Pagina 4 din 11 PrimulPrimul 12345678910 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 46 la 60 din 155

Subiect: De ce a fost, este si cat va fi nevoie de sfinti?

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit Re: De ce a fost, este si cat va fi nevoie de sfinti?

"Aveti dreptate, asa este cand ne indepartam prea mult de subiecte, toate se confunda. Dar se cheama a avea o viziune.
    La mine are un nume mai hatru: vazduhism."

Si totusi subiectele nu sint disparate ,totul este legat .
    Este un fel de viziune,dar se pare ca este comuna unora mai intelepti ca mine.

" Intregul este umanitatea, "

Nu prea este umanitatea intregul,ci totul ceea ce exista.Umanitatea este un " intreg dezbinat"

"dar cand coboram nitel, la diversele ei componente, constatam ca desi descrierile merg pe acelasi subiect generos care este lumea nevazuta, caracteristicile proprii diverselor populatii au condus la descrieri diferite."

Descrierile nu sint diferite,ci...sint multe de spus aici.Cunoaste cineva metafore de acum 6 mii de ani?Ma indoiesc.

"Incercarile de a gasi corespondente si de a face generalizari edificatoare au fost mereu facute si probabil ca se vor mai face si mereu vor fi hrana pentru minte."

Exista corespondente si situatia este mai simpla decit pare:legatura este elementul om,si manifestarea divina fata de acesta .Exista trepte si exista mjomente cind in evolutie ceva valabil devine depasit si perimat.

"O clipa de traire autentica, face cat ani sau zeci de ani de cautari si studii. Poate va aduceti aminte de "Alchimistul" lui Coelho. "

Corect,dar pentru aceasta e nevoie de curaj,de alegere proprie .Turma nu duce nicaieri.(orbul care conduce un orb)
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

[QUOTE=cris;9067]
    Invatati-ma si pe mine sa pot cita ca dvs ,asa ca format ca mie nu-mi iese.[/quote
    Ajutor!!! Cum se foloseste acest forum?

"nu este o necesitate" -exista milioane de oameni care o clipa nu s-ar gindi ca este necesar pe pamint ca ei sa ajunga sfinti.
    Milioane dintre miliarde inseamna putin.
    Acum, fara gluma, a fost o intrebare a mea adresata unei comunitati de oameni care de buna voie au dorit sa fie membri ai acestui forum. Faptul ca sfintii, recunoscuti sau nu, au existat si exista, dupa umila mea parere reprezinta o necesitate. Nu exista nimic pe lume, in univers, in multiversuri, ceruri, si orice reprezentare rationala a lumii in care traim care sa nu aiba un rost, o necesitate pentru care exista. Si asta in conditiile in care sunt sau nu constient de necesitate sau de existenta acelui ceva.

"poate fi o confirmare"(a vorbelor lui Isus)-exista oameni preocupati care pot gasi o cale /si o gasesc cum s-a vazut in istorie /si devin sfinti.
    Va reamintesc ca intrebarea era "de ce?".

"poate fi un nivel de umanitate"-dupa biblie exista acest nivel de constiinta umana ,nivelele 3 si 4 dupa Pavel .
    V-as ruga sa-mi indicati unde scrie apostolul Pavel de "nivelele 3 si 4".

"poate fi ...altceva"-poate fi si categoria spirite divine incarnate sub forma de profeti,pot fi si ingeri si arhangheli,precum si alte nivele care nu le cunosc eu.
    Ok, da' de ce?

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din cris Vezi post
    Este un fel de viziune,dar se pare ca este comuna unora mai intelepti ca mine.
    Dupa Biblie a existat un rege al evreilor intelept: Solomon. Si mai stiu si pe unii care-si revendica astazi apartenenta la el.
    Gnosticii moderni vorbesc cam in termenii pe care-i folositi uneori. Demersul lor de a unifica totul este unul de natura pur intelectuala, rationala. Impresionant, dar cam atat. Nu conduce la traire, cel putin asa am vazut eu.

Nu prea este umanitatea intregul,ci totul ceea ce exista.Umanitatea este un " intreg dezbinat"
    Mircea Eliade in istoria sa spune care este si cauza: specificitatile, in principal cele de natura economica, existente la diferite populatii si in diverse epoci istorice.

Descrierile nu sint diferite,ci...sint multe de spus aici. Cunoaste cineva metafore de acum 6 mii de ani? Ma indoiesc.
    Dumneavoastra stiti mai bine ca mine cum e sa traduci dintr-o limba in alta, mai ales cand este vorba de sensuri ale cuvintelor.
    In ce priveste metaforele le gasiti in psalmii lui David si chiar in cartea Facerii.
    In lucrarea cu florile veti gasi si acolo niste observatii bazate pe observarea decoratiilor in piatra care au ajuns pana la noi.
    Oricum, ca sa ajungi la metafore e nevoie sa ai asigurate alte conditii mai intai.

"O clipa de traire autentica, face cat ani sau zeci de ani de cautari si studii. Poate va aduceti aminte de "Alchimistul" lui Coelho. "

Corect,dar pentru aceasta e nevoie de curaj,de alegere proprie .Turma nu duce nicaieri.(orbul care conduce un orb)
    Acuma, sa stiti ca nu ma simt lezat ca fac parte din "turma" care citeste ce scrie userul cris.
    Problema aceasta cu liderii si "turma" seamana ca doua picaturi de apa cu cea din fizica a energiei: cand te "concentrezi" ca sa o studiezi apare ca un corpuscul, cand te faci ca nu bagi de seama se comporta ca o unda.
    Fiecare are rostul lui si, cum imi exprimam parerea mai devreme, necesitatea lui.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Citat Citat din Ion Furtuna Vezi post

Milioane dintre miliarde inseamna putin.
    Depinde de cintar.

Acum, fara gluma,
    deci pina acum era gluma?

a fost o intrebare a mea adresata unei comunitati de oameni care de buna voie au dorit sa fie membri ai acestui forum. Faptul ca sfintii, recunoscuti sau nu, au existat si exista, dupa umila mea parere reprezinta o necesitate. Nu exista nimic pe lume, in univers, in multiversuri, ceruri, si orice reprezentare rationala a lumii in care traim care sa nu aiba un rost, o necesitate pentru care exista. Si asta in conditiile in care sunt sau nu constient de necesitate sau de existenta acelui ceva.
    Daa,eu simt ca sfintii sint o treapta de umanitate prin care fiecare va trece prin efort propriu( la care si divinitatea pune umarul).
    Gasim termenul de sfinti in biblie (si nu numai) ca termen care se adreseaza tuturor ca scop(la Isus) si mai gasim la Pavel ca adresare "tuturor sfintilor si sfintelor" -daca memoria nu ma-nseala.Am notat undeva despre nivelele de constiinta dupa Pavel,desigur orice argument contra se poate aduce ,dar si la o cercetare superficiala se observa faptul ca oamenii sint numiti diferit ,si aceasta diferenta nu consta nici in sex nici in religie,nici privind cetatenia cuiva (reiese clar in NT)-ci departajarea se refera la interiorul persoanei -la ceea ce se gaseste in "templul sau" -adica in inima.

Dvs spuneti" de ce ?"

Cum de ce? Pentru a fi " fii si fiice de D-zeu" .
    Ultima editare de Ion Furtuna : 05 mai 2008 la 11:21

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Citat Citat din Ion Furtuna Vezi post
    Dupa Biblie a existat un rege al evreilor intelept: Solomon. Si mai stiu si pe unii care-si revendica astazi apartenenta la el.
    Gnosticii moderni vorbesc cam in termenii pe care-i folositi uneori. Demersul lor de a unifica totul este unul de natura pur intelectuala, rationala. Impresionant, dar cam atat. Nu conduce la traire, cel putin asa am vazut eu.
    Nu prea stiu eu ce zic vechii gnostici,dar'minte cei moderni!

Intelepciunea este o mare calitate pe care doar oamenii inalt -spirituali o au.Pacat ca azi cuvintele isi pierd sensurile si se banalizeaza.
    Cindva cind se spunea frumos sau destept sau intelept avea o semnificatie.
    Azi...aud superdestept ,supermeserias...
    Privind unificarea,nu este un demers de a unifica ceva.
    Acest demers ar fi sec ,intr-adevar.Ar fi unificare cu forta gen hitlerism sau comunism.
    Este vorba despre trairi interioare .
    Unificarea incepe in interior si iata cum,pe scurt:
    -copilul este cel mai constient de egoismul sau-el vrea tot timpul ceva,el si numai el-desigur este un egoism naiv,dar egoism.
    -tinarul este o fiinta in cautare si definire de sine-ba egoism,ba daruire.
    -adultul este fiinta care poate inflori in sine cele mai mari daruri divine.
    Adultul poate transforma in sine micul copil egoist in copilul inocent,tinarul fara experienta in adult intelept...etc
    Aceasta presupune deschiderea portilor interioare .O poarta care se deschide mai deschide alene alte porti pline de farmec...
    Fiinta se transcede singura si urmeaza o cale de unificare cu Intregul.Barierele se indeparteaza de la sine.
    Ceea ce inainte era al meu, al tau ,tara mea ,tara ta devine pamintul nostru universul nostru si omul devine parte dintr-un intreg care preexista dar care trebuie ajuns in vibratie ca sa fie perceput.
    Deci unificarea nu inseamna distrugere ,ci perceperea tuturor fatetelor ca pe un intreg,ca parte a unui intreg frumos si maret .
    Ultima editare de Ion Furtuna : 05 mai 2008 la 11:23

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Metafore exista in toate scrierile religioase.
    Le-am numit metafore ca si o conventie.Ginditi-va azi,in limba noastra ce greu este de descris o experienta mistica sau ceva asemanator,dar sa traduci corect ceea ce a vazut sau simtit cineva acum mii de ani!

" In lucrarea cu florile veti gasi si acolo niste observatii bazate pe observarea decoratiilor in piatra care au ajuns pana la noi.
    Oricum, ca sa ajungi la metafore e nevoie sa ai asigurate alte conditii mai intai."

Observ ca decoratiile in piatra seamana mai la toate popoarele.

" Acuma, sa stiti ca nu ma simt lezat ca fac parte din "turma" care citeste ce scrie userul cris.
    Problema aceasta cu liderii si "turma" seamana ca doua picaturi de apa cu cea din fizica a energiei: cand te "concentrezi" ca sa o studiezi apare ca un corpuscul, cand te faci ca nu bagi de seama se comporta ca o unda.
    Fiecare are rostul lui si, cum imi exprimam parerea mai devreme, necesitatea lui.[/quote]"

Ei,sa nu exageram,nu la asta ma refeream.
    Ma refeream la faptul ca oamenii au fiecare capacitatea de a privi in propriul sine ,sau de a transpune in sine ceva ce inteleg nu ceea ce li se spune,este altceva.Eu nu prea cred in lideri,sincer.Prefer sa gresesc pe mina mea decit pe a altuia.Sau prefer sa aleg un lider ca divinitatea insasi ,chiar de-ar fi sa astept mii de ani pina imi raspunde.De ce nu?
    Plus ca a transpune in sine chestii simple ca "iubire" ,"mila" ," calm" ,"iertare" , este chiar ceva personal,nu poate nimeni iubi sau ierta in locul meu.Nimeni,nici macar D-zeu.

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Domnule Furtuna, iesind putin din sfera discutiilor de pina acum, extrem de b ine documentate dar rezervate unui numar mic de oameni, vreau sa va dau exemplu real a doua persoane care au nevoie de sfinti. Este unul din raspunsurile la intrebarea dumneavoastra, pentru ca - mai mult ca sigur- mai exista o multitudine de alte raspunsuri.
    1. Eu locuiesc la tara, intr-un sat apropiat de Iasi dar destul de conservator in pastrarea traditiilor si credintei. Biserica noastra, construita in anul 1821, are catapeteasma pictata de Tattarascu 9care a pictat si catapeteasma Mitropoliei iesene), iar boltile sunt pictate de Octav Bancila. Din pacate biserica nu are si nu avut niciodata pictura murala. Acum este in renovare. Ei bine, discutind noi in biserica de ritmul lucrarilor, matusa Maria a lui Neculai Paduraru (dealtfel, vecina cu mine...) ii spune parintelui "parinte, neaparat sa punem ceva sfinti si pe paretii astia care duc la altar". De ce matusa? intreaba parintele. "Pai, cind vad icoanele de sfinti, tare ma mingiie sa stiu ca au fost oameni care le-a fost tare greu cum imi e si mie uneori dar din dragoste pentru Fiutul Domnului tare au rabdat. Si atunci imi trece si mie greul si oful si imi zic ca trebuie sa rezist si eu..."
    2. o persoana cunoscuta mie, a descoperit credinta destul de tirziu, dar atunci a facut-o destul de brusc. Dupa primele citiri din cartile sfinte, persoana asta a ramas cu rusinea anilor in care nu numai ca nu a crezut in existenta Fiului lui Dumnezeu, dar a si blamat pe cei care o faceau. Singura alinare a ei a fost cind a descoperit ca mai fost cel putin o persoana, Saul pe numele lui, care devenind Pavel si-a rascumparat greseala. De atunci considera ca este destul de mica pentru a-si adresa rugile direct Mintuitorului, dar se simte mult mai bine atunci cind apeleaza la intermedierea sfintilor (a Sfintului Nicolae, cu predilectie).
    In lungile noastre discutii, imi spune ca este convinsa ca veni momentul cind va simti ca poate ridica ochii inimii spre icoana Mintuitorului fara sa isi simta rusinea, dar pina atunci scaparea ei sunt sfintii...

Ca cele doua persoane mai sunt multi. Au nevoie de exemplul sfintilor sau de intermedierea lor. Cit timp vor mai trebui sa existe sfinti? Atit timp cit, generatii dupa generatii de crestini, vor avea nevoie de exemple sau de intermediari....
    Prin anul 2500 (daca apuca umanitatea anul acesta ), un tinar care descopera credinta si va simti ca are nevoie de un intermediar pentru rugaciunea lui, va deschide Patericul si va gasi acolo....

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

foarte frumos spus Savanah

-

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din savanah Vezi post
    Domnule Furtuna, iesind putin din sfera discutiilor de pina acum, extrem de b ine documentate dar rezervate unui numar mic de oameni
    Discutiile purtate pana acum au fost libere: cine a vrut si-a exprimat punctul de vedere.
    va dau exemplu real a doua persoane care au nevoie de sfinti. Este unul din raspunsurile la intrebarea dumneavoastra, pentru ca - mai mult ca sigur- mai exista o multitudine de alte raspunsuri.
    Multumesc frumos pentru raspunsul venit din realitatea zilelor noastre. Asta da documentare, si nu numai.

Ca cele doua persoane mai sunt multi. Au nevoie de exemplul sfintilor sau de intermedierea lor. Cit timp vor mai trebui sa existe sfinti? Atit timp cit, generatii dupa generatii de crestini, vor avea nevoie de exemple sau de intermediari....
    Frumos spus!
    Prin anul 2500 (daca apuca umanitatea anul acesta ),
    De ce sa nu apuce? Un astfel de algoritm este in neconcordanta cu eforturile sfintilor si ale celor care au avut, au si vor avea nevoie de ei.
    un tinar care descopera credinta si va simti ca are nevoie de un intermediar pentru rugaciunea lui, va deschide Patericul si va gasi acolo....
    Intrebarea/intrebarile puse mai aveau inca un inteles, e drept, care nu sare in ochi: acela al actualitatii si viitorimii de a apuca pe calea sfinteniei. Pentru ca una este ajutor si exemplu de supravietuire si alta este slujirea devotata si exclusiva de Christos, de Dumnezeu.

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Cred ca va exista umanitate in anul 2500, dar mai cred si faptul ca va fi o umanitate destul de altfel decit cea pe care o stim noi acum: cine stie care va fi nivelul si intelesul cuvintului constiinta, care va fi nivelul dragostei si intelegerii intre semeni, ce va intelege un om de atunci prin cuvintul daruire...

Calea sfinteniei este si va fi un drum de urmat atit timp cit vor exista oameni. Cred cu toata fiinta mea ca exista si acum sfinti printre noi, ca avem contemporani care urmeaza aceasta cale (si ca un exemplu, credeti ca Arhimandritul Cleopa, atit de dosebitul parinte, nu va fi canonizat?). Atit doar ca nu avem mereu ochi sa ii vedem.

gudiup este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    6

cred ca v-ati indepartat de topic. cred ca sfintii au aparut dupa Iisus Hristos (scrieti corect) ceilalti erau profeti dar nu sfinti. semnele sfinteniei sunt foarte clare> neputrezirea si mirosul specific frumos parfumat, miros de mir iar in apropierea trupului sfintului se petreceau minuni. nu cred ca are de a face cu vechiul testament

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Pina la urma intrebarea este " de ce a fost ,este nevoie de sfinti?"
    Acest " e nevoie' la cine se refera ,la D-zeu? La nevoia oamenilor?La nevoia sfintilor?

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Fiecare nivel de umanitate a avut sfintii sai.
    Sfintii ii stie numai D-zeu ,oamenii mai putin.Exista sfinti din toate religiile sau miscarile spirituale.Mai cunoscuti sau deloc cunoscuti.Sfintenia fiecaruia este o relatie sfint-D-zeu nu o reclama personala.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din savanah Vezi post
    Cred ca va exista umanitate in anul 2500, dar mai cred si faptul ca va fi o umanitate destul de altfel decit cea pe care o stim noi acum: cine stie care va fi nivelul si intelesul cuvintului constiinta, care va fi nivelul dragostei si intelegerii intre semeni, ce va intelege un om de atunci prin cuvintul daruire...
    Asa cum acum 500 de ani, umanitatea era altfel.
    Aveti dreptate in ce priveste intelesurile cuvintelor, se schimba si ele. Problemele cunoasterii de sine, ale manifestarii dorului de Dumnezeu si ale iubirii s-ar putea, avand in vedere ceea ce stim din istorie, sa ramana cam aceleasi. Poate ca viteza de rezolvare sa se schimbe, desi am si aici oarescari dubii.

Calea sfinteniei este si va fi un drum de urmat atit timp cit vor exista oameni. Cred cu toata fiinta mea ca exista si acum sfinti printre noi, ca avem contemporani care urmeaza aceasta cale (si ca un exemplu, credeti ca Arhimandritul Cleopa, atit de dosebitul parinte, nu va fi canonizat?). Atit doar ca nu avem mereu ochi sa ii vedem.
    Ca va fi canonizat sau nu, nu mi se pare deosebit de important. Mai importanta mi se pare activitatea pe care a desfasurat-o atunci cand a dat ajutor tuturor celor care au avut nevoie si au vrut.
    In ce priveste ochii care sa vada, aveti dreptate. Numai constatarea insa nu ajunge: ce putem face ca sa-i avem?

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din gudiup Vezi post
    cred ca v-ati indepartat de topic. cred ca sfintii au aparut dupa Iisus Hristos (scrieti corect) ceilalti erau profeti dar nu sfinti. semnele sfinteniei sunt foarte clare> neputrezirea si mirosul specific frumos parfumat, miros de mir iar in apropierea trupului sfintului se petreceau minuni. nu cred ca are de a face cu vechiul testament
    Bun venit pe forum, gudiup!
    Multumesc frumos pentru interes, pareri si observatii. Astept si niste raspunsuri competente vis-a-vis de topic si putina intelegere pentru faptul ca suntem pe un forum unde discutiile mai aluneca din cand in cand.

Pagina 4 din 11 PrimulPrimul 12345678910 ... UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. 2007 a fost declarat - ANUL ADEVARATILOR STRABUNI - DACII
    De Catalin in forum Istoria Dacilor si Romanilor
    Replici: 23
    Ultimul post: 10 feb 2011, 14:42
  2. Am nevoie de ajutor, va rog!
    De Toamna in forum Astrologie
    Replici: 41
    Ultimul post: 15 mar 2009, 21:00
  3. A fost descoperita "Kriptonita" lui Superman
    De cristicarstea in forum Discutii libere