Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate de la 16 la 24 din 24

Subiect: Ajutor pentru aproape

Ina Avatar
    Ina
    Ina este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    octombrie 2006
    Posturi
    120

Implicit

Selectie din: ACATISTUL IZVORULUI TAMADUIRII AL PREA SFINTEI STAPÂNEI NOASTRE DE DUMNEZEU NASCATOAREI SI PURUREA FECIOAREI MARIA

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, pentru rugaciunile Preacuratei Maicii Tale si ale tuturor sfintilor, miluieste-ne pe noi. Amin!.

Bucura-te, Izvor din care curge toata bunatatea si îndestularea de tamaduire;
    Bucura-te, ca tu tuturor le dai celor ce cer, întarire sufletelor si sanatate trupului;
    Bucura-te, Izvorul curgator de tamaduiri;

Bucura-te, ca pe multi schiopi i-ai îndreptat;
    Bucura-te, ca pe slabanogi i-ai întarit;
    Bucura-te, ca prin turnarea apei de trei ori pe cel mort, l-ai înviat.
    Bucura-te, ca pe Tine Te numim Rai curgator;

Bucura-te ca din pântecele mintii cei ce beau întelepteste, revarsa râuri dumnezeiesti;
    Bucura-te, Fântâna tamaduirilor, care toata taria bolilor o arata a fi slaba si neputincioasa;
    Bucura-te, ca pe cei ce zaceau în pat bolnavi, numai cu atingerea i-ai scapat;
    Bucura-te, ca Facatorul tuturor întru Tine ca o picatura S-a pogorât aratat;
    Bucura-te, întelepciunea celor simpli;
    Bucura-te, bogatie de daruri a saracilor;
    Bucura-te, ca prin revarsarea apei, tamaduiri de multe feluri le-ai daruit;
    Bucura-te, ca din izvorul Tau a curs apa care a vindecat sânul femeii cel cuprins de cangrena;
    Bucura-te, grabnica vindecatoare a bolilor celor cumplite;
    Bucura-te, ca prin stropirea cu apei, credinciosii se sfintesc;
    Bucura-te, Fântâna bucuriei celei neîncetate;
    Bucura-te, Ceea ce esti Izvor de viata datator!

Bucura-te, curgerea întelepciunii care curateste necunostinta;
    Bucura-te, baie de Dumnezeu izvorâta
    Bucura-te, Ceea ce stingi vapaia bolilor;

Bucura-te, ca pe cei ce alearga la Tine îi scoti din cuptorul patimilor;
    Bucura-te, ca pe Leon l-ai facut calauza orbului nestiutor spre al Tau izvor;din milostivirea Ta cea negraita a zis : Aliluia!
    Bucura-te, scaldatoarea în care se afunda toate durerile noastre sufletesti si trupesti;
    Bucura-te, vas cu care primim bucuria si mântuirea;
    Bucura-te, Izvor nesecat al apei celei datatoare de viata;
    Bucura-te, încetarea întristarilor noastre;
    Bucura-te, vindecarea bolilor noastre;

Bucura-te, vindecarea patimilor sufletesti;
    Bucura-te, izbavirea durerilor si chinurilor trupesti;
    Bucura-te, baie care speli cugetele noastre murdare de faradelegi;
    Bucura-te, mijlocitoarea bucuriei celei vesnice;

Bucura-te, vindecarea a toate neputintele;
    Bucura-te, pamântul fagaduintei din care ne izvorasc toate bunatatile ceresti si cele pamântesti;
    Bucura-te, Ceea ce adapi brazdele pe care cresc multimea îndurarilor;
    Nascatoare de Dumnezeu Fecioara, fa-ne vrednici de darurile Tale si te rugam, treci cu vederea pacatele noastre, dând tamaduire celor ce cu credinta se apropie de izvorul Tau si cer binecuvântare si iertare de pacate cântând : Aliluia!

Bucura-te, Ceea ce dai vesnica mântuire celor ce se ostenesc în viata calugareasca;
    Bucura-te, Ceea ce ne pazesti pe noi de navalirea altor neamuri;
    Bucura-te, ca în orice vreme secetoasa cerem ajutorul Tau, pe care îl si dobândim;
    Bucura-te, ca prin minunile Tale ai bucurat tot neamul crestinesc;
    Bucura-te, Izvorul curgator de tamaduiri;

Apoi :
    Cuvine-se cu adevarat sa te fericim, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decât heruvimii si mai marita, fara de asemanare, decât serafimii, care, fara stricaciune, pe Dumnezeu Cuvântul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, Te marim.

Sursa: http://www.manastireabarsana.ro/10mi...-Rugaciuni.htm
    http://www.manastireabarsana.ro/album8.html
    http://www.manastireabarsana.ro/album10.html
    http://www.manastireabarsana.ro/album5.html

Dana Di Maiuta este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2007
    Posturi
    27

Implicit

despre rugaciune personala,adica,cum va rugati fiecare din voi.

Seara, inainte de culcare, impreuna cu copiii mei (6 si 9 ani), rostim Tatal nostru,Ingerasul si o rugaciune catre Maica Domnului, dupa care fiecare, cu voce tare, isi spune rugaciunea personala, asa cum simte, cu cuvintele lui.Sa auziti ce lucruri minunate ies la suprafata, uneori am de invatat de la ei, alteori mai si zambesti!!
    "Cred, Doamne! Ajuta necredintei mele."(Marcu9;24)

Ina Avatar
    Ina
    Data inscrierii
    octombrie 2006
    Posturi
    120

Ina Avatar
    Ina
    Data inscrierii
    octombrie 2006
    Posturi
    120

Ina Avatar
    Ina
    Data inscrierii
    octombrie 2006
    Posturi
    120

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Ina,eu ma refeream la formule personale,dar o sa le citesc si pe cele citate de tine.
    Eu,sincer ,ma concentrez greu la formule lungi.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Ina Avatar
    Ina
    Data inscrierii
    octombrie 2006
    Posturi
    120

Implicit

Citat Citat din cris
    Ina,eu ma refeream la formule personale,dar o sa le citesc si pe cele citate de tine.
    Eu,sincer ,ma concentrez greu la formule lungi.
    Ei, hai, arata-ne cum!
    ce am postat este pentru fitecine care intra sa-i faca bine, m-am straduit din toata inima, cu toata dragostea ! iar modul de accesare este personal, asta recunosc; adica cu Sufletul

Didina este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Implicit Raspuns Ajutor pentru aproape

para
    Citat Citat din lovelife Vezi post
    Nu imi dau seama care este originea textului, dar cred ca cineva la scris pentru a exprima niste situatii frecvente, si a face pe oameni sa se gandeasca un pic.
    Da, cred ca fiecare dintre noi am trecut prin asa ceva, si nu numai o data. De obicei ajungi in situatii din astea dupa un sir de dicizii luate fara sa iti asculti sufletul (cu Liber Arbitru sau influentat), sau pentru ca opui rezistenta la ceea ce ti se intampla(neacceptare) atunci cand il asculti.
    Chiar si cand iti asculti sufletul si decizi sa-ti faci misiunea personala, s-ar putea ca drumul tau sa nu fie presarat cu roze, si sa apara suferinta; solutia este, desi pare paradoxal, sa ajuti tu insuti. Atunci cand pare ca ai cea mai mare nevoie de ajutor si ca te-a uitat insusi Dumnezeu, s-ar putea sa se intample asta pentru ca atunci e mai mare nevoie de ajutorul tau.
    In Vechiul Testament se da exemplul femeii care era atat de suparata ca nu mai avea ce manca si care, dupa ce face o turta cu ultima faina pe care o mai avea, voia sa o manance cu copiii si apoi sa astepte sa moara cu totii. Si vine Sf. Ilie si, in loc sa-i aduca mancare, ii cere el sa-i dea lui de mancare, adica acea turta. Femeia face ce i se spune si, apoi, ea si copiii au supravietuit, dar nu pentru ca se intampla acea minune prin care faina tot sporea, ci pentru ca in urma gestului femeia a simtit atata satietate sufleteasca (ca atunci cand faci voia Domnului), incat nu i-a mai trebuit mancare, nici ei nici copiilor.
    Iata ce spune Inelia Benz:
    http://inelia.com/do-you-need-help.html
    Cum nu exista traducerea in romaneste, am facut-o eu, asa cum m-am priceput. imi cer scuze pentru eventualele greseli.
    " Ai nevoie de ajutor!
    In primul rand, mi-ar placea sa spun ca viata pe aceasta planeta a fost foarte dificila, pentru mine. De asemenea, vreau sa spun ca durerea, oboseala, teama si frustrarea pe care le experimentati acum este ceva pe care ati incercat sa il rezolvati, in multe feluri, dar care inca mai exista.
    Ceea ce este cel mai important este ca ai cerut ajutorul. Pur si simplu, doar pentru ca ai accesat aceasta pagina, cerinta ta e ascultata. Acum, mi-ar placea sa inversez aceasta situatie si sa-ti cer TIE AJUTORUL.
    Te afli intr-o POZITIE UNICA, aceea de a ajuta Colectivitatea Umana privind problema pe care o ai si tu acum. Te rog, fa urmatorul exercitiu, schimband cuvintele in functie de ceea ce infrunti acum, tu sau persoana draga pe care doresti sa o ajuti:
    1. asaza-te sau lungeste-te comod si inchide ochii.
    2. spune cuvintele tare sau in gand: "Nu pot schimba (asta)".
    3. acum, priveste raspunsul si identifica tipul de energie din acest raspuns. De exemplu, daca problema ta este vindecarea fizica, acesta ar fi: "Nu pot sa-mi vindec corpul." Situatia aceasta va da nastere unui sentiment, unei energii, intr-o anumita parte a corpului sau in campul tau energetic. Scaneaza-ti corpul si gaseste-o. Acum intreaba-te:
    4. "Eu am pus acest program in corpul meu?" Daca DA, atunci de ce? Am facut-o voluntar sau influentat? Daca nu am facut-o eu, atunci cine?
    Poti sa obtii sau nu raspunsuri la aceste intrebari. Fara indoiala, este foarte important daca ai gasit programul. Acum, sau il retragi tu insuti si-l trimiti inapoi la Sursa, sau ceri unuia dintre ghizii sau ingerii tai sa o faca pentru tine. Apoi, umple spatiul ramas gol cu lumina si iubire.
    Daca intampini rezistenta la eliminarea programului, centreaza-ti atentia in insasi aceasta rezistenta, care ar putea fi un fel de program aditional de securitate pentru ca tu sa nu poti elimina programul principal. De exemplu: "Am nevoie de altceva in plus pentru ca acest exercitiu sa ma/o ajute!" sau "Nu pot sa-l gasesc!". Daca se intampla asta, sau ceva similar, urmeaza instructiunile anterioare si apoi refa exercitiul principal (dar acum pentru rezistenta).
    Poate fi nevoie sa faci de mai multe ori asta, dar e posibil ca toate programele sa se elimine si sa fii liber sa faci ceea ce este nevoie pentru a atinge potentialul maxim in aceasta viata.
    Dupa ce ai eliminat programul din campul tau personal, fa urmatorul lucru:
    5. Inchide ochii si vizualizeaza colectivitatea umana ca pe o fiinta imensa in spatiu. Daca nu reusesti sa vizualizezi, fa un desen mare cu o persoana, pe o foaie de hartie. Apoi, privind desenul (imaginea), fa exercitiul de mai sus pentru fiinta ce reprezinta Colectivitatea noastra Umana.
    Utilizeaza-l pentru a elimina aceeasi problema sau situatie pe care ai procesat-o si pentru tine. Aceasta este forta ta, deja stii cum se face (ce se simte). Asa ca proceseaz-o si in colectivitatea umana.
    Aminteste-ti: SUNTEM AICI PENTRU A RIDICA VIBRATIA GENERALA A PLANETEI! ajutandu-te si ajutand pe cei din jurul nostru si intreaga colectivitate, faci exact ceea ce este nevoie ACUM!
    Cu Adevarul si cu Dreptatea, tot inainte!
    Un site despre

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

.... este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    iulie 2013
    Posturi
    8

Implicit Raspuns Ajutor pentru aproape

trebuie sa inteleaga ca trebuie sa duca crucea pe care o are, si sa se mingaie cu aceste cuvine "De-i necaz sau bucurie, numai Dumnezeu o stie!" si "Slava tie Doamne pentru toate"

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Subiecte Similare

1. un pic de ajutor..
    De hai_duc in forum Alte stiinte spirituale
    Replici: 10
    Ultimul post: 02 aug 2012, 22:06
  2. Am nevoie de ajutor, va rog!
    De Toamna in forum Astrologie
    Replici: 41
    Ultimul post: 15 mar 2009, 21:00
  3. Ajutor pentru Cristina
    De Astellas in forum Sfaturi si sugesii. Ajutor terapeutic