Pagina 7 din 11 PrimulPrimul 1234567891011 UltimulUltimul
Rezultate de la 91 la 105 din 155

Subiect: De ce a fost, este si cat va fi nevoie de sfinti?

gabryna Avatar
    gabryna este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Implicit Re: De ce a fost, este si cat va fi nevoie de sfinti?

Citat Citat din Claudiu Vezi post
    De ce avem nevoie de sfinti?

Nu am citit ce s-a spus mai sus (probleme de internet si nu mi se incarca paginile) dar eu cred ca sfintii sunt niste modele de urmat pentru multi. Este adevarat ca singurul mijlocitor este Mantuitorul, insa nu toti au potentele de constientizare a ceea ce El reprezinta, astfel incat au nevoie de cineva mai "apropiat" de nivelul lor, cineva pe care sa il poata intelege mai bine.
    Citind mai sus ceea ce a zis Petru...este foarte frumos ce ati spus insa...armonia nu consta numai in fraze "scolastice" bine tintite si aranjate, caci prin asta poti cadea in ispita vanitatii, spunandu-ti "Uite ce rugaciune frumoasa am scris eu; chiar suna bine...", ci si in unirea simplitatii si eficientei, a unui stil concis si usor de inteles de toti.
    Si am inteles asta prin prisma meseriei mele, de traducator si interpret, si mai mult, este scris in Scriptura, ca cei care vorbesc in limbi, sa cladeasca fiinta omeneasca si nu sa o darame (adica sa le vorbeasca pe inteles).
    De fapt ce reprezinta sfintenia, decat manifestarea virtutilor acumulate la maximum (asta neinsemnand ca un sfant le poseda pe toate). Asa ca fiecare sfant manifesta alte si alte virtuti, el fiind un model pentru acea categorie de oameni care au nevoie sa isi potenteze exact acelasi tip de virtuti, sau care au nevoie sa le insuseasca.

Claudiu
    Eu nu neg exemplul bun pe care il dau Sfintii pt. oameni,sunt constienta ca daca toti le-am urma exemplul ,am fi..altceva decat suntem acum.

Eu nu prea inteleg de ce oamenii se roaga Sfintilor,adica "cred "ca exista cate o carte pt. fiecare Sfant in parte ,cu rugaciuni dedicate lor..

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din Claudiu Vezi post
    De fapt ce reprezinta sfintenia, decat manifestarea virtutilor acumulate la maximum
    Poate ca ar fi util sa vorbiti un pic despre virtuti sau macar sa enumerati o parte dintre ele.
    Multumesc frumos!

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din cris Vezi post
    As adauga,fara suparare ,ne folosim mintea si inima .
    Nu este suparare, Doamne fereste!
    Daca mintea nu intelege apare separare intre ea si inima/suflet, iar rostul lor este sa mearga in tandem. Prin constientizarea facuta cu efort propriu se ajunge la situatia de tandem performant in care sufletul este cel care tine ghidonul, iar pedalarea se face sincron. Altfel, tandemul isi pierde echilibrul sau abia se taraie.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Citat Citat din gabryna Vezi post
    Eu nu neg exemplul bun pe care il dau Sfintii pt. oameni,sunt constienta ca daca toti le-am urma exemplul ,am fi..altceva decat suntem acum.

Eu nu prea inteleg de ce oamenii se roaga Sfintilor,adica "cred "ca exista cate o carte pt. fiecare Sfant in parte ,cu rugaciuni dedicate lor..
    Ca sa urmeze cineva un sfant ,parerea mea ,este ca ar trebui sa urmeze invataturile maestrului original care a invatat pe sfant.
    Asta inseamna ca ar trebui cautat intai acel maestru deosebit ,etic ,moral ,adevarat.Deci un Maestru.
    Sfantul respectiv -iar parerea mea -poate fi chiar om ,incarnat si-si vede de evolutia sa personala ,poate chiar involutie.
    Acuma ,avand in vedere ca unii oameni au ajuns" sfinti "cum au ajuns ,parerea mea este ca ar trebui lasati in pace.
    Eu cred ca omenirea ar fi altceva daca ar urma ce zice Isus.
    Sau Buddha ,sau Moise,sau Mahomed.
    Nu sunt suficienti?
    De ce discipolii au ajuns mai" inalti " si mai sfinti decat maestrii lor?
    Ma uit in biblie si vad " sfantul " cutare (text adaugat " sfantul" ) ,dar sfantul Isus ,nicaieri.
    Pai zic unii Isus nu era sfant era fiul lui D-zeu.

Ba Isus era sfant ,restul ucenici.
    Ev dupa Toma si faptele lui Toma spun niste chestii legate de acest aspect.
    Acest Iuda ,ca asa-l chema pe Toma ,a reusit sa-si urce nivelul spiritual incat a devenit geaman cu Isus.
    Bravo lui,dar nu prea se roaga lumea la el.

Ca sa revin la topic si la intrebare: de ce este nevoie de sfinti?
    Este nevoie ptr ca urca nivelul spiritual al omenirii.
    Sfintii nu sunt cei din calendare ,acestia sunt niste oameni oarecare cu bani -nu toti ,majoritatea din ei.
    Sfintii lumii nu au religie,pot fi samani,pot fi niste indieni sau negri prin triburi ,de acestia este nevoie.
    Orice om care vrea si isi iubeste aproapele sau om ,este un sfant, la momentul acela .Este plina lumea de sfinti pe care nu-i stie nimeni.(dar pe care ,D-zeu in ascuns ii vede)

Eu as zice asa:
    Un topic: _Cine sunt sfintii? Care sunt?Ce inseamna sa fii sfant?

Dup-aia discutam ce face un sfant si daca este nevoie de el.

Eu,sincer vad altfel ideea.Daca e vorba de niste oameni numiti sfinti de altii mai nevolnici decat ei ,atunci avem deja o ierarhie de la sfant la sfant ,pe diverse grade de sfintenie.

Pana la urma cred ca vorbim discutii.
    Adica " sfinti romani" ,sau " de ce e nevoie de sfinti" ...dar cine sunt sfintii ?Ce este sfintenia? Ca pe sfinti ii stim deja,nu?

Poate scrie fiecare o lista cu cei pe care ii considera sfinti?
    Ultima editare de cris : 30 ian 2009 la 19:26
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

gabryna Avatar
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Eu ma refeream exact la Sfintii trecuti in calendar..De ex. azi este Sarbatoare cu rosu in calendarul ortodox,este Sf.Vasile Cel Mare,Grigore Teologul si Ioan Gura de aur..

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Vad ca ai primit raspunsuri multe si documentate privind sfintii respectivi.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Ca sa urmeze cineva un sfant ,parerea mea ,este ca ar trebui sa urmeze invataturile maestrului original care a invatat pe sfant.
    http://www.forum.santamia.ro/showpost.php?p=4665&postcount=20

Ca sa revin la topic si la intrebare: de ce este nevoie de sfinti?
    Este nevoie ptr ca urca nivelul spiritual al omenirii.
    Am retinut raspunsul. Ca remarca, nu spuneti pana unde trebuie sa urce nivelul acela.

Sfintii nu sunt cei din calendare ,acestia sunt niste oameni oarecare cu bani -nu toti ,majoritatea din ei.
    Exista 12 volume intitulate Vietile sfintilor, Cate unul pentru fiecare luna, scrise pe baza marturiilor ramase despre ei. Calendarul nu poate sa-i cuprinda pe toti si cumva cei trecuti in calendar depind de cine editeaza calendarul. Criteriul invocat de dumneavoastra nu a avut nici o importanta, decat daca prin viata lui sfantul respectiv a folosit si banii ca sa faca binele, in conformitate cu invatatura din NT.

Daca e vorba de niste oameni numiti sfinti de altii mai nevolnici decat ei ,atunci avem deja o ierarhie de la sfant la sfant ,pe diverse grade de sfintenie.
    Daca va referiti la modalitatile de adresare catre diversele ierarhii bisericesti, a mai fost o contributie pe forum privind apelativul de domn si doamna, cand Domn, pentru crestinii ortodocsi este Domnul Nostru Iisus Christos. Exista si astea, este drept, asta nu inseamna ca din cauza lor sa ajungem la discutat discutii asa cum bine spuneati. Facem diferenta si gata.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Vad ca ai primit raspunsuri multe si documentate privind sfintii respectivi.
    Au mai fost incercari de acest tip:
    http://www.forum.santamia.ro/showthr...odoxe-141.html

S-ar putea sa fie acolo si ceva trimiteri la surse mai bine documentate.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

La primul link eu as adauga: sa imiti pe Cristos si sa iubesti pe D-zeu ,dar si pe aproape .

N-am citit nici un volum despre vietile sfintilor,dar daca gasesc iau si eu cartea,m-ati facut curioasa.

La ultimul paragraf,nu ,nu ma refeream la ierarhiile bisericesti,ci la alte "ierarhii" ,umane.
    Frumusetea sta in ochii privitorului,nu?
    Tot asa si parerea despre altul ,cred.Depinde fiecare de ce anume este atras.
    Ptr mine Arsenie Boca a fost sfant,dar e doar parerea mea.Poate a fost,poate nu,D-zeu e singurul in masura sa cantareasca.

Ps: vis a vis de "domn" ,eu stiam ca Isus este domn in multe religii ,nu doar in ortodocsism ,sau poate ma-nsel.
    Si eu il consider pe Isus mare domn ,desi sunt doar un om oarecare .
    Pana la urma,ce sunt sfintii?Cine ajunge sfant si de ce?

gabryna Avatar
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Din ce am citit eu in trimiterile d-lui Furtuna,recunosc ca am mai citit si pe sarite..
    nu prea se ajunge Sfant in timpul vietii..chiar daca ai fost mai mult decat Crestin..Crestin ca in definitia transcrisa tot de d-ul Furtuna..ci dupa ce mori..atunci se intampla minunea..adica in loc sa fi putred esti intreg..mirosi a mir..
    Ultima editare de gabryna : 01 feb 2009 la 19:07

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Citat Citat din gabryna Vezi post
    Din ce am citit eu in trimiterile d-lui Fortuna,recunosc ca am mai citit si pe sarite..
    nu prea se ajunge Sfant in timpul vietii..chiar daca ai fost mai mult decat Crestin..Crestin ca in definitia transcrisa tot de d-ul Fortuna..ci dupa ce mori..atunci se intampla minunea..adica in loc sa fi putred esti intreg..mirosi a mir..

Pai cu atatea e-uri si chimicale vor fi sfinti toti in curand-eu nu ,ca am alt drum .
    Oricum,vorbim aici de "incoruptibili" deci.
    Stiu ca este o adevarata vanatoare de incoruptibili la catolici.

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

gabryna, aia se numesc "incoruptibili" (nedescompusi), dintre care cel mai celebru este sora bernadette, care din cate stiu eu nu a fost declarata sfanta, dar eu nu stiu prea multe. nu este asta o conditie necesara sau obligatorie sa fii sfant ! biserica catolica are o gramada de moaste, de altfel si pe la noi sunt, unde "sfantul" e reprezentat de cateva oscioare !
    ca sa nu mai zic ca un asemenea incoruptibil pazeste intrarea intr-un templu budist, in pozitie de meditatie. e un fost calugar care asa si-a dorit sa-si petreaca eternitatea ! intr-adevar, aceste corpuri nedescompuse sunt niste "minuni", intrucat si astazi prin atatea metode de investigatie nu s-a descoperit de ce anumite corpuri se descompun,iar altele nu, in aceleasi conditii de mediu.

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

vad ca deja a raspuns cineva inainte

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Citat Citat din padme Vezi post
    vad ca deja a raspuns cineva inainte
    Uite-asa ajung unii "cineva" !Hihi.

Bun,sa revin ,avem moaste ,avem sfinti.
    Si daca spiritul sfantului este reincarnat si traieste bine mersi pe undeva prin omenire?

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

La primul link eu as adauga: sa imiti pe Cristos si sa iubesti pe D-zeu ,dar si pe aproape .
    Texte din Biblie

la zona care incepe NT. Atat la Matei cat si la Marcu, iar Epistola catre romani este completarea, se pare necesara: ce inseamna.

Ps: vis a vis de "domn" ,eu stiam ca Isus este domn in multe religii ,nu doar in ortodocsism ,sau poate ma-nsel.
    Se poate dar daca nu stiu foarte clar cum este la altii, vorbesc numai despre ceea ce stiu eu bine.

Subiecte Similare

1. 2007 a fost declarat - ANUL ADEVARATILOR STRABUNI - DACII
    De Catalin in forum Istoria Dacilor si Romanilor
    Replici: 23
    Ultimul post: 10 feb 2011, 14:42
  2. Am nevoie de ajutor, va rog!
    De Toamna in forum Astrologie
    Replici: 41
    Ultimul post: 15 mar 2009, 21:00
  3. A fost descoperita "Kriptonita" lui Superman
    De cristicarstea in forum Discutii libere
    Replici: 0