Pagina 11 din 11 PrimulPrimul ... 567891011
Rezultate de la 151 la 155 din 155

Subiect: De ce a fost, este si cat va fi nevoie de sfinti?

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit Raspuns De ce a fost, este si cat va fi nevoie de sfinti?

De profesori de ce este nevoie?
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

terminator1 este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    iulie 2009
    Posturi
    127

Implicit Raspuns Re: De ce a fost, este si cat va fi nevoie de sfinti?

" Acuma, sa stiti ca nu ma simt lezat ca fac parte din "turma" care citeste ce scrie userul cris.
    Problema aceasta cu liderii si "turma" seamana ca doua picaturi de apa cu cea din fizica a energiei: cand te "concentrezi" ca sa o studiezi apare ca un corpuscul, cand te faci ca nu bagi de seama se comporta ca o unda.
    Fiecare are rostul lui si, cum imi exprimam parerea mai devreme, necesitatea lui.[/quote]"

Ei,sa nu exageram,nu la asta ma refeream.
    Ma refeream la faptul ca oamenii au fiecare capacitatea de a privi in propriul sine ,sau de a transpune in sine ceva ce inteleg nu ceea ce li se spune,este altceva.Eu nu prea cred in lideri,sincer.Prefer sa gresesc pe mina mea decit pe a altuia.Sau prefer sa aleg un lider ca divinitatea insasi ,chiar de-ar fi sa astept mii de ani pina imi raspunde.De ce nu?
    Plus ca a transpune in sine chestii simple ca "iubire" ,"mila" ," calm" ,"iertare" , este chiar ceva personal,nu poate nimeni iubi sau ierta in locul meu.Nimeni,nici macar D-zeu.[/QUOTE]

Stimate cris,

Am urmarit cu mare atentie discutiile acestei teme in acest segment al forumului.Am observat disperarea celor care te-au atacat doar pentru simplul motiv ca ai fost contradictoriu.(si minoritar)In multe cazuri ai spus adevarul care nu a convenit dar, asa sunt oamenii.In sprijinul tau,doresc sa complectez unele aspecte legate de sfinti.Fiecare individ stie si simte daca are nevoie de sfinti sau nu.Nu stiu de ce trebuie dezbatut acest lucru.Pana la moartea lui Iisus nu au fost numiti sfinti.Nici macar D-zeu nu si-a permis acest lux

.In vechiul testament nu existau sfinti,mai concret pana la nasterea lui Iisus cu exceptia unor copii in nr. de 20-30 care au fost omarati de Herodot in anii 7-6 i.e.n. pe 28 decembrie,ulterior declarate ca sfintisori de catre biserica catolica.(aici intra in rol Sf.Nicolae!!) Totodata am vizitat linkul d-lui Furtuna,un link modest in care nu am observat sfintii romani din sec I si II.Am sa completez eu cu cate nume sonorore:

sec.I sf.Maria ,mama lui Iisus,Ioan botezatorul,Stefan,Toma,Iacob,Pavel,Luca,Petru etc.

sec.II Papa I a bisericii catolice(nu doresc nume),Ignat,Polikarp,Karpos-Papulos-Agaton,Justin,Apollonius, etc.

In legatura cu Elohim: acest nume este acordat aceluiasi entitati ca Jahve,Zeobath ,D-zeu.Este aceasi persoana.Insa ce biserica indruga despre sfanta treime ,Fiul-Duhul-Tatal nu se regaseste de loc in V.t.De altfel jinatul evreesc din 1564 atunci cand a acceptat traducerea V.T. a spus raspicat faptul ca aceata treime nu exista si ca atare nu-l recunoaste.In Concluzie: sfintii,legile sfinte,religia au fost facuti de oameni,oameni care nici macar tangential nu au de a face cu divinitatea.In V.t. D-zu sa opus vehement la asemenea fapte.Este caraghios sa nu vad ,de ce Avraam,Lot,Noe,Enockh sau Moise de ce nu ar fi sfinti? Pe accestia iau sarit,sau au fost mai necredinciosi decat Papa Vaticanului de ex.???
    Concluzia este: ce a ce a faurit omul poate fi schimbat oricand.Ce a ce a faurit D-zeu ramane pe vecie neschimbat chiar si omul in care si-a pus nadejdea,omul care a avut curajul sa concureze cu divinitatea si sa numeasca sfinti.Daca avem sau nu nevouie de sfinti,constiinta fiecaruia dezleaga acest mister.Cert este ca in fata lui D-zeu nu exista religie,si nici macar Iisus nu a dorit asa ceva.

Cu turma de ce nu? Doar avem pastori daca ne comportam ca o turma nu?
    Cu stima,oxyygen

bamse este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    august 2011
    Posturi
    17

Cand a urcat Moise pe munte ca sa poata face cunoscuta oamenilor voia lui Dumnezeu ,ce-a facut turma in lipsa de pastor ?acelasi lucru pe care il fac albinele cand raman fara matca devin ele matci si fac oua asa si turma de oameni .Cu adevarat in fata Lui Dumnezeu nu exista religie pt ca religia include mase ,dar exita cale care este individuala si unica .Dumnezeu nu Si-a publicat lista cu sfinti dar popoarele da ,la ora actuala concuram cu grecii .Fiecare natie si-a pus in calendare sute de sfinti,asta din orgoliu .Nu stiu cat avem sau nu avem nevoie de ei atata timp cat avem exemplu de viata si invatatura de la Hristos .Dumnezeu intradevar nu se schimba pt ca El E, dar noi ne-am schimbat mult de la Moise pana acum.Si da cred ca avem nevoie de exemple in viata de oameni care pot si dovedesc ,iar daca "turma "vrea sa le spuna sfinti si si-i alege ca exemplu de urmat in bine -bineinteles, pt ca sincer Iisus e greu -greu de urmat intru totul .,Da avem nevoie .

terminator1 este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    iulie 2009
    Posturi
    127

Citat Citat din bamse Vezi post
    Cand a urcat Moise pe munte ca sa poata face cunoscuta oamenilor voia lui Dumnezeu ,ce-a facut turma in lipsa de pastor ?acelasi lucru pe care il fac albinele cand raman fara matca devin ele matci si fac oua asa si turma de oameni .Cu adevarat in fata Lui Dumnezeu nu exista religie pt ca religia include mase ,dar exita cale care este individuala si unica .Dumnezeu nu Si-a publicat lista cu sfinti dar popoarele da ,la ora actuala concuram cu grecii .Fiecare natie si-a pus in calendare sute de sfinti,asta din orgoliu .Nu stiu cat avem sau nu avem nevoie de ei atata timp cat avem exemplu de viata si invatatura de la Hristos .Dumnezeu intradevar nu se schimba pt ca El E, dar noi ne-am schimbat mult de la Moise pana acum.Si da cred ca avem nevoie de exemple in viata de oameni care pot si dovedesc ,iar daca "turma "vrea sa le spuna sfinti si si-i alege ca exemplu de urmat in bine -bineinteles, pt ca sincer Iisus e greu -greu de urmat intru totul .,Da avem nevoie .
    Purtarea "turmei" lui Moise comparata cu un comportament reflexional de tip animalic nu prea este un exemplu categoric.Intr-adevar lista cu sfintii lui d-zeu nu exista deoarece nu au exitat sfinti, asa ca nici macar notiunea categorica nu s-a format.Oamenii lui d-zeu de incredere au fost simplii oameni fara aptitudini divine,iar daca divinitatea avea nevoie de ei pur si simplu le rapea in viata pe acestia.Nu am nimic cu acesti sfinti care par sa fie de mai mlte nationalitati,insa istoria si faptele lor le-a divinizat fara subiectivitate.Eu cred ca si Einstein,Newton,Galileo Galilei,Amper,M-dame Curie ,etc. etc.ar trebui sa lungeasca lista sfintilor.De toti avem nevoie,...de fiecare individ in parte care a trait si mai traieste pe Terra,deoarece fara noi rasa umana, nu ar mai exista sfinti.

Claudiu Avatar
    Claudiu este offline Servus Domini Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    297

Draga terminatorule,

Li se spune sfinti fiindca au reusit sa realizeze cvasitotalitatea conditiilor spirituale, mentale si fizice care au fost atinse de Iisus Hristos. Einstein, Newton etc. poate au avut geniul stiintific insa sfintenia nu este data de inteligenta ci de manifestarea Iubirii in toate aspectele vietii. Einstein de exemplu a fost un agnostic conform chiar spuselor lui. Viata lui nu este una caracteristica unui sfant asa cum este el definit de catre Ortodoxie sau Catolicism. Sfintii exista si fara rasa umana fiindca nu cred ca noi suntem singurii in univers iar valorile spirituale autentice depasesc orice granite impuse de oameni prin dogme.
    Practic putem considera sfintii niste modele asezate pe diverse trepte si specializari pe care trebuie sa le manifestam si ajunge din urma inainte de asaltul final catre manifestarea lui Hristos. Daca e sa folosim tehnica pasilor marunti, ei reprezinta cate un "milestone", puncte de referinta intermediare fiindca nimeni nu poate ajunge la manifestarea divina dintr-o data.
    Iata de ce cred eu ca este nevoie de sfinti.

Claudiu
    Dumnezeu este Iubire!

Pagina 11 din 11 PrimulPrimul ... 567891011

Subiecte Similare

1. 2007 a fost declarat - ANUL ADEVARATILOR STRABUNI - DACII
    De Catalin in forum Istoria Dacilor si Romanilor
    Replici: 23
    Ultimul post: 10 feb 2011, 15:42
  2. Am nevoie de ajutor, va rog!
    De Toamna in forum Astrologie
    Replici: 41
    Ultimul post: 15 mar 2009, 22:00
  3. A fost descoperita "Kriptonita" lui Superman
    De cristicarstea in forum Discutii libere