considera cei mai atotcunoscatori, decat sa mai citeasca prin articole,le recomandsa citesca mai intai....si apoi sa dea replici rautacioase.Carti recomandate:-de Victor Kernbach "Miturile esentiale",o antologie de texte mitologice;-Diego Rival "Civilizatia Maya"

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Citat Citat din isabela Vezi post
    pentru Andrada:iti propun pentru a aprofunda subiectul sa ma contactezi pe msn,iar pentru cei care nu se pricep cel mai bine decat la pariuri,si care se considera cei mai atotcunoscatori, decat sa mai citeasca prin articole,le recomandsa citesca mai intai....si apoi sa dea replici rautacioase.Carti recomandate:-de Victor Kernbach "Miturile esentiale",o antologie de texte mitologice;-Diego Rival "Civilizatia Maya"
    Am citit si noi, dar ideea este ca motivatiile adevarate din spatele disparitii unei civilizatii sunt de factura spirituala, totul are o motivatie, care la Entitatile Divine si o parte din cele Angelice este clara, si noi oamenii doar le intuim mai mult sau mai putin si unii doar fabulam fara sa intuim nimic corect

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    -
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

isabela Avatar
    Data inscrierii
    februarie 2008
    Posturi
    56

Se vede ca ai citit ,dar ai citit putin.Mai citeste si ceea ce trebuie; acum chiar ca fabulezi si vorbesti pe langa subiect.Fiecare intelege spiritualitatea,de la nivelul la care se afla el ca persoana,mai mult sau mai putin;tu vorbesti de la nivelul tau, dar asta nu inseamna ca ai dreptul sa te consideri atotstiutor.Exista totusi persoane care vorbesc de la alte nivele si pe acelea nu prea ai cum sa le intelegi.Deci fii mai conciliant si mai deschis in discutii

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

DAr nu m-am considerat atotstiitor ci din contra, ci ca nu am gasit din ceea ce am citit o informatie care sa ma satisfaca referitor la cauze

-

iacob andrada este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2008
    Posturi
    9

te referi la conexiunile extrapolare ale macrocosmosului in functie de vibratiile microcosmosului ?

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Citat Citat din iacob andrada Vezi post
    te referi la conexiunile extrapolare ale macrocosmosului in functie de vibratiile microcosmosului ?
    Explica-te!!! Ce vrei sa spui prin aceasta fraza complicata dar care nu spune de fapt nimic?

Nicoleta este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    154

Ce diferit e inteleasa spiritualitatea de catre unii!
    Parerea mea este ca mai trebuie lucrat la limbajul folosit in comunicare.
    Oricum mi se pare ciudat ca dintr-o replica data de Catalin despre entitati benefice si motivatii spirituale pentru care dispare o civilizatie sa remarci ca el se considera atotstiutor si ca este transant!
    Cred ca tu Isabela ar trebui sa iti vezi barna din ochi, inainte de a cauta paiele din ochii celorlalti!

isabela Avatar
    Data inscrierii
    februarie 2008
    Posturi
    56

uneori trebuie sa ne lamurim de ce natura SANT ATACURILE CARE VIN AZI DIN DIVERSE DIRECTII IMPOTRIVA SPIRITUALITATII NOASTRE; IN ALUNECATUL LIMBII POTI OBSERVA UNEORI MULT MAI MULT CE A DEVENIT SPIRITUALITATEA IN ASTFEL DE SUFLETE!

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Recunosc ca si eu am probleme de orgoliu, inca nu am reusit sa il inlatur din fiinta mea, dar sper ca o sa reusesc, dar ai identificat gresit ca manifestari de orgoliu vorbele mele
    Am constatat cu cat citesc si studiez mai mult, imi dau seama ca stiu mai putin, cu fiecare intrebare la care gasesc un raspuns imi apar mai multe intrebari in minte, deci ai mare dreptate sunt prost si incult.
    Una din regulile care te ajuta sa evoluezi si iti reduce riscul de a bate campii este sa accepti ca oricand poti gresi, ca orice pinie care crezi din toata fiinta ta ca este un adevar absolut, poate fi eronata complet sau incompleta, pentru ca daca o singura axioma pe care ti-ai construit teoria privind viata este eronata, in mod cert in urma meditatiilor tale ai sanse sa ajunge la concluzii gresite.

-

iacob andrada este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2008
    Posturi
    9

Stii, un mare invatat spunea odata:"esti ceea ce gandesti despre tine".Eu propun sa discutam despre un alt subiectoltergeist.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Greseste oricene , care gandeste despre sine ca este foarte inteligent, cult , destept, astfel pierzi contactul cu realitatea, capacitatea de analiza iti este perturbata, asta se cheama orgoliu si orgoliul face sa se inchida portile cunoasterii adevarate, cel orgolios primeste din continuare o forma de cunoastere, dar nu este o cunoastere inalta ci o cunoastere care poate sa ii distruga sufletul. Nu degeaba marii intelepti si marii maestri spirituali spun ca pentru evolutie este foarte mare nevoie de diminuarea orgoliului si amplificarea smereniei.
    Si apoi conteaza cu ce anume te compari, ca daca ma compar cu vecinu, sau cu cineva de pe forum gresesc amarnic, si tot orgoliu se numeste chiar daca ma consider inferior lui, raportarile si comparatiile se fac vis a vis de entitatile din cetatile de argint, aur si Opal. Orgoliul inseamna ca te consider si mai prost sau mai bun fata de o persoana, smerenia inseamna si "sa iti vezi lungul nasului" cum se spune in popor, adica sa identifici cat mai corect potentele si caracteristicile, nici mai mult nici mai putin
    Ultima editare de Catalin : 29 feb 2008 la 10:26

-

isabela Avatar
    Data inscrierii
    februarie 2008
    Posturi
    56

dar tu chiar nu poti sa discuti pur si simplu despre altceva fara sa-i intepi pe altii si fara sa-i acuzi de orgoliu?orgoliu ,chiar este un subiect care te atrage!!!! poti sa discuti simplu despre alt subiect? dupa cate am vazut ,ti s-a dat un simplu citat, nicidecum nu era vorba de orgoliu;CHIAR MA PUI PE GANDURI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Era o clarificare mica a ceea ce insemana orgoliu si ce inseamna smerenie, si din experienta am observat ca sunt notiuni nu prea bine intelese, si o replica la citatul tau de mai inainte, nu este nimic care sa intepe pe cineva, dar daca te simti intepata de ceva este doar imaginatia ta, si probabil resimti ceva legat in fiinta ta fata de acest subiect,
    Daca vorbeste cineva la televizor sau in ziar despre o virtute sau depre o carenta tu te simti atacata?

-

Nicoleta este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    154

Draga Isabela nu uita ca tu esti cea care a inceput acest schimb de replici. Daca te uiti un pic in urma tot tu esti cea care te-ai ofensat cand altii si-au expus propriile pareri ce nu prea erau in acord cu ale tale.
    Parerea mea este ca nu prea iti gasesti locul in acest forum, ca standardele tale legate de spiritualitate sunt foarte diferite de ale noastre, majoritari crestin ortodoxi; ceea ce tot incearca sa iti explice Catalin nu sunt altceva decat principii de bun simt legate de faptul ca el stie ca care lipsuri de cunoastere, nu a afirmat niciodata ca e atotcunoscator, dar ... tu "prevazatoare" si atenta la toate subtilitatile limbajului ai avut grija sa il "articulezi". Ma intreb oare cu ce fel de oameni ai avut de a face de a trebuit sa fii mereu precauta la limbajul lor, la ce se poate ascunde in spatele cuvintelor lor.
    Te anunt ca pe acest forum oamenii nu umbla cu marsavii, subintelesuri sau alte chestii pe care tu esti obisnuita sa le observi, asa ca din punctul meu de vedere ai 2 optiuni: ori te lasi de porcarii, de cuvinte si expresii ce nu isi au loc aici in spiritualitate, unde oamenii incearca sa fie mai buni, mai corecti, mai cinstiti unii fata de altii, ori te lasi de scris si de raspuns pe acest forum ca nu are rost sa perturbi cu mizerii tale si pe altii
    Nu se cade, mai ales ca tu esti o "doamna"!

isabela Avatar
    Data inscrierii
    februarie 2008
    Posturi
    56

dupa cate vad andrada a propus un subiect,dar voi in loc sa discutati pe acesta ,dati tot felul de replici;nu stiu care sant mai rautacioase,ale mele sau ale voastre?iar pentru catalin ...vad ca nici acum nu poti sa abordezi in continuare un alt subiect.pur si simplu sa treci mai departe si sa putem discuta pe SUBIECT.treci direct la un anumit subiect

Subiecte Similare

1. Mai mult Paranormal, mai putin extraterestri!!!
    De Stratov in forum Paranormal
    Replici: 17
    Ultimul post: 24 nov 2008, 11:14

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •