Pagina 4 din 7 PrimulPrimul 1234567 UltimulUltimul
Rezultate de la 46 la 60 din 100

Subiect: Anul 2012. Oare ce o fi atunci?

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Re: Anul 2012. Oare ce o fi atunci?

Sau filmul complet poate fi vizionat la urmatorul link

Ian Xel Lungold - Calendarul maias vine din nord
    Multumesc frumos, TG!

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Cum inca nu sunt semne ca vrea cineva sa discute despre ce spune in film, am sa incep eu.

O prima tema abordata este: calendarul-centrul civilizatiei.
    De ce este important calendarul pentru o civilizatie? Pentru ca in functie de el, apare ordonarea evenimentelor din cadrul civilizatie.
    In contextul acesta este dezvoltata ideea ca actualul calendar gregorian, fiind axat pe miscarea Pamantului in jurul Soarelui, adica o lege materiala, a condus la o deturnare in sens materialist a civilizatiei lumii si nu tine cont de aspectele spirituale care au o alta dinamica. Ca o concluzie se spune ca din cauza adaptarii calendarului la un aspect material, calendarul gregorian a ajuns sa devina un calendar comercial care arata termene scadente de plata.

Evident ca este o speculatie, dar una frumoasa. De ce o face? Pentru ca este american, iar la el nici o religie nu este dominanta. Fiecare religie utilizeaza calendarul gregorian ca baza, dar in el sunt prezente evenimente definitorii pentru acele religii. Adica elementele de sacru exista, dar ele nu sunt generalizate. Asta se intampla pe continentul american: calendarul gregorian este generalizat, incarcatura lui spirituala devine o problema personala, in functie de credinta fiecaruia. Cand sunt foarte multe credinte atunci la nivel general este ca si cum n-ar mai fi si incarcatura spirituala.

Pe acest esafodaj, vine cu informatiile legate de unul dintre cele trei calendare maya.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Vladimir este offline Utilizator Banat Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Posturi
    30

Am vazut seminarul asta acum vreo 3 ani.Din ce-mi amintesc incepea cu prezentarea unui asa zis calendar mayas gasit pe o piatra in nustiu ce jungla si descifrarea lui cu ajutorul unor prieteni.De la valuri de constiinta care se manifestau de-a lungul epocilor se ajunge la sfarsitul lumii in 2012 ,singura solutie fiind INTUTIA si CALMAREA MINTII...bullshit new-ageist mai patetic chiar decat teoriile conspirationiste.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din Vladimir Vezi post
    Am vazut seminarul asta acum vreo 3 ani.Din ce-mi amintesc incepea cu prezentarea unui asa zis calendar mayas gasit pe o piatra in nustiu ce jungla si descifrarea lui cu ajutorul unor prieteni.De la valuri de constiinta care se manifestau de-a lungul epocilor se ajunge la sfarsitul lumii in 2012 ,singura solutie fiind INTUTIA si CALMAREA MINTII...bullshit new-ageist mai patetic chiar decat teoriile conspirationiste.
    Special pentru dumneavoastra:
    NOSCE TE IPSUM

Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Posturi
    30

[media]http://www.youtube.com/watch?v=k8yMXINOh8U&eurl=http://www.realraptalk.com/f23/2012-bullshit-321627/[/media]

[media]http://www.youtube.com/watch?v=Oqyww8hi214&eurl=http://www.realraptalk.com/f23/2012-bullshit-321627/[/media]

Special pentru cei ca dumneavoastra.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Special pentru cei ca dumneavoastra.
    Multumesc frumos!

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Un aspect interesant din film este cel legat de elementele de referinta pe baza carora putem observa lucrurile din jur.
    Aceste elemente sunt:
    - timpul;
    - spatiul;
    - punctul de vedere;
    - legea unica.
    E drept ca elementele acestea nu sunt dezvoltate dupa gustul meu, dar pot constitui subiecte de meditatie. De fapt, peste timp si spatiu se trece extrem de rapid, fiind considerate ca niste subiecte banale.
    Despre punctul de vedere se spune ca este sacru. Motivatia este aceea ca este unic. Adica, numai eu pot avea punctul meu de vedere din intreg Universul.
    Mai departe se sugereaza ca exista o singura lege in Univers:"Devii constient numai de lucrurile carora le acorzi atentie. "
    Aceasta afirmatie, m-a pus un pic pe ganduri pentru ca mi se pare ca este legata de Liberul Arbitru. Aleg lucrurile asupra imi indrept atentia, aleg lucrurile pe care le observ si astfel devin constient de ele. Consecinta este tulburatoare: eu sunt cel care imi aleg lumea in care traiesc.

Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Posturi
    30

Smile Re: Anul 2012. Oare ce o fi atunci?

Citat Citat din Ion Furtuna Vezi post
    Aleg lucrurile asupra imi indrept atentia, aleg lucrurile pe care le observ si astfel devin constient de ele. Consecinta este tulburatoare: eu sunt cel care imi aleg lumea in care traiesc.
    Nu stiu daca se poate afirma ca "alegem lumea in care traim" pentru ca sunt prea multi factori externi care ne afecteaza direct.Este mai degraba vorba de elementele carora alegem sa le oferim atentie/ importanta, un filtru prin care vedem lumea.Se spune ca de 2012 or sa treaca cei pregatiti si tare cred ca aceasta pregatire tine de felul cum vor privi evenimentele.Poate pentru unii nu se va intampla nimic,poate altii vor evoula intr-un fel.Stau si ma gandesc la toata paranoia legata de sfarsitul lumii din jurul acestui an, si ce se va intampla cu cei care se pregatesc intens (testamente,buncare sub pamant,etc)...Poate pentru acestia chiar va veni sfarsitul deoarece ei aleg sa priveasca astfel.Au fost cazuri de batrani tailandezi care cand au vazut tsunamiul au crezut ca e sfarsitul lumii,s-au resemnat si au ales sa moara in casele lor,altii s-au gandit cum sa scape si au reusit.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Nu stiu daca se poate afirma ca "alegem lumea in care traim" pentru ca sunt prea multi factori externi care ne afecteaza direct.Este mai degraba vorba de elementele carora alegem sa le oferim atentie/ importanta, un filtru prin care vedem lumea.
    Vorbiti cumva de ochelari?
    Stau si ma gandesc la toata paranoia legata de sfarsitul lumii din jurul acestui an, si ce se va intampla cu cei care se pregatesc intens (testamente,buncare sub pamant,etc)...
    Cand informatiile vehiculate conduc la accesarea instinctelor primare asa se intampla. In anii '50, la americani, vehicularea ideii pericolului nuclear venit de la sovietici a condus la o adevarata isterie de masa. Cand oamenii s-au saturat sa le mai fie teama, au creat miscarea hippy. Mereu apar fluctuatii, care arata ca omenirea este vie.
    Au fost cazuri de batrani tailandezi care cand au vazut tsunamiul au crezut ca e sfarsitul lumii,s-au resemnat si au ales sa moara in casele lor,altii s-au gandit cum sa scape si au reusit.
    Cand ajungi sa vezi tsunami, deja este cam tarziu sa mai faci ceva. Si dintre cei care au incercat sa scape, supravietuitorii reprezinta doar o parte.
    La acel eveniment mai importanta mi s-a parut relatarea privind fetita silitoare, care a invatat lectia predata la scoala privind tsunami si cand l-a vazut, l-a recunoscut si i-a avertizat si pe cei din jur care stateau si priveau ceva nou dar despre care habar nu aveau ce este.
    Atentia acordata la scoala a ajutat-o sa-i ajute pe cei din jur atunci pentru ca in lumea in care si-a ales sa traiasca exista tsunami.

stroeloretta este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    122

Implicit Re: Carti de referinta, site-uri de referinta

Am vazut niste filme despre profeti in general si in special despre Edgar Cayce citindu-l pt. a nu stiu a cita oara pe Rudolf Steiner mi-a atras atentia ca el spune despre Acasha,si vazind filmuletele despre Edgar Cayce mi-am adus aminte ca si Steiner a scris despre acelasi lucru cica aceasta ar fi fost metoda prin care a aflat despre viitor si spunea find intrebat cum a reusit sa afle despre viitor spune viitorul este o iluzie necesara ca metoda si foloseste omului in evolutia sa,si spunea ca afacut-o prin metoda acasha si ca o poate face oricine,dar nu-si mai amintea nimic dupa aceea dupa xce se trezea din transa,si cind oamenii aveau in legatura cu el interese egoiste avea dupa aceea dureri migrene ingrozitoare si nu a mai dorit sa le faca (aceste transe),devine insa totusi dupa ce le reia cel mai mare profet care a existat(vezi profetiile despre Atlantis ca va reaparea in alt loc,despre Nil,indicatii geologice,ca Nilul ar fi trecut prin Sahara lucruri care s-au aflat dupa moartea sa,a facut nenumarate indicatii despre petrol, despre investigatii medicale in aceste "readings",despre criza finaciara din timpul sau,si insasi prevestirea raboiului mondial,si la sfirsit binenteles despre 2012 insa spune cu mult inainte despre schimbarea axei polilor si despre primul semn din 1958 si pina in 1989 parca daca imi amintesc , ani in care apare primul semn in legatura cu aceasta schimbare,apoi despre brusca schimbare a vremii in Europa mult mai tirziu adica acum,si spune ca viitorul totusi depinde si de noi,sa ne rugam....pt. ca dupa spusele sale intrece orice imaginatie ceea ce se va intimpla cu noi....in 2012.

Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    122

Implicit Re: Edgar Cayce - terapia din transa hipnotica

ok am mers mai departe acum mai multe luni am inceput sa ma enervez cu intrebarea de ce mi se repeta nr 1 si 11 in viata dar pt. ca nu am gasit raspunsul am lasat-o balta,acum am citit mai mult despre tot in general si mi-am dat seama ca nu sunt singura si am gasit "intimplator o informatie ce m-a socat"What is really curious is that the 2012 Winter Solstice will occur EXACTLY at 11:11(ceea ce este foarte curios este ca anul 2012 solstitiul de iarna apare exact la 11:11) intr-un forum despre tema care il preocupa printre altele si pe Edgar Cayce in transele lui si anume 2012 si calendarul maya si am gasit ca multi vad simt acest numar http://2012-comet.com/phpbb/2012/why...d-t893-30.html iata ce am gasit despre acest numar 11 si 1 care imi tot apare in viata in momente importante din pacate este doar in engleza For many years(De multi ani), the numbers 11:11(nr 11:11) have been mysteriously and repeatedly appearing to people all over the world(a aparut misterios si repetat oamenilor din intreaga lume). Often appearing on digital clocks(apare des la ceasuri digitale), the sightings of 11:11 tend to occur during times of heightened awareness(apere cind oamenii sunt treji), having a powerful effect on those involved(si are un efect puternic asupra aceluia care este implicat). They cause a reactivation of our cellular memory banks and a stirring deep inside of something long forgotten(se inmagazineaza in memoria celulara a noastra provocind o reactivare inlauntrul nostru a ceva de mult uitat). The appearance of 11:11 is also a powerful confirmation that we are on the right track, aligned with the beam of our Highest Truth. (aparitia acestui nr.11 is deasemenea o puternica confirmare ca suntem pe drumul marelui adevar.)

The 11:11 is an insertion point for the Greater Reality to enter the present moment.
    On January 11, 1992 well over 100,000 people gathered together in groups large and small throughout the planet to activate the Doorway of the 11:11. This activation was significant because it was achieved without media publicity, spreading from heart to heart and by word of mouth. The groups came together as One Being and performed a series of Sacred Dances and Unified Movements at pre-arranged times.
    The purpose of this activation was to open the Doorway of the 11:11. This doorway is the transition zone or bridge between two very different spirals of evolution, those of duality and Oneness. During the 11:11 ceremony, these two evolutionary spirals interlocked. This Zone of Overlap is the actual Doorway of the 11:11 which remains in position until the 11:11 closes on December 31, 2011 and the two spirals go their separate ways. Thus we have a twenty year period in which to step free from a duality-based reality system and make our ascension into Oneness.
    This activation of the 11:11 is one of the greatest events that has ever taken place on this planet and affects us on every level of our being. Most importantly, it is very much still in effect today. There are Eleven Gates within the 11:11. Each Gate represents a new frequency band of energy. Every few years, a new 11:11 Gate is activated. The timetable of the Gates so far: January 11, 1992: the First Gate whose keynote is the Healing of our Hearts and the development of our new emotional body called the One Heart.
    June 5, 1993: the activation of the Second Gate whose keynote is: And the Two Shall Become One. This is the unifying of all polarities including Earth & Star, the spiritual and the physical.
    There were three activations of Third Gate in 1997 whose keynote was our Expansion into One Being. And the Fourth Gate was activated in 1999 with the keynote of Reconfiguring our Evolutionary Labyrinth. All of these 11:11 Activations are achieved through a series of 11:11 Sacred Dances which are unquestionably powerful and real . The 11:11 gives us a glorious opportunity to bring forth our inherent greatness and be who we really are. The journey through the 11:11 has become my life's work. It is far greater than any of us yet realize and it is something that we have long waited for and yearned for. The time is now. This is an accelerated journey into the unexplored realms of the Greater Reality.
    http://www.collective.11-11.streamlinetrial.co.uk/
    Mai are cineva dintre voi viziuni cu acest numar sau apare des in viata voastra?

Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    122

ok am gasit ceva despre codul bibliei si akasha in romanestehttp://2012-comet.com/ro/2012-videos/bible-codes/

Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    122

Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    122

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Referitor la calendarul Maya, am primit astazi un link:
    http://www.mayanmajix.com/TZOLKIN/DT/DT.html
    Este vorba despre un calendar gazduit undeva in SUA, in care pentru fiecare zi sunt date informatii in conformitate cu acest calendar. Undeva in dreapta jos exista indicatia "de zi buna" pentru ziua curenta.
    Pentru astazi indicatia suna cam asa:

"Socoteste lectiile ca pe binecuvantari si dusmanii ca pe ingeri"

Asta este motivul pentru care am si semnalat site-ul. Nu stiu daca mayasii aveau sau nu ingerii in sistemul lor de referinta, dar mie mi-a sunat foarte cunoscut si util.

NB Exista un decalaj orar de cca 8 ore, dar exista si butoanele NEXT DAY si PREVIOUS DAY cu care putem face ajustarea.

Subiecte Similare

1. Oare ce va fi in Anul 2012 ?
    De cosmin in forum Paranormal
    Replici: 159
    Ultimul post: 16 sep 2013, 23:48
  2. Previziuni astrologice pentru anul 2009
    De Camelia in forum Astrologie
    Replici: 92
    Ultimul post: 12 oct 2009, 10:22
  3. Previziuni astrologice pentgru anul 2008
    De Camelia in forum Astrologie
    Replici: 95
    Ultimul post: 01 feb 2009, 10:22
  4. Oare corpul tau este mai inteligent decat tine?
    De Catalin in forum Discutii libere
    Replici: 2
    Ultimul post: 27 mar 2008, 23:26
  5. A.I. Cuza - oare care este adevarul?
    De Tixti in forum Istoria Dacilor si Romanilor
    Replici: 2
    Ultimul post: 02 oct 2006, 11:53

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile