Pagina 2 din 7 PrimulPrimul 1234567 UltimulUltimul
Rezultate de la 16 la 30 din 100

Subiect: Anul 2012. Oare ce o fi atunci?

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Implicit

Citat Citat din Ion Furtuna
    Citat Citat din Tixti
    Zilele trecute era o femeie (tinerica si destul de aratoasa) cu un Tico. Si i s-a oprit motorul la semafor. ....................
    Nu suntem astia!!!
    Daca ceea ce spuneti este o fictiune, ok, este un exemplu pentru a arata ca exista niste carente. Dar daca ati fost martor, ma mira faptul ca il puneti pe tapet. Pentru ca dupa ceea ce ati postat pe forum, stiu ca dumneavoastra ati fost cel care a pus mana si a jutat la impingerea masinii. Iar daca a fost unul arata ca nu suntem asa! N-ati mai postat asta pentru ca nu va place sa vorbiti despre faptele dumneavoastra bune.
    Indiferent de argumente eu stiu ca puterea exemplului este cea care schimba totul.
    Hahaha, aveti un pic de dreptate, nu este o fictiune, este 100% adevarat, si din nefericire nu am ajutat la nimic pentru ca eram la balcon si locuiesc la etajul 4, de la mine se vede bine si soseaua, si masinile si oamenii, etc. si pana coboram eu... se topea toata scena. Chestia e ca m-a mirat fapta in sine, daca eram prin preajma, evident ca dadeam o mana de ajutor indiferent daca era femeie sau barbat, sau extraterestru. ca n-ar fi prima oara. E pe bune din nefericire.
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din george
    Cu multa iubire in suflet i-as aplica o pereche de palme usturatoare (presupunand ca nu e genul care sa se rusineze la o admonestare verbala)
    Probabil ca fericitii, insetati de dreptate asa ar face. Astept si parerile facatorilor de pace.
    Iisus i-a dat afara cu biciul pe comerciantii din templu...
    Textul din evanghelii asa scrie, numai ca stau si ma intreb daca chiar asa a fost. Pentru ca tot aceleasi texte vorbesc despre schimbarea apei in vin, despre vindecari miraculoase, unele la distanta, despre inmultirea painilor si pestilor. Mantuitorul le-a facut pe toate acestea, si mi se pare ciudat ca a avut nevoie de un obiect contondent pentru negustori cand demonii fugeau de le sfaraiau calcaiele la simpla prezenta a Sa sau la Cuvantul Sau. Mai degraba la momentul acela, doar si-a schimbat putin starea interioara si lucrurile s-au petrecut ca si cum ar fi pus mana pe bici. Neputand sa inteleaga ce s-a intamplat, martorii la eveniment si apoi traditia vorbeste despre bici, pentru ca asa este mai simplu de priceput.

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Dragii mei,povestea cu ciupitul e veche,aveam doar 16 ani,si,oricum,tipii erau beti.Dar acest lucru se-ntimpla peste tot,pe strada,in toate locurile publice.
    Era un exemplu neconcludent privind biserica.Biserica,initial,vine din siriaca,cu sensul de comunitatea nevazuta a alesilor lui D-zeu.
    Acestia fiind imprastiati in toata lumea,nu puteau forma o comunitate stricto-senso.Termenul sinagoga este parca adoptat din siriaca.
    In trecutul indepartat cind oamenii vedeau entitatile angelice si nu numai ,ei le-au reprezentat.Apoi,cu timpul,oamenii nu le-au mai vazut,fiind foarte preocupati de partea materiala,dar au continuat sa venereze ce le ramasese:statuile,picturile.Acest lucru s-a perpetuat si azi.Oamenii neintelegind mare lucru,continua sa urmeze icoane,moaste,sa caute miracole.Am mentionat undeva,cum ca spiritul schimba materia.Acest lucru se-ntimpla si cu icoanele,am stat mult si m-am gindit si am studiat fenomenul.
    O icoana de lemn,metal,piatra,sau ce-o fi ,daca este iubita,venerata,pupata,mingiiata de multi oameni,cu ea se-ntimpla ceva,are loc o mare transformare,ptr ca spiritul acelor oameni o modifica.Acest lucru se-ntimpla cu orice alt obiect,nu are relevanta daca este o sculptura finisata,sau un butuc simplu de lemn.
    Este acelasi fenomen precum spiritul casei.Faptele si gindurile oamenilor determina manifestari ale acestor materii.
    Deci o icoana indelung venerata incepe sa aiba " pareri " despre sine,pare ca prinde " viata " .Asa si o casa,si un perete.
    Astfel se explica icoanele care pling sau singereaza sau emit " vorbe ".Ajung sa aiba un fel de " viata " proprie.Stiu ca pare aiurea,dar materia este capabila sa capteze energia si s-o manifeste,dar manifesta doar tipul de energie pe care a invatat-o .
    In general plins,suferinta.
    Astfel,am remarcat suferinta si la case:am studiat doua cazuri,ambele de case in general parasite,goale,fara locatari,iar putinii locatari care-au trecut pe-acolo mai certareti,mai rai,mai...
    Si casele manifesta suferinta.
    Am incercat sa inteleg cauza manifestarilor,la prima casa manifestarea era vehementa caci casa se simtea singura,dar n-am avut cu ce s-o ajut.
    A doua casa,este casa in care stau,mai veche cu 70 de ani decit prima(care are cam 33 de ani) si care reactioneaza la planuri de parasire,darimare,etc.ale locatarilor ei.Si casele au acumulari de energie care se manifesta.Principiul este acelasi.
    Omul este cel care sfinteste locul.Adica il imprima energetic.
    Si desi se manifesta perceptibil,in continuare icoanele,statuile etc nu pot face mai mult,nu pot nici macar pleca,hrani,sfinti sau ajuta pe cineva.Ptr ca nu au viata.
    Problema bisericii ca institutie este ca se crede " mijlocitor ".
    Acest lucru nu a fost nicicind asa de la creatie incoace,D-zeu nu a lasat nimic ca mijlocitor,nici icoane,nici biserica.Nu exista mijlocitor ptr om decit propria inima.
    Restul...sint false incercari de a imita un principiu arhetipal care exista in fiecare om.Ptr mine biserica este un lucru bun deoarece stiu ca nu aceasta este calea mea.Eu simt cit de vie sint fata de icoane si moaste si picturi,parca imi comunica " tu esti vie si noi nu "Cea mai mare minune a lui D-zeu este omul.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Maya Avatar
    Maya este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2007
    Posturi
    22

Implicit

cris: eu iti impartasesc parerea despre biserica. in opinia mea Casa Domnului este tot universul, iar pe El Il gasim in tot ceea ce a creat. nu cred ca trebuie sa mergem la biserica sau sa ne rugam la icoane ca sa avem credinta. credinta este in sufletul nostru, acolo unde daca privim cu atentie Il vom gasi si pe Dumnezeu.

justme Avatar
    justme este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    aprilie 2008
    Posturi
    10

Implicit Re: Anul 2012. Oare ce o fi atunci?

De cum am aflat de data asta fatidica "21 decembrie 2012 ora 11:11" am incercat sa ma lamuresc cit "reala" este aceasta previziune. Ptr.ca sa stiti ca data asta a fost "definita" si din multe alte surse (nu numai calendarul Maya). Chiar si "vraciul" Melin de pe vremea regelui Arthur, surse din China Antica etc. Un lant de coincidente (in activitatea de cercetare de lunga durata, deatfel)- m-au determinat sa ajung la o concluzie logica. Puteti sa fiti linistiti (pina in 2012 si dupa) nimic nu se va intimpla sint numai speculatii. Calendarul Maya (inscriptionat pe piatra) dat fiind limitatia sa fizica, a trebuit sa aiba un sfirsit (ca un calendar de perete) chiar daca acesta se intinde pe zeci de mii de ani. De aici si anul 2012. Iar de la acest an au inceput speculatiile transmise pe diverse cai si la alte civilizatii. Intrebarea este, cum e posibil ca aceasta informatie sa ajunga la alte civilizatii total diferite si care nu au fost in contact la vremea respectiva. Ei bine calendarul Maya e de fapt mostenit de la civilizatii mult mai stravechi - care de fapt constituie radacina altor popoare: Atlantida.

pisicutz este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2008
    Posturi
    4

Conform cartilor doamnei Ileana Stan.......anul 2012 e anul incheierii planului grupului Bildenberg...privind NOUA ORDINE MONDIALA..........au abia am inceput sa citesc cartile...sunt curios ce informatii noi voi descoperi..........oare cat de adevarate sunt aceste informatii? Carti despre masoneria am tot citit..........sincer nu cred ca 2012 va fi sfarsitul lumii........manipulari masonice......evident.....parerea mea

dinel este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    iunie 2007
    Posturi
    94

NICIUN SPIRIT NU DISPARE !....va fi o trecere a sa in alt plan de EVOLUTIE ....TRUPUL cu ale lui "" trairi "" carnale va suferi anumite transformari ,mai putin sau mai mult placute ,care sunt rezultatul unei proaste ""conlucrari "' intre MINTE -ratiune-( acolo unde exista cu adevarat intr-un corp sanatos ,fara boala fizica sau psihica ) si INIMA (( lobul IUBIRII ,samanta VIETII SPIRITUALE eterne ))

Numai ganduri bune si pt. 2012 !...sa vina!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

2012 va fi momentul cand se va ajunge la o "borna" a evolutiei umane, asa cum a fost si anul 200, si dupa aceasta "borna" este un nou drum spre alta "borna", si trecerile vor fi lente si au inceput deja, nici nu le sesizam bine

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    -
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

"Maya ,cris: eu iti impartasesc parerea despre biserica. in opinia mea Casa Domnului este tot universul, iar pe El Il gasim in tot ceea ce a creat. nu cred ca trebuie sa mergem la biserica sau sa ne rugam la icoane ca sa avem credinta. credinta este in sufletul nostru, acolo unde daca privim cu atentie Il vom gasi si pe Dumnezeu."

mihaiadrian este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    6

Sunt povesti, fara nimic credibil.

Rezonanța Schumann este prezentată de geofizicienii contemporani drept "bătaia inimii" planetei noastre. Aceasta a avut o valoare constantă de 7,8 Hz timp de mii de ani. Însă începând cu anul 1980, s-a observat o accelerare, mai întâi lentă, apoi din ce în ce mai rapidă (dupa 1997), până când a atins astazi valoarea de 12 Hz. Creșterea frecvenței vibratorii a planetei noastre face ca 24 de ore de viață pe planeta noastră să corespundă de fapt cu numai 16 ore reale, în termenii timpului terestru. Pare o explicație destul de plauzibilă pentru criza acută de timp cu care ne confruntăm la ora actuală
    Timpul pe care toti in stim...nu se modifica chiar asa. Daca in caz ca trece mai repde/incet, noi nu avem cum sa sesizam acest lucru fara a avea un punct de reper, in plus nu ne-ar afecta activitatile zilnice, pentru ca ar fi totul la fel.

Hai sa incercam totusi sa impingem logica ca 24 de ore sunt acum 16 ore...Singura posibilitate e ca miscarea de rotatie a pamantului in jurul sau sa creasca si sa fie mai mare decat in anul 1980 (atentie - nu e nimic relativist aici) . Ori acest lucru e cam imposibil, miscarea de rotatie a pamantului in jurul sau scade in timp (datorita fortelor ce frecare - care de altfel sun infime - aproape inexistente) dar nu creste.
    Ultima editare de mihaiadrian : 27 apr 2008 la 14:31

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Pai timpul este ceva foarte relativ, si se modifica, de fapt timpul real este o insiruire de evenimente, si in ultima perioada se paote observa o accelerare a desfasurari evenimentelor, inainte iti ajungeau 8 ore la servici acum nu iti ajung 10

-

mihaiadrian este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    6

Citat Citat din Catalin Vezi post
    Pai timpul este ceva foarte relativ, si se modifica, de fapt timpul real este o insiruire de evenimente, si in ultima perioada se paote observa o accelerare a desfasurari evenimentelor, inainte iti ajungeau 8 ore la servici acum nu iti ajung 10
    Relativ inseamna ca trebuie un punct de reper pt a sesiza o schimbare - in trecerea timpului

Timpul e relativ, dar 2 oameni pt care timpul trece diferit - in sensul zis de Einstein - nu sesizeaza acest lucru decat cand sunt pusi unul langa altul - unul e mai batran si altul ma tanar. Altfel, prin simturile proprii nu pot sesiza viteza trecerii timpului. Tot in 1h merg 5 km pe jos sau totul ar fi la fel.

Adica cu alte cuvinte: doua ceasuri mecanice pe care le-ar avea cei doi, masoara timpul, iar cand sunt puse unul langa altul, vor arata diferit. Si atat.

Oricum, imi aduc aminte de un citat - nu mai stiu daca e chiar exact asa: pt Dumnezeu, 1000 de ani sunt ca 1 an iar 1 an sunt ca 1000 de ani. Oamenii in schimb nu pot sesiza la ora actuala trecerea mai rapida/inceata a timpului.

Oricum cu alte cuvinte, chiar daca timpul trece mai rapid sau incet, noi nu avem cum sa sesizam acest lucru.
    Ultima editare de mihaiadrian : 27 apr 2008 la 14:35

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Citat Citat din Catalin Vezi post
    Incercati sa faceti o comparatie a 12 ore de activitate a bunicilor nostri (in anii in care aveau virsta noastra de acum) si 12 ore de activitate a noastra.
    Bunicii mei au trait in perioada in care circulau cu caruta si totusi aveau timp sa isi viziteze familia si rudele. Bunicii mei scriau scrisori si stiau mereu, cu adevarat, ce le face familia. Noi scriem mereu SMS-uri, mesaje electronice si, totusi, nu prea stim ce este in sufletul celor dragi noua. Pe foile acelea de hirtie, batrinii isi scriau ingrijorarile si bucuriile. Noi...
    Si, lucrul pe care mi-l amintesc cu cel mai mare drag, seara cind terminau treaba in curte, bunicii mei citeau. Aveau timp de citit, asa cum noi nu mai stim sa ne facem. Mai mereu se adunau in cerdacul casei si copiii din vecini. Bunicul meu (care era preot) le citea ce credea el ca se nimereste zilei aceleia (pilde, povesti, poezii) sau ne spunea povesti. Nu tin minte sa ne fi aminat in vreo zi pentru ca nu are timp. Mai erau aminari, dar astea erau in ajunul sarbatorilor cind se pregatea pentru slujba. Dar asta insemna ca in ziua urmatoare ne va citi/povesti ceva foarte special ca recompensa a pauzei din ziua precedenta...

In cautarea linistii aceleia de demult, incerc sa fac comparatii intre grijile mele si cele ale bunilor nostri. Si ei aveau serviciu, si ei aveau nevoie de bani, au trait razboiul si foametea, au trait prigoana comunistilor. Dar nu i-am auzit sa se plinga ca au nevoie de niste ore in plus in fiecare zi ca sa poata face fata activitatilor curente...

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

ai foarte mare dreptate Savanah

-

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Ce bunici minunati ai avut Savannah!
    Bunicul meu dinspre mama considera fetele si femeile inferioare si le trata ca atare.

Subiecte Similare

1. Oare ce va fi in Anul 2012 ?
    De cosmin in forum Paranormal
    Replici: 159
    Ultimul post: 16 sep 2013, 23:48
  2. Previziuni astrologice pentru anul 2009
    De Camelia in forum Astrologie
    Replici: 92
    Ultimul post: 12 oct 2009, 10:22
  3. Previziuni astrologice pentgru anul 2008
    De Camelia in forum Astrologie
    Replici: 95
    Ultimul post: 01 feb 2009, 10:22
  4. Oare corpul tau este mai inteligent decat tine?
    De Catalin in forum Discutii libere
    Replici: 2
    Ultimul post: 27 mar 2008, 23:26
  5. A.I. Cuza - oare care este adevarul?
    De Tixti in forum Istoria Dacilor si Romanilor
    Replici: 2
    Ultimul post: 02 oct 2006, 11:53

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile