Pagina 5 din 10 PrimulPrimul 12345678910 UltimulUltimul
Rezultate de la 61 la 75 din 149

Subiect: frumuseti despre iubire

Camelia Avatar
    Camelia este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit Re: frumuseti despre iubire

Indian Elder

by Oriah Mountain Dream

Nu ma intereseaza cum iti castigi existenta,
    Vreau sa stiu pentru ce suferi, si daca
    Indraznesti sa visezi intalnirea
    cu ceea ce inima ta isi doreste.

Nu ma intereseaza ce varsta ai, vreau sa stiu
    Daca inca risti sa arati ca un indragostit
    De visul tau, de aventura de a fi viu.

Nu ma intereseaza ce planete ai in patrar cu luna.
    Ma intereseaza sa aflu daca ai atins centrul tristetii tale
    Daca ai fost deschis catre tradarile vietii, sau daca te-ai ascuns
    De teama unei noi dureri. Vreau sa stiu
    Daca poti sa induri suferinta, a mea sau a ta, fara sa te ascunzi de ea
    Si fara sa ii cedezi, fara sa o colorezi. Vreau sa stiu

Daca poti fi doar bucurie, a mea sau a ta, daca poti dansa
    Cu naturalete si daca poti lasa incantarea sa te umple
    Pana la varful degetelor de la maini si de la picioare,
    Fara sa te ingrijorezi si fara sa-ti aduci aminte de limitarile
    fiintei umane.

Nu ma intereseaza daca povestea ta este adevarata.
    Vreau sa stiu daca poti sa dezamagesti pe altul
    Pentru a-ti fi fidel tie insuti, daca poti sa porti o acuzatie de tradare
    Fara sa iti tradezi propriul suflet.
    Vreau sa stiu daca esti credincios, si prin urmare demn de crezare

Vreau sa stiu daca poti vedea frumusetea,
    Chiar daca nu arata bine in fiecare zi,
    Daca poti sa iti aduni viata, cand stai pe malul lacului,
    Si daca poti sa o strigi catre luna argintie.

Nu ma intereseaza sa stiu unde traiesti sau cati bani ai.
    Vreau sa stiu daca poti sa te trezesti dupa o noapte de jale si tristete
    Slabit si ametit pana in maduva oaselor,
    Si apoi sa faci ce este nevoie sa faci pentru copii.

Nu ma intereseaza cum ai ajuns aici.
    Vreau sa stiu daca poti sa ramai in centrul focului
    cu mine, fara sa dai inapoi.

Nu ma intereseaza unde, sau ce sau cu cine ai studiat.
    Vreau sa stiu ce te sustine din interior,
    Atunci cand orice altceva pica in jurul tau.

Vreau sa stiu daca poti fi singur cu tine insuti,
    Si daca te incanta propria ta companie
    In acele momente de goliciune.
    "Capul plecat sabia nu-l taie, dar nici soarele nu-l vede!" - proverb romanesc

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Ninsa de albastru

Fiecare secunda a vietii mele infloreste sub cernerea albastra a privirii Tale. Sub infinita frumusete a Ta. Ninsa de albastru, ma ridic si imi revin de fiecare data. Dupa fiecare durere, dupa fiecare moarte. Si nici nu Te observ, nici nu Te bag in seama, desi cantecul Tau este mereu asupra mea. Desi lumina Ta albastra este respirarea lumii in care traiesc. Desi sub acest scut pot visa, pot crea, pot fi. Si totusi, de cate ori am uitat de Tine.. de cate ori.. poate ca ma vei ierta, ah, cu siguranta ma vei ierta.. pentru ca in brate de esti, nu vezi chipul mamei tale.. dar ii simti parfumul si caldura trupului bun si iubirea din fiecare gest..
    Atat de mult Te iubesc, pe cat de mult uit de Tine.. asa cum nu tin minte ca respir, ca imi bate inima, la fel Te iubesc.. cu firea mea.. cu uitarea mea... camelia radu

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Valoarea iubirii

jamous virginia

Se spune ca iubirea inlatura suferinta, ca poate transcende si aduce fericirea. De fapt toate marile religii ale omenirii propovaduiesc iubirea ca fiind cel mai inalt mesaj, cea mai inalta forma de abstractizare a religiei, a conditiei umane. Acesta este mesajul lui Iisus, al lui Ramakrishna, Rumi, Budha, Ghandi etc. Toti spun acelasi lucru. In orient se spune ca iubirea arde karma iar in occident ca ea depaseste conditia umana. Este unul si acelasi lucru. Dar ce are iubirea de a face cu aceasta? Cand ea apare conditia umana obisnuita ia sfarsit. Toate preocuparile ce ne ghidau pana atunci viata trec pe un loc secundar, primesc mai putina energie. Chiar daca continua sa existe, iubirea este cea in care acum constiinta se dizolva. Judecata se schimba. Starea interioara se schimba. Apare candoarea.

Daca nu ai facut-o niciodata, acum vei realiza ca arunci miezuri la pasarele, ca mangai un caine vagabond care dintr-odata iti este drag. Perceptia asupra lumii din jurul tau se schimba, devii un Mare Suflet - "Maha-atma" iar starea aceasta curge prin tine. Ia exista permanent, poat fi simtita tot timpul dar datorita preocuparilor si framantarilor mintii, pierduti de contactul cu frumosul, cu armonia, avem nevoie de un "soc" pozitiv pentru a ne trezi, de ceva uimitor care sa ne poata smulge din cotidian. Ceva armonios, bland, fascinat, cald, poate fi o opera de arta, un loc minunat in natura sau prezenta unei fiinte umane. Iubirea este expresia armoniei frumusetii si perfectiunii universale, de aceea nu apare in dezordine, in haos. Ceva armonios si deosebit poate trezi iubirea din noi, facand-o sa se reverse in exterior.

Pana acum ai fost ocupat, ai fost orb la frumusetea din jur la momentele speciale la armonia care mentine foarte inteligent intreaga ordine. Doar acum ceva extraordinar te-a facut sa vezi toate acestea. Cele mai mari sacrificii in istoria umanitatii au fost facute din iubire: Orpheu, coborand in infern dupa Euridiche, Rada care a fost gata sa intre in infern pentru Krishna, doar pentru a-l salva de o durere, Iisus s-a sacrificat din iubire pentru oameni, Divina Comedie nu ar fi fost scrisa fara existenta lui Beatrice care l-a inspirat atat de profund pe Dante, iubirea lui Eliade pentru Maitrey etc.

Iubirea este ca care le face chiar si pe animale sa isi regaseasca stapanii strabatand sute de kilometrii fara ca ele sa fi stiut unde se afla acestia iar literatura abunda de episoade care scot in evidenta puterea nebanuita si misterioasa a iubirii.
    Cand iubirea apare poetii scriu, cantaretii canta, pictoii picteaza si toate acestea devin capodopere, devin elixir. Daca ei ar face asta cand sunt tristi atunci arta lor ar deveni trista. De aceea arta facuta in iubire vindeca.

Magia iubirii
    Doar o traire afectiva face trecerea de la stiinta la mistica, de la comunicare la comuniune. Caldura sufleteasca invie, creaza forme si da viata infinitelor entitati ce alcatuiesc universul. Fara acea caldura sufleteasca cunoasterea ar deveni expunere si nu experienta. Cand sufletul tau se deschide atunci pentru tine se deschide intreg universul. Fara iubire universul poate fi conceput, dar nu si experimentat.

Sensul cuvantului latinesc A-mor (fara moarte) este iubirea. El desemneaza tocmai faptul ca iubirea ramane dincolo de moarte, ca ea este cea care transcende iar tot ce este iluzoriu isi pierde acum valoarea. A iubi inseamna a renunta la tine, la egoul tau, este un sacrificiu, cuvant din latinescul sacrum-facere - orice sacrificiu este o fapta sacra.
    Acolo, atunci, apare iubirea.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

IUBIRE

priviri

imbratisate,

o singura floare,

un singur vis...

Petale intre petale

atit de strans...

intr-un suras.

c. radu

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Fie ca sunt legitime, clandestine ori libere, iubirile nu recunosc drept stapân decât bunul simt.
    J. Raoul-Duval

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Pentru cei ce au fost

Femeile sint minunate! Stiu sa fie si dulci si dracoase, si naïve si puternice, si amabile si nesuferite. Iubesc mult si cind iubesc nu vad si nu aud de teama sa nu le taie cineva aripile. Isi tin prietenii aproape si ii ajuta atunci cind au nevoie si sufera atunci cind nu pot. Femeile sint in stare sa stea ore intregi pina isi aleg un balsam de buze. Uneori fac gafe atit de urite, incit ti-ai dori sa nu te mai insoteasca nicaieri niciodata, si totusi te distreaza. Cind uita ele, vorbesc de stres si de program incarcat, cind uita altii, spun ca de vina este nepasarea. Cind ele nu inteleg, situatia este absurda, cind altii nu inteleg, inseamna ca sint incapabili. Femeile sint complicate cit timp se simt libere si fericite. Cind se lasa incatusate si se resemneaza, devin simple. Se stinge flacara care le mentine stralucirea din ochi si sufletul viu. Cind femeile se simt victime, devin egoiste si invidioase. Atunci nu mai au putere sa lupte si prefera sa isi duca viata in mizerie.
    Femeile care nu au incredere in ele accepta pe oricine in inima lor. Pentru ca nu sint libere si nu reusesc sa se regaseasca, nu pot intelege iubirea si o lasa sa se amestece cu ura si dispretul si lipsa de respect de sine. Isi tin sotul betiv si violent linga ele, il critica, poate chiar il detesta, dar raul lui este mai mic decit raul pe care l-ar face singuratatea ori ceilalti. Cind se desprind de viata urita in care erau batute de trei ori pe seara si cea mai frumoasa declaratie era “astazi ai gatit bine”, viata frumoasa a celorlalti s-ar putea sa le intristeze si timpul pe care l-au pierdut s-ar putea sa le doara. Si atunci, daca continua sa fie slabe, se intorc la el resemnate ca asta le e destinul. Destinul nu este asa. Asa arata doar o greseala care poate fi reparata.
    Femeile uneori nu au nici o putere. Atunci cind un idiot realizeaza ca nu are nici o influenta asupra unei femei, profita de forta lui pentru a o rani fizic. Cum mi-a spus un bun coleg odata, daca un taran nu isi permite o masina scumpa, cel putin va incerca sa o zgirie. Nu conteaza ca mai tirziu isi va da seama ca, de fapt, a fost un mare rahat. Nu conteaza ca nu se simte mai destept ori mai smecher ca a facut asta. Nu conteaza pentru ca, pentru citeva minute, el a dominat-o pe ea si e singurul mod si singurul moment in care poate fi mai sus decit ea si poate controla situatia. In fata prietenilor lui va vorbi despre asta ca despre o mare realizare. Va spune cit de mult a umilit-o pe ea si va fi la fel de mindru ca atunci cind povesteste de tacticile lui de cucerire. El, fara scrupule si fara principii, va fi in stare sa stea oricind in genunchi, sa plinga oricind in fata ta, sa iti aduca flori, sa iti promita ca viata lui fara tine nu exista, pentru ca el nu are o personalitate si nu il deranjeaza sa fie altceva si altfel, nu ii pasa cum obtine ce vrea pentru ca e la fel de ieftin si de lipsit de alternative ca tirfa care se prostitueaza ca sa-si cistige existenta. De el se indragostesc adolescentele, pentru ca il cred rebel, si pe el il dispretuiesc femeile, pentru ca il cred incapabil. La rindul lui va iubi adolescente sau proaste si va dispretui femeile.
    Femeilor nu trebuie sa le fie niciodata frica. Exista inca oameni subevoluati care trebuie trasi la suprafata pentru a intelege realitatea. Luptati cind intimitatea voastra este violata, cind slabiciunea voastra este agresata si cind libertatea voastra este pusa in pericol de astfel de oameni, pentru ca asa le veti face lor un bine, aratindu-le ca au gresit, le veti face celorlalti un bine, scapindu-i de atitudinea lor demna de trib, si va veti face voua un bine pentru ca veti scapa de teama de a fi femei. Chiar daca riscati sa fiti din nou calcate in picioare si umilite, tineti cont ca oamenii valorosi lupta intotdeauna pentru ideile lor.
    Publicat de LMR la 00:29

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Pot si vreau...dar nu se face

Cu tine am vazut prima data marea. Ne tineam strins de mina si priveam nesfirsirea nervoasa si tu spuneai ca e murdara si eu spuneam ca e frumoasa si eram doar noi doi si vintul si abia ne auzeam. Atunci ti-am spus sa taci pentru ca eu vrea sa ascult valurile, iar tu m-ai luat in brate si m-ai dus aproape de mal si mi-ai spus ca iubirea ta o sa se termine atunci cind nu o sa mai fie marea. Iar eu m-am suparat ca ai pus o limita iubirii noastre. Marea nu o sa se termine niciodata, poate nici iubirea noastra, dar tu ai pus totusi o limita. M-ai impacat, dar tot nu inteleg de ce ai vorbit de un sfirsit cind ai vrut sa exprimi o vesnicie.
    Te-as putea iubi doar pentru cum ma privesti ori pentru cum tragi din tigara. Te-as putea iubi pentru un singur lucru, un singur cuvint, un singur gest, ori te-as putea iubi pentru tot ce esti. Pentru tine as putea fi nebuna, proasta, as putea fi cirpa ta, as putea fi a zecea femeie din viata ta, pentru ca tu pentru mine ai fi tot si nu ar putea sa-mi pese.
    Tu poti sa nu ma cauti niciodata pentru ca ai sa ma gasesti intotdeauna. Tu poti sa-mi ceri orice, numai nu sa te iubesc comun. Sa nu-mi ceri ca dragostea noastra sa creasca cu sperma si sa se meninta cu lacrimi. Sa nu ma lasi sa aud ca ma iubesti pentru ca eu vreau doar sa vad. Sa nu ma lasi sa te schimb, sa ma faci sa te iubesc cu toti prietenii tai, cu toate prietenele tale, cu toata viata ta, fara sa schimb eu ceva vreodata. Sa ma iubesti atit de mult incit sa fii inconjurat de femei si sa nu poti atinge nici una. Sa nu te straduiesti niciodata sa fii doar al meu daca nu simti asta.
    Tu ai putea reinventa iubirea. Ai atita forta, incit m-ai putea reinventa si pe mine. Iar eu as putea lupta pentru tine cind toti m-ar tine de miini si de picioare, cind tu ai fi departe, cu altcineva si altfel...As putea lupta pentru ca doar cu tine sint un intreg frumos, dar stiu ca nu ar fi nevoie sa lupt si nici sa fiu altfel pentru ca tu ma iubesti, iar daca nu ma iubesti, nu merita...
    Publicat de LMR la 05:20

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Despre noi

Cum va simtiti cu voi? Cum va intelegeti si cum va priviti? Cum va vreti?
    Tu cum ma simti? Cum ma intelegi si cum ma privesti? Cum ma vrei?
    Ma vrei eleganta, tandra, atenta, amabila? Sau te descurci cu mine Eu, dezordonata, impiedicata, egoista, naiva, nehotarita, curioasa?
    Ma intreb daca ma urmaresti sau doar ma lasi sa fiu, fara sa am ceva care sa te deranjeze, fara sa am ceva care sa te atraga. Mi-ai simti lipsa daca in locul meu ar fi altcineva? As lasa vreodata urme? Sa stii ca acolo am fost eu si de cite ori incearca sa stea altcineva, sa te doara?
    Uneori avem nevoie de ceilalti pentru a ne cunoaste. Tinjim dupa aprecieri si dupa laude pentru ca nu reusim sa ne descoperim. Incepem, dar renuntam cind cineva nu ne aproba. Sint o suta care spun ca e bine si nu au timp sa explice si e unul singur care spune ca e rau si explica si il credem. Oare am putea primi laudele fara sa devenim mindri si criticile fara sa devenim frustrati, multumind doar pentru ca cineva si-a luat din timpul lui sa ne analizeze si mergind pe drumul dictat de noi? Ne lasam traiti fara sa ne dam seama. Ne straduim sa nu parem prosti, desi poate ne-ar elibera, sa nu parem naivi, desi ne-ar curata, sa nu parem rai, desi ne-ar usura, si nu mai stim cum sintem de fapt. Ne prefacem preocupati, diplomati, dar birfim si trecem, totusi, nepasatori pe linga problemele celorlalti.
    Ne prefacem indiferenti fata de trecut, ne laudam cu un prezent frumos, dar avem grija sa ne intoarcem de cite ori ni se da ocazia, pentru a aranja piese despre care spunem ca nu au existat niciodata. De ce ne intoarcem in trecut, cind prezentul are nevoie de noi?
    Sintem atit de ciudati, incit putem iubi si uri aceeasi oameni, fara sa ne gindim din vina cui s-a ajuns la asta. Aplicam mereu legea nescrisa dupa care intotdeauna ceilalti sint vinovati pentru nefericirea noastra. Ne e atit de greu sa recunoastem ca sintem vinovati pentru ce ni se intimpla, incit am fi capabili sa intoarcem lumea invers pentru a arata cit sintem de victime.
    Sintem atit de lasi, incit ne rugam de ceilalti sa ne ierte, cind noi nu mai suportam povara faptelor noastre. Traim apoi linistiti, gindindu-ne ca iertarea celorlalti e suficienta, dar noi nu reusim sa ne iertam niciodata.
    Sintem atit de comuni, incit avem aceleasi pareri despre viata. Povestim cu aceleasi cuvinte, iubim cu aceleasi sentimente, traim cu aceleasi fapte. Oricit am incerca sa fim unici, ne dam seama ca facem parte dintr-o categorie. Exista si grupul oamenilor unici...Publicat de LMR

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

08 noiembrie 2007
    Tu esti o EA?

Ma intreb daca fiecare fata devine, cindva, acea fata care rascoleste lumea unui baiat si il face sa renunte la tot si sa uite de tot, il face sa riste, sa faca ce spunea ca nu va face niciodata, sa dispere in lipsa ei, sa traiasca cea mai distrugatoare singuratate, cind are tot, are linga el toti prietenii lui, are o iubita, dar nu o are pe ea? Acea fata care primeste fara sa ceara si fara sa ofere, primeste doar pentru ca un el o iubeste. Acea fata care nu trebuie sa fie in nici un fel. Nu e nevoie sa fie frumoasa, desteapta, puternica, poate fi imposibila, copilaroasa, rea, egoista, nebuna, rebela…poate sa rida prosteste, sa-si dea drumul la gura in cele mai nepotrivite momente, sa priveasca naiv si fara sa inteleaga, poate fi oricum, oricind, pentru ca acea fata e iubita fara auz, fara vaz, fara ratiune, e iubita pentru ca inima lui cinta doar pe muzica ei. Acea fata care traieste o viata in mintea unui el, mereu aceeasi, mereu prezenta, mereu speciala, chiar daca ea e demult departe. Oare am fost, sint, voi fi vreodata? O sa aflu? Cum pot sa aflu? Cum spune Daniel Bedingfield…If you're not the one then why does my soul feel glad today?
    Publicat de LMR la 00:54

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Requiem pentru o poveste

Sint fericita pentru ca mi-am amintit povestea mea trista. Tu iti mai amintesti? Mai stii cind ne plimbam noaptea de mina si imi spuneai ca orice ar fi, nu ai sa ma lasi sa plec niciodata? Ori cind am jurat ca o sa ne iubim vesnic, fara sa stim ca o sa avem o vesnicie trecatoare? Sau mai stii cind am avut cel mai frumos sarut al nostru si mi-ai spus ca esti fericit pentru ca te iubesc? Mereu ai crezut ca nu cred. Iar eu mereu am crezut. Am crezut chiar si atunci cind mi-ai cerut sa te uit, chiar si atunci cind ai ales-o pe ea, chiar si atunci cind ai spus ca sint cel mai mare rau din viata ta. Mai stii gafele mele pe care le iertai intotdeauna? Si cit de repede ma infuriam si iti spuneam ca nu vreau sa te mai vad niciodata? Uneori vorbeam serios, uneori eram doar nervoasa, de cele mai multe ori uitam imediat. Sigur nu stii ce am simtit cind chiar ai crezut ca nu vreau sa te mai vad. E de rau oricum…Mai intii m-am gindit sa-ti bag soareci in tortul de nunta…nu stiu, poate am vazut in filme. Nu te speria, mi-a trecut repede pentru ca m-a apucat disperarea si am inceput sa pling si chiar am plins putin, dupa care m-am indopat cu ciocolata. Acum sint bine! Eram citeodata asa naiva! Iar noi eram asa frumosi! Tii minte cind ne certam cite o zi intreaga prin mesaje si noaptea hotaram sa ne intilnim la mijlocul distantei si atunci ne dadeam seama ca ne iubim si ramineam impreuna? Sau cind tu imi spuneai ca sint nebuna, eu iti spuneam ca esti un bou insensibil(in mare parte, chiar erai), si nu ne mai vorbeam cu zilele? Vezi tu, e ciudat cum traim si intelegem diferit dragostea, dar sfirsitul il simtim la fel. Nu ma refer doar la noi doi, ci in general, la toti cei care cindva s-au iubit, au fost o clipa neatenti, s-au pierdut unul de altul si n-au mai gasit calea spre “noi”. Si iubesti si suferi, pentru ca la sfirsit cel/cea caruia/careia i-ai daruit tot sa devina un/o strain/a. E mai mare tristetea care te cuprinde cind iti dai seama ca gata…nu il/o mai iubesti, nu mai e nimic, nu iti mai pasa sa lupti, te gindesti chiar sa-I inviti la nunta ta, sa devina prietenul tau…sa fie un om obisnuit in viata ta. Nici macar cind sper nu ma mai gindesc la tine si e atit de trist! Trist pentru ca m-am dezamagit pe mine, pentru ca mi-am spus ca o sa te iubesc vesnic, indiferent de tot. Trist pentru ca tu erai special…tu stiai sa-mi asculti toanele si sa mi le ierti, stiai sa ma certi, stiai sa nu ma plictisesti, stiai sa ma faci fericita si sa ma iubesti . Nu cum vroiam eu, in felul tau si ma enervam ca acceptam sa nu ma iubesti cum vreau, ci cum poti tu. Ma intreb cum e la tine? As prefera sa ma urasti decit sa fiu o amintire. As prefera sa iti doresti sa nu ma mai vezi niciodata, sa te feresti de mine, decit sa ma tratezi ca pe o straina ori ca pe o veche cunostinta.
    P.S.: Chiar daca a trecut, eu inca stiu ce am gasit in tine. Iti doresc si tie sa te regasesti…
    Publicat de LMR la 00:25

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

o parabola de Osho

Cea mai frumoasa parabola despre dragoste

Se spune ca a existat odata un arbore batran si maiestuos, cu ramurile intinse spre cer. Cand inflorea, fluturi de toate formele si culorile veneau de pretutindeni si dansau in jurul lui. Cand facea fructe, pasari din tari indepartate veneau sa guste din ele. Ramurile sale aratau ca niste brate vanjoase. Era minunat.Un baietel obisnuia sa vina si sa se joace sub el in fiecare zi, iar copacul s-a obisnuit cu el si a inceput sa-l iubeasca. Ceea ce este mare si batran se poate indragosti de ceea ce este mic si tanar, cu conditia sa nu fie atasat de ideea ca el este mare, iar celalalt mic. Copacul nu avea aceasta idee, asa ca s-a indragostit de baiat. Egoul incearca intotdeauna sa iubeasca ceea ce este mai mare decat el. Pentru adevarata iubire, nimic nu este insa mare sau mic. Ea ii imbratiseaza pe toti cei de care se apropie.
    Asadar, copacul s-a indragostit de baietelul care venea in fiecare zi sa se joace sub el. Ramurile sale erau foarte inalte, dar el si le apleca, pentru ca baiatul sa le poata atinge pentru a-i mangaia florile si pentru a-i culege fructele. Iubirea este intotdeauna gata sa se incline; egoul, niciodata. Daca incerci sa te apropii de un ego, acesta se va inalta si mai mult, devenind atat de rigid incat sa nu-l poti atinge. Ceea ce poate fi atins este considerat a fi mic. Ceea ce nu poate fi atins, cel care sta pe tronul puterii, este considerat a fi mare.

Asadar, ori de cate ori venea copilul, arborele isi pleca ramurile. Cand micutul ii mangaia florile, batranul copac se simtea cuprins de un val incredibil de fericire. Iubirea este intotdeauna fericita atunci cand poate darui ceva; egoul nu este fericit decat atunci cand poate lua ceva de la altcineva.

Baiatul a crescut. Uneori, dormea in poala copacului, alteori ii manca fructele, sau purta o coroana impletita din florile sale. Se simtea atunci de parca ar fi fost regele junglei. Florile iubirii te fac intotdeauna sa te simti ca un rege, in timp ce ghimpii egoului te fac sa te simti mizerabil.

Vazand cum baiatul poarta o cununa din florile sale, dansand cu ea, copacul se simtea fericit. Il aproba cu ramurile sale; canta in bataia vantului. Baiatul a crescut si mai mult. A inceput sa se catere in copac, leganandu-se pe ramurile sale. Ori de cate ori se odihnea pe ele, copacul se simtea fericit. Iubirea este intotdeauna fericita atunci cand altcineva se poate sprijini de ea; egoul nu este fericit decat atunci cand altcineva il reconforteaza..

Timpul a trecut, iar baiatul a inceput sa fie apasat de alte indatoriri. Avea ambitiile lui. Trebuia sa isi treaca examenele, sa isi faca prieteni… De aceea, a inceput sa vina din ce in ce mai rar pe la copac. Acesta il astepta insa cu o nerabdare din ce in ce mai mare, strigandu-i din adancurile sufletului sau: „Vino, vino. Te astept". Iubirea isi asteapta intotdeauna obiectul afectiunii sale. Ea nu este altceva decat o continua asteptare.

Cand baiatul nu venea, copacul se simtea trist. Singura tristete pe care o simte iubirea este aceea de a nu se putea impartasi cu altcineva, de a nu se putea darui. Atunci cand se poate darui in totalitate, iubirea este fericita.
    Baiatul a crescut si mai mult, iar zilele in care trecea pe la copac au devenit din ce in ce mai rare. Toti cei care cresc in lumea ambitiilor isi gasesc din ce in ce mai putin timp pentru iubire. Baiatul a devenit ambitios si prins in afacerile sale lumesti. „Ce copac? De ce ar trebui sa-l vizitez?"

Intr-o zi, pe cand trecea prin apropiere, copacul i-a strigat: „Asculta! Te astept in fiecare zi, dar tu nu mai vii pe la mine".

Baiatul i-a raspuns: „Ce poti sa-mi oferi, ca sa trec sa te vad? Eu imi doresc bani". Egoul este intotdeauna motivat: „Ce poti sa-mi oferi pentru ca sa vin la tine? As putea veni, dar numai daca ai ceva de oferit. Altminteri, nu vad de ce as face-o". Egoul are intotdeauna un scop. Iubirea nu are nici un scop. Ea reprezinta propria sa rasplata.

Uimit, copacul i-a spus baiatului: „Nu vei mai veni decat daca iti voi oferi ceva? Iti ofer tot ceea ce am". Iubirea nu tine niciodata nimic pentru ea. Egoul o face, dar iubirea se daruieste neconditionat.

„Din pacate, nu am bani. Aceasta este o inventie a oamenilor. Noi, copacii, nu avem bani. In schimb, suntem fericiti. Crengile noastre se umplu de flori, apoi de fructe. Umbra noastra ii racoreste pe cei incalziti. Cand bate vantul, dansam si cantam. Desi nu avem bani, pasarelele se cuibaresc pe ramurile noastre si ciripesc vesele. Daca ne-am implica si noi in afaceri financiare, am deveni la fel de inraiti si de nefericiti ca voi, oamenii, care sunteti nevoiti sa stati prin temple si sa ascultati predici despre iubire si despre pace. Noi nu avem nevoie de predici, caci traim tot timpul aceste stari. Nu, noi nu avem nevoie de bani".

Baiatul i-a spus: Atunci, de ce sa vin la tine? Nu am de gand sa merg decat acolo unde pot obtine bani. Am nevoie de bani". Egoul cere intotdeauna bani, caci banii inseamna putere, iar aceasta este cea mai mare nevoie a sa.

Copacul s-a gandit mult, dupa care a spus: „Atunci, culege-mi fructele si vinde-le. In felul acesta, vei obtine bani".

Baiatul s-a luminat imediat la fata. S-a urcat in copac si a cules toate fructele copacului, chiar si pe cele necoapte. In graba sa, i-a rupt crengile si i-a scuturat frunzele, dar copacul s-a simtit din nou fericit. Iubirea se bucura chiar si atunci cand este lovita. Egoul nu este cu adevarat fericit nici macar atunci cand obtine ceva. El nu poate simti decat nefericire.

Baiatul nu si-a dat nici macar osteneala sa-i multumeasca arborelui, dar acestuia nu-i pasa. Adevarata sa multumire s-a produs atunci cand acesta a acceptat oferta sa de a-i culege fructele, pentru a obtine bani in schimbul lor.

Baiatul nu s-a mai intors multa vreme. Acum avea bani si era foarte ocupat sa obtina cu ajutorul lor inca si mai multi bani. A uitat cu totul de copac, si astfel au trecut anii.

Copacul era trist. Tanjea dupa intoarcerea baiatului, la fel ca o mama cu sanii plini de lapte, dar care si-a pierdut copilul. Intreaga sa fiinta tanjeste dupa copilul pierdut, pentru a-l strange la piept si a se usura. Cam la fel tanjea si copacul nostru. Intreaga sa fiinta era in agonie.

Dupa multi ani, baiatul, devenit intre timp adult, s-a intors la copac.

Acesta i-a spus: „Vino la mine. Vino si imbratiseaza-ma".

Barbatul i-a raspuns: „Termina cu prostiile. Faceam asemenea lucruri pe vremea cand eram un copil fara minte".

Egoul considera iubirea un lucru prostesc, o fantezie copilareasca.

Copacul a insistat: „Vino, mangaie-mi crengile. Danseaza cu mine".

Barbatul i-a raspuns: „Termina cu flecareala asta stupida! Acum doresc sa-mi construiesc o casa. Imi poti oferi o casa?"

Copacul a exclamat: „O casa? Bine, dar eu traiesc fara sa stau intr-o casa".

Singurii care traiesc in case sunt oamenii. Toate celelalte creaturi traiesc liber, in natura. Cat despre oameni, cu cat casa in care traiesc este mai mare, cu atat mai mici par in interiorul ei.

„Noi nu traim in case, dar uite ce iti propun: imi poti taia crengile, pentru a-ti construi o casa cu ajutorul lor".

Fara sa mai piarda timpul, barbatul a luat un topor si i-a taiat crengile copacului. Din acesta a ramas acum doar trunchiul, dar el era foarte fericit. Iubirea este fericita chiar si atunci cand ii sunt taiate membrele de catre cel iubit. Iubirea nu stie decat sa daruiasca. Ea este intotdeauna pregatita sa se ofere in intregime.

Barbatul a plecat, fara sa-si mai dea osteneala sa arunce in urma macar o privire. Si-a construit casa visata, iar anii au trecut din nou.

Copacul, devenit acum un simplu trunchi fara crengi, a continuat sa-l astepte. Ar fi vrut sa il strige, dar nu mai avea ramuri si frunze care sa poata canta in bataia vantului. Vanturile continuau sa bata, dar el nu mai putea scoate nici un sunet. Cu un efort suprem, sufletul sau a reusit sa rosteasca o ultima chemare: „Vino, vino, iubitul meu".

Timpul a trecut, iar barbatul a imbatranit. Odata, se afla prin apropiere, asa ca a venit si s-a asezat sub copac. Acesta l-a intrebat: „Ce mai pot face pentru tine? Ai venit dupa foarte, foarte mult timp".

Batranul i-a raspuns: „Ce poti face pentru mine? As vrea sa ajung intr-o tara indepartata, sa castig si mai multi bani. Pentru asta, am nevoie de o barca".

Fericit, copacul i-a spus: „Taie-mi trunchiul si fa-ti o barca din el. As fi extrem de fericit sa devin barca ta si sa te ajut sa mergi astfel in tara aceea indepartata, pentru a castiga mai multi bani. Dar, te rog, ai grija de tine si intoarce-te cat mai repede. Voi astepta de-a pururi intoarcerea ta".

Omul a adus un ferastrau, a taiat trunchiul copacului, si-a facut o barca din el si a plecat.

Acum, din copac nu a mai ramas decat radacina, dar el a continuat sa astepte cu rabdare intoarcerea celui iubit. A asteptat mereu si mereu, constient insa ca nu mai avea nimic de oferit. Poate ca barbatul nu se va mai intoarce niciodata. Egoul nu se duce decat acolo unde are ceva de castigat.

Odata, m-am asezat langa ciot. Acesta mi-a soptit: „Am un prieten care a plecat departe si nu s-a mai intors. Ma tem sa nu se fi inecat, sau sa nu se fi ratacit. Poate ca s-a pierdut in tara aceea indepartata. Poate ca nici macar nu mai este in viata. O, cat mi-as dori sa aflu vesti de la el! Ma apropii de sfarsitul vietii, asa ca tot ce mi-as mai dori ar fi sa aflu vesti despre el. Atunci as muri linistit. Dar stiu ca nu ar mai veni nici daca mi-ar auzi strigatul, caci nu mai am nimic sa-i ofer, iar el nu intelege decat acest limbaj.
    Egoul nu intelege decat limbajul acceptarii. Iubirea vorbeste limbajul daruirii.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

[media]http://youtube.com/watch?v=Qr81tGiQbmA[/media]

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Atractie
    Cred ca va intrebati...ce mai vrea si asta cu un asemenea titlu? Vrea sa atraga, sa se dea interesant, etc...Nicidecum! Atractia este acel eveniment care te face sa iesi din tine si sa te indrepti spre celalat....Despre subiect, tautologic vorbind, s a scris destul, de la chimie la metafizica, pe toate spalierele. Nimic pare ca nu mai e de descoperit si cu toate astea, cand atractia vine, pare sa uimeasca si sa se uite de reguli, formule si chimii....se intampla si gata....!Daca nu te aflii macar in acea "luminozitate" de sine insusi (A. de Vaelhens)degeaba incerci sa explici inexplicabilul...faci risipa de vorbe n vant, care evident nu ajung decat cel mult la nivelul urechii. In acel moment cand se intampla aproape te simti re-creat (Georges Gusdorf) si plin de putere, cine nu a simtit asta, nu are rost sa se chinuie sa priceapa teoretic...ca nu merge. Intalnesc adesea pe unde mi trec picioarele persoane care confunda atractia cu atrasul.....de forme, tonuri, nuante de culoare, simturi duse pana la trivial, etc...culmea, chiar si prin spatiu virtual mai citesc asa ceva....dar din pacate nu se cunoaste sensul, ci meschin, in chip hedonist se urmareste scopul, care fireste, scuza orice mijloc. Atunci cand esti atras e ca si cum te absorbi in samburele celuilalt de fiinta si l privesti, il cunosti din interior. Este daca vreti similar cu un Black Hole de emotivitate, empatie, suras si jertfa. Renunti la tine pt celalat, in speranta ca totul va fi intors ciclic spre eul tau (V.Jankelevich). Daca in clipa aceea de eternitate te gandesti la tine si la placerea ta si nu te lasi absorbit in celalat....esti mort....mort pt adevar, adica falsificat, scofalsit. Categoric, gandul despre atractie este permis, dar nu si atractia gandita, este daca vreti un eufemism a la Martensen care spunea ca nu este permis "gandul rau" ci numai "despre rau". Asa cum sentimentele sunt confuze, din ce in ce mai confuze pentru omul recent de astazi si aceasta atractie este adesea confundata cu nevoia, libidoul sau obisnuita socializare citadina. Atractia, sa fim bine intelesi, nu e si nu poate fi numai chimie, scop sau dorinta...ea trece dincolo de aceste sfere oarecum stramte si se odihneste undeva in spirit. Vocatia cunosterii celuilalt, din el insasi, este fundamentala si salutara ca altfel frumosul (Dostoievschi) nu ar mai iesi ca undelemnul la suprafata ci ar ramane incatusat in glod. Nu trebuie sa fi un Ghilgamesh ca sa biruiesti vreun zeu, ci numai pe tine si scopurile tale josnice si astfel incet ti se va revela ce inseamna atractia curata si sincera dincolo de meschinariile mondene. Asa cum observa si Jung in cadrul conferintelor Terry de la Yale, "a te referi unilateral doar la un aspect al psihologiei si a ignora pe celelalte care se intrepatrund", respectiv chimie versus spiritualitate este fals si "te conduce pe taramuri aride lipsite de consistenta". Atractia depaseste materialismul si se ancoreaza in spirit. Pentru a depasii paradigma creata de prea micii nostrii academicieni contemporani, trebuie intradevar sa posezi ochi de vultur volterian si sa deslegi de iti e la indemana un adevarat "Nod a lui Gordius". Trebuie sa fi foarte atent si sa ocolesti limba de lemn a flausatilor paduchi sexualisti de azi si sa depasesti cu brio "Trecerea Rubiconului", acel moment de rascruce sau clipa de decizie cu ireparabile consecinte. De nu traiesti taina atractiei pure, ai trecut p'aci degeaba si nimeni nu ti va servi in nici un chip, nici cartarescian nici patapievician sau alt - cian, raspunsul...mai dihai: nimeni nu va trai in locul tau frisonul atractiei!

Iulian Gavriluta

cosmin este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    2

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Daca

Dac-as putea veni la tine
    ti-as umple bratele cu flori
    cu flori de primavara rece
    de roua diminetii-n zori...

Dac-as putea macar o clipa
    sa-ti prind in palme mana-ntinsa
    spre-o dragoste demult dorita
    dar ce nu poate fi atinsa,

Dac-as putea privi la soare
    si ochii lacrimi sa nu-mi verse,
    n-ai mai fi tu ci poate o floare
    din cele ce se vor culese

adrian c-ta

Subiecte Similare

1. Vacile care cresc cu iubire si cu simfonii
    De cristicarstea in forum Discutii libere
    Replici: 6
    Ultimul post: 03 sep 2007, 16:13

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •