Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123
Rezultate de la 31 la 37 din 37

Subiect: islamul

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Re: islamul

Citat Citat din proweb Vezi post
    Cris, si aici bati apa in piua, ca si in restul interventiilor tale!
    Inteleg ca aveti alte pareri si consider ca e firesc ca parerile sa nu coincida. V-as fi recunoscator daca ati reciti pctele 1,2,3,4 si 8 din link-ul de mai jos:
    Reguli pentru toti
    Argumentele la subiect sunt mult mai interesante si mai utile, in primul rand celui care posteaza si apoi celor care citesc.
    Multumesc frumos!

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

"Cris, si aici bati apa in piua, ca si in restul interventiilor tale!"

Draga proweb,probabil ca asa este .Ce sa-i faci,eu caut ceva,caut multe.
    Tu daca ai reusit sa obtii in 11 postari esenta, felicitari.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

proweb Avatar
    proweb este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    aprilie 2008
    Posturi
    14

Nu pretind ca am prins esenta religiilor sau a islamului sau imi sunt clare problemele ce le ridica religia in genere. Postarea mea era o refulare la tot ce era scris pe acest topic, referitor la islam si cum a putut sa aiba si sa mai primeasca adepti dupa ce ne-a explicat destul de limpede Brenda, ce si cum cu acesta.

Unificarea religiilor este un tel incontestabil de viitor, asa cum s-a aratat si de alt antevorbitor. Sfatul bun la care ma refer este acele invataminte de bine din religiile crstine, si as spera sa fie si in alte curente religioase sau filozofii cu tenta religioasa. De altfel am citit tot sau aproape tot ce a aparut dupa revolutie, despre filozofiile hinduse si tibetane, despre isihasm, despre ortodoxie, mai putin de islam si coran.

Sectele, vezi in DEX, ele exista, sunt devieri din religii de baza, ce n-au nimic comun cu adevarata credinta. Discuta Ioane cu cine vrei, dar liberul arbitru intre religii care au la baza credinta in divinitate si sectele care sunt grupari deviate crezi ca sunt de bun augur? Te-ai intrebat ce-i face pe unii sa adere la secte? Crezi ca face comparatie intre religii si secta respectiva si considera ca a ales bine?

Orientarea prea materiala a unor preoti ortodocsi 9 si eu sunt ortodox ) crezi ca este o problema personala cu propria constiinta? Ei sa sti ca devi foarte amuzant. Nu ai vazut si alti preoti ortodocsi sau din alte religii care sa fie patrunsi de evlavie si har, carora nu li se poate imputa nimic?

Si eu caut sa ma dezvolt pe latura spirituala cu ajutorul IE, lucru ce recomand si altora, numai asa putem accede la unele informatii, in functie de dezvoltarea spirituala si personala.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Draga proweb daca am sa-ti spun ca stiu ce simti ai sa te superi.

Coranul este o invatatura extraordinara ce lumineaza multe intrebari.
    Invataturile religioase sint greu de descifrat-nu se poate limita in cuvinte divinitatea.In primul rind,o invatatura religioasa inseamna sa cunosti ceea ce cauti si sa ai cunostinte despre cei care le-au scris,ca popor.Sa cunosti inclusiv expresiile si formele de vorbire.De ex,in aramaica cauza si efectul sint impreuna nu separat,daca spun "sap' indica faptul ca am si cules;daca spun "fur' inseamna ca am si platit acest pacat(mi l-am asumat).
    Faptul ca islamul pune basmale pe capul femeilor este o reminiscenta de pe vremea cind inclusiv evreii considerau femeile animale.
    Sa nu uitam ca textele mistice au fost transmise oral ,pina s-a ajuns la scriere,la interpretare ,la traduceri,esenta in unele parti s-a pierdut sau a fost inlocuita.

Faptul ca ai citit tot ce-a aparut este remarcabil,dar esti sigur ca ai inteles esenta?Nu spun ca eu am inteles,eu am adunat de asemenea informatie,si sint la inceputul punerii cap la cap.

Unificarea religiilor va fi transcederea lor,nu reguli si canoane.
    Cind omenirea va urca spiritual va intelege mai multe si se va comporta altfel in gindirea inimii si mintii.

Sectele si adevarata credinta?
    Numai D-zeu stie ce este in sufletul credintei fiecaruia.
    Ceea ce se numeste secta este pe o parte o razvratire si o cautare personala ,este supunere la unii(la copii).
    Un adevar exista incontestabil:toti sintem copiii lui D-zeu.Eu nu fac deosebire intre oameni in functie de culoare sau orientari religioase sau sexuale.

Problema materiala a unor popi este problema lor.Isus a zis " nu judeca" si eu asa incerc sa fac.Faptul ca exista popi ahtiati dupa bani sau /si functii este o problema pe care am mai mentionat-o si eu pe-aici.Dar nu te obliga nimeni sa-i urmezi si nici sa-i platesti.Esti liber sa alegi si raspunzi doar pentru alegerea ta.

proweb Avatar
    proweb este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    aprilie 2008
    Posturi
    14

Pai...mda, dar daca poti fi analitica nu mai azvarli la plezneala cuvinte de nu mai stiu ce sa cred, mi s-a parut la un mesaj ca nici nu l-ai citit bine, ca nu l-ai inteles. Ei, acum e cu totul altceva, desi nici acum nu sunt de acord cu tot ce zici. Asta fiind si din cauza de diferente intre indivizi, caci in general putem judeca asemanator dar nu si in amanunt. Asa va creste si calitatea acestuo forum si chiar te rog azvarle piua de batut apa la altii sau de poti scoate-o din forum. Acum te respect.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Ei,draga proweb eu am scris aici peste 1000 de mesaje ,este o discutie care a inceput de mult,poate de aceea ti se pare ca vorbesc lemne.Nu zic ca nu vorbesc uneori,daca sint pe fuga,posibil.
    Probabil ca nu pot fi foarte analitica.Eu mai mult cu sufletul sap si caut.
    Cit priveste calitatea forumului,din cit am mai bintuit eu pe net,aici gasesti in primul rind suflet,ingaduinta,rabdare...
    Cit priveste piua de batut apa,si eu mai am impresii de acest gen la altii,dar nu este respectuos sa ma pronunt in acest fel pentru ca fiecare le stie pe ale lui sau incearca sa le stie.
    Tot respectul.

Cit priveste sectele si definitia din dex...cu abaterea de la adevarata credinta,parca are cineva masura si limitele adevaratei credinte.
    Eu cred ca fiecare e liber sa faca ce vrea atita timp cit nu produce voit suferinta.

kronos este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    1

Citat Citat din lili Vezi post
    de ce va faceti atatea probleme ? cu totii inainte sa ne intrupam pe pamant suntem spirite libere de orice religie .
    credinta noastra este una singura :in Dumnezeu sau oricum doriti sa-L numiti -Allah , Theos , Divinitate , Putere Divina , Creator.
    In functie de locatia pe care ne-am ales-o inainte de intrupare ne adaptam credintelor si religiilor respective . Ne nastem intr-o tara cu religie predominant crestina automat vom fi crestini s.a.m.d .
    sa nu spuneti ca daca v-ati fi nascut intr-o tara araba , intr-o familie de musulmani nu erati acum de credinta islamica... si ar fi fost pt. dvs. cea mai buna religie .
    Sa incercam sa citim cartile sacre nu ad literam pt. ca fiecare verset are 100 de intelesuri . Sa incercam sa intelegem partea ezoterica a scrierilor, daca putem....
    pt. ca nu mai stiu in care verset se spune ceva de genul: ...cine are urechi sa auda ,
    si cine are ochi sa vada... dar aici nu este vorba de ochii si urechile fizice , ci de cele spirituale .Fiecare dintre noi intelege atat cat poate si cat i se permite in functie de nivelul de evolutie pe care se afla . Din cauza aceasta exista credinciosi , necredinciosi , fanatici . Sa nu cadem in extreme . Fiecare sa ia si sa aplice doar ceea ce i se potriveste si crede ca-i este benefic pentru evolutia personala .Aici venim ca sa evoluam , si nici unul dintre noi nu stie in cate intrupari a fost musulman , in cate intrupari a fost crestin sau budhist, barbat sau femeie...dar avem nevoie sa trecem prin tot felul de experiente ca sa ne putem invata lectiile .Haideti sa-i privim pe toti cei din jurul nostru cu compasiune si iubire in loc sa-i judecam , pt. ca nici macar Dumnezeu nu ne judeca (constiinta noastra este cea care ne judeca).
    Lili are perfecta dreptate. Felicitari pentru comentariu.

Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •