Pagina 10 din 10 PrimulPrimul ... 45678910
Rezultate de la 136 la 149 din 149

Subiect: frumuseti despre iubire

Camelia Avatar
    Camelia este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit Re: frumuseti despre iubire

Lasa-l sa ma sarute cu saruturile gurii sale: pentru ca dragostea este mai buna dacat vinul" - cantecul lui Solomon, 1:2

"Dragostea este asemenea tusei: nu poate fi ascunsa." - George Herbert

"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara." - proverb suedez

"Cand dragostea vorbeste, vocile tuturor zeilor par
    a fi adormite in armonia raiului." - William Shakespeare

"Spune-mi pe cine iubesti sa sa-ti spun cine esti." - proverb african

"Iubim sa fim indragostiti, acesta este adevarul." - W.M. Thackeray

"Dragostea este darul pe care Zeii l-au dat Oamenilor singuri de sub cer." - Sir Walter Scott

"Dragostea consta in dorinta de a da ceea ce este al tau altuia si de a simti fericirea acestuia ca si cum ar fi a ta." - Emanuel Swdenborg
    "Capul plecat sabia nu-l taie, dar nici soarele nu-l vede!" - proverb romanesc

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

"Acela care nu a iubit niciodata, inseamna ca nu a trait niciodata." - John Gay

"Dorinta de a fi iubit pentru ceea ce esti in tine insuti este o reflectare a Inimii lui Dumnezeu care se oglindeste in inima noastra."

Iubirea este o prietenie care a luat foc.

Iubirea este singurul lucru care poate fi impartit la infinit fara sa se micsoreze.

Dragostea este un joc ciudat: sau amandoi castiga sau amandoi pierd ...

Dragostea marcheaza triumful imaginatiei asupra inteligentei.

Credinta castiga cel mai mult, umilinta primeste cel mai mult, dragostea insa lucreaza cel mai mult.

Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor.

Nu poti porunci inimii! Dragostea se castiga, respectul se merita.

Indragostirile sunt ca varsatul de vant: formele cele mai grave apar la oamenii mai in varsta.

Dragostea nu intreaba: "Cat trebuie sa fac?", ci "Ce trebuie sa fac?"

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Doua lucrari ale aceluiasi creator se bazeaza pe aceleasi principii.

Ziua binecuvantata este aceea in care mi-am tinut gura inchisa in fata dusmanului.

Sa intelegi totul este sa ierti totul.(proverb francez)

Amintirile au un singur cusur: ne viziteaza in fiecare zi.

O inima care vegheaza este inima care stie ca intotdeauna exista o legatura de la inima la inima.

Daca azi traiesc in lacrimi, de cei iubiti prea-ndepartat,
    Eu stiu ca voi canta odata, cu toti cei dragi imbratisat.(N.M.)

Nu merit, dar iti face bine: daruieste-mi un zambet ca semn al iertarii!

Dezamagirea nu este deznadejde.

Dependent in totalitate nu poti fi decat de iubire

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Intr-adevar, idolii pe care i-am iubit atata timp, mi-au scazut valoarea-n fata oamenilor, mi-au inecat cinstea intr-o cupa prea putin adanca si mi-au vandut reputatia pe-un cantec. Intr-adevar, intr-adevar, cainta adesea inainte am jurat- dar fost-am eu serios cand am jurat? Si iar si iar sosit-a primavara cu trandafir in mana- penitenta mea zdrenturoasa doar o carpa roasa. (Omar K.)

In ce-am lucrat de e vreun bine,
    l-a-nfaptuit doar mana Ta;
    dar unde nu Te-am urmarit pe Tine,
    mi-ai spus chiar Tu: e vina mea.

Nu-mi lua a ochilor viziune
    oricat as decadea sau prospera,
    de ajutorul omului sa n-am nevoie,
    dar sa-l ajut pe cel ce-i in nevoie grea. (Rudyard Kipling)

Nici o lacrima, de crezurile-omenesti sunt mai slabe ca dorinta inimii! Prin usa ce blocheaza drumul, strabate o scanteie din ceva superior.(Tennyson)

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Adesea, oamenii uita ca una din componentele importante ale dragostei este vointa de a iubi.

A fi indragostit de cineva inseamna mult mai mult decat a fi stapinit de un sentiment coplesitor - inseamna a lua o hotarare, a face o judecata, a te angaja printr-o promisiune. Daca dragostea ar fi doar un sentiment nestatornic n-ar exista nici o baza pentru fagaduinta de a iubi pe cineva pe toata durata vietii. Sentimentele vin si se duc. Cum as putea promite statornicie daca m-as baza numai pe ele, fara sa ma biziuesc pe judecata mintii si pe vointa caracterului? - Erich Fromm (1900-1960)

Dragostea este abilitatea de a merge prin conflicte impreuna.

Dragostea este singurul joc de doi in care amandoi pot sa castige.

Performanta pe care o reuseste Dumnezeu in iubirea Lui este ca ne iubeste pe fiecare de parca n-am exista decat noi in toata lumea.

Sigur ca exista si dragoste la prima vedere, dar este intotdeauna bine
    sa mai aruncam si o a doua privire.

In general vorbind, este mult mai usor sa iubesti toata omenirea decat pe vecinul de alaturi.

Poti da fara iubire, dar nu poti iubi fara daruire.

Iubirea este singura pasiune care se plateste cu o moneda fabricata de ea insasi ... "jertfa."

Cine umbla dupa iubire, n-o va gasi; cine-o da, o primeste inapoi
    "Cuvintele inteleptilor sunt ca niste bolduri;
    si, stranse la un loc, sunt ca niste cuie batute,
    date de un singur stapan." - Eclesiastul 12:10

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

"Toate gandurile cu adevarat intelepte
    au fost deja gandite de mii de alti oameni inaintea noastra;
    ca sa le facem insa cu adevarat "ale noastre",
    trebuie sa le gandim iarasi noi insine,
    sa le repetam cu evlavie si respect,
    pana cand vor deveni o parte din viata si experienta noastra intima."

- J.W. von Goethe
    "O iertare fara uitare nu face prea multe parale"
    - A. Popescu

Suntem animalici cand ucidem, umani cand judecam
    si dumnezeiesti cand acordam iertarea.

Cine nu iarta distruge puntea pe care trebuie sa treaca el insusi.

Cand esti bine dispus? Cand esti indragostit. Sau cand tocmai ai raspuns unei intrebari grele. A fi tot timpul ca unul care e indragostit si care a inteles… Aceasta ar putea fi cheia bunei dispozitii si a credintei!!!!!!! - Andrei Plesu

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Iubirea-bibelou de portelan !

Adrian Balgradean

Iubirea inseamna incredere, daruire, dar totodata si cea mai mare durere care-ti poate fi provocata in interior.
    La intrebarea „iubesti?”, sunt atat de putini care pot raspunde sincer, incat nu cred ca ar incapea nici macar intr-un saculet.
    Pentru ca multi se tem sa nu sufere, putini stiu sa iubeasca cu adevarat. Dureros este faptul ca lumea refuza sa mai creada in iubire adevarata in zilele noastre si este un sentiment prea pur si prea frumos pentru a fi inlaturat, toti avem nevoie de dragoste, toti simtim nevoia sa iubim, sa credem in culorile curcubeului, in lumina orbitoare a soarelui si in vrajile noptii.
    Tine minte caci atunci cand te vei indragosti cu adevarat, iti va cadea drag un suflet si nu o simpla imagine.
    Vei indragi cu o neiertatoare blandete caldura ochilor sai si parfumul ce-i strabate pielea. Si, desi poti face compromisuri in dragoste, poti castiga o lupta pe care o porti cu tine insuti, la un moment dat te vei trezi inconjurat de dezamagire, poate si regret, iar lacrimi reci de tristete nu se vor teme sa strabata necontenit contururile fine ale fetei tale.
    Dragostea poate fi imaginata ca o harazire Dumnezeiasca menita sa imblanzeasca trupurile lipsite de vlaga ale oamenilor, ea a devenit nelipsita, precum aerul pe care-l respiram in fiecare secunda a vietii noastre.
    Uneori o simpla joaca poate deveni o iubire fara granite. In viata conteaza fiecare clipa de iubire, fie ea si lipsita de importanta, trebuie sa oferi tot ce ai mai bun din tine chiar daca nu intotdeauna este adevarata zicala:”da astazi tot si maine vei primi inzecit”. Nu toti au puterea de a vedea dincolo de stratul de ceara care protejeaza inima de fericire si durere, nu toti stiu sa caute in Univers frumusetea divina, de aceea cararea pavata cu petale de flori a labirintului iubirii se inchide de fiecare data, in loc sa se inalte in vazduhul liber.
    Sa iubesti patimas inseamna sa simti un roi de fluturi albi si roz in interior de fiecare data cand telefonul suna, sa-ti sclipeasca ochii de bucurie atunci cand vantul iti alinta parul sau ploaia isi sparge stropii gigantici in palmele tale, iubirea este intr-adevar un bibelou de portelan, atat de valoroasa cand se hraneste cu suflete inocente, dar atat de frageda, incat o poti pierde in orice secunda fara sa stii apoi ca a existat vreodata. Dragostea simbolizeaza infinitul soare ce-si scalda razele in uriasele valuri ale oceanelor.
    Nu pot sa cred ca nu exista in fiecare inima o frantura de iubire, fie ea si nedescoperita inca sau uitata datorita trecerii anilor, niciodata povestile de dragoste nu sunt aceleasi, chiar daca aparent oamenii rai tind sa creada ca romantismul repreznta un sentiment siropos ce se repeta de fiecare data.
    Dar ei nu stiu de fapt cat de greu este sa-ti gasesti jumatatea intr-o lume atat de agitata si grabita, ce inseamna sa ai un moment de liniste in care sa cugeti profund, sa te gandesti la cel mai dulce lucru pe care il pastrezi in suflet, imaginea persoanei iubite ce nu-ti paraseste niciodata mintea, indiferent ce s-ar intampla…dragostea este ca o floare, daca nu este udata la timp se ofileste imediat, un suflet ce se teme de moarte nu va invata niciodata sa traiasca, dragostea nu este numai pentru cei puternici si cei norocosi, traim iubind, indiferent daca afara ninge sau este senin.
    Daca ar invata toti dansul dragostei, lumea ar fi lipsita de griji si toti oamenii ar fi fericiti. Inseamna mult sa te hranesti in fiecare secunda si cu toate astea sa traiesti mereu cu senzatia de foame.
    Pentru o viata secreta, care nu inseamna decat o mica evadare dintr-o lume trista inseamna enorm sa stii sa zambesti cand sufletul tau nu mai gaseste lacrimi sa verse, sa ai puterea de a continua sa speri intr-o iubire utopica, chiar daca aceasta evident nu poate ramane decat un vis.
    Dar cu toate astea este amuzant cum unele vise devin realitate.
    Daca intr-adevar iubirea este un bibelou de portelan, imi voi aminti peste doua veacuri sa il scot putin din cutia fermecata a amintirilor si sa-l sterg de praful magic al timpului, chiar daca niciodata nu va mai straluci ca la inceput….............

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Lectie de dragoste !

A Balgradean

Să nu cercetezi asupra Dragostei la alte persoane decât la îndrăgostit, căci doar el singur îți poate spune toate cele despre Ea.
    Dacă vrei să zărești o scânteie de iubire ar trebui să privești în ochii unuia intoxicat de Iubire. Atunci tu vei vedea cum intelectul, rațiunea, cunoașterea, mintea și gândirea au fost măturate departe și s-au topit în Oceanul Dragostei.

Lectie de dragoste
    Nu este deloc ușor a înțelege Iubirea, căci acest natural și măreț Adevăr nu poate fi descris în cuvinte.
    Este un sentiment ori o emoție pură și delicată, ce poate fi experimentat doar de cel ce iubește. Este dincolo de capacitatea limbajului ori a stiloului de a o descrie în vreun grai omenesc.

Lectie de dragoste
    Este imposibil de a-i reduce măreția și căldura la dimensiuni temporare. Nu este posibil de a descrie pe măsură în oricare dintre cuvintele cunoscute de om, grandoarea și sublimul caracter al Dragostei.
    Curenții Iubirii ce îi emană îndrăgostiții sunt răspândiți și influențează fiecare colțișor al lumii. Odată întâlnit vreunul din acești curenți, orice inimă este înclinată spre a se contopi în Oceanul Dragostei.

Lectie de dragoste
    "Dragostea este adevărata trăire, este o adevărată rugăciune, este adevărata uniune".Iubirea este deșteptată atunci când curenții Dragostei ne cuprind inima.Ce este Dragostea?Este o întrebare a cărui răspuns este în mâinile îndrăgostitului. Nimeni altcineva nu poate înțelege nici măcar o mică fracție din ea.

Lectie de dragoste
    Dacă am să încerc să descriu mireasma parfumului a unei persoane din deșert, indiferent ce descriere împodobită sau elocventă vei oferi nu voi fi în stare să transmit mirosul. Dar cuiva căruia a fost câtuși de puțin în contact cu florile și crângurile, îi voi face o descriere limpede.

Cel ce a simțit aroma îi va fi ușor să identifice.
    Experiența ta este doar pentru tine însăți și percepția ta va fi colorată de atitudinea ta, de starea minții, de eforturile depuse de tine în Dragoste.
    Fiecare dorește Iubirea. Dar ridică-te deasupra imaginii lucrurilor, căci ce a rămas între tine și iubire?

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Ce este iubirea !?!?
    "Iubirea este un daimon" spunea Platon. "Iubirea nu va pieri
    niciodata..." spune Biblia. Si totusi, dupa câte "cercetari" s-au
    facut, dupa câte definitii s-au dat, dupa câte poezii i s-au închinat,
    nimeni nu stie ce e dragostea! Acel sentiment care înalta si coboara,
    care ucide si naste în acelasi timp.

Foarte multi scriitori au prezentat dragostea în operele lor. Cu toate
    acestea însa, ea e definita mereu la fel si întotdeauna diferit. Asta
    pentru ca nici un om nu poate exprima exact în cuvinte ceea ce simte,
    si pentru ca dragostea nu e niciodata la fel. Nu s-au facut înca
    cuvinte, nu s-au inventat înca leacuri, nu s-a gasit înca cheia care
    sa deschida secretul iubirii.

"Dumnezeu este iubire" spun crestinii. Tot ei, identifica iubirea cu
    focul, deoarece mistuie suflete, dar si iadul este reprezentat tot
    prin foc. Atunci, iubirea nu poate fii decât partea noastra divina
    care ne apropie si ne desparte de Dumnezeu la fel de tare si în
    acelasi timp.

Desi e o definitie cruda, Schopenhauer spune ca iubirea este doar o
    iluzie si ca femeile au fost create doar pentru "triumful speciei",
    ele dusmanindu-se, "deoarece au aceeasi meserie: dragostea". Deci, în
    viziunea lui, dragostea nu e altceva decât o meserie, care produce...
    lumea! Aceste cuvinte te fac sa te simti mic, foarte mic, de aceea
    oamenii prefera sa poarte în continuare valul Mayei, valorizând astfel
    iluzia în care traiesc.

In lumea noastra totul este imanent, totul este într-o continua
    manifestare, si cred ca singurul lucru transcendent, care a reusit sa
    doboare toate barierele este dragostea. Acea dragoste în stare sa
    provoace razboaie, în stare sa omoare fara mila în atingerea scopului
    sau, sa mute muntii din loc si sa desparta ape în calea ei, da, acel
    "lucru" care îti da aripi, care sustine lumea, care o împlineste, caci
    fara dragoste nimic nu e...

Dragostea nu e pacat, e iertare, nu e întuneric, e lumina, nici
    întristare, ci fericire, dar daca stii s-o gasesti.

Iubirea va naste o lume noua, fara dezastre si nefericire, o lume
    paradisiaca, caci vom învata sa-L iubim pe Dumnezeu, si atunci toate
    culorile pamântului se vor schimba si vom deveni iar noi...

Tu poti spune ca iubesti?!

Adi Balgradean

Mihaitza Avatar
    Mihaitza este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    356

A darui nu inseamna pur si simplu a da. A da o paine sau cinci lei. A-i face cadou iubitei de ziua ei sau a-i cumpara o limuzina. De cele mai multe ori, cand daruim noi o facem pentru noi si nu pentru persoana iubita sau pentru prietenii, parintii si copiii nostri. O facem chiar pentru noi. Darul devine, astfel, masca neiubirii noastre, masca nevoii noastre de a fi iubiti la schimb, masca nevoii de a-i obliga pe ceilalti sa ne iubeasca. Se spune ca iubirea nu poate fi obligatorie, dar-in forma ei mascata-iubirea devine o obligatie.Si, daca nu poate fi iubire atunci, cu siguranta, este vorba despre un comportament afectuos, politicos, pe care il cerem prin darurile noastre. Asa incat, atunci cand daruim noi nu facem altceva decat sa cerem, sa pretindem ca ni se cuvine si sa-i obligam pe ceilalti sa ne daruiasca.

SIGUR NU VEI FI PARASIT?

Epoca banilor si a relatiilor interumane strict bazate pe schimburi de servicii (de orice fel ar fi ele) nu face decat sa intareasca acest comportament. Un barbat care are bani multi poate sa forteze nota intr-o relatie de iubire, cum poate face si unul cu bani mai putini. Fenomenul nu le ocoleste nici pe femei. De exemplu, cand un barbat se ofera sa-i cumpere iubitei sale diverse obiecte, care mai de care mai pompoase, isi ofera lui insusi aceste daruri. Veti intreba: cum este posibil, de vreme ce i le daruieste femeii? Foarte bine. El nu i le daruieste pentru ea, ci pentru el. El vrea sa o castige, ca pe un obiect la licitatia de sclavi. Vrea sa fie apreciat si vrea, mai ales, sa nu fie refuzat. Obiectele leaga si ascund o posibila respingere, in multe cazuri. A da obiecte poate echivala cu refuzul de a fi respins in relatia de iubire. Darul te pune la umbra si-ti ofera confortul pe care singur nu-l poti crea. Siguranta ca nu vei fi parasit pentru ca femeia pe care o placi are nevoie de tine si, la urma urmei, este obligata cu asta prin chiar primirea darurilor. Fenomenul se regaseste la toate nivelurile relationale: relatiile dintre mame si copii, barbati si femei, la nivelul relatiilor de prietenie. Exista un ceva autentic in daruire si acest ceva este chiar lipsa iubirii si exprimarea unei mari nevoi de a fi iubit. Intr-un cuvant, este vorba despre neputinta de a iubi cu adevarat, neconditionat, o neputinta exprimata limpede prin felul in care daruim.

ANGOASELE DARUIRII-NEVOIA DE A FI IUBITI

Recunoastem aceasta incapacitate atunci cand observam ce sentimente, ce trairi, ce ganduri avem atunci cand facem un dar. Stim ca, uneori, pozitia noastra sociala, a unor oameni apropiati noua, situatia noastra financiara sau statutul nostru profesional sunt cauzele angoaselor daruirii, a unei mai mari nevoi de a ne simti iubiti. Elementele enumerate creeaza sentimentul ca ceilalti nu ne iubesc pe noi pentru noi, asa cum suntem, ca nu ne accepta pe noi, ci obiectele activitatii sau ale pozitiei noastre sociale. In multe cazuri, oamenii ajung sa traiasca depresii profunde. Nu ma iubeste, o atrage doar starea mea materiala, statutul meu sau al mamei mele. Cam asa suna gandul unei persoane care nu stie, la randu-i, sa daruiasca. Temerile noastre puternice reflecta, adesea, ceea ce facem noi insine. Intr-o teama adanca se ascund urmele modului nostru de a fi, de a concepe lumea, viata, relatiile interumane. Proverbul de ce ti-e frica, de aia nu scapi descrie, in esenta, plasa in care cadem prin prin autosugestie, faptul ca frica este copia unei conceptii personale, capabila sa transforme realitatea. Frica este descrierea unei stari, a unei idei, a unui ceva existent in trairea noastra. Acest ceva determina realitatea. De exemplu, daca ti-e frica de faptul ca esti iubit pentru ca ai bani, acest lucru se intampla. De ce? Pentru ca tu iubesti din alte motive decat cele autentice si tot tu cauti sa fii iubit pentru banii tai. Acelasi lucru este valabil si in situatia in care nu ai bani. Vei crede ca nu esti iubit pentru ca nu ai bani si asa va fi, caci tu nu esti in stare sa iubesti o persoana care nu are bani. Teama ta ascunde propriul tau handicap, propria ta incapacitate de a darui din iubire. De a te ghida dupa sentimentul tau.

SENTIMENTE SI LUCRURI

Tu transferi in lucruri sentimentele si le reprezinti prin ele. Neincrederea in sine este efectul de bumerang al felului in care te gandesti, in care te vezi si vezi lumea. Neincrederea genereaza depresie, trairea unui sentiment al inutilitatii sentimentelor, trairea unei nevoi puternice de a fi iubit, a pretentiei strigate de a fi iubit. Persoana care nu stie sa daruiasca devine nervoasa, recalcitranta, plina de reprosuri la adresa celorlalti si reprosurile nu sunt altceva decat pretentii legate de iubirea care i se cuvine, dar nu i se da. Cererea de a fi iubit devine tot mai insistenta, mai tensionata, mai posesiva si aceasta este direct proportionala cu scaderea capacitatii proprii de a iubi. Te iubesc poate fi, in acest caz, nu ma iubesc si, ca urmare, nu te iubesc nici pe tine sau nu iubesc pe nimeni. Acolo unde pretentia de a fi iubit intr-un fel anume creste, cresc posesiunea si lipsa iubirii, precum si neincrederea in sine.

DE CE VREAU SA DARUIESC?

Asa incat se impune sa evaluam motivatia darului nostru. Sa ne intrebam: De ce vreau sa-i ajut pe ceilalti? De ce vreau sa-i daruiesc iubitei un lucru sau altul ? Este el pentru mine sau pentru ea ? Veti descoperi adevarul despre generozitatea voastra, despre dorinta voastra de a darui atunci cand veti cunoaste motivatia darului. De exemplu, nu ma comport bine pentru ca astept ca tu sa te comporti bine si sa ma iubesti. Pur si simplu, ma comport bine pentru ca te iubesc. Eu astept de la iubire doar bucuria pe care o traiesc iubindu-te si nu pe aceea pe care o primesc de la tine cand ma iubesti. Tu poti sa ma iubesti sau nu, tu poti sa fii bun sau rau, poti sa fii departe sau sa nu fii cu mine, totusi eu ma bucur fiindca te iubesc. Acesta este modul de gandire al iubirii autentice. Daruieste fara sa ceara. Sigur ca viata, asa cum este ea, impune parca sa ceri. Iubirea se degradeaza cu cat nemultumirea din suflet creste. Nivelul de nemultumire, nivelul de frustare sesiseaza, intotdeauna, un hiatus al sentimentului de iubire. Cel nemultumit continuu este cel care iubeste mai putin si conditioneaza iubirea. Este cel care se teme de pierdere pentru ca el poseda inainte de a iubi. Persoana iubita are calitatea de obiect. Daca nu faci ce vreau eu inseamna ca nu ma iubesti. Iata formula neiubirii. Sau ma sacrific pentru tine si tie nu-ti pasa. Sau iti dau cutare si cutare lucru, iar tu nu apreciezi si nu-mi raspunzi cu iubire.

RECOMPENSA IN DRAGOSTE

Darurile sunt, iata, masca neiubirii, in multe situatii. A darui poate insemna a face un dar din interes. Interesul de a fi iubit asa cum vrei. Interesul de a obtine ceva in schimb de la celalalt. Or, iubirea nu este o relatie profesionala, in care muncesti ca sa obtii un salariu. Nu este nici acel serviciu pe care i-l faci unui amic, aparent dezinteresat. Tu esti in asteptarea unui serviciu de la acel amic, este un fel de a-ti pune bani la CEC pentru vremuri grele. Un fel de a face depozit de obligatii. Depozitele de obligatii frang si relatiile de prietenie, iar pe cele de iubire le distrug. Sunt multi oameni care nu inteleg de ce nu pot avea prieteni adevarati. De ce prietenii ne inseala si par a fi buni cu noi pentru ca asteapta ceva de la noi, pentru ca apoi sa se supere daca nu putem sa le facem un serviciu. Ei, bine, prietenii se comporta asa cum ne comportam noi. Ei raspund, instinctiv, conceptiei noastre despre prietenie, felului in care o traim. Este bine sa stim ca noi traim mai mult inconstient decat constient si, ceea ce facem, reflecta in mare parte trairea inconstienta. A darui inseamna a te iubi pe tine prin darul pe care-l conditionezi. Celalalt primeste, iar recompensa ta este bucuria ca ai daruit, este insusi sentimentul tau si nu al celuilalt. Este ceea ce Biblia numeste iubirea pentru aproapele care nu este altceva decat iubirea de sine, absolut lipsita de conditii. Cand conditionezi stii ca nu te iubesti. Este semnalul de alarma al unui rau inchis in tine. Este semnul conceptiei eronate despre traire. Oamenii fericiti stiu sa daruiasca. Stiu sa iubeasca. A darui din putin este un adevarat dar. A darui acel lucru pe care il iubesti mai mult, fara nici o urma de regret, inseamna a iubi, a fi fericit, a gasi in suflet acel mic bibelou numit dragoste de viata. Incapacitatea de a darui te face tensionat si nefericit. Vei fi ravasit in familie, la serviciu, la scoala, cei astepta cu infrigurare dovezi de iubire, fara ca tu sa oferi una, fiind totusi convins ca te sacrifici, ca daruiesti neincetat si vrei ca ceilalti sa-ti multumeasca. In iubire nu exista alta asteptare decat cresterea propriului tau sentiment de iubire. Cine asteapta dovezi de iubire fara a iubi se ingrasa, la modul fizic. Ce nu daruiesti se depune in corp, ca grasime. Ce nu arzi prin iubire se depune prin neiubire si prin asteptarea iubirii pe care nici tu nu o ai pentru ca nu constientizezi modul eronat in care daruiesti.

Primit de la Babanu

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

MAMA

Cind tu aveai 1an ea te hranea si te imbaia.
    I-ai multumit plingind toata noaptea.

Cind tu aveai 2 ani ea te-a invatat sa mergi.
    I-ai multumit fugind cind ea te chema.

Cind tu aveai 3 ani ea iti pregatea toata mincarea cu dragoste.
    I-ai multumit aruncind farfuria pe jos.

Cind tu aveai 4 ani ti-a dat creioane colorate.
    I-ai multumit colorind masa din sufragerie.

Cind tu aveai 5 ani te-a imbracat pentru vacanta.
    I-ai multumit sarind in prima balta.

Cind tu aveai 6 ani te-a dus la scoala.
    I-ai multumit strigind nu merg.

Cind tu aveai 7 ani ti-a cumparat o minge.
    I-ai multumit aruncind-o in fereastra vecinilor.

Cind tu aveai 8 ani ti-a dat o inghetata.
    I-ai multumit scapind-o in poala.

Cind tu aveai 9 ani ti-a platit lectii de pian.
    I-ai multumit ca nici macar nu te-ai deranjat sa exersezi vreodata.

Cind tu aveai 10 ani te ducea toata ziua cu masina de la fotbal la
    gimnastica de la o zi de nastere la alta.
    I-ai multumit ca sareai din masina si nu te uitai niciodata inapoi.

Cind tu aveai 11 ani te-a dus pe tine si pe prietenii tai la cinema.
    I-ai multumit cerindu-i sa stea in alt rind.

Cind tu aveai 12 ani te-a avertizat sa nu te uiti la anumite programe la TV.
    I-ai multumit asteptind sa iasa din casa.

Cind tu aveai 13 ani ti-a sugerat cum sa te tunzi.
    I-ai multumit spunindu-i ca nu are gusturi.

Cind tu aveai 14 ani ti-a platit o tabara de vara de o luna.
    I-ai multumit uitind sa-i scrii macar o scrisoare.

Cind tu aveai 15 ani venea de la lucru si-si dorea o imbratisare,
    I-ai multumit stind in camera ta cu usa incuiata.

Cind tu aveai 16 ani te-a invatat sa-i conduci masaina.
    I-ai multumit luindu-i--o de cite ori puteai.

Cind tu aveai 17 ani ea astepta un telefon important.
    I-ai multumit stind la telefon toata noaptea.

Cind tu aveai 18 ani ea plingea la festivitatea ta de absolvire a liceului.
    I-ai multumit stind la petrecere pina in zori.

Cind tu aveai 19 ani ti-a platit facultatea, te-a dus in campus si
    ti-a carat bagajele.
    I-ai multumit salutind-o in afara camerei ca sa nu te simti jenat in
    fata prietenilor.

Cind tu aveai 20 de ani te-a intrebat daca te intilnesti cu vreo fata(baiat).
    I-ai multumit spunind-i "Nu-i treaba ta!"

Cind tu aveai 21 de ani ti-a sugerat anumite cariera pentru viitorul tau.
    I-ai multumit spunind-i "Nu vreau sa fiu ca tine!"

Cind tu aveai 22 de ani te imbratisa la absolvirea facultatii.
    I-ai multumit intrebind-o daca poate sa-ti plateasca o excursie prin Europa.

Cind tu aveai 23 de ani ti-a dat mobila pentru primul tau apartament.
    I-ai multumit spunindu-le prietenilor ca era urita.

Cind tu aveai 24 de ani ti-a cunoscut logodnica si te-a intrebat de
    planurile de viitor.
    I-ai multumit spunindu-i printre dinti: "Maaaaami, te rog"!

Cind tu aveai 25 de ani te-a ajutat sa-ti plateti nunta si a plins si
    ti-a spus cit de mult te iubea.
    I-ai multumit mutindu-te in cealalta parte a tarii.

Cind tu aveai 30 de ani te-a sunat sa-ti dea un sfat pentru copil.
    I-ai multumit spunind-i "Lucrurile sunt diferite acum"

Cind tu aveai 40 de ani te-a sunat sa-ti aminteasca de aniversarea unei rude.
    I-ai multumit spunindu-i ca erai foarte ocupat chiar atunci.

Cind tu aveai 50 de ani ea era bolnava si avea nevoie sa ai grija de ea.
    I-ai multumit citind despre povara care devin parintii pentru copiii lor.

Si apoi, intr-o zi, ea a murit in tacere. SI tot ce nu ai facut
    vreodata s-a intors lovind ca traznetul in INIMA ta.

Daca ea mai este pe aproape, nu uita sa o iubesti mai mult ca niciodata. aminteste-ti dragostea ei neconditionata si da-o mai departe.

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Mi-am visat mama intr-un fel in care m-a tulburat profund si m-a facut sa imi fie atit de dor de ea...
    Si acum si rindurile astea.
    Asa este, aratati-le ca le iubiti atit timp cit le aveti aici, linga voi.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Inelul iubirii

Cineva își pusese ca moto un slogan pompos: „A iubi înseamnă a dărui, nu a primi”. Oare altruismul împins până la extrem este o cale? Să zicem că fraza sună bine doar dacă o luăm în sens didactic și etic, mai degrabă ca o corecție a tendințelor egocentrice exacerbate, dar nu exprimă un adevăr. Oare cel ce nu știe să aprecieze ceea ce primește este în stare să dăruiască ceva, cu adevărat? A iubi înseamnă mai degrabă să știi să primești, deoarece omul care nu primește iubirea Îl respinge pe Dumnezeu.
    Doar cel care este receptiv la comunicare și apreciază gesturile frumoase poate, la rândul său, să dăruiască cu adevărat, pentru că știe prea bine efectul produs. Exemplul naturii este elocvent. Soarele dăruiește lumină, pământul hrană, iar floarea, dacă nu ar ști să primească, nu ar exista. La rândul ei, dăruiește luminii culorile ei suave, iar pământului, toamna, întreaga sa ființă, regenerându-l.
    Cum ar arăta o lume în care nimeni nu ar ști să primească? În care soarele ar dărui lumina, dar pământul nu ar fi permisiv la informație? În care darurile vieții s-ar risipi nereceptate și sporite? O lume stearpă, în care creația nu ar fi posibilă? Ar vrea cineva să trăiască într-o astfel de lume?
    Simbolul iubirii este inelul, veriga dintre două lumi, dintre două universuri distincte, unite prin comunicare, în care a dărui și a primi formează un sistem, o nouă ființă sufletească, ce se poate menține doar dacă cele două componente primesc și dăruiesc reciproc. Simbol pentru iubirea vie, inelul vorbește despre arta de a dărui și a primi.

din cartea Regasirea de sine..

irina_iris este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    aprilie 2009
    Posturi
    17

,,Rugaciune pentru iubita mea

Doamne, dă‑i puterea să primească cu suflet liniștit
    Tot ce‑i va aduce ziua de mîine

Dă‑i puterea să se lase în Voia Ta cea sfîntă
    Și în fiecare clipă stai în preajma sa și întărește‑o.
    Orice veste va aduce ziua de mîine, bună sau rea,
    Învaț‑o să o primească cu inima împăcată și cu credința neclintită
    Că Voința Ta stă asupra tuturora.

Fie ca în tot ce face și în tot ce spune,
    Voia Ta să‑i stăpînească cugetul și simțirea,
    Iar cînd asupra sa vor veni împrejurări neașteptate,
    Ajut‑o să le împlinescă după Voia Ta.
    Dă‑i puterea să lucreze cu tărie și cu înțelepciune,
    Fără să stînjenească sau să amărască pe aproapele său.
    Ajut‑o, Doamne să poată duce povara zilei de mîine
    Cu toate cîte le va aduce ea.
    Strunește‑i egoul și învaț‑o
    Să se roage, să spere, să îndure, să iubească și să ierte.
    Iar cînd ne rugăm, fie ca Tu însuți să fii cel ce se roagă în noi.,,

Pagina 10 din 10 PrimulPrimul ... 45678910

Subiecte Similare

1. Vacile care cresc cu iubire si cu simfonii
    De cristicarstea in forum Discutii libere
    Replici: 6
    Ultimul post: 03 sep 2007, 16:13

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile