Pagina 2 din 11 PrimulPrimul 12345678 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 16 la 30 din 155

Subiect: De ce a fost, este si cat va fi nevoie de sfinti?

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din cris
    Ei bine,da,da'nu-i cinstit....

Daca tot m-am bagat,as creiona citeva idei:Isus nu a facut diferenta intre oameni (desi pe popi ii cam ...numea"" fii de serpi si napirci" )

Isus nu a spus explicit fii asa sau asa,adica catolic,ortodox etc.
    Chiar Isus le vorbea apostolilor cunoscuti azi cel mai bine in ...pilde.
    (e clar ca altora le vorbea mai deslusit )
    Isus nu a spus mergeti la biserica,ci voi sinteti biserica.
    Isus nu a fost preot.
    Isus predica in aer liber.
    Isus nu se-mpopotona cu toate aureturile si vesmintele luxoase de azi.
    Isus explicit nu si-a facut statui sa se roage la ele.
    Isus nu considera femeile inferioare ,sau necurate,sau ....nu mai zic.
    Isus nu s-a luat de religiile altor popoare,poate doar de ceea ce devenise corupt in ele.
    Isus nu facea bani grei la nunti si inmormintari.
    Cred ca ajunge.
    Ba este si cinstit pentru cei care intradevar vor sa afle si se uita mofluzi la postarile lui cris sterse.
    Pe vremea Lui iisus nu exista inca denumirea de popi.
    Crestinismul, asa cum si-a dorit Iisus, este ceva viu si care a evoluat sub forma pe care o avem astazi. Si care probabil ca va mai evolua, avand la baza invatatura lui Iisus Christos. Fiind ceva viu, si avand o intindere atat de mare, si temporala si spatiala si ca numar de adepti, mi se pare firesc ca si diversele puncte de vedere, proiectii ale invataturii in mintile oamenilor sa capete diverse aspecte, mai ales ca astazi sunt alte conditii decat erau acum 2000 de ani.
    Am gasit o definitie frumoasa a crestinului:
    http://www.forum.santamia.ro/viewtop...?t=59&start=10
    si care in sine, ar putea sa conduca la o discutie frumoasa, privind ceea ce inseamna acele cuvinte simple care o compun.

Revenind insa la intrebarea topicului, care este parerea dumneavoastra?

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Echivalentul popilor exista.(o sa caut)
    Nici crestinismul nu exista ,as zice mesianismul !?!poate,mai aproape ,desi numele e doar un nume...
    E ceva viu,oare cit e de viu,cind sint venerati mortii?lemne,pietre?
    Cind e venerat banul,ca forma de manipulare si impietrire a inimii?
    Nr de adepti nu ma convinge,daca un miliard sustin o idee,nu inseamna ca au dreptate.
    Proiectiile din mintile oamenilor nu sint sincere,sint atent pregatite.
    Conditiile de azi nu sint chiar asa diferite de acum 2000 de ani(argumente sint destule)
    Cuvintele pot fi simple si frumoase,dar uneori nu fac decit sa ascunda ceva.
    As spune:divinitatea nu are biserica drept mijlocitor.
    Oamenii nu sint inferiori unii altora.Toti oamenii sint frati.D-zeu isi iubeste copiii,nu se razbuna pe ei.Ideea de pacat este folosita impotriva omului care nici nu stie adevarul.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

oradeauravietii Avatar
    oradeauravietii este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    ianuarie 2007
    Posturi
    148

Implicit

O prezentare grupate a sfintiilor romani din calendar, pe site-ul

http://www.patriarh.ro/Index/sfintiromani.php

Claudiu Avatar
    Claudiu este offline Servus Domini Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    297

Implicit

De ce avem nevoie de sfinti....imi aduc aminte: In Gradina sunt multi pomi, fiecare cu rodul lui.

Sfintii sunt cei care si-au apropiat cel mai mult de modelul divin unicitatea lor si particularitatile pe care le poseda, astfel incat noi avem mai multe modele din care putem sa alegem, acel model care e cel mai apropiat de particularitatile noastre.

Apoi mai este si urmatorul aspect....avem nevoie si de cantitate si de calitate cu privire la beneficitate, pe Terra. Cu cat sunt mai multi, cu atat mai bine, fiindca se stie ca vom beneficia de ajutorul lor pentru a creste si restul in calitati spirituale pentru a putea participa mai eficient la lucrarile lui Dumnezeu, ca sa putem constientiza mai bine ceea ce trebuie sa facem si cum sa actionam.
    Dumnezeu este Iubire!

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Imi amintesc ca am citit despre Cayce ca in ultimii ani de viata mergea la biserica doar ptr ca sa nu jigneasca membrii comunitatii care-l iubeau si-l respectau.Mi-amintesc ca spunea ca desi biserica era cam goala,multi sfinti veneau sa invete ,multe entitati.
    Oare ce poate gindi lumea despre un asemenea om?
    Eu cred ca,in treptele spirituale pe care le parcurge un om ,el devine sfint,mai devreme sau mai tirziu.Cred ca sfintenia nu este o modalitate de a face pe cineva sa creada in D-zeu,cred ca sfintenia este o cale proprie fiecaruia.Isus a spus:fiti sfinti,precum Tatal.
    Cred ca aceasta porunca/zicere vibreaza necontenit in univers si se refera la toti oamenii,chiar daca au bani sau nu sa ajunga pe net,sa citeasca o biblie,o carte...

RaulPetrisor Avatar
    RaulPetrisor este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2008
    Posturi
    14

Implicit Re: De ce a fost, este si cat va fi nevoie de sfinti?

De ce a fost, este si cat va fi nevoie de sfinti?

Raspunsul meu va fi foarte diferit de cele date pana acum si sper sa nu deranjeze.

In ultimi ani m-am ocupat intensiv de studiul kaballei ca si stiinta spirituala precrestina.

Evrei priveau divinitatea intr-un mod diferit de cel al majoritatii popoarelor din timpul lor.
    Deci pentru ca ei il percepeau pe Dumnezeu ca si omnipotent,omniprezent... in general insemna ca nu puti sa il percepi ca si fiinta umana. Dar ca si fiinta umana putem percepe unu sau mai multe aspecte ale Divinitatii la un anumit moment. Iar aceste aspecte sunt clasificate in diferite forme. Forma cea mai cunoscuta este Pomul Vietii cu 10 sefire si 22 (litere ale alfabetului) de cai care reprezinta cate un aspect al divinitatii. Iar prin crearea cuvintelor de fapt faci combinare de aspecte Divine, astfel avand posibilitatea de a lucra cu fotele pe care le simbolizeaza.
    Dar pentru ca acest lucru nu era usor de realizat de oamenii de rand erau Rabi care aveau cunoasterea si puterea de a aduce aceste aspecte in plan material pentru cei care aveau nevoie. Ei erau tratati cu ff mare respect si adesea numiti "Vorbitori cu Dumenezeu" sau Sfinti.

Cu alte cuvinte avem nevoie de Sfinti pentru ca ei sau conectat deja la anumite aspecte Divine si ne pot ajuta sa facem si noi acest lucru mult mai usor si repede.

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din RaulPetrisor Vezi post
    Raspunsul meu va fi foarte diferit de cele date pana acum si sper sa nu deranjeze.
    Ingeneral, postarile sunt facute din dorinta sincera de conlucrare. Ca mai sunt unii care vor altceva, e subiectul lor. Asa ca, cine se simte deranjat, o face pe propriile structuri.

In ultimi ani m-am ocupat intensiv de studiul kaballei ca si stiinta spirituala precrestina.

Evrei priveau divinitatea intr-un mod diferit de cel al majoritatii popoarelor din timpul lor.
    Deci pentru ca ei il percepeau pe Dumnezeu ca si omnipotent,omniprezent... in general insemna ca nu puti sa il percepi ca si fiinta umana. Dar ca si fiinta umana putem percepe unu sau mai multe aspecte ale Divinitatii la un anumit moment. Iar aceste aspecte sunt clasificate in diferite forme. Forma cea mai cunoscuta este Pomul Vietii cu 10 sefire si 22 (litere ale alfabetului) de cai care reprezinta cate un aspect al divinitatii. Iar prin crearea cuvintelor de fapt faci combinare de aspecte Divine, astfel avand posibilitatea de a lucra cu fotele pe care le simbolizeaza.
    Dar pentru ca acest lucru nu era usor de realizat de oamenii de rand erau Rabi care aveau cunoasterea si puterea de a aduce aceste aspecte in plan material pentru cei care aveau nevoie. Ei erau tratati cu ff mare respect si adesea numiti "Vorbitori cu Dumnezeu" sau Sfinti.
    Poate ne spui mai multe despre "puterea de a aduce aspectele divinitatii in plan material.
    Cu alte cuvinte avem nevoie de Sfinti pentru ca ei sau conectat deja la anumite aspecte Divine si ne pot ajuta sa facem si noi acest lucru mult mai usor si repede.
    Interesant, dupa necesitatea modelelor acum apare necesitatea mijlocitorilor. Sau poate ca nu am inteles eu bine. Daca nu, atunci, te rog frumos nu te zgarci la cuvinte.
    Ultima editare de Ion Furtuna : 28 mar 2008 la 23:14

RaulPetrisor Avatar
    Data inscrierii
    martie 2008
    Posturi
    14

Citat Citat din Ion Furtuna Vezi post
    Interesant, dupa necesitatea modelelor acum apare necesitatea mijlocitorilor. Sau poate ca nu am inteles eu bine. Daca nu, atunci, te rog frumos nu te zgarci la cuvinte.
    Teoretic existenta unui model este necesara si suficienta. Dar sa luam un exemplu.

Evem desenul tehnic a unei inventii noi nemai vazute si auzite, chiar si prototipul realizat deja. Dar pentru ca modelul sa capete viata pe scara larga iti trebuie ingineri si oameni calificati care sa spuna muncitorilor ce trebuie sa construiasa si cum. Ei sunt mijlocitorii.

Sunt mijlocitorii necesari ? Eu zic ca da (opinie personala). Daca este ceva foarte diferit, inventatorul trebuie sa instruiasca o mana de oameni care vor functiona ca si mijlocitori. Practic existenta lor nu este necesar. Caci daca sa stie ca acel obiect, lucru sa inventa cineva ma devreme sau mai tarziu va accesa din nou informatia. Dar prin pozitia pe care redecoperitorul, reinvetatorul o are in acest moment se traspune implicit intr-un mijlocitor, pentru ceilalti.
    Cred ca fara inaintasi, si stramosi ar trebui tot timpul sa reinventam roata.

In conluzie asi spune mijlocitorii nu sunt o necesitate sunt o binecuvantare si un ajutor de care putem sau nu sa profitam.
    Ultima editare de RaulPetrisor : 29 mar 2008 la 18:45

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Ai dreptate pentru marea majoritate a oamenilor este nevoie de mijlocitori, deorece ei nu potentele de a accesa si intelege direct inca

-

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Draga RaulPetrisor, welcome!

Daca nu te superi,as comenta si eu: evreii priveau divinitatea ca pe ceva omnipotent ,dar ei se inchinau unui aspect al divinitatii ,anume Yahwe.
    Traditia QBL ,precum si alte scrieri mistice ebraice erau inaccesibile omului de rind si erau domeniul initiatilor ,cei numiti sfinti.
    Practic,acesti mijlocitori sint invatatori si,da,aceia aveau in sine lumina spirituala care inca nu coborise in toata omenirea.
    La momentul Isus in care a coborit Cristos situatia s-a schimbat si portile s-au deschis pentru toti oamenii ,oricine ,initiat sau analfabet poarta in el potentialul(saminta) spirituala a luminii.
    Aceasta este saminta prorocita peste tot in VT ,iar sfintul mijlocitor numit tot Saminta sau " Cel de dincolo de noi" ( Vishva karman) prorocit de sfintii indieni sau Ahura Mazda prorocit de Zoroastru.
    Cristos a devenit astfel cel mai mare mijlocitor al tuturor timpurilor,el a deschis o noua cale spirituala accesibila tuturor,de aceea s-a numit si Fiul Omului,de aceea El a zis: "voi sinteti lumina lumii" .
    Omul adamic este numit creatura ,animal,este embrion a ceea ce urma sa se intimple.
    Odata cu Zoroastru omul a devenit dual -acest lucru apare metaforic in geneza -cind Noe a eliberat un corb si o porumbita,este metafora vestii despre dualitate -lumina si intuneric,masculin si feminin ,materie si spirit...teren pregatit pentru viitoarea "saminta de lumina a lumii" .
    La momentul Buddha ,omenirea a mai facut un pas: trinitatea (trimurti) cind omul a capatat pe linga corp si suflet si spirit.
    La momentul Isus ,prin Isus ,omul a fost insufletit de sufletul cosmic prin Cristos ,omul a devenit potential participant la cele ce vor urma ,prin aceasta scinteie sadita in omenire -ceea ce numea Pavel omul nestricacios ,omul care transcede materia ,care poate invinge moartea,omul lumina ,omul fiu sau fiica de D-zeu "dintre care Isus a fost primul" .
    La momentul Isus a aparut patrimea(v R.Steiner): Tatal,fiul lui D-zeu ,Fiul Omului,Duhul -divinul a coborit in umanitate
    Aici se afla omenirea in acest moment .

Ce spui tu Catalin,faptul ca unii oameni au nevoie de mijlocitori este oarecum cu dus si intors dar este adevarat.
    In sensul ca omul care crede ce-l invata un mijlocitor a ales sa dea altuia ce-i apartine.In popor se zice "sa faci ce zice popa nu ce face popa" desi biblia e clara "falsii profeti ii vedeti dupa faptele lor" ,nu dupa zisele lor.
    Pina la urma aspectul mijlocitorului e cu adevarat important cind omul face ce-i zice societatea,vecinul,aici e adevarata problema ,cind mijlocitorul este acest sistem de false valori numit societate.
    Faptul ca oamenii merg la biserica si se roaga la un sfint sau altul pe post de mijlocitori este mai putin important decit faptul ca acelasi om apoi ...face ce face.Deci pina la urma tot la problema constientizarii interioare ajungem.
    Ultima editare de cris : 27 apr 2008 la 12:40

RaulPetrisor Avatar
    Data inscrierii
    martie 2008
    Posturi
    14

Daca nu te superi,as comenta si eu:
    Am inteles ca nu ar trebui sa fie cu suparari.
    evreii priveau divinitatea ca pe ceva omnipotent ,dar ei se inchinau unui aspect al divinitatii ,anume Yahwe.
    Aici va trebui sa va contrazic. E ca si cum ai spune ca Ortodoxii se roaga doar la Isus, Tatal Ceresc si la Fecioara Maria. Evrei nu se inchinau/inchina doar la unu aspect, chiar folosirea cuvantului aspect implica existenta altor aspecte. Dar e adevarat ca Yehowa avea sa zicem un loc mai special datorita semnificatiei, si el a fost adesea inlocuit cu Tetragramaton sau Adonai (Dumnezeu). Yehova se scrie YOD, HE, VAU, HE si din acest nume sau creat numele celor 12 triburi evreesti, care reprezinta 12 tipuri de energie pe care fiecare trib trebuie sa o mentina si cultive. Cu aceasi semnificatie Isus a avut cu exactitate 12 apostoli. Dar alte aspecte divine sunt Ehiei, Yah, Elohim, Elohim Savaot, Yehova Elohim, Yehova Savaot, EL, Elohim Gibor, Yehova eloha va daath, Shadai el hay, Adonai Ha Aretz, fiecare cu aspectele specifice.

Dar reintorcandu-ne la YHVH fiecare litare reprezinta un aspect sau o etapa in procesul creatiei. Iar Yeshua care a fost tradus de greci prin Isus se scrie YHSVH.

Daca YHVH este Tatal Ceresc, Isus aduce un element nou prin integrarea unei noi litere in numele divin literea Shin, care este asociata cu Duhul Sfant, Si bine inteles prin lucrarea sa Yesua ne ofere, sau ne deschide porti care nu erau deschise pana in acel moment.

Dar revenind la intrebarea de baza pe care Ion Furtuna a pus-o. Avem nevoie de mijocitori ? Ce forme au acesti mijlocitori ?
    Sau cu alte cuvinte avem nevoie de Sfintii, modele de urmat ?
    Pe de alta parte avem nevoie de Icoane ? ele jucand un rol de mijlocitor.

Din punctul meu de vedere ca si persona cu trup am nevoie de: Sfinti, mijlocitori, de anumite obiecte de cult care sa ma tina concentrat pe cale, sa imi readuca aminte, sau sa imi dea modele de urmat, pentru ca nu sunt la un nivel in care sa nu am nevoie de asa ceva. Ce sa facem unii suntem mai in urma, mai pacatosi, si plini de greseli.

Dar posibilitatea si usurinta de a confundam popa cu biserica sau mai bine spus cu credinta in Dumnezeu, icona cu idolii este foarte mare. Pe de alta parte disocierea se face cu precaderea in mintea si sufletul celui care foloseste aceste mijloace de a sa apropia de Divinitate.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Sper ca nu vei considera aceasta o polemica.Eu am studiat subiectul cit de cit si pina acum am observat urmatoarele:Yahwe nu este divinitatea suprema numita Tatal-Tatal fiind un atribut "ocult" pentru a desemna puritatea suprema
    (si Isus a fost numit Cel de 3 ori barbat,si Maria Magdalena a fost numita barbat ,si Duhul a fost numit barbat).
    Divinitatea Tatal nu are nevoie de jertfe animale si arderi de tot fiind in tot si in toate-de aceea nu se aduc jertfe animale in crestinism.
    Yahwe este o forta creatoare emanata de Tatal si nu este singur ,el face parte din sfinta Hebdomada a fortelor divine numita Elohim si care apare in geneza la plural " sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra".
    Elohim apare de 2700 de ori in ceea ce oamenii numesc VT .
    Cit despre cine e sfint si cine nu eu cred ca numai D-zeu stie...

RaulPetrisor Avatar
    Data inscrierii
    martie 2008
    Posturi
    14

Citat Citat din cris Vezi post
    Sper ca nu vei considera aceasta o polemica.
    Nici de cum atat timp cat se ramane la idea de impartasire a cunostintelor si nu se trece la atacuri sau jigniri personale.
    Tatal fiind un atribut "ocult" pentru a desemna puritatea suprema
    Sa zicem desi in kaballa dincolo de YHVH exista Ain (nimicul, necreatul), Ainsof (fara limita, infinitatea), Ainsof aur (lumina infinita)
    (si Isus a fost numit Cel de 3 ori barbat,si Maria Magdalena a fost numita barbat ,si Duhul a fost numit barbat).
    Nu am mai auzit de sa ceva pana acum. Poti sa i-mi dai o referinta pentru cele afirmate ? Asi fi interesat sa citesc aceasta teorie.
    Divinitatea Tatal nu are nevoie de jertfe animale si arderi de tot fiind in tot si in toate-de aceea nu se aduc jertfe animale in crestinism.
    Hmm VT este plin de jerfe precum si descrierea modul in care trebuie facute pentru a fi primite si acceptate de catre Tatal Ceresc. Chiar intreaga istorie biblica porneste de la Cain si Abel si de la faput ca jerfele lor nu au fost acceptate in egala masura. Crestinismul se invarte in jurul Jertfei pe care Isus a facut-o pentru noi. Prin afirmatia pe care ai facut-o anulezi importanta a cea ce a facut Isus deci baza intregii crestinatati. Iat Isus a spus ca nu a venit sa schimbe legea ci sa o intregeasca, lucru prin care inteleg ca legile vechi se aplica dar... si aici e o intreaga teorie.

Yahwe este o forta creatoare emanata de Tatal si nu este singur ,el face parte din sfinta Hebdomada a fortelor divine numita Elohim si care apare in geneza la plural " sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra".
    In primul rand vreau sa spun ca nu am stiut ce inseamna Hebdomada deci am cautat pe net si am gasit ca se traduce din latina Saptamana. Exitsa o alta interpretare sau inteles al acestui cuvant ?

Elohim se refera la Dumnezeu Creator, reperezinta aspectul hermafrodit adica masculin El/Eloh si Eloha feminin. In anumite locuri intr-adevar se foloseste cu sensul de plural iar in anunmite locuri se foloseste pentru desemnarea Dumnezeilor din panteonul Cananit. Dar daca este luat in context multe din problemele de interpretare pot disparea. Ex Benei Elohim sunt Fii de Dumnezeu. Care sunt diferiti de Elohim Gibor care sunt pazitorii legiilor divine. Este interesant totusi cum Elohim care reprezinta atat aspectul feminin cat si masculin dar in acelasi timp si multitudine a fost totusi tradus prin Dumnezeu, ca si sinugular si luat doar ca si aspect masulin.

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Dupa manifestari si eu cred ca Yahwe nu este acelasi cu Tatal Ceresc , nu spun ca asta este adevarul ci asta este concluzia la care am ajuns cu ceea ce cunosc pana acum, se poate observa ca se manifesta diferit Yahwe si Tatal Ceresc

-

RaulPetrisor Avatar
    Data inscrierii
    martie 2008
    Posturi
    14

Citat Citat din Catalin Vezi post
    Dupa manifestari si eu cred ca Yahwe nu este acelasi cu Tatal Ceresc , nu spun ca asta este adevarul ci asta este concluzia la care am ajuns cu ceea ce cunosc pana acum, se poate observa ca se manifesta diferit Yahwe si Tatal Ceresc
    Corect si nu l-am contrazis pe Cris la acest aspect. Teoretic Tatal Ceresc/Dumnezeu asa cum il percepem in crestinism nici nu exista. Traducerea tuturor numelor dinvine din VT si NT s-au facut in general prin Dumnezeu. Cea ce din anumit punct de vedere nu este gresit pentru ca ele sunt aspecte si parte integranta a Divinitatii. Pe de alta parte de ex George este, tata, sot, parinte, copil, om de afaceri, persoana spirituala etc. Deci putem spune George este sot si e adevarat dar este doar un aspect care creaza entitatea George. Dar si referindune la George doar ca George nu este suficient pentru ca nu il putem distinge de George vecinu de vizavi.

Sa zicem ca aceasi teorie a Sfintei Treimi este valabila in acest caz. Orice aspect actioneaza ca o entitate de sine statoare dar in acelai timp este parte din intreg. La fel; cum Isus este entitate separata dar si parte din Sf. Treime.

In acelasi timp cele mai puternice aspecte masculine Similare cu Tatal Ceresc le au YHVH si EHIE.

Pe de alta part in crestinism acceptam doar pe Isus ca si Fiu al lui Dumnezeu care se traduce prin Benei Eloh dar in biblie chiar de la Geneza alfam de Benei Elohim (luand oricare din aspecte hermafrodit sau ca si plural) care ne arata cu nu exista doar un Fiu al lui Dumnezeu. Tot Benei Elohim sunt cei care s-au indragostit de ficele oameniiilor din cartea lui Enoh care nu a fost canonizata.

Pagina 2 din 11 PrimulPrimul 12345678 ... UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. 2007 a fost declarat - ANUL ADEVARATILOR STRABUNI - DACII
    De Catalin in forum Istoria Dacilor si Romanilor
    Replici: 23
    Ultimul post: 10 feb 2011, 14:42
  2. Am nevoie de ajutor, va rog!
    De Toamna in forum Astrologie
    Replici: 41
    Ultimul post: 15 mar 2009, 21:00
  3. A fost descoperita "Kriptonita" lui Superman
    De cristicarstea in forum Discutii libere