Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate de la 16 la 30 din 37

Subiect: islamul

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit Re: islamul

Ai perfecta dreptate, extremistii isi atribuie doar religia sau cultura respectiva, dar de fapt nu apartin fundamentului aceleli religii, de multe ori sunt doar niste papusi in mainile unor papusari cu diverse interese

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    -
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

lili este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2008
    Posturi
    18

parerea mea este ca nimeni nu ne pedepseste , noi suntem cei care ne alegem ceea ce dorim sa experimentam in viitoarea intrupare . in functie de lectiile pe care le avem de invatat ni se prezinta de catre entitatile superioare cateva variante de cum ar putea fi viata noastra , iar ghizii nostri spirituali ne propun una dintre acestea pe care o considera mai potrivita pentru evolutia noastra .bineinteles ca tot noi suntem cei care decidem , asa cum si aici avem liberul arbitru in a alege calea pe care dorim sa o urmam la fel si acolo , in viata dintre vieti , avem liberul arbitru.deci pedeapsa tot noi ne-o dam ; asa ca , cine stie , daca judecam o anumita religie ca fiind inferioara celei in care credem noi s-ar putea ca in urmatoarea intrupare sa apartinem acesteia... si atunci....
    oricum , nu numele religiei este important , asa cum a spus si Cris , importanta este legatura noastra cu Divinitatea , legatura care nu are nevoie de intermediere .intre noi si Dumnezeu in mod normal nu ar trebui sa se interpuna nimic . Religia este un sistem de credinte ,biserica este o institutie ,profetii si sfintii sunt spirite evoluate care au venit sa ne arate calea spre desavarsire ... iar noi ... ne alegem calea care ni se potriveste cel mai bine . in final , mai drept , mai pe ocolite tot acolo trebuie sa ajungem .
    cand masa critica va ajunge la un anumit grad de constienta cred ca religiile vor disparea si va ramane doar credinta in Dumnezeu si in iubirea divina .

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

"Ai perfecta dreptate, extremistii isi atribuie doar religia sau cultura respectiva, dar de fapt nu apartin fundamentului aceleli religii, de multe ori sunt doar niste papusi in mainile unor papusari cu diverse interese"

Catalin,in citeva rinduri ai surprins esenta.

Lili: " noi ne alegem" -darul primordial al divinitatii...Lili ,nu stiu cine esti dar este corect ce ai spus;oamenii isi ALEG nume...diverse.
    Starea de " aproape (de om,natura,divinitate...si toata paleta de lumina)...nu are nume defapt".
    Cind un om spune (si crede) sint: crestin- popescu...budist -saatva,musulman- fatira...si-asa sint eu ...se minte nestiind nimic.
    Cind incepi sa spui eu nu sint...una-alta,popescu,saatva,fatira...etc incepi sa spui ceva.Incepi sa alegi ptr tine in loc sa aleaga altii.Incepi sa spui " exist" de sine statator...iar restul,ei bine,restul...au propria alegere pe care eu o accept.O respect,caci ei sint fratii mei,iar alegerea lor ii priveste.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Nu exista religie inferioara sau superioara ,caci nu exista religii-ele sint fondate de oameni intr-o lume polarizata bine-rau ,unde nimeni nu mai stie ce-i bine si ce-i rau.Religiile sint aspiratii neconcretizate,iluzii care despart fratia umana.
    Eu am si cred intr-o singura religie-interioara-fapta: sa privesc cu drag ochii semenilor mei,fie umani,fie animali.Sa privesc fara nici un interes (personal) lumea.Sa pasc o iarba curata a unei constiinte pure ,sa fiu.Sa fac atit ce mi-a fost dat: sa exist cu bucurie si sa permit si celorlalti sa existe.
    " sa nu strivesc corola de minuni a lumii",ci sa fac parte din ea.

Iustin-emanuel este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    aprilie 2008
    Posturi
    2

Sunt nou pe acest forum...am citit ceva dar nu tot...promit ca o sa citesc....am o intrebare pentru cei mai luminati..."un barbat crestin se poate casatori cu o femeie musulmanca"....?....musulmanii sunt oameni foarte pasnici am avut si vecini si colegi...fanaticii sunt fanatici...ii avem si noi pe ai nostri

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

iN LEGILE LUI dUMNEZEU PROBABIL CA NU ESTE NICI O PIEDICA, dar dupa cate stiu eu, este necesar ca femeia musulmana sa se boteze in religia crestina, si sa stii ca casatoria religiaosa crestian ajuta foarte mult din punct de vedere cuplul respectiv pentru a fi mai longeviv si ami armonios, spre rusinea mea nu stiu ce permite religia musulmana la acest copitol si nu am observat ce se intampla la o nunta musulmana cu cei 2 din punct de vedere spiritual si energetic

-

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din Iustin-emanuel Vezi post
    Sunt nou pe acest forum...
    Bun venit pe forum, Iustin-emanuel!
    am o intrebare pentru cei mai luminati...
    Haideti sa nu exageram!
    "un barbat crestin se poate casatori cu o femeie musulmanca"....?
    Depinde, ce motiv au ca sa o faca. Amandoi! Daca motivul este unul de poveste - "si au trait fericiti pana la adanci batraneti..."- atunci se poate.

Am un coleg care este, prin nastere, protestant, sotia lui ortodoxa. Cand au vrut sa se casatoreasca s-au dus la pastorul protestant, care a pus conditia ca ea sa se reboteze in felul protestant-nu a vrut el. S-au dus la preotul ortodox, care a pus ca conditia ca el sa se boteze in felul ortodox-nu a vrut ea. Amandoi, de comun acord, s-au dus la pastorul catolic care i-a cununat. Se duc la biserica catolica atunci cand simt nevoia. Acum, dupa mai multe zeci de ani, au grija de nepotii de la copii.

fanaticii sunt fanatici...ii avem si noi pe ai nostri
    Nu va obliga nimeni sa-i lasati sa intre in viata si casa dumneavoastra. Acolo, e loc numai pentru el, ea si Dumnezeu asa cum Il inteleg ei. Restul, exista dincolo de gard.

Iustin-emanuel este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    aprilie 2008
    Posturi
    2

Nu exageram...Va multumesc domnule Ion Furtuna...sunt oameni pe acest forum care au cunostinte mai solide...caz ortodox protestant stiam si eu...protestantii asa sunt ei...vor sa capteze cati mai multi de partea lor:P...Asta mi-a placut la musulmani...niciodata nu mi-a sugerat vreunul sa ma convertesc sau ceva...in schimb pe protestanti nu stiam cum sa evit teme religioase cu ei...toate se incheiau prin aceeasi intrebare..."cand vii la slujba noastra"...m-am dus din curiozitate...iar la sfarsit...mi s-a pus foaia in fata...care am refuzat-o......M-am nascut Ortodox, vreau sa fiu ingropat ca unul...

lili este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2008
    Posturi
    18

in religia islamica un barbat musulman se poate casatori cu o femeie de o alta credinta fara ca aceasta sa fie nevoita sa se converteasca , important este sa fie credincioasa ; in schimb , o femeie musulmanca nu are voie sa se casatoreasca cu un barbat de o alta credinta decat daca acesta se converteste la islam .... aceasta este legea scrisa in Coran .
    ... dar pana la urma regulile sunt facute de oameni pentru oameni.
    daca intr-adevar exista sentimentul adevarat de iubire nu cred ca exista nici un impediment ca doi oameni de credinte diferite sa se casatoreasca .
    Dumnezeu nu pedepseste un suflet omenesc care incalca anumite reguli pamantesti , mai ales daca o face din iubire .
    bine ai venit Iustin Emanuel !

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Eu cred ca iubirea e iubire daca exista.Restul sint amanunte.
    La musulmani poti avea mai multe sotii (pe care trebuie sa le intretii),la crestini poti avea amante pe care nu trebuie sa le intretii.
    Poti face nunta ca-n povesti si dupa un an sa-ti bagi picioarele in promisiunile de nunta ,sau poti sa faci cununia cu martori de pe strada si sa traiesti in pace si iubire neorgolioasa toata viata.
    Un mare exemplu de iubire mi s-a parut Sah Djahan care avea parca vreo 200 de neveste .Defapt el avea o nevasta ,singura,unica: pe Muntaz,ca pe ea o iubea.(cred ca pe restul nici nu le cunostea)
    Exemple si vorbe ar fi multe,dar iubirea e iubire si e pacat sa fie truncheata de conventii sociale,inclusiv de culoarea pielii.

Draga Iustin-Emanuel,tu zici " m-am nascut ortodox si asa vreau sa mor" ,eu gindesc ca m-am nascut inocenta si as vrea sa-mi recapat acea inocenta inainte de-a muri.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Citat Citat din cris Vezi post
    Draga Iustin-Emanuel,tu zici " m-am nascut ortodox si asa vreau sa mor" ,eu gindesc ca m-am nascut inocenta si as vrea sa-mi recapat acea inocenta inainte de-a muri.
    Frumos ideal Cris dar greu de atins, macar poate data viitoare te vei naste inocenta

-

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Catalin,...da,frumos ideal,realizabil in speranta si fapta.
    Macar data viitoare,dar pot incerca si acum,n-am nimic de pierdut,nimeni nu are.

proweb Avatar
    proweb este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    aprilie 2008
    Posturi
    14

Cred ca este o utopie sa asteptam o unificare a religiilor, desi sunt convins ca cei mai multi gandesc la asa ceva. Sa fie prea devreme ? Valoros in orice religie, cred eu, este sfatul bun si credinta. De aceea ar trebui sa fie mai multa iubire si ingaduinta intre semeni. Sectele trebuiesc lamurite si alipite la religiile mari. Iar apartenenta religioasa sa fie respectata. Ar trebui promavata ideia ca desi sunt mai multe curente religioase - sa le zic asa - religia este aceiasi. Poate, deasemeni zic cu speranta doar, ar fi bine ca slujbele sa se faca aproximativ la fel, ca sa se vada ca religia si credinta sunt aceleasi la toti. Si mai am un of. Orientarea pur materiala a unor slujitori ai bisericii este foarte daunatoare, desi sunt si preoti care fac cinste cu adevarat bisericii.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Deja exista adepti "unificati" -ma refer la baha'i.
    Religiile nu se vor uni niciodata in sensul institutionalizarii cu barda a unei idei sau conceptii supreme unice.
    Religiile vor fi transcense de oameni.
    Valoros in orice religie este ca oamenii sa fie neconditionati-exista legi ptr restul si sisteme juridice.
    Sfatul bun este doar o parere,iar credinta are o unica masura la D-zeu nu la om.
    Nu exista secte ,exista miscari religioase ,spirituale etc iar fiecare om este liber sa aleaga.Cam comuniste idei ai.
    Cit despre orientarea materiala a unuia sau altuia mi se pare ca ar fi o problema personala a aceluia cu propria constiinta(care este,daca este)

proweb Avatar
    proweb este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    aprilie 2008
    Posturi
    14

Cris, si aici bati apa in piua, ca si in restul interventiilor tale!

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •