Pagina 1 din 10 1234567 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 149

Subiect: frumuseti despre iubire

Camelia Avatar
    Camelia este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit frumuseti despre iubire

Ina Avatar
    Ina
    Ina este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    octombrie 2006
    Posturi
    120

Implicit

Doi aștri...
    de Mihai Eminescu

Am văzut doi aștri,
    Strălucind albaștri
    Sub o frunte-n vis;
    M-a-necat seninul
    Când privii Divinul,
    Blândul lor surâs.

Și mi-am zis în mine:
    Înger cu lumine
    De-un adânc noroc...
    Din a vieții tale
    Înflorită cale
    Cum nu stai în loc?

sursa:
    http://ro.wikisource.org/wiki/Doi_a%C5%9Ftri...

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit

Entry for May 11, 2007 magnify
    "Era tarziu. Amintirile il copleseau. Zilele petrecute cu ea ii reveneau mereu in minte, degeaba incerca sa-si indrepte gandurile in alta parte strangand cu putere din ochi. El stia mai bine ca oricare altul ca nici mintea si nici gandurile nu-i erau stapanite de ea, ci sufletul. Fusese singura femeie care reusise sa intre in acel loc unde pana atunci nu fusese decat intuneric si frig.

Fusese singura care ii intelegea fiecare cuvant si fiecare gest. Niciodata nu era nevoie de alte explicatii.
    Ce insemnase ea pentru el?! Greu de spus. La inceput, cand a vazut-o prima oara a stiut ca o s-o iubeasca, dar un sentiment de frica i-a cuprins intreaga fiinta. El nu mai iubise pe nimeni. De ce acum pe ea? Era o necunoscuta, cum sa puna o necunoscuta stapanire pe sufletul lui?

Frica aceasta, departe de a fi reala, l-a facut sa fuga de propriile lui sentimente, visul lui a incetat cuminte la fel cum a inceput. In egoismul lui si-a dorit s-o aiba macar pentru o seara. O seara si apoi viata lui ar fi decurs la fel de firesc ca pana in clipa cand ea a indraznit sa-i iasa in cale.

S-a intamplat exact cum si-a dorit, parca a fost scenariul unui film: a vrut-o pe ea, cea mai frumoasa. Si a avut-o.Iar ea, ea era prizoniera nebuniei lui.In acele momente el stia ca desi acum el era cel care-o poseda, in final cel posedat va fi el, poate pentru tot restul vietii.

Si, desi isi dorea s-o iubeasca cu fiecare parte a corpului lui, frica aceea nebuna nu-i dadea pace. Ii era frica sa se lase iubit si se temea ca poate el nu ar fi capabil de sentimente atat de marete. Era mai simplu sa iubeasca mai multe femei, decat sa iubeasca una singura.

Fugea astfel fara sa-si dea seama poate de singura sansa care i se oferea in viata: aceea de a iubi si de a fi iubit. Nu stia ca o mare iubire nu intalnesti decat o data in viata. Sau poate nu-i pasa. Au mai fost seri in care a fost a lui, dar nimic nu l-a facut sa o vrea pentru totdeauna. De fapt sufletul lui isi dorea asta, doar ca nu avea curaj s-o spuna cu voce tare.

S-a multumit astfel s-o piarda desi o iubea. Isi hranea sufletul cu cate o noua cucerire in fiecare seara... Pana cand ..." preluare din Kudika
    "Capul plecat sabia nu-l taie, dar nici soarele nu-l vede!" - proverb romanesc

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit

"Cand aveti 10 pasi de facut, 9 pasi reprezinta jumatatea drumului....."

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit

" Experienta este cel mai dur profesor pentru ca intai iti da testul si apoi iti spune care era lectia...."

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit

...Oamenii tacuti sunt cei care asteapta, in general pe cineva care sa stie sa le asculte tacerea. Sa le vada sufletul, valoarea de dincolo de tacere...
    ...Oamenii comunicativi sunt cei care-ti cer sa treci dincolo de cuvinte pentru a-i descoperi...

In orice fel, fiecare, doreste sa comunice ceva ...

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit

"Nu lăsa ca viața ta să devină un ritual mort.
    Lasă să existe și momente inexplicabile, lasă să existe și câteva lucruri misterioase, care nu pot fi explicate rațional.
    Și atunci sensul va fi posibil."

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit

..paseste mai departe cu demnitate, incearca sa zambesti si nu uita ca o mana intinsa poate fi la un moment dat,pentru tine,foarte putin iar pentru celalalt atat cat ii trebuia..

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit

May 20, 2007 magnify

"A fost odata ca niciodata, ca daca n-ar fi nu s-ar povesti.
    Pe cand oamenii isi zambeau, muzica nu avea nevoie de electricitate si mirosul pielii venea de la petale de trandafir si apa de izvor.
    A fost un baietel.
    Avea baietelul nostru de toate.
    Niciodata nu i-a lipsit nimic.
    Traia intr-un loc special, unde toti cei asemeni lui aveau totul.
    Fiecare avea Luna lui Soarele lui, Apele lui, Cerul, Vantul, Marea, Zapada, Norii, Noaptea, Ziua, Florile, Fluturii lui.
    Avea toate astea dar nu-l interesau.
    Le tinea incuiate in diferite locuri si doar faptul ca se stia posesorul
    lor il multumea.
    El nu vedea niciodata Ziua, Noaptea, Norii, Luna, Soarle, Florile, Muntii...
    Era ceva ce nu putea sa tina totusi sub cheie: Timpul.
    Acesta era imens si nu reusea niciodata sa-l stapaneasca intrutotul.
    Mereu pierdea din el cand incerca sa-l cuprinda.
    A renuntat la lupta cu el, il lasa sa-si faca de cap, sa treaca prin viata lui si sa-l mangaie ori sa-l ocoleasca.
    Uneori avea impresia ca Timpul lui e mai mare ca al tuturor celorlalti la un loc.
    Era multumit de asta.
    Ceilalti se plangeau ca timpul nu le ajunge niciodata, ca fuge prea repede.

-Vrei un Cer al tau?
    Vocea calda il facu sa tresara.
    -Am unul.
    -Ai? Eu nu vad nimic.
    Dar o Mare?
    -Am si Mare, raspunse baietelul nepasator.
    -Si? Ce mai ai? Munti ai?
    -Si Munti. Am totul.
    -Nu s-ar zice, dupa chipul tau.
    - Ce are chipul meu?
    -Nu se citeste pe chipul tau ca ai avea totul. Unde ai toate astea?
    - Pai.. uite! Aici e Marea! Pune urechea!

Intradevar, dincolo de usa groasa se auzeu Valurile si Pescarusii.
    Chiar si mirosul marii trecea pe sub usa.
    -Acolo e Soarele. Dincolo Vantul...
    -Care-ti place mai mult?
    -Cum adica, imi place?
    -Care-ti trezeste emotii mai mari. Care te infioara de placere si iti taie respiratia?
    -Nici unul. Pentru mine toate sunt la fel. Le am si atat.
    Dar cine esti? Ce vrei de fapt?
    - Nu ti-ai dat seama? Sunt o Zana.
    " Parca nu asa arata o Zana!"
    -Stiu la ce te gandesti. Tu stiai ca Zanele sunt toate subtirele cu parul lung si cu rochii albe vaporoase.
    E un zvon imprastiat de noi pentru a nu fi recunoscute de oricine. Uneori traim intre oameni si nu ne-ar fi usor daca s-ar sti.

Avea in fata o Zana cu par scurt, negru, legat in doua codite si imbracata in pantaloni.
    -Oare chiar conteaza cum arata o Zana?
    -Dar ce conteaza?
    -Ce face ea!
    -Si ce face? Ce poti face tu?
    -Pai... eu sunt Zana Iubirii. Stii ce e iubirea?
    - Am auzit ceva dar, nu am inteles mare lucru.
    Nu. Nu stiu.
    -Iubirea iti da acea stare care te face sa te bucuri de tot ce te inconjoara.
    Dar ce-ti spun eu de bucurie ca tu nici sa te bucuri nu stii macar. Bucuria e starea de care-ti vorbeam mai devreme. Emotiile acelea.
    -Da? Si daca-mi dai acea stare, Iubirea, ce vrei in schimb?
    -Nimic. Zanele nu cer. Ele ofera.
    Dar va trebui sa accepti ca Timpul tau nu fie mai fi acelasi. Iubirea se va hrani din el.
    Iti va consuma aproape tot Timpul.
    -Timpul!! Hahaha. Oricum nu-l pot stapani.
    De fapt nici nu cred ca exista ceva ce-mi poate ocupa mie tot Timpul. Nu stii ce imens e.

Zana zambi in coltul gurii.
    -Primesti? Vrei sa primesti Iubirea?
    -Primesc, zise el nepasator. Am atata Timp incat nici nu se va cunoaste lipsa celui consumai de darul tau.

Zana ii lua mana intr-ale ei, iar acesta simti o caldura imprastiindu-se in tot trupul sau.
    "Nu are nici bagheta?"
    -Eu va trebui sa plec, insa voi fi mereu alaturi de tine. Iubirea nu tine cont de distante. O poti primi de oriunde.

Toata discutia nu dura decat cateva minute, ce parura trei zile.
    Se simtea altfel.
    Fiorul acela de care vorbea Zana il traversa din crestet pana in talpi si invers.
    Merse la una din usi.
    Nu scria nimic, insa stia ca acolo e Luna.
    Deschise larg.
    Nimic.
    " Aaaa, Cerul!"
    Elibera Cerul si Luna se aseza.
    Si Stelele.
    Descuia usa dupa usa.
    Aparura Soarele, Muntii, Pasarile, Pomii, Florile...
    Ciudat.
    Timpul nu mai parea asa imens.
    Era chiar insuficient uneori.
    Voia sa deschida cat mai multe usi, insa Timpul acela, ce parea infinit altadata, era o piedica acum.
    Nici nu stia daca toate astea erau incuiate in spatele sutelor de usi de el, ori fusesera acolo dintotdeauna.
    Se bucura de tot ce vedea.
    De Zapada, de Furtuna, de Arsita.
    Mirosea fiecare Floarea, asculta fiecare sunet al naturii.
    " Deci asta e Iubirea..."

Acum intelegea de ce altii din jurul lui nu tineau Soarele ascuns.
    Iubeau.
    Zana era departe de el dar apropiata, asa cum promisese.
    Iubirea ei il napadea in valuri.
    Venea de peste Mari si Tari si si aducea cu ea tot ce intalnea in drum.
    Vanea sarata, lichida si albastra cand traversa marile si oceanele.
    Era impadurita, inzapezita si incetata, cand trecea muntii.
    Cand venea prin jungla era plina de liane si miresme.
    Lua cu ea adancimea "Marianelor", inaltimea "Himalaiei".
    Uscaciunea, auriul Saharei, ori involburarea Niagarei.

Era ceva neinchipuit Iubirea asta.
    El gasea mereu cate o usa inchisa si minune, avea chei aproape pentru fiecare.
    Unele se deschideau mai greu, e drept, dar se deschideau.
    Asa s-a intamplat unde erau Visele, Sperantele...
    Nu a putut sub nici o forma sa deschida unde erau Tristetea, Durerea, Infrangerea, Resemnarea, Dezamagirea, Tradarea...
    Nici nu-i pasa de cateva usi nedeschise cand putuse sa deschida sute.
    Era intr-o stare de euforie permanenta.
    Deschidea, admira, se bucura, zambea.

Si a trait baietelul nostru aceasta stare mult timp.
    Nu se stie cat, pentru ca timpul avea alta valoare si dimensiune pentru el.
    Cred ca a trait cateva luni ce parura lumi.
    Si ar fi trait si astazi daca....

Intr-o zi aparu Zana in fata lui.
    A primit-o cu bucurie in suflet si un zambet mare pe fata.
    Un zambet care s-a sters dupa primele ei cuvinte:
    -Vreau sa-ti dau o "veste".

Nu stia ce veste dar Instinctul si Presentimentul(pe care le eliberase de curand) ii spusera ca nu era o veste buna.
    -Am sa fiu sincera cu tine.
    La noi, la Zane, cum ti-am mai spus, lucrurile nu stau chiar asa cum se zvoneste.
    Avem ierarhii si insarcinari, iar atunci cand nu esti eficienta intr-o activitate esti mutata la alta.
    Nu putem refuza.
    Celor ce nu se supun Zana Zanelor le ia nemurirea.
    -Si?!
    -Si am fost mutata la Nefericire.
    -Si?!
    -Pentru a incepe noua insarcinare va trebui sa-mi eliberez sufletul de toate promisiunile facute candva.
    Sa plec de la zero. Altfel voi fi eu insami nefericita.
    -De acum nu mai imparti Iubirea , ci Nefericirea?
    -Altcineva se va ocupa cu Iubirea. Nu o cunosc. Nu prea ne stim intre noi. Negresit va veni si la tine... Sau mai bine sa nu-ti promit eu ceva de care nu sunt sigura.
    Poate va veni.
    Cam asta e..
    Sper sa nu-mi porti pica.

Ii intinse mana ei alba.
    Dupa o strangere usoara disparu de parca n-ar fi fost niciodata.

Privea pierdut si nu intelegea ce se petrece cu el.
    Oare incepea sa viseze, ori acum se trezea dintr-un vis?
    Cerul, Soarele, Luna, Marile, Muntii, Florile, Fluturii, intrau singure in camerele de unde iesisera cu ceva vreme inainte, iar in urma lor usile se ferecau zgomotos.
    Totul se petrecea cu repeziciune.
    Mai repede cu mult decat au fost eliberate.
    Cu cat mai multe din acestea dispereau in spatele usilor, Timpul devenea tot mai imens.
    Si il durea.
    Descoperea ca Timpul doare.
    Acum avea iarasi Timp din belsug.
    Uneori mai gasea cate un Fulg de Zapada, cate un Nor ratacit si fara nici un sentiment, le baga in camere ale caror usi se incuiau singure.
    Intr-o zi gasi cateva chei intr-un loc unde cu siguranta nu fusesera niciodata.
    Se potriveau la niste usi pe care nu le-a putut deschide pana acum.
    Tristetea, Infrangerea, Resemnarea, Dezamagirea, iesira din spatele lor si se amestecara cu Timpul si asa imens, de nu mai stia care e mai mare timpul ori Tristetea.

Isi privi chipul intr-o picatura de Roua, pe care se pregatea sa o arunce in intunericul unei camere reci.
    Nu mai era un baietel.
    Era un batran garbovit si trist.
    Zana ii facuse iarasi un dar...."

text scris de Alexandros la Cafeneaua.com

Dragostea invinge totul?

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit

Exercitii de instrainare

"Primul gînd care ne vine-n minte, prima tentație care ne sfredelește sufletul, după ce ni se spune mai timid sau mai tăios că gata, totul s-a terminat, este să implorăm. Iar cîteodată o facem, dar, de cele mai multe ori, un simț de conservare sufletesc, nativ sau învățat, ne spune că-i mai bine să ne dăm la o parte. Ne spune că-i mai înțelept să ne depărtăm cu pași cît mai repezi, cît mai indiferenți, de persoana în brațele căreia ne-am lăsat toate visele. Pentru că doar așa, printr-un paradox pe care n-am să-l înțeleg niciodată, mai putem construi o șansă de împăcare, mai putem fi chemați înapoi, mai putem resuscita o relație din care am fost expulzați.

Poate că specia din care facem parte n-a evoluat încă, într-atît, încît să păstreze iubirea, supremul liant dintre om și divinitate, departe de jocul primitiv și animalic al vînătorii. Incă ne împlinim fericirea prin instincte și singuri ne-o facem efemeră asociind-o continuu cu acea senzație de plăcere absolută pe care o trăim cînd luptăm pentru ceva, cînd urmărim, cînd tatonăm, cînd ademenim, cînd atingem pentru prima oară prada, cînd ridicăm trofeul în mîini, cînd avem certitudinea că victima dorințelor noastre ne zace la picioare. Căci intervalul de timp, incitant și clocotitor, în care ne chinuim să obținem ceva, devine infinit mai important decît acela în care posedăm, efectiv, acel ceva.

Nu vreau să vorbesc de sus, cu detașare, despre această realitate căreia, cu tristețe, îi aparțin. Caut și eu, ca mulți alții, fericirea deplină, visez și eu, ca mulți alții, la o iubire fără sfîrșit. Declar și eu în stînga și-n dreapta cum aș vrea să iubesc enorm și pînă la moarte pe cineva și cum aș vrea să fiu iubită înapoi, exact la fel de intens, tot de acel cineva. Suspin la filmele de dragoste cu final fericit, devorez romanele în care El și Ea se întîlnesc și abia atunci lumea devine întreagă, rotundă și destinul capătă o noimă. Dar mă uit în urmă, la poveștile mele de iubire și observ că i-am dorit nebunește pe cei ce nu m-au vrut, i-am iubit cuminte, pînă la limita plictiselii, pe cei care mi-au fost, în perioade lungi și line, alături, și i-am îndepărtat, aproape fără regrete, pe cei care-mi dovedeau, neobosit, că pentru ei sînt și soare și lună.

Cîte milenii mai trebuie să treacă peste omenire (asta dacă nu ne omoară încălzirea globală) pînă ne vom învăța sentimentele să-și caute adăpost și împlinire pe cîmpuri roditoare și nu prin desișuri împînzite de capcane? De ce-i așa de greu să nu mai oftăm după golanul frumos și impertinent care nu dă doi bani pe iubirea noastră și să ne îndrăgostim de blegul sfios care ne cară sacoșele și ne acoperă cu duzini de trandafiri? Iar pentru bleg, de ce-i așa de complicat ca, odată ce ne-a convins să-l acceptăm, să ne iubească la fel de mult, pînă la sfîrșitul vieții sale și să nu caute, în scurt timp, pe alta după fustele căreia să se țină, cu ochi jilavi și brațe încărcate de flori?

“Fii tu însuți! Spune ce simți! Arată-i dragostea ta!” - te-ndeamnă, duios și ipocrit, textele dulcege ce ajung scenarii de telenovelă. Uneori pleci urechea, căci sfaturile-ți par firești, cinstite, pure, de necontestat. Iar prin perdeaua de lacrimi mai apuci să vezi, apoi, cum omul drag se depărtează, fluturînd din mînă a lehamite, agasat de perspectiva veșniciei sentimentelor tale copleșitoare.

“Nu plînge! Fă-te că nu mai iubești! Picură-ți indiferență în glas, arată-i că aproape te-a pierdut!” îți șuieră aparent veninos îndemnurile moderne, sfaturile emancipate, psihologii pe canapelele cărora te prăbușești cu sufletul făcut țăndări. Și dacă știi să asculți, dacă ești suficient de abil în acest joc al mistificării, ai șanse mari să cîștigi. Căci numai fugind, chiar și prefăcut, chiar și fără voie, spargi liniștea, stîrnești furtuna, trezești vînătorul. "

Un articol de Alina G. preluat din Kudica

Mihaitza Avatar
    Mihaitza este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    356

Implicit

Încerc, de-o viață, să găsesc și să-mi dau dreptul să iubesc un om valoros. Un om de onoare. Care să gîndească totuna cu ce spune și ce face. Să facă ce gîndește și grăiește. Să spună ce gîndește și ce făptuiește.

Mă dau de ceasul vieții în căutări febrile, mă risipesc în amăgiri la capătul cărora mă pîndește mereu aceeași durere cumplită, cu-al cărei gust n-am reușit - încă - să mă obișnuiesc.

Am iubit cîndva, într-o vreme cu soare înșelător, un bărbat care mi-a jurat credință, mi-a promis fericire. M-am lăsat sedusă de jocul dragostei lui iscusite, m-am abandonat cu totul promisiunilor lui dantelate. M-am bucurat nebunește de toate orele în care m-a îmbrățișat ca și cum m-ar fi iubit în delir, făcîndu-mă să mă pierd între brațele lui. Am trăit cu patimă clipele în care m-a sărutat ca și cum n-ar fi putut trăi fără mine, i-am crezut toate cuvintele prin care-mi scria că nici un gînd al lui nu m-a lăsat necuprinsă. Și am ajuns să nu-mi mai pot imagina nici o zi din restul vieții mele departe de el.

"Nu te-ncrede în vorbele sale", mi-au spus oameni care-l cunoșteau dinainte, cu glas întristat deja de suferința mea viitoare. "Crede-l, iubește-l, dăruiește-te lui", m-au îndemnat, cu otravă în șoapte, femeile suferinde pe care le părăsise pentru mine, știind că, astfel, mă împing, la rîndu-mi, spre prăpastia sfîșierii născute din trădare.

"Te minte, nu vezi? Doar vremelnic are nevoie de tine", mi-a spus unul dintre copiii lui abandonați, cu-același glas naiv și firesc pe care trebuie să-l fi avut și pruncul care a strigat mulțimii că împăratul este gol.

Dar gîndul meu nu s-a putut înțelege cu inima. Mintea mea a învățat să vadă înșelătoria, dar inima s-a refugiat în orbire. Și poate că aș fi rămas la infinit să trăiesc în îndoială, ca o femeie slabă și fără de voință, dacă printr-o întîmplare amară nu l-aș fi auzit vorbindu-i despre mine celui mai bun prieten al lui, neștiind că-l aud. Paralizată de oroarea celor aflate, mai întîi mi-am spus, precum femeile care-au fost violate, că nimeni nu trebuie să afle nimic. "Nici o vorbă, nimănui, niciodată!", mi-am poruncit. Apoi m-am ascuns în colțul cel mai adînc al casei și al inimii și-am plîns, ghemuită, dorindu-mi să-l fi găsit înșelîndu-mă, și nu auzindu-l vorbind cu lehamite despre gesturile mele de tandrețe profundă. Tînjind să mă fi alungat cu ură, în loc să-i fi auzit glasul, care cu o oră în urmă îmi jurase iubire, punîndu-mi nume de dispreț, spre amuzamentul hohotit al celui mai bun, celui mai rău prieten al lui. Dorindu-mi să fi avut norocul de-a putea spune că m-a lovit, și nu că l-am auzit vorbind pofticios și obscen despre toate femeile lumii, pe care le-ar vrea răsturnate în așternutul primenit de mîinile mele.

Mai tîrziu, cînd am avut puterea să-i vorbesc despre uluita, oribila-mi descoperire, m-a contrazis. "Nu credeam ce spuneam. Și nu făceam ce gîndeam", mi-a zis, anulînd, cu o săltătură din umeri, toate valorile sufletului. Însă eu cred, cred iremediabil că un om de onoare gîndește totuna cu ce spune și ce face. Face ce gîndește și grăiește. Spune ce gîndește și ce făptuiește. Iar eu mă dau de ceasul morții, încercînd să-l găsesc. Mă istovesc în așteptări prelungi, mă risipesc în amăgiri la capătul cărora mă pîndește mereu, iar și iar, aceeași durere cumplită. Cu-al cărei gust n-am reușit - încă - să mă obișnuiesc.

ALICE NASTASE, PUBLICATIA TANGO

AM PUS ACEST TEXT AICI , DEOARECE, DACA IL CITESTI, VEZI IUBIREA FRUMOASA, CURATA, MINUNATA A AUTOAREI, MAI MULT DECAT CUM A FOST TRATATA DE ACEL OM MIC

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit

Ai fost mereu acolo, pentru mine…

Cand ma voi gandi la acele clipe… si la visele pe care le-am lasat in urma, voi fi fericit caci am fost binecuvantat sa te am in viata mea...

Cand ma voi gandi la acele zile, voi privi si iti voi zari chipul,pentru ca ai fost acolo pentru mine…

Voi pastra o parte din fiinta ta cu mine oriunde ma va purta destinul, si astfel, oriunde as fi , vei fi si tu…

In visele mele, am sa vad mereu zborul tau de deasupra cerului...

Si, desi e un cliseu fumat demult, iti spun acum , prea tarziu, ca in inima mea va exista mereu un loc special pentru tine, atat cat voi trai …

Mi-ai aratat cum e sa atingi cerul . Cum e sa ii simti atingerea.

Si intotdeauna am sa imi amintesc puterea pe care mi-ai dat-o, caci dragostea ta m-a ajutat sa trec peste toate…

Doamne, cat de multe iti datorez ! Ai fost mereu acolo pentru mine…

Pentru ca am vazut intotdeauna in tine lumina mea, puterea mea.

Si vreau sa iti multumesc acum pentru toate felurile in care ai fost mereu acolo , pentru mine …

Voi pastra o parte din fiinta ta cu mine oriunde ma va purta destinul, si astfel,
    oriunde as fi , vei fi si tu…

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit

10 intrebari pe care Domnul nu ti le va pune in ziua aceea...

1... Domnul nu te va intreba ce fel de masina ai condus. Te va intreba pe cati din cei ce nu aveau un mijloc de transport i-ai luat in masina ta.

2... Domnul nu te va intreba cati metri patrati a avut casa ta. Te va intreba cate persoane ai primit, cu drag, in casa ta!

3... Domnul nu te va intreba cu ce fel de haine te-ai imbracat. Te va intreba pe cati ai ajutat sa se imbrace.

4... Domnul nu te intreba cat de mare a fost salariul tau. Te va intreaba daca te-ai injosit pentru a-l obtine.

5...Domnul nu te va intreba ce profesia ai avut. Te va intreba daca ai pus in slujba profesiei tale tot ce ai avut mai bun!

6…Domnul nu te va intreba cati prieteni ai avut. Te va intreba doar pentru cati oameni ai fost un prieten.

7… Domnul nu te va intreba pe cine ai avut vecini. Te va intreba ce fel de vecin ai fost tu.

8…Domnul nu te va intreba despre culoarea pielii tale. Te va intreba despre caracterul tau.

9... Domnul nu te va intreba de ce ti-a luat asa de mult ca sa iti aduci aminte de el. Te va lua cu dragoste de mana si te va conduce la Poarta Raiului.

10... Domnul nu te intreba catre cati oameni ai trimis cuvantul sau. El stie deja hotararea ta.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit

October 04, 2007 magnify
    "- Buna ziua - zise vulpea.

- Buna ziua - raspunse cuviincios micul print, care se intoarse, insa nu vazu pe nimeni.

- Sunt aici - zise glasul sub mar ...

- Cine esti tu? zise micul print. Esti tare frumoasa ...

- Sunt o vulpe - zise vulpea.

- Vino sa te joci cu mine - o pofti micul print. Sunt atat de trist.

- Nu pot sa ma joc cu tine - zise vulpea. Nu sunt imblanzita.

- A! iarta-ma - rosti micul print.

Insa, dupa un rastimp de gandire, adauga:

- Ce inseamna "a imblanzi"?

- Nu esti de prin partile locului - zise vulpea - ce cauti pe-aici?

- Caut oamenii - zise micul print. Ce inseamna "a imblanzi"?

- Oamenii - zise vulpea - au pusti si vaneaza. E foarte neplacut! Mai cresc si gaini. E sigurul folos de pe urma lor. Cauti gaini?

- Nu - zise micul print. Caut prieteni. Ce inseamna "a imblanzi"?

- E un lucru care prea e dat uitarii - zise vulpea. Inseamna "a-ti crea legaturi" ...

- A-ti crea legaturi?

- Desigur - zise vulpea. Tu nu esti inca pentru mine decat un baietas, aidoma cu o suta de mii de alti baietasi. Iar eu n-am nevoie de tine. Si nici tu n-ai nevoie de mine. Eu nu sunt pentru tine decat o vulpe, aidoma cu o suta de mii de alte vulpi.

Dar daca tu ma imblanzesti, vom avea nevoie unul de altul. Tu vei fi, pentru mine, fara seaman pe lume. Eu voi fi, pentru tine, fara seaman pe lume ...

- Incep sa inteleg - zise micul print. E undeva o floare ... mi se pare ca m-a imblanzit ...

- Se prea poate - zise vulpea. Pe Pamant intalnesti tot soiul de lucruri.

- O! Dar nu e pe Pamant - zise micul print.

Vulpea se arata foarte nedumerita:

- Pe alta planeta?

- Da.

- Pe planeta aceea sunt vanatori?

- Nu.

- Interesant! Dar gaini?

- Nici.

- Nimic nu e desavarsit - suspina vulpea.

Vulpea insa se intorse la gandurile sale:

- Viata mea e vesnic aceeasi. Eu vanez gainile, pe mine ma vaneaza oamenii. Toate gainile se aseamana intre ele, si toti oamenii se aseamana intre ei. Asa ca ma cam plictisesc. Dar daca tu ma imblanzesti, viata mi se va insenina.

Voi cunoaste sunetul unor pasi deosebiti de-al tuturora. Pasii altora ma fac sa intru sub pamant. Al tau ma va chema din vizuina, ca o melodie. Si-apoi, priveste! Vezi tu, acolo, lanurile de grau? Eu nu-mi aduc aminte de nimic. Si asta-i trist! Tu ai insa parul de culoarea aurului. Va fi, de aceea, minunat, cand tu ma vei fi imblanzit! Graul, auriu si el, imi va aminti de tine. Si-mi va fi nespus de draga murmurarea vantului prin grau ...

Vulpea tacu si se uita indelung la micul print:
    - Te rog ... imblanzeste-ma - zise apoi.

- Bucuros as vrea - raspunse micul print - numai ca nu prea am timp. Am de cautat prieteni si o multime de lucruri de cunoscut.

- Nu cunoastem decat ceea ce imblanzim - zise vulpea. Oamenii nu mai au timp sa cunoasca nimic. Ei cumpara lucruri de gata, de la negutatori. Cum insa nu exista negutatori de prieteni, oamenii nu mai au prieteni. Daca vrei sa ai un prieten, imblanzeste-ma!

- Ce trebuie sa fac? zise micul print.

- Trebuie sa ai foarte multa rabdare - raspunse vulpea. La inceput, te vei aseza ceva mai departe de mine, uite-asa, in iarba. Eu te voi privi cu coada ochiului, iar tu nu vei rosti nici un cuvant. Graiul e izvor de neintelegeri. Insa vei putea, pe zi ce trece, sa te asezi din ce in ce mai aproape de mine ...

A doua zi, micul print veni din nou.

- Mult mai frumos era, daca veneai si astazi la aceeasi ora - zise vulpea. Daca de pilda, vii la ora patru dupa-amiaza, eu inca de la trei voi incepe sa fiu fericita. Pe masura ce ora va trece, si mai fericita ma voi simti. La ora patru, ma vor cuprinde un freamat si o neliniste: voi descoperi cat pretuieste fericirea! Dar daca vii la voia intamplarii, eu niciodata nu voi sti la care ceas sa-mi impodobec sufletul. Ne trebuie rituri.

- Ce-i acela rit? zise micul print.

- E si el ceva cu totul dat uitarii - zise vulpea. E ceea ce face ca o zi sa se deosebeasca de celelalte zile, o ora, de celelalte ore. Au un rit, spre pilda, vanatorii mei. Se duc sa joace, joia, cu fetele din sat. Joia, prin urmare, e o zi minunata! Ma plimb si eu, atunci, pana la vie. Daca vanatorii s-ar duce la joc la voia intamplarii, toate zilele ar fi la fel, iar eu n-as mai avea vacanta niciodata.

Astfel micul print imblanzi vulpea. Iar cand ora despartirii fu aproape:

- Vai! zise vulpea ... Am sa plang ...

- Din vina ta - zise micul print - eu nicidecum nu-ti voiam raul, ci ai vrut sa te-mblanzesc ...

- Asa e - zise vulpea.

- Dar ai sa plangi! zise micul print.

- Asa e - zise vulpea.

- Atunci nu dobandesti nimic din asta!

- Ba dobandesc - zise vulpea - datorita culorii graului. Apoi adauga:

- Du-te sa mai vezi o data trandafirii. Vei descoperi ca floarea ta nu are-n lume seaman. Intoarce-te apoi la mine, spre a-ti lua ramas bun, iar eu iti voi darui o taina.

Micul print se duse sa mai vada o data trandafirii:

- Voi nu semanati intru nimic cu floarea mea, voi inca nu sunteti nimic - le spuse el. Pe voi nimeni nu v-a imblanzit, precum nici voi n-ati imblanzit pe nimeni. Sunteti precum era si vulpea mea. Nu era decat o vulpe, aidoma cu altele, o suta de mii. Eu insa mi-am facut din ea un prieten, iar ea acum nu are-n lume seaman.

Si florile se rusinara.

- Voi sunteti frumoase, dar sunteti desarte - le mai spuse el. Nimeni n-ar avea de ce sa moara pentru voi. Floarea mea, fireste, un trecator de rand ar crede ca-i asemeni voua. ea insa, singura, e mai de pret decat voi toate la un laolalta, fiindca pe ea am udat-o eu cu stropitoarea. fiindca pe ea am ocrotit-o eu cu paravanul. Fiindca pentru ea am ucis eu omizile (in afara doar de cateva, pentru fluturi). Fiindca pe ea am ascultat-o eu cum se plangea, ori cum se lauda, ori cateodata chiar si cum tacea.

Fiindca ea e floarea mea.

Si se duse inapoi, la vulpe.

- Ramai cu bine - zise el ...

- Te du cu bine - zise vulpea. Iata care-i taina mea. E foarte simpla: limpede nu vezi decat cu inima. Ochii nu pot sa patrunda-n miezul lucrurilor.

- Ochii nu pot sa patrunda-n miezul lucrurilor - spuse dupa dansa micul print, ca sa tina minte.

- Numai timpul cheltuit cu floarea ta face ca floarea ta sa fie atat de pretioasa.

- Numai timpul cheltuit cu floarea mea ... facu micul print, ca sa tina minte.

- Oamenii au dat uitarii adevarul acesta - zise vulpea. Tu insa nu trebuie sa-l uiti. Devii raspunzator de-a pururi pentru ceea ce ai imblanzit. Tu esti raspunzator de floarea ta."

Antoine de Saint Exupery - Micul Print

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit ASTA E VIATA!

Asta e viata!

Întotdeauna este bine de știut când anume se termină o etapă din viață. Dacă insiști a te menține în ea dincolo de timpul rezonabil, îți vei pierde bucuria și simțul a ceea ce se află în afara ei. Închide cicluri, sau uși, sau capitole. Important este să le poți închide și să lași în urmă momente ale vieții, momentele care se încheie.

Ți-ai terminat munca?
    Ți s-a încheiat o relație?
    Nu mai locuiești în acea casă?
    Trebuie să pleci într-o călătorie?...

Poți petrece mult timp din prezentul tău, scufundîndu-te în “de ce”-uri, în a revedea caseta și a încerca să înțelegi cum și pentru ce motiv se întîmplară cutare și cutare lucruri.
    Dar te vei consuma degeaba și la nesfîrșit, căci în viață, tu, eu, prietenii, fiii, frații tăi, noi toți, ne îndreptăm inevitabil către a închide capitole, către a da pagina, a termina etape sau momente din viață, și de a merge înainte.

Nu ne putem afla în prezent, ducînd dorul trecutului. Nici măcar întrebîndu-ne “de ce”. Ceea ce s-a întîmplat, s-a întîmplat, și trebuie să te eliberezi, să te desprinzi de trecut. Nu putem fi copii eterni, nici adolescenți întîrziați, nici angajați ai unor firme care nu mai există, nici a păstra legături cu cei care nu vor să aibă legături cu noi. Faptele trec, și trebuie lăsate să treacă!

De aceea, cîteodată, este așa de important să distrugi amintiri, să faci un cadou, să-ți schimbi casa, să rupi hîrtiile, să arunci documente vechi, și să vinzi sau să faci cadou o carte.

Atitudinile externe pot simboliza procese interioare de evoluție. A uita, a se desprinde, a se avînta. În viață, nimeni nu joacă cu cărțile însemnate, așa că ai de învățat cum să pierzi și cum să cîștigi. Trebuie să ne eliberăm, să dăm pagina și să trăim numai cu ceea ce ne oferă prezentul.

Trecutul a trecut. Nu aștepta să ți-l dea nimeni înapoi, nu te aștepta să te recunoască nimeni, nu aștepta ca, vreodată, cineva să-și dea seama cine ai fost. Lasă deoparte resentimentul. Repetarea cu încăpățînare a “filmului tău personal” îți va face rău sufletului și minții, și te va învenina și amărî.

Viața nu se află decît înainte, niciodată înapoi. Dacă treci prin viață lăsînd “uși deschise” pentru orice eventualitate, niciodată nu te vei putea desprinde de trecut, nici nu vei trăi ziua de astăzi cu mulțumire. Iubiri sau prietenii pe care nu ți le scoți din suflet?

Posibilități de a te întoarce? La ce? Nevoie de explicații? Cuvinte nerostite? Tăceri care au invadat cuvintele?
    Dacă le poți înfrunta chiar acum, fă-o. Dacă nu, lasă-le să se ducă, închide capitolele! Spune-ți ție însuți că nu le mai vrei înapoi. Dar nu din mândrie sau orgoliu, ci pentru că TU nu mai faci parte din acel loc, din acea inimă, din acea încăpere, din acea casă, din acel birou, din acea meserie.

Tu însuți nu mai ești cel de acum două zile, sau trei luni, sau un an. Prin urmare, nu există nimic către care să te întorci. Închide ușa, dă pagina, închide ciclul. Nici tu nu vei fi același, nici mediul la care te întorci nu va fi același, căci nimic nu rămîne imobil sau static în viață. Pentru sănătatea ta mintală și sufletească, desprinde-te de ceea ce nu se mai regăsește în viața ta.

Adu-ți aminte că nimeni și nimic nu este indispensabil. Nicio persoană, niciun loc, nicio muncă. Nimic nu este vital pentru a trăi, pentru că atunci cînd ai venit pe lume, ai venit singur.
    Este, așadar, obișnuit să trăiești cu tine însuți, și este o îndatorire personală să înveți să trăiești singur, fără acea apropiere umană sau fizică, de care îți vine atît de greu să te desparți astăzi.

A se desprinde este un proces de învățare care, din punct de vedere uman, se poate realiza. Adu-ți aminte, nimic și nimeni nu sunt indispensabili. Este numai obicei, rutină, nevoie. Deci, închide, încheie, curăță, aruncă, oxigenează, desprinde-te, scutură-te, eliberează-te.
    Sunt multe cuvinte care înseamnă sănătate mintală, și oricare vei alege, te va ajuta să mergi înainte în liniște.

Asta e viata!
    Paulo Coelho

Pagina 1 din 10 1234567 ... UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Vacile care cresc cu iubire si cu simfonii
    De cristicarstea in forum Discutii libere
    Replici: 6
    Ultimul post: 03 sep 2007, 16:13

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •