Pagina 3 din 11 PrimulPrimul 123456789 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 31 la 45 din 155

Subiect: De ce a fost, este si cat va fi nevoie de sfinti?

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit Re: De ce a fost, este si cat va fi nevoie de sfinti?

Draga Raul Petrisor,uneori cind sint obosita par mai agresiva in ceea ce scriu,dar nu sint agresiva ,ci doar obosita.Deci atacuri sau jigniri-nici vorba -de ce as face asta?

Uitasem de Ain si Ainsof,nimicul creator care este static si nepolar.

Privind ideea de Tata,Parinte si Barbat ,aceste atribute si sensul lor le gasesti in evanghelia lui Toma (Iuda Toma Didymos),precum si in alte apocrife.
    Aceste atribute la nivel de divinitate inseamna "puritate" in esenta absoluta.

Vt este plin de jertfe catre Yahwe sau Elohim.
    Acea fraza cu "chipul si asemanarea " are multe sensuri ,in primul rind omul adamic creat din tarina cred ca deja stii ca este numit nepesh (in ebr) -sarx in greaca- adica o creatura ca orice animal,acesta este asemanarea prima cu Elohim.
    Elohim apar periat in traducerea in lb romana ,este drept totul este numit D-zeu.Cu toate acestea atribute ale lui Elohim-Yahwe ca domnul ostirilor,Adonai etc arata diversele actiuni si manifestari .
    Acesti Elohim sint 7, iar pe undeva pe forum,cred ca la topicul coran am notat si numele lor,citeva sint in greaca caci numele ebraice nu le-am gasit.(poate in Tora sa fie)
    Si in Coran apar ca "Noi" .
    Numarul 7 este un numar divin si mistic dupa cum cunosti deja.Nmarul 7 a guvernat lumea pina la momentul dezvoltarii constiintei umane .
    Nr 7 este numarul timpului.
    Elohim in Vt sint numiti si "puteri" divine ,ei isi incep misiunea uniti (v geneza "sa facem" ),apoi se despart in procesul creatiei ,si Yahweh apare singur in relatia cu pamintul ,si unit cu ceilalti Elohim in relatia cu universul .
    Apoi se reunesc "Iata,noi Yahweh Elohim una sintem" .
    Elohim sint numiti sfinta Hebdomada ,in zoroastrism Amesa Spenta.
    Hebdomada inseamna sapte ,si ,da,in latina saptamina de aici vine.
    Elohim sint intr-adevar perechi masculin-feminin (yin-yang) pentru ca sint puteri care in creatie "pun in miscare" creatia prin aceasta polaritate.
    Omenirea a fost la fel hermafrodita pina cind s-a despartit in femeie(isa) si barbat (ish).Elohim exista in multe curente religioase,iar la canaaniti limba este de aceeasi origine ca la evrei -o aramaica arhaica.
    D-zeu este tradus la singular masculin Tatal ca influenta gnostica de crestinism primar aratind puritatea in nici un caz sexul.
    Dupa Isus s-a coborit spiritualitatea metaforica in sens brut si totul a fost luat mot-a-mot.Acest lucru se observa punind in paralel spusele lui Isus si faptele lui fata de regulile ulterioare.
    Si da,Elohim este un D-zeu Creator ,caci este forta prin care s-a creat lumea,care dupa ce s-a golit de creatie "a uitat" de divinitatea suprema ptr ca asa a vrut divinitatea suprema.
    Nr 7 a fost transcens de Gautama la momentul caii octuple-din nou prin interventie divina.

Jertfa lui Isus este alt tip de jertfa ,nu ucidere de animal .Astazi se fac sacrificii de animale pentru consum dar nu se fac arderi de tot,cred ca un om ar fi considerat sarit daca s-ar apuca sa arda in altar organe de animale.
    Este o jertfa misterioasa prin care se ridica omenirea,si Isus este prorocit sa intrupeze Hristosul in toate scrierile religioase ale tuturor timpurilor .
    El a sacrificat trupul de carne si eu-l ,dupa cum scrie Steiner,iar corpul astral si cel eteric fusesera deja sacrificate ca Zaratustra.
    Isus spune ca a venit sa implineasca legea dar care lege ?
    In Talmud gasim ca Isus a anulat Tora ,desi interpretarea care se da e alta.
    De asemenea Isus cind le vorbeste evreilor le spune "legea voastra" -"nu scrie in legea voastra...?" sau "vi s-a zis...DAR eu va zic ....? " aici este discutabil la ce lege se refera.Deoarece VT a fost lipt de NT oamenii considera ca Isus se refera la Tora ,dar Isus a venit ptr toata omenirea ,deci probabil se refera la o lege existenta in toata omenirea-o lege comuna tuturor religiilor.

Sfinta treime a fost revelata intii de Gautama Buddha -Trimurti,exista parca si in hinduism ca influenta budista.
    Sfinta treime intervine si in biblie desi nu-mi amintesc in VT sa apara asa.Totusi apare sub forma Ain ,Ruah(sau porumbita) si Saminta prevestita(Isus).
    In apocrife Treimea este chipul marii familii divine Mama Tatal si Fiul.Si spre asemanarea cu acesta familie se indreapta omenirea de ceva vreme.
    Asa apare si in biblie,dar toti au fost tradusi cu termeni masculini urmind acelasi misoginism existent la acel moment in lumea europeana.Porumbita a devenit porumbel.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Benei Eloh ca si fiu al lui D-zeu este ceea ce in NT ar af Fiul Omului.
    Hristosul este Fiul lui D-zeu cel numit Tatal .

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Ain ,Ruah(sau porumbita) si Saminta prevestita(Isus).
    In apocrife Treimea este chipul marii familii divine Mama Tatal si Fiul.Si spre asemanarea cu acesta familie se indreapta omenirea de ceva vreme.
    Asa apare si in biblie,dar toti au fost tradusi cu termeni masculini urmind acelasi misoginism existent la acel moment in lumea europeana.Porumbita a devenit porumbel.
    Entitatile Divine de tip Feminin care sunt 3+Fecioara Maria deocamdata, au ales ca sa fie mai putin cunoscute ca fiind entitati divine (cu exceptia Sfintei Fecioare, care este mai publica), Si sunt si Entitati Divine masculine care au ales sa fie anonime, si care s-au intrupat de multe ori dar au primit doar titluri de sfinti sau eroi
    Despre Sfantul Duh care este reprezentat prin porumbel nu stie prea mult, pentru mine este una din marile taine care ma framanta, sa inteleg cine este Entitatea Sfantului Duh, si cred ca este o Entitate Divina asexuata

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    -
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Sfintul duh mai este numit ruah si este manifestare a mamei divine,cel putin asa apare in biblie,orice manifestare legata de suflu si apa este ruah sau duhul .Sf duh in ebraica apare metaforic ca si porumbita ,ca semn de manifestare feminina.
    In apocrife sf duh este numit mama sau femeie,alaturi de alta manifestare feminina Sofia -intelepciunea.
    Exista si forma Sofia cea decazuta ,sau cazuta in uitare si acoperita cu val de unde si traditia ca femeile sint impure sau necurate sau inferioare si trebuie sa taca si sa-si puna basma.
    Intelepciunea de ex ,este intotdeauna un atribut feminin ,un adjectiv feminin la un substantiv masculin.Cum ar veni " barbat inteleapta "
    Fecioara Maria din cit am citit este Isis si este sufletul pereche al lui Isus (dupa Cayce)

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Sfintul duh mai este numit ruah si este manifestare a mamei divine,cel putin asa apare in biblie,orice manifestare legata de suflu si apa este ruah sau duhul .Sf duh in ebraica apare metaforic ca si porumbita ,ca semn de manifestare feminina.
    Sfantul Duh este ceva foarte legat de Tatal si sigur nu este nici Sfanta Fecioara si nici o alta entitate Divina Feminina "nascuta" de Tatal s-ar putea sa fie o parte din Tatal prin care Tatal se poate manifesta direct si nu prin interpusi cum o face in general
    Intelepciunea de ex ,este intotdeauna un atribut feminin ,un adjectiv feminin la un substantiv masculin.Cum ar veni " barbat inteleapta "
    Si totusi este o virtute de care raspunde un fiu al Tatalui si nu de o Fiica

Fecioara Maria din cit am citit este Isis si este sufletul pereche al lui Isus
    Sfanta Fecioara asa am inteles si eu ca este Iisis, si este si in ceruri Mama tuturor Fiilor de Dumnezeu

-

RaulPetrisor Avatar
    RaulPetrisor este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2008
    Posturi
    14

Ok Cris si felicitari mai inchis si m-ai facut bucuros ca nu am intalnit de mult persoane cu care sa discut kaballa in romana.

Desi se vede ca sursele de informatie sunt ff diferite anumite denumiri si modele pe care le folosesti sunt diferite dar idea e aceasi. Deci inca ma mai intereseaza sursa ta de infomatie.

Sfanta Treime nu apara in VT pentru ca era o taina tinuta doar pentru cei initiati, care o studiau si intelegeua o data cu studiul kaballei. Sfanta Treimie sau Treimea Superioara este formata din Keter(Tatal), Hohmah(Fiul), Binah (Duhul Sfant).

Binah este intradevar aspectul feminin numita si Mama Superioara iar in ebraica se numeste Shechina, in kaballa crestina este asociata cu Fecioara Maria iar la gnostici cu Sofia. La egipteni Isis este asociata cu Binah.

O corectare din cea ce stiu nu Fecioara Maria ci Maria Magdalena este perechea lui Isus.

Din punct de vedere kabalistic crestin Fecioara Maria Apartine lui Binah ca si aspect al Sf Duh. Maria Magdalena apartine lui Yesod iar intreaga ei istorie refelecta munca adeptului in Yesod. Munca de purificare si ridicare deasupra lucrurilor materiale. Iar Isus este Tiferet inima copacului vietii. De asemenea astrologic Tiferet este soarele iara Yesod luna.

Sofia decazuta este Lilit care paremise in cartea faceri dupa moise se spune ca a fost prima sotie a lui Adam. Care sa razvratit impotriva lui Adam la parasit si a inceput sa creeze demoni si monstrii. Dumnezeu a trimis doi ingeri sa o imbuneze sa o faca sa se reintoaraca la Adam. Dar ea nu a vrut. Iar ca si agrement intre ea si ingeri a fost ca toti "copii" ei nu vor putea sa ii atinga pe fiii lui Adam atat timp cat ei poarta pe Dumnezeu cu ei. Ea a devenit mama arborelui demonic numit klipoth.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

" Sfantul Duh este ceva foarte legat de Tatal si sigur nu este nici Sfanta Fecioara si nici o alta entitate Divina Feminina "nascuta" de Tatal s-ar putea sa fie o parte din Tatal prin care Tatal se poate manifesta direct si nu prin interpusi cum o face in general"

Sf Duh este manifestare divina a Tatalui ,si sigur ca nu este Maria.
    Maria este de asemenea un titlu ,iar entitatea Maria a urmat si ea aceleasi etape spirituale ca si Isus ,cu exceptia sacrificiului pe cruce.
    In general barbati s-au sacrificat -mitologia asa arata.
    Oricum,Maria a asistat la rastignire si cred ca a suferit mai mult ca Isus vazindu-si fiul torturat(alminteri se spune ca Isus nu a trecut prin suferinta ptr ca divinitatea asa a rinduit-parca Steiner spune asta)
    Privind manifestarile divine este greu de delimitat strict ce anume e mama si tata divin.Toata creatia exista intr-un imens uter cosmic ,apa ,norii,vintul,respiratia sint elemente feminine ,precum si intelepciunea,precum si pamintul .
    Puritatea este element masculin,soarele,cerul ...
    Dar ele se interpatrund tot timpul.
    Coborite la nivel uman nu este nici o diferenta intre sexe din acest punct de vedere,cum bine spune Socrate ca barbatul este animus in exterior si anima in interior iar femeia este anima in ext. si animus in interior.
    Orice om poate evolua egal si in mod sigur va trece de-a lungul incarnarilor sale si prin experienta de femeie si prin cea de barbat.

"Intelepciunea de ex ,este intotdeauna un atribut feminin ,un adjectiv feminin la un substantiv masculin.Cum ar veni " barbat inteleapta "
    Si totusi este o virtute de care raspunde un fiu al Tatalui si nu de o Fiica"

Da,la un nivel de intelegere.Intelepciunea Sofia apare de sine statatoare la gnostici.Pe pamint inca nu este rinduiala care exista la entitati astrale .

"Sfanta Fecioara asa am inteles si eu ca este Iisis, si este si in ceruri Mama tuturor Fiilor de Dumnezeu"

Cind a fost inlocuit cultul lui Isis cu Horus cu cultul Mariei cu pruncul se cunostea acest lucru(in cercurile de initiati): ca Maria este Isis.Poate azi sensul acesta s-a pierdut,dar inca exista cultul madonei negre .

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

"Ok Cris si felicitari mai inchis si m-ai facut bucuros ca nu am intalnit de mult persoane cu care sa discut kaballa in romana."

si eu vreau sa discut acest subiect ,poate deschizi un topic nou despre kabbala,ca ar fi multe de spus.

" Sfanta Treime nu apara in VT pentru ca era o taina tinuta doar pentru cei initiati, care o studiau si intelegeua o data cu studiul kaballei. Sfanta Treimie sau Treimea Superioara este formata din Keter(Tatal), Hohmah(Fiul), Binah (Duhul Sfant)."

Asa este si aici as creiona faptul ca : Keter,Hohmah si Binah sint o parte din Tatal,Fiul si Duhul ,anume partea ce vizeaza corpul fizic uman.
    Studiind ceea ce numim VT se observa aceasta preocupare a evreilor care exista si azi pentru "pedigree" .

Privind pe Maria si pe Magdalena si eu am aici niste semne de intrebare.
    Daca este corect ca aceste Marii sint titluri de puritate date in secta esenienilor( in apocrife este mentionat ca "Marta (parca) era si ea o marie" ) atunci probabil ca avem de-a face cu o situatie similara celor 2 copii Isus .
    Mai e ceva ,ca noi discutam despre Isus ,dar Isus a devenit Cristos ,astfel unul e Isus si altul e Cristos.Ce intortocheat!
    Din cit am studiat pina acum reiese ca maria este un titlu de vestala sacra cu echivalent in greaca hialuroi .De la hialuroi avem azi termenul whorelet (sau whore) datorita romanilor care-si bateau joc de preotesele sfinte numindu-le tirfe.
    Magdala inseamna "turn de veghe" ,deci maria din magdala ar fi sfinta din turnul de veghe.Ea a fost numita "apostolul apostolilor" si ei i s-a aratat Isus prima nu lui Petru si celorlalti apostoli cum pretinde Pavel in Corinteni.
    In evanghelia lui Iacov exista un pasaj cum ca Isus "o saruta adesea pe gura" -pasaj care se pretinde ca nu s-a pastrat.(cum se pretinde si ca Isus n-a avut frati)
    Cercetatorii spun si ca fetita de 12 ani din biblie care murise si a fost inviata ar fi Maria Magdalena care a trecut printr-o initiere.
    Nr 12 este numar magic care prefigureaza o noua ordine viitoare dupa ordinea divina( v si Isus la 12 ani ,si cei 12 apostoli,si cele 12 zodii,cei 12 apostoli ai lui Mithra)
    Ma gindesc -sa zic este posibil- ca Maria Magdalena sa fie chipul pamintesc al Sofiei decazute.Cind intelepciunea cristica s-a intruchipat in Isus aceasta lumina de intelepciune i-a ridicat si valul de uitare al Sofiei decazute la nivel astral.Deci exista doua Sofii,poate exista si doua Marii .
    Caci nenea Cayce spune ca Adam ,primul om numit Adam a fost o intrupare a lui Isus.Cind Isus spune "eu sint primul Adam " se pare ca chair asa este.
    Daca acest Adam a avut doua sotii-una decazuta si una pura ,daca la nivel astral exista doua sofii ,una decazuta si una pura,atunci la nivel de Isus este posibil sa fi inaltat si sofia astrala decazuta si Maria paminteana .
    Este doar o paralela posibila.

As mai adauga faptul ca o grupare eseniana exista si astazi si venereaza pe Isus si pe Magdalena ca familie sacra.Acesti esenieni sint vegetarieni si duc o viata curata si frumoasa spiritual.

Frumos ceea ce ai scris,felicitari.Nu deschizi un nou topic?

Ps: iata si un citat despre Yahwe in epistola lui Iacov ,anume: " va rugati lui Elohim,sau chiar Tatalui " sau " in fata lui Yahve si a Tatalui " -aproximativ cam asa(nu mai stiu daca era cu " va rugati ..." )

Acestia sint cei 7 Elohim:

Apocalipsa 4.5 : Și din tron ieșeau fulgere și glasuri și tunete; și șapte făclii de foc ardeau înaintea tronului, care sunt cele șapte duhuri ale lui Dumnezeu,

Momentul unirii elohimilor apare in :

Deut 6.4: "Shema Israel, Yehovah Elohim, Yehovah echad!"

" Asculta Israel,Yehovah Elohim ,Yehovah s-a unit/este unul/sau Noi sintem unul."
    Ultima editare de cris : 01 mai 2008 la 10:33

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din RaulPetrisor Vezi post
    Deci inca ma mai intereseaza sursa ta de infomatie.
    Una din ele este la http://www.forum.santamia.ro/showthr...-1885-380.html Acum a trecut pe pagina a doua, fiindca nu a mai postat de multisor in ea. Poate, daca vei manifesta oarece interes, poate ca o sa ne mai delectam cu ceva in plus la topicul acesta.

Sofia decazuta este Lilit care paremise in cartea faceri dupa moise se spune ca a fost prima sotie a lui Adam. Care sa razvratit impotriva lui Adam la parasit si a inceput sa creeze demoni si monstrii. Dumnezeu a trimis doi ingeri sa o imbuneze sa o faca sa se reintoaraca la Adam. Dar ea nu a vrut. Iar ca si agrement intre ea si ingeri a fost ca toti "copii" ei nu vor putea sa ii atinga pe fiii lui Adam atat timp cat ei poarta pe Dumnezeu cu ei. Ea a devenit mama arborelui demonic numit klipoth.
    E aceeasi cu luna neagra din astrologie?

Ciudata combinatie intre elementele grecesti si cele izraelite.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din cris Vezi post
    poate deschizi un topic nou despre kabbala,ca ar fi multe de spus.
    Nu deschizi un nou topic?
    Cand doi iti spun ca..., poate ca nu e mai e cazul sa amani. Evident in limita timpului disponibil.

Desi discutiile sunt interesante, eu tot cam in ceata am ramas. E drept ca nu mai e la fel de mare ca la inceput, dar mai e destula.

Oricat de interesante ar fi discutiile, nu mi se par a avea legatura cu necesitatea existentei sfintilor. Iar sfintii, se pare ca aveau, mai important decat cunoasterea, trairea cu Dumnezeu, experienta mistica. Este vreo legatura intre cele doua?

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

"poate ca nu e mai e cazul sa amani"

Cine ,eu?

"necesitatea existentei sfintilor."

Haideti sa oglindim necesitatea:
    -nu e o necesitate.
    -poate fi o confirmare.
    -poate fi o " vinatoare" (v incoruptibilii catolici).
    -poate fi un nivel de umanitate.
    -poate fi ...este...a fost. ceva

"Iar sfintii, se pare ca aveau, mai important decat cunoasterea, trairea cu Dumnezeu, experienta mistica. Este vreo legatura intre cele doua? "

Este legatura intre orice si orice.
    Cunoasterea elementelor e un pas
    Constentizarea/transpunerea cunoasterii in interior este alt pas.
    Trairea cunoasterii transpuse este " ispitirea in pustiu" -infruntarea propriilor demoni.
    Apoi exista capcana izolarii de lume si grija de sinele transcens.
    Aici urmeaza depasirea de sine si grija de ceilalti.
    (transpunerea in exterior a " iubirii de sine" )

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

"Ciudata combinatie intre elementele grecesti si cele izraelite."

Nu e nimic ciudat aici.E un intreg neperceput intreg.
    Divinitatea este in tot si " se vede pe sine in toate " ("isi gaseste placerea").
    Oamenii vad dupa pasaport,viza culoare,apartenenta religioasa.Este o viziune limitata,banuita doar.
    Un om alb a banuit la inceput ca omul negru e animal.Omul negru a crezut ca omul alb e drac,mai ales dupa ce a auzit si predici si a vazut manifestarile.(aceste exemple sint extreme,desigur)

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

"poate ca nu e mai e cazul sa amani"

Cine ,eu?
    Nu!

-nu e o necesitate.
    -poate fi o confirmare.
    Pana la penultima linita inclusiv nu-s decat vorbe, cam ca acelea pe care le spun oamenii care nu au copii, despre cum e sa ai copii. Abia ultima liniuta incepe sa aiba "ceva".

"Iar sfintii, se pare ca aveau, mai important decat cunoasterea, trairea cu Dumnezeu, experienta mistica. Este vreo legatura intre cele doua? "

Este legatura intre orice si orice.
    Cunoasterea elementelor e un pas
    Constentizarea/transpunerea cunoasterii in interior este alt pas.
    Trairea cunoasterii transpuse este " ispitirea in pustiu" -infruntarea propriilor demoni.
    Apoi exista capcana izolarii de lume si grija de sinele transcens.
    Aici urmeaza depasirea de sine si grija de ceilalti.
    (transpunerea in exterior a " iubirii de sine" )
    Toata aceasta descriere si ierarhizare conduce macar la o clipa de traire mistica ? La o clipa de simtire a reintregirii? Citind nu am simtit decat lipsa ei.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

"Ciudata combinatie intre elementele grecesti si cele izraelite."

Nu e nimic ciudat aici.E un intreg neperceput intreg.
    Divinitatea este in tot si " se vede pe sine in toate " ("isi gaseste placerea").
    Oamenii vad dupa pasaport,viza culoare,apartenenta religioasa.Este o viziune limitata,banuita doar.
    Aveti dreptate, asa este cand ne indepartam prea mult de subiecte, toate se confunda. Dar se cheama a avea o viziune.
    La mine are un nume mai hatru: vazduhism.

Intregul este umanitatea, dar cand coboram nitel, la diversele ei componente, constatam ca desi descrierile merg pe acelasi subiect generos care este lumea nevazuta, caracteristicile proprii diverselor populatii au condus la descrieri diferite. Incercarile de a gasi corespondente si de a face generalizari edificatoare au fost mereu facute si probabil ca se vor mai face si mereu vor fi hrana pentru minte. O clipa de traire autentica, face cat ani sau zeci de ani de cautari si studii. Poate va aduceti aminte de "Alchimistul" lui Coelho.

Un om alb a banuit la inceput ca omul negru e animal.Omul negru a crezut ca omul alb e drac,mai ales dupa ce a auzit si predici si a vazut manifestarile.(aceste exemple sint extreme,desigur)
    In cazul de fata, extremele astea conduc la divergenta, adica la departare de subiect si de deformare a lui.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Citat:

-nu e o necesitate.
    -poate fi o confirmare.

Pana la penultima linita inclusiv nu-s decat vorbe, cam ca acelea pe care le spun oamenii care nu au copii, despre cum e sa ai copii. Abia ultima liniuta incepe sa aiba "ceva".

Invatati-ma si pe mine sa pot cita ca dvs ,asa ca format ca mie nu-mi iese.

Haideti sa comentez un pic "vorbele":

"nu este o necesitate" -exista milioane de oameni care o clipa nu s-ar gindi ca este necesar pe pamint ca ei sa ajunga sfinti.

"poate fi o confirmare"(a vorbelor lui Isus)-exista oameni preocupati care pot gasi o cale /si o gasesc cum s-a vazut in istorie /si devin sfinti.

"poate fi o vinatoare" -aici deja am mentionat despre incoruptibili

"poate fi un nivel de umanitate"-dupa biblie exista acest nivel de constiinta umana ,nivelele 3 si 4 dupa Pavel .

"poate fi ...altceva"-poate fi si categoria spirite divine incarnate sub forma de profeti,pot fi si ingeri si arhangheli,precum si alte nivele care nu le cunosc eu.

Pagina 3 din 11 PrimulPrimul 123456789 ... UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. 2007 a fost declarat - ANUL ADEVARATILOR STRABUNI - DACII
    De Catalin in forum Istoria Dacilor si Romanilor
    Replici: 23
    Ultimul post: 10 feb 2011, 14:42
  2. Am nevoie de ajutor, va rog!
    De Toamna in forum Astrologie
    Replici: 41
    Ultimul post: 15 mar 2009, 21:00