Pagina 1 din 11 1234567 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 155

Subiect: De ce a fost, este si cat va fi nevoie de sfinti?

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit De ce a fost, este si cat va fi nevoie de sfinti?

Aceasta intrebare a fost pusa pe forumul de discutii de www.sfant.ro .
    Intrucat deocamdata link-ul de forum de acolo trimite la acest forum am fost solicitat sa o transfer aici. O fac cu multa placere.

Mi se pare interesanta o astfel de discutie care ar putea servi la constientizarea unor aspecte importante, zic eu, pentru orice om interesat de spiritualitate.

marian este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2007
    Posturi
    1

Implicit sfinti

sfinti au fost ,sunt in zilele noastre si vor mai fi,este nevoie de sfinti
    pentru a completa golurile din imparatia lui Dumnezeu ,create de transformarea ingerilor in demoni prin faptele lor rele,iar cand acest numar va fi complet,va veni sfarsitul lumii acesteia si venirea lui Hristos

Santamia este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    362

Implicit

Parerea mea este ca numarul Sfintilor este mult mai mare decat numarul ingerilor decazuti, si sfarsitul lumii nu trebuie sa il privim ca ceva tragic, si oricum nu va veni atunci cand cred unii si altii, ci doar atunci cand crede Dumnezeu Tatal ca este necesar pentru elevare Indumnezeirea oamenilor. Si apoi apocalipse au fost si vor fi mereu

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    - Salon de masaj si Scoala de masaj

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Mai trist este ca exista si asazisi "crestini adevarati" care-si doresc confiscarea sfintilor pentru scopuri numai de ei stiute si care, de pilda il ataca cu emailuri (care nu pot fi reproduse) pe prietenul nostru Cristi Carstea, cel care a avut initiativa si care s-a straduit pentru ca site-ul www.sfant.ro sa fie disponibil pentru toti cei care vor sa afle mai multe despre sfintii romani. Si totul in ajun si in zi de mare sarbatoare crestineasca, cea a celor Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigorie Teologul si Ioan Gura de Aur.

Cristi, ai prieteni mai multi decat crezi si luand exemplul Mantuitorului si pe cel sfintilor, spune "Doamne, iarta-i, ca nu stiu ce fac!" si continua ceea ce ai inceput atat de frumos!

Ina Avatar
    Ina
    Ina este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    octombrie 2006
    Posturi
    120

Implicit Sfinti Romani

IIC_______________HC

NI________________KA

Pentru prietenul nostru Cristi Carstea admin.site-ului http://www.sfant.ro/
    Un cadou din partea lui Dumnezeu si a tuturor prietenilor de pe forumul SANTAMIA
    cu toata dragostea crestina prin Hristos si Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu si Pururea Fecioara Maria, Doamna si Stapana Noastra, Imparateasa Cerurilor si a Pamantului, Regina Pacii, Stapana ingerilor ++++++++++++
    MEDITATIE :
    Munca din launtru
    Lucreaza in afara
    Nu judeca -asculta numai
    Nu te mira -priveste numai
    Iubeste-i pe toti.

Experienta din afara
    Lucreaza-n launtru
    Nu evita -cauta numai
    Nu te apara -rabda numai
    Pana ce ajungi.

Liniste-n launtru,
    Iubire spre afara,
    Nu vorbi -sufera numai
    Nu intreba -asteapta numai
    Pana ti se va da.

Meditatie : Crucea cu 7 trandafiri
    Acest Semn imi arata
    Victoria Vietii peste puterea mortii.
    Vreau sa simt in mine
    Intelesul acestui Semn.
    El ma va ridica
    Si ridicat ma va purta
    Prin toate sferele Vietii.

O, suflete al meu
    Inalta-ti privirea spre acest Semn,
    Prin el sa-ti vorbeasca
    Al Lumilor Atotputernic Duh
    Care umple spatiile cosmice,
    Actioneaza prin veacuri
    Si vesnic lucreaza in tine.

MEDITATIE
    Cand pe a cararilor Carare
    O, pelerin, a peregrina te-ai decis
    O CRUCE cu sapte trandafiri
    Este al pelerinajului tau Semn.

CRUCEA pe care tu esti rastignit
    Trebuie sa arda cu tine
    Sa se faca scrum
    Pana ce din cenusa CRUCII
    Vor inflori cei sapte Trandafiri ai tai.

cristicarstea este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    decembrie 2006
    Posturi
    295

Implicit

Sunt minunate versurile...
    Iiti multumesc, Ina....
    Si voua , tuturor....
    Si va spun ca va iubesc din suflet...tare....

Si trebuie sa multumesc tuturor care m-au ajutat la acest site, cu vorba, gandul, fapta...si sunt multi...sa stiti ca a fost facut si pentru voi...ca sa va puteti bucura un pic mai mult de cele ale lui Doamne-Doamne...
    Si in primul rand, evident, ca sa-i fac Lui, Mantuitorului, o bucurie...una mica, este adevarat, dar tot bucurie se cheama...

Va iubesc !

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    romani

cristicarstea este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    decembrie 2006
    Posturi
    295

Implicit

Citat Citat din Ion Furtuna
    Cristi, ai prieteni mai multi decat crezi si luand exemplul Mantuitorului si pe cel sfintilor, spune "Doamne, iarta-i, ca nu stiu ce fac!" si continua ceea ce ai inceput atat de frumos!
    Multumsc pentru incurajare!
    Si da, ma rog si pentru ei...sa fie iertati si ajutati sa inteleaga ceva mai mult din Intelepciunea Tatalui Ceresc.....ceea ce ne dorim si noua!

romani

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Multumesc frumos celor doi useri care au incercat sa dea un raspuns intrebarii.

Pentru ca este o intrebare care ma framanta de ceva vreme si la care nu am gasit un raspuns multumitor inca (pentru mine ) cer sprijinul minunatilor oameni de pe forum.

Astazi, de ce este nevoie de sfinti?

Multumesc frumos!

Ionut Radu este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    octombrie 2006
    Posturi
    19

Implicit sfintenia este o treapta evolutiva

sfiinteniea nu este o cauza, este doar un efect al dorului de Dumnezeu, al nevoii de traire cu Dumnnezeu, de iubire de Dumnezeu, de unire/contopire cu Divinitatea

sfiintii L-au dorit pe Dumnezeu, ... sfiintenia este o doar rezultanta,
    ma gandesc ca exista trepte superioare celei pe care noi o numim sfiintenie, efecte la randul lor al necesitatii de apropiere/unire cu Divinul....dar probabilil sfiintii stiu mai bine....

Ionut Radu este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    octombrie 2006
    Posturi
    19

Implicit

Iisus Hristos este modelul, ei, sfintii pot fi exemplu ca se poate merge pe drumul spre confundarea cu Modelul - unul din raspunsurile posibile (dar nu singurul)

Se enumerau la un moment dat pe site numele unor carti necesare, cred ca din categoria acestora fac parte si ,,Vietile sfintilor,, cat si ,,Patericul,,.
    Parcurgerea lor ne poate ajuta ... si sa gasim raspunsuri la intrebarea pusa in discutie de domnul Furtuna.

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit

Sfintii nu si-au dorit sa ajunga sfinti, ei au fcut ceea ce au crezut de cuviinta ca este necesar si util pentru oameniii din jurul, prin slujirea lui Dumnezeu. Si Dumnezeu i-a facut sfinti, daruindu-le acele caracteristici unice specifice sfinteniei care ii diferentiaza de oamenii obisnuiti. Faptele lor i-au ajutat sa devina sfinti.
    Sfintenia nu a fost un scop ci o consecinta

-

oradeauravietii Avatar
    oradeauravietii este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    ianuarie 2007
    Posturi
    148

Implicit prezenta sfiintilor in biserica

Am sa va istorisesc laconic din predica, din aceasta duminica, a unui parinte dintr-un sat banatean, adresat enoriasilor sai, oameni simplii, brazdati de munca, cu o credinta simpla , dar vie, legat de vizita recenta a unei comisii de la Uniunea europeana, care a calcat si pragul bisericii ortodoxe. Sigur, la slujba,au venit radd, pe rand, s-au inchinat, s-au salutat si deci au forfotit destul de mult, pana s-a asezat linistea si rugaciunea i-a cuprins pe toti!

In Parta , caci asa se cheama localitatea, sunt patru biserici., una langa alta, una ortodoxa, alta catolica, alta sarbeasca si una greco-catolica. Si tocmai au fost vizitati de o delegatie de la Uniunea Europeana
    Delegatia destul de numeroasa ,s-a apropiat plina de importanta misiunii ei si in rumoarea discutiilor cotitiene de biserica ortodoxa.
    A pasit unul cate unul, inauntru, in biserica. Deodata, au fost coplesiti de multimea sfiiintilor prezenti in icoanele de pe pereti si au tacut. Au simtit prezenta lui Dumnezeu, care ii indemna la tacere si ascultare. S-au sfiit, caci sfiinti erau aproape de ei si vii parca pe pereti,oriunde isi intorceau ochii!. Au privit fascinati pret de minute istoria vie a prezentei si iubirii lui Dumnezeu , printre noi, surprinsa in icoanele de pe pereti. S-au adunat unii in altii, in fata altarului , devenind o turma mica si nu rasfirata si au ascultat cuvantul de intampinare, al parintelui!
    Au iesit uimiti si tacuti. Tacerea i-a tinut pana peste drum, unde au intrat in biserica catolica. Acolo, dintr-o data au redevenit galagiosi, caci erau la ei acasa. S-au raspandit printre banci si au continuat nestingeriti discutiile si impresiile, uitand parca ca sunt si acolo in prezenta Domnului Dumnezeu.

Sigur, raspunsul este simplist, dar face parte din viata de zi cu zi!

Este impactul pe care il are asupra sufletelor oamenilor, provenind din alte comunitati, alte limbi, unii poate chiar necunoscatori de Dumnezeu, un loc unde trairea si cunoasterea lui Dumnezeu , in comuniune in sfanta Liturghie si nu numai, se face de zeci de ani,. traire, gand , credinta in Sf. Treime, Maica Domnului si Sfinti, care ii apropie pe oameni, facandu-i cel putin pentru cateva momente, Unul!

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

oradeaur,nu vreau sa te dezamagesc,dar era normal sa taca fiind in loc strain,plus curiozitatea,caci biserici asemanatoare in vest nu prea sint.
    In general vizitatorii unei biserici tac,cei mai de-ai casei mai putin.
    De ex,biserica St Michelle din Brussel e vizitata de sute de oameni zilnic,turisti,care tac,e liniste si ordine.Ptr ca sint straini si curiosi.
    Si eu,pe unde ma duc,imi aleg trasee cu biserici,fac poze (mai ales la vitralii ) si comentez afara.Nu vreau sa te dezamagesc,dar perceptia oamenilor ,in general,este ca D-zeu exista numai in biserica lor(nu in alt cult)
    Pe de alta parte,aceasta idee de Casa lui D-zeu ,recte biserica,este cam exagerata,caci D-zeu este pretutindeni,nu locuieste in biserica.
    Depinde de perceptia omului, avea aici Nichita Stanescu niste idei faine,in fine.Eu vad casa lui D-zeu omul,acest miracol,adesea deloc constient de potentele sale,care sta in acest paradis,numit mama pamint.In fine,m-as bucura daca oamenii ar ajunge sa constientizeze cit sint de frati si ce artificiale sint granitele ce-i despart.M-as bucura daca oamenii ar intelege ca nu numai biserica e casa lui D-zeu ,ci si strada,societatea,totul,si s-ar purta mai decent ,mai ca la "biserica" .
    Daca ti se pare jignitor ce-am scris,sterg.Nu vreau sa jignesc pe nimeni.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din cris
    oradeaur,nu vreau sa te dezamagesc,dar era normal sa taca fiind in loc strain,plus curiozitatea,caci biserici asemanatoare in vest nu prea sint.
    In general vizitatorii unei biserici tac,cei mai de-ai casei mai putin.
    De ex,biserica St Michelle din Brussel e vizitata de sute de oameni zilnic,turisti,care tac,e liniste si ordine.Ptr ca sint straini si curiosi.
    Si eu,pe unde ma duc,imi aleg trasee cu biserici,fac poze (mai ales la vitralii ) si comentez afara.Nu vreau sa te dezamagesc,dar perceptia oamenilor ,in general,este ca D-zeu exista numai in biserica lor(nu in alt cult)
    Pe de alta parte,aceasta idee de Casa lui D-zeu ,recte biserica,este cam exagerata,caci D-zeu este pretutindeni,nu locuieste in biserica.
    Depinde de perceptia omului, avea aici Nichita Stanescu niste idei faine,in fine.Eu vad casa lui D-zeu omul,acest miracol,adesea deloc constient de potentele sale,care sta in acest paradis,numit mama pamint.In fine,m-as bucura daca oamenii ar ajunge sa constientizeze cit sint de frati si ce artificiale sint granitele ce-i despart.M-as bucura daca oamenii ar intelege ca nu numai biserica e casa lui D-zeu ,ci si strada,societatea,totul,si s-ar purta mai decent ,mai ca la "biserica" .
    Daca ti se pare jignitor ce-am scris,sterg.Nu vreau sa jignesc pe nimeni.
    Asta ca sa nu va mai dau posibilitatea sa stergeti Sunt pareri si pareri si puncte de vedere, TOATE ale aceluiasi intreg.
    Si pe langa faptul ca-s putine aici, pe forum, dumneavoastra vreti sa le mai si stergeti.

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Ei bine,da,da'nu-i cinstit....

Daca tot m-am bagat,as creiona citeva idei:Isus nu a facut diferenta intre oameni (desi pe popi ii cam ...numea"" fii de serpi si napirci" )

Isus nu a spus explicit fii asa sau asa,adica catolic,ortodox etc.
    Chiar Isus le vorbea apostolilor cunoscuti azi cel mai bine in ...pilde.
    (e clar ca altora le vorbea mai deslusit )
    Isus nu a spus mergeti la biserica,ci voi sinteti biserica.
    Isus nu a fost preot.
    Isus predica in aer liber.
    Isus nu se-mpopotona cu toate aureturile si vesmintele luxoase de azi.
    Isus explicit nu si-a facut statui sa se roage la ele.
    Isus nu considera femeile inferioare ,sau necurate,sau ....nu mai zic.
    Isus nu s-a luat de religiile altor popoare,poate doar de ceea ce devenise corupt in ele.
    Isus nu facea bani grei la nunti si inmormintari.
    Cred ca ajunge.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Pagina 1 din 11 1234567 ... UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. 2007 a fost declarat - ANUL ADEVARATILOR STRABUNI - DACII
    De Catalin in forum Istoria Dacilor si Romanilor
    Replici: 23
    Ultimul post: 10 feb 2011, 14:42
  2. Am nevoie de ajutor, va rog!
    De Toamna in forum Astrologie
    Replici: 41