Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 19

Subiect: suferinta unui copil

mihaela_p este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2007
    Posturi
    8

Implicit suferinta unui copil

Are 2 anisori si o singura sansa! Va imploram nu ramaneti indiferenti la strigatul nostru de disperare!

Va scriem in numele baietelului nostru Gabriel-Alexandru în vârsta de numai 2 anisori, cu mari probleme de sanatate.

Accesati

http://predoi.netfirms.com/

si puteti vedea toate documentele.(certificatul de handicap Grav si cele 19 internari de pana acum)

Articol aparut :
    http://www.jurnalul.ro/articol_69881/suferinta___pentru_el__fiecare_zi_e_un_chin.html

Astazi la cei 2 anisori ai lui este la nivelul unui bebelus de 2-4 luni din punct de vedere psihic si motor. El nu-si sustine bine capul, nu poate sta in fundulet, nu poate spune „ma doare, apa, mama..”, nu poate tine o jucarie in mana, dar te urmareste cu ochii lui mari, zambeste…., ii place sa fie mangaiat si iubit….
    De curand a inceput iar sa se rostogoleasca (a dat inapoi din cauza crizelor) si se apuca de picioruse si le baga in gurita, incearca sa ridice capul de pe perna , acestea sunt semne ca ar putea recupera va rugam ajutati-l!

Daca am putea sa-i dam viata noastra, am face-o in secunda urmatoare. Fiecare zi pentru Alex inseamna chin si multa suferinta.

Este diagnosticat cu: encefalopatie epileptica(crize focale complexe), tetrapareza flasca, retard sever in dezvoltare, microcefalie.
    Am fost la cei mai buni medici din București si Tg Mures incepind de la varsta de 1 luna si jumatate, cand a facut prima convulsie generalizata și am aflat despre boala lui. În prezent este sub tratament continuu cu: Topamax, Depachine, Sabryl (medicament pe care il luam din Franta), Uteplex(medicament din Franta), Risatarun(medicament din Germania), Carnil, Tanakan, Glicerol sol 50%. S-au încercat toate anticonvulsivantele dar crizele nu au fost stopate.

Durerea noasta nu se poate exprima in cuvinte, ea doar se vede pe chipurile si in ochii nostrii si mai ales în ochisorii lui Alexandru….cere ajutor!

Mai are o singura sansa, operatia in China Xi Shan Hospital Beijing unde deja este programat . Operatia consta in transplant de celule olfactive.

Va rugam sa ne AJUTATI , cu orice suma, cat de mica(5 RON, 10 RON…cat puteti…putin cu putin se va strange suma) intrucat costul operatiei este de 20 000 USD plus biletul de avion depaseste posibilitătile noastre.

In urma acestei operatii are mari sanse de a se recupera . Puneti-va pt 1 minut in locul nostru. Veti simti cea mai crunta durere….stiind ca se poate face ceva pt copilul tau si nu ai bani.

Pentru cei ce vor sa-l ajute pe Alexandru am deschis urmatoarele conturi la Raiffeisen Bank , Dragasani, Jud. Valcea, Str Bisericii, nr.3

RON: RO16 RZBR 0000 0600 0459 9554
    EUR: RO98 RZBR 0000 0600 0862 8525
    USD: RO38 RZBR 0000 0600 0862 8538,

Titularul conturilor Predoi Mihaela Anca
    Codul SWIFT RZBRROBU

Adresa noastra: localitatea Dragasani, jud. Valcea, str. Libelulei, bl L5, sc A, et III, AP.15, Romania, cod postal 245700

Dumnezeu sa va ajute si sa va fereasca de orice suferinta!
    Nimic sa nu aduca vreodata lacrimi in ochii dvs generosi!

Data inscrierii
    februarie 2007
    Posturi
    8

Implicit

Starea generala a lui Alex este buna. Rade,se joaca(in felul lui), se rostogoleste,e atent, reactioneaza destul de bine.

Am fost internati pentru 2 saptamani in Tg Mures. I s-a scos un medicament aticonvulsivant si i s-a introdus altul. Utimul!

Acum suntem pe o doza mica si inca nu se poate spune daca sunt ceva rezultate sau nu.

Doamne ajuta sa le rareasca si sa se stopeze!
    Astfel va putea si el recupera.

Va multumim ca sunteti alaturi de noi! Va multumim pentru sprijinul acordat, pentru cuvinte de incurajare.., pentru tot.

Cuvintele nu pot exprima recunostinta noastra.

Pana acum s-au strans>

1561 $
    547 EURO
    16 054 RON

Total aproximativ
    8715 $
    Va multumim mult!

Cu respect si recunostinta,
    parintii lui Alex

Data inscrierii
    februarie 2007
    Posturi
    8

Implicit

Oameni buni !

Va rugam din suflet nu ignorati acest strigat de disperare !

Chiar este unica sansa a lui Alex !

Am primit un mail din China. Ne-au cerut sa le sunem daca venim la programare. Am raspuns ca pentru ca o reprogramare ar fi la sfarsitul lui 2008. Ne-am asumat acest risc, daca nu vom reusi sa ne ducem, o reprogramare nu se va mai putea face.

Cu ajutorul lui Dumnezeu si a dumneavoastra , oameni buni, speram sa reusim sa-i redam « viata » lui Alex si sa nu-l lasam sa stea toata viata pe spate in pat.

Alex nu se simte prea bine, face crize cu o durata mai mare si acestea il epuizeaza, nu mai este asa vesel, nu se mai joaca cum o facea , se rotogoleste dar rar, e somnolent,nu poate sa doarma, se chinuie sa adoarma pt ca, aceste crize nu il lasa iar noi murim....cu fiecare criza....

Avem nevoie de sprijinul dvs ! orice suma cat de mica conteaza enorm , numai asa vom reusi !

Pana acum s-au strans aproximativ 9.856 $. Mai sunt nevoie de inca 10.144 $ plus biletele de avion.

Va multumim din suflet dragi oameni buni, sunteti in fiecare seara in rugaciunile noastre ! Va dorim sa aveti parte de multa, multa sanatate!
    Suntem siguri ca Dumnezeu vede gestul dvs !

Cu respect si mii de multumiri,
    mamica Mihaela

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Ma alatur apelului Mihaelei Predoi catre toti cei care acceseaza acest forum.
    Termenul limita este peste doua luni iar restul de suma este enorm pentru buzunarele multora dintre noi.

Conteaza si banutul pe care putem sa-l punem in cont, dar putem face si mai multe:
    - sa ne informam prietenii despre acest caz, atat pe cei care ar putea sa ajute mai consistent, cat si pe cei care pot mai putin financiar, dar care pot sa transmita informatia mai departe;
    - sunt patroni de firma sau oameni cu posibilitatea de a lua decizii, care nu au timp sa afle, dar care doresc sa ajute: puteti face ca informatia sa ajunga si la ei;
    - putem sa ne rugam pentru sanatatea lui Alex si pentru rezolvarea problemei lui;
    - putem sa aflam si sa-i dam informatii Mihaelei Predoi privind caile ce trebuie sa le urmeze pentru a obtine gratuitate sau reducere pentru biletul de avion;
    - putem sa-i dam din experienta traita sau auzita privind modalitatile de rezolvare utile intalnite in asemenea cazuri.

S-ar putea ca ajutorul pe care-l dam in acest caz, sa conteze mai mult decat ne putem noi inchipui.
    Stiu ca sunteti oameni saritori si ca va place sa faceti o FAPTA BUNA!
    Va multumesc din suflet!
    ************************************************** **
    Pentru Mihaela Predoi: incercati ca la pagina "Donatii" de pe site sa apara lista cu donatorii-data-suma si sa-l actualizati la o saptamana, cel mult doua. Pentru unii conteaza sa apara acolo si in felul acesta oricine se poate informa despre stadiul colectei.

Data inscrierii
    februarie 2007
    Posturi
    8

Implicit

Multumim mult!

Asa este, se zice ca "unde-s doi puterea creste", daca suntem mai multi in campania pentru Alexandru, cu atat mai mult creste sansa lui de a fi operat.

Eu incerc sa fac cat mai multe dar timpul nu-mi permite prea mult pentru ca prioritatea mea este grija fata de Alex. Acum el a schimbat ziua cu noapte si eu... dupa el.

In legatura cu pagina Donatii. Nu pot sa fac asta, nu ca asi avea ceva de ascuns dar pe extrasele de cont de foarte multe ori nu apar numele celor care trimit(Pot documenta asta cu un extras de cont. Am intrebat la banca si mi-au zis ca functionarii de la banca de unde trimit donatorii nu mai trec numele ci doar contul sau fractii) Si nu ar fi corect ca la unii sa trec numele si la altii nu . Am vrut mai demult sa fac acesta lista .Am intrebat pe cativa oameni daca imi dau voie sa le trec numele pe site si cativa mi-au raspuns ca nu vor ca numele lor sa apara.

Cu respect si multumiri,
    mamica Mihaela P

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit

Se poate sa ne postati si o poza a copilului sa ne putem si noi ruga pentru acel suflet la Bunul Dumnezeu?
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din LoveLife
    Se poate sa ne postati si o poza a copilului sa ne putem si noi ruga pentru acel suflet la Bunul Dumnezeu?
    In link-ul de pe prima postare este si o pagina cu poze. Cred ca ar fi bine ca doamna Mihaela sa ne spuna care din ele este cea mai recenta.

Data inscrierii
    februarie 2007
    Posturi
    8

Implicit

Nu am cuvinte sa exprim recunostinta noastra.
    Va multumim ca va rugati Bunului Dumnezeu pentru Alex.

Cea mai recenta poza este cea in care Alex e pe burtica ( a doua de pe site) si cele facute in scaunelul legat cu centurile de siguranta(10, 11, 12, 13, 14)

Dumnezeu sa va dea multa, multa sanatate!

Data inscrierii
    februarie 2007
    Posturi
    8

Implicit

Acesta este link-ul unde gasiti pozele cu Alex.

http://www.predoi.netfirms.com/poze.htm

Cu respect si multumiri,
    mamica lui Alex

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit

In urma unor analize inforenergetice pe fotografie am constat ca acest copil are in primul rand afectiuni importante ale sufletului, ceea ce determina si problemele fizice.
    Acest suflet stia dinainte de a alege sa se nasca ca va avea astfel de suferinte.
    Va rog duceti-va cu copilul la un preot cu har sa il impartasesca si sa ii faca rugaciunile cuvenite. Si dumneavostra ca familie, toti cei care il iubiti va rog sa faceti acest lucru, sa va spovediti sa va impartasiti, doar cu Dumnezeu se poate vindeca sufletul, si fara ajutorul familiei vindecare este foarte greu de realizat

Ne-am rugat si noi pentru copilul dumneavoastra
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    februarie 2007
    Posturi
    8

Implicit

Noi il impartasim pe Alex la 2-3 saptamani si in fiecare post mare facem Sfant Maslu acasa cu 3 preoti.
    Cunoasteti un preot cu har? I-mi puteti recomanda pe cineva?

Cu respect si multumiri,
    mamica lui Alex

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit

Sunt multi preoti cu har in tara asta, dar adevarul este ca nu sunt prea popularizati, unul pe care il cunoastem si ne ducem este Gherontie de la Manastirea Caraiman din Busteni, este un preot cu clarvedere, si care iti poate spune multe despre voi si copil
    Dar voi parintii de cand nu v-ati mai marturisit si impartasit?
    Si de ce nu il duceti in fiecare duminica la impartasit?
    Si apoi maslu la gravitatea suferintelor pe care le aveti puteti participa mult mai des la el, sunt biserici care fac in fiecare saptamana, si apoi in fiecare saptamana din postul pastelui fac majoritatea preotilor
    Un site
    si un

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Lovelife,este corect.M-am intilnit cu copilul si este foarte fericit in aceasta postura.Este vorba de o disociere,suflet-corp,iar copilul nu vrea sa-si asume o viata normala,nu vrea sa devina adult.Ptr ca se teme de o astfel de viata si nu vrea sa si-o asume.Sufetul nu vrea sa intre in corp ca o manusa si " bintuie " fericit.Nu stiu cum sa exprim exact,dar sufletul este absolut normal,insa blocheaza corpul.
    I-am scris Mihaelei un msg prin martie,imi pare rau dar nu tin minte " citirile ",dar msg era exact.
    Mihaela,cheama acest suflet sa-si preia corpul,incearca sa-i spulberi teama.Si iarta-ma,nu m-am tinut de cuvint,dar miine voi face asta.
    D-zeu sa binecuvinteze pe Alex,eu ma rog ptr el in fiecare zi.
    D-zeu sa binecuvinteze si pe parintii lui si pe voi toti.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

oradeauravietii Avatar
    oradeauravietii este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    ianuarie 2007
    Posturi
    148

Implicit

As vrea sa va impartasesc laconic experienta unei cunostiinte de-a mea, medic cu trei copii. Cel mai micut, a avut leucemie. Parintii au facut tot ce s-a putut. Au ajuns si la Par Ioan de la Posaga, in urma cu niste ani. Dansul,dupa ce ascultat si a analizat sitatia familiei, i-a recomandat mamei sa impartaseasca copilul consecutiv, 40 de zile. Mama a facut ascultare, desi a avut suficiente piedici, la un moment dat chiar in opozitia unor preoti intrigati de prea deasa impartasire a copilului si lipsa de credinta, cica, a mamei . Si bine a facut , pt ca spre sfarsitul acestor zile, printr-o grava eroare a unor colegi de breasla, din superficialitatea si orgoliul acestora, i-a fost administrat in cadrul tratamentului medical o supradoza dintr-o substanta - care putea sa fie mortala unui adult, dar mai unui copil de 4 ani. A scapat , incredibil! A fost grija si mana Domnului! Dupa trei ore in care s-a zbatut intre viata si moarte , copilul a revenit vesel printre fratii lui. Azi copilul este in clasa 4-a.

Asa ca urmati sfaturile care v-au fost date pt ca ele v-au fost date cu mult drag si dorinta ca ajutorul sa aiba eficacitate maxima pt vindecarea intregii fiinte, a copilului si a dv., parintii lui .

Cu drag oradeauravietii

valiprofi Avatar
    valiprofi este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    88

Implicit r

Induiosator.Tot ce-i priveste pe copii se pare ca pe noi ,cei mari ,ne induioseaza.
    Mi-ar place sa facem si noi actiuni de voluntariat ca in alte tari,pt.copii sau batrani.
    Cu ceva ani in urma ,cand am auzit ca varul meu citea povesti copiilor cu SIDA dintr-un spital,am gandit ca am intrat si noi in randul celor civilizati.Dar....mai e drum lung....

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Primul copil nascut dintr-un ovul dezvoltat in laborator
    De cristicarstea in forum Miracolul nasterii
    Replici: 38
    Ultimul post: 04 aug 2011, 18:39
  2. Astept un copil
    De Etienne in forum Despre sarcina
    Replici: 46
    Ultimul post: 25 nov 2010, 01:35
  3. mi-a murit un copil la 1 zi de la nastere
    De lorettastroe in forum Despre sarcina