Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate de la 31 la 45 din 48

Subiect: Exista sau nu exista Dumnezeu

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

Implicit Re: Exista sau nu exista Dumnezeu

Adica RA EL - la fel ca in Mihael si alti ingeri, s-a intalnit cu creatorul sau din biblie si a uitat sa le spuna si celorlalti conazionali?? Sau daca Yahwe e seful guvernului inseamna ca biblia e gresita?!

terminator1 este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    iulie 2009
    Posturi
    127

Citat Citat din padme Vezi post
    Adica RA EL - la fel ca in Mihael si alti ingeri, s-a intalnit cu creatorul sau din biblie si a uitat sa le spuna si celorlalti conazionali?? Sau daca Yahwe e seful guvernului inseamna ca biblia e gresita?!

draga padme,

Zeobath,Adonaj,Jahve (Jehova) sunt una si acelasi persoane ,adica d-zeu.

Data inscrierii
    iulie 2009
    Posturi
    127

Citat Citat din geon_dear Vezi post
    Pentru Oxyygen:Citeste cartea lui Rael-Design inteligent
    Rael este un evreu francez care acum 37 de ani a avut o intilnire cu Yahweh, seful guvernului de pe planeta elohimilor. Acesta i-a dezvaluit ca ei sint creatorii vietii pe pamint, dupa modelul existent pe planeta lor si ca la rindul lor au fost creati de alti oameni, mai avansati. Si oamenii de pe Terra vor ajunge peste citeva mii de ani sa creeze viata pe alte planete din cosmosul infinit. Ei nu au dovezi si nu recunosc un Dumnezeu imaterial, sustin ca nu exista reincarnare sau altceva dupa moarte.
    Cartea contine mai multe informatii, v-o recomand, chiar daca putini sint cei care vor crede. Tot in carte se spune ca Isus a fost un om pregatit de elohimi pentru a educa lumea in spiritul respectului reciproc( Isus era fiul lui Yahweh cu o paminteanca, de aceea afirma ca este in acelasi timp si fiul lui Dumnezeu si fiul omului si Dumnezeu(adica un viitor elohim-locuitor al planetei creatorilor, pentru ca el traieste acum pe planeta lor). Cele scrise in carte, chiar daca sint adevarate, na va impiedica sa credeti in continuare in existenta lui Dumnezeu, doar ca elohimii nu stiu, cum nici noi oamenii nu vom stii vreodata. Dupa Scarlat Demetrescu, acesta este scopul existentei lumii materiale, tocmai ca omul sa nu creada ca exista ceva dupa moarte si sa se comporte dupa cum i-e sufletul si nu prefacut de frica judecatii. Concluzia mea e ca daca Dumnezeu exista, El se ascunde si biserica face un lucru rau ca striga:uite-L, e aici! Deci Rael nu este anticristul. el face un real serviciu lumii spirituale. Pamintul este o planeta a ipocriziei

Esti in dilema totala,ma rog, nu tot ce a ce se scrie se poate lua ca atare.Daca ias da importanta crestineasca povestirilor grecesti,daca as lua ca adevar cartile scrise de Jules Verne,Ponson du Terail,Seneca etc. atunci am ajunge la antiteza in discutii. Pe de alta parte Jehwa(jehova) Adonaj,Zeobath,Elohim sunt nume date lui d-zeu in diferite traduceri.Cred ca ce a-ce se petrece in cartea citita de tine este o pura speculatie si o manipulare grosolana.E si normal ca Iisus este fiul lui Jehova,Elohim,Adonaj,Zeobath si a unei fiinte umane Maria,descendenta decazuta in abis a lui David un rege favorit din testamentul vechi.Daca Iiisus a fost om atunci cu precizie a fost materie avand o existenta materiala mai intensa decat spirituala.Evangheliile speculeaza cu abilitate acest adevar (ma refer la cele 4 din Noul testament).Totusi cred ca ar trebi citite si restul evangheliilor care ar fi in contradictie cu cele mentionate.(cele aproape 120, detinute in secret de Vatican, care nu se dau publicitatii decat la o parte extrem de mica si atunci cu zgarcenie.....)

Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

Citat Citat din terminator1 Vezi post
    draga padme,

Zeobath,Adonaj,Jahve (Jehova) sunt una si acelasi persoane ,adica d-zeu.
    Asa o fi! Numai ca respectivului Rael personajul care i s-a aratat s-a recomandat ca fiind Yahwe seful guvernului! De aici si nelamurirea mea!

Dupa care am adus in atentie numele RA EL- Ra cred ca stim cu totii cine este! EL am vazut ca apare la sfarsitul numelor ingeresti : UriEL, MihaEL, ImmanuEL, AzazEL, etc. si ca reprezentare a numelui lui D-zeu pe peretii unei grote din Avaris, Egipt, atat singur - EL cat si impreuna cu Eloah care apare si in biblie! Deci... respectivul Rael n-are pretentii deloc privind originea sa mai putin pamanteana ))))))))

Una peste alta, vad ca te simti bine, ma bucur!

Data inscrierii
    iulie 2009
    Posturi
    127

Asa o fi! Numai ca respectivului Rael personajul care i s-a aratat s-a recomandat ca fiind Yahwe seful guvernului! De aici si nelamurirea mea!

Dupa care am adus in atentie numele RA EL- Ra cred ca stim cu totii cine este! EL am vazut ca apare la sfarsitul numelor ingeresti : UriEL, MihaEL, ImmanuEL, AzazEL, etc. si ca reprezentare a numelui lui D-zeu pe peretii unei grote din Avaris, Egipt, atat singur - EL cat si impreuna cu Eloah care apare si in biblie! Deci... respectivul Rael n-are pretentii deloc privind originea sa mai putin pamanteana ))))))))

Una peste alta, vad ca te simti bine, ma bucur!

Nu intotdeauna este asa cum am vrea sa credem:Adica "AzazEL" alias Azazellel,este acelasi personaj din diferite carti cu Belzebubbal, Bellial, Samaellel, Mefiszto, Lucifer,etc. UriEL,adica Uriel este un nume ebraic ce a ce inseamna lumina lui Jahve (ce este inconfundabil cu vre-un inger nu?)Iar Eloah desi este un nume de a lui D-zeu este mai aproape de un gen de muzica dedicata lui Elohim. De exceptie exista o carte ,cartea lui Immanuel care sar fi nascut in anul cand a murit regele Uzija.La ceremonia nasterii lui Immanuel au participat Serfani.Serfanii au 6 aripi,....si incantau mici ode armatei cruciadei........etc.
    multumesc de interesul despre sanatate,ma simt mai bine si totodata imi face placere orice discutie cu tine.
    cu mult respect oxyygen,

geon_dear este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2010
    Posturi
    6

Nu a uitat, a scris citeva carti si tine conferinte tot timpul. O clarvazatoare din Romania sustine ca Bibilia cunoscuta nu e cea adevarata, cea adevarata (scrisa in limba copta)nu a fost descoperita inca. Deci, poate ca exista un Dumnezeu mai presus de creatorii nostri. In orice caz, ce sustine RAEL e aproape de religia crestina bazata pe biblie

Data inscrierii
    iulie 2009
    Posturi
    127

Nu a uitat, a scris citeva carti si tine conferinte tot timpul. O clarvazatoare din Romania sustine ca Bibilia cunoscuta nu e cea adevarata, cea adevarata (scrisa in limba copta)nu a fost descoperita inca. Deci, poate ca exista un Dumnezeu mai presus de creatorii nostri. In orice caz, ce sustine RAEL e aproape de religia crestina bazata pe biblie
    Sa nu crezi ce ace se scrie de unii habarnagisti ale caror carti au fost editate.Clarvazatoarele din unghiul meu de vedere sunt sarlatani,mincinosi care se cred supranaturali.Biblii sunt mai multe:Testamentul vechi si una scrisa se pare de "diavol sau Satana,Lucifer etc.)cu dimensiuni impresionabile.Vaticanul a ascuns si ascunde si mai departe adevarul,folosindu-se de crestini intr-un mod abuziv si dictatorial.Se presupune ca la facerea lumii au existat mai multe tipuri de deivinitati.Fiecare cu biblia lui. Dar cum ti-am spus,sa nu cazi in capcana cartilior..............

Data inscrierii
    iulie 2009
    Posturi
    127

Desi nu sunt deacord cu multe din odele scrise lui Elohim,si eu, sunt crestinat(desigur abuziv fara consimtamintul meu la cateva saptamani dupa nastere) eu respect credinta altora.Din acest motiv va doresc implinirea tuturor viselor cu ocazia sarbatoririi nasterii lui Iisus.

Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

Pai daca e clarvazatoare tre' sa vada si unde e Biblia, nu? ))))
    Vad ca nici ea nu stie ca Biblia noastra e constituita de fapt din mai multe carti, in fine!
    Pai si tu ce ai vrea sa sustina Rael daca are ca baza biblia crestina?? Sustine ceva ce nu poate fi verificat aducand ca dovada suprema altceva ce nu poate fi verificat!

Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

Desi nu sunt deacord cu multe din odele scrise lui Elohim,si eu, sunt crestinat(desigur abuziv fara consimtamintul meu la cateva saptamani dupa nastere) eu respect credinta altora.Din acest motiv va doresc implinirea tuturor viselor cu ocazia sarbatoririi nasterii lui Iisus.
    Hai lasa nu mai pune la inima! ))))))))) Poti sa te dezcrestinezi daca vrei, ceri excomunicarea de la biserica! Sarbatori fericite si tie si mai ales, multa, multa, multa, sanatate!

Data inscrierii
    iulie 2009
    Posturi
    127

Hai lasa nu mai pune la inima! ))))))))) Poti sa te dezcrestinezi daca vrei, ceri excomunicarea de la biserica! Sarbatori fericite si tie si mai ales, multa, multa, multa, sanatate!
    Draga padme,
    Sa nu crezi ca este chiar asa de simplu sa te increstinezi sau sa faci reversul acestuia.Crestinismul nu inseamna ordoxie,sau alte tipuri de religii.A crede in ceva sau in cineva nu necesita nevoia de a citi si a respecta niste elemente comunicative adunate in asa zisele "carti sfinte" (mult prea multe la nr),ci ea, credinta, trebuie sa se nasca undeva in constiinta fiecarui individ folosindu-se de realitatile timpului in care traieste.Din unghiul meu de vedere crestinismul in genere a ramas la nivelul evului mediu daca nu mai jos.Din perspectiva evolutiei omului,modulul care genereaza si sustine credinta in ceva anume a ramas cu mult in urma evolutiei mentala a omului.In alta ordine de idei,biserica este unealta,o bagheta "magica" cu care se manipuleaza miliarde de suflete.Constiinta mea este mult mai calita decat acest bat de 2 bani.Cum pot eu sa cer excomunicare de la o unealta primitiva?Dar cum am mai spus dorinta mea de urare pozitiva cu ocazia sarbatoririi crestinesti este mult mai pura,mult mai sfleteasca decat va imaginati!
    Cu respect oxyygen

Data inscrierii
    iulie 2009
    Posturi
    127

Pai daca e clarvazatoare tre' sa vada si unde e Biblia, nu? ))))
    Vad ca nici ea nu stie ca Biblia noastra e constituita de fapt din mai multe carti, in fine!
    Pai si tu ce ai vrea sa sustina Rael daca are ca baza biblia crestina?? Sustine ceva ce nu poate fi verificat aducand ca dovada suprema altceva ce nu poate fi verificat!

Observ ca stii prea putine despre biblii.Chiar crezi ca raspunsul evolutiei sau a decaderii rasei umane si a altor rase stau scrise,codate in aceste carti?Cand l-am citit primadata pe Seneca am fost fericit ca am invatat lucruri de care habar nu am avut.Acum recitindu-l imi dau seama ce naiv am fost atunci....la 15 ani.
    cu erspect oxyygen,

Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

Observ ca stii prea putine despre biblii.Chiar crezi ca raspunsul evolutiei sau a decaderii rasei umane si a altor rase stau scrise,codate in aceste carti?
    Nu stiu cum ai dedus asta din ce am scris mai sus, pt ca nu inteleg?!

Data inscrierii
    iulie 2009
    Posturi
    127

Nu stiu cum ai dedus asta din ce am scris mai sus, pt ca nu inteleg?!
    Nu am dedus ci sunt convins.Este simplu:-cine intra in apa se uda apoi cauta sa se usuce.Depinde prin ce metode o va face.Daca nu cunoaste metodele prin care se poate usca va ramane ud mult timp....

geon_dear este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2010
    Posturi
    6

poate ca stie, de aceea si afirma ca nu e adevarata(adica nu relateaza adevarul).De la TV citire-savantii au ajuns la concluzia ca Biblia a fost scrisa de 4 grupuri de scribi, in epoci istorice diferite.
    Va recomand doua carti interesante: ''Design inteligent'' de RAEL si ''Profetia de pe THIAOOUBA'' de Michel Desmarquet.Ambii autori sustin ca au fost dusi pe planeta unor extraterestri f.avansati.Povestile lor sint diferite, in sensul ca Rael afirma ca oamenii de pe Terra sint creati de alti oameni si ca nu exista Dumnezeu, suflet si reincarnare iar Desmarquet afirma ca exista reincarnare si un Spirit Suprem(Dumnezeu).Ambii autori sustin cu tarie ca nu e SF. Va asigur ca merita efortul de a citi aceste carti, sint expuse niste teorii interesante despre alcatuirea universului

Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Exista Dumnezeu?
    De Catalin in forum Crestinismul
    Replici: 244
    Ultimul post: 23 sep 2011, 23:02
  2. Replici: 52
    Ultimul post: 14 aug 2011, 02:46
  3. Mai exista limba romana?
    De Catalin in forum Istoria Dacilor si Romanilor
    Replici: 41
    Ultimul post: 03 apr 2011, 15:18
  4. Exista sau nu exista demoni?
    De gabryna in forum Alte stiinte spirituale
    Replici: 274
    Ultimul post: 18 oct 2010, 21:08
  5. Presopunctor electronic-exista in Ro.?
    De Micaela in forum Sfaturi si sugesii. Ajutor terapeutic
    Replici: 3
    Ultimul post: 19 mai 2008, 12:11

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •