Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 19

Subiect: indienii americani sau amerindienii

cerebel_enchante este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2007
    Posturi
    5

Implicit indienii americani sau amerindienii

pe mine ma fascineaza de mult timp aceasta civilizatie...desi nu e disparuta...dar se modernizeaza si ei, si se schimba multe lucruri.
    daca detineti ceva informatii interesante ....impartasiti-le aici...si cand voi avea cu cine conversa le voi impartasi si eu...sa nu vb pt mine doar:P

Santamia este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    362

Implicit

de subiectul asta nu stiu prea multe, nu stiu despre istoria lor veche, sunt multe necunoscute, si despre incasi se paote spune acelasi lucru

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    - Salon de masaj si Scoala de masaj

Data inscrierii
    ianuarie 2007
    Posturi
    5

Implicit

eh...ms oricum...poate o sa vada cineva mesajele astea totusi si sa incepem un subiect interesant (zic eu).

Ina Avatar
    Ina
    Ina este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    octombrie 2006
    Posturi
    120

Implicit Indienii americani sau amerindienii

Deoarece originea etnica a amerindienilor nu este omogena, prefer sa incep discutia despre cele 2 cai de ajungere a X-lineage-ului European in America, una trans-Siberiana (nu s-au gasit urmele ei in populatia siberiana) alta trans-Antlantica...acum mai mult de 20.000 de ani!!! (Ramura aceasta se gaseste la extrema cea mai de nord a carpato-dunarenilor).
    In New York Times, in anul 2000, se vorbea despre originea arborelui uman, despre genoame, si se spunea ca 20% din populatia amerindienilor nord americani isi au originea materna undeva in spatiul nord-estic Carpato-dunarean.

In acest context, personal mi-a atras atentia o....vila... de pe strada Valea Alba din localitatea Busteni din Romania, acolo, pe mana stanga cum urci spre partia Kalinderu....se numeste MAYA.
    -De ce Maya si nu altfel? Ce le-a venit sa puna acest nume?
    M-am intrebat in sinea mea.
    Probabil sunt straini. Si am intrebat despre vila. Am aflat raspunsul ca o doamna casatorita cu un arab a facut aceasta investitie pe Valea Alba.
    -Si CINE a pus acest nume? am intrebat
    -Doamna a vrut asa !
    Concluzia: ROMANCA A VRUT SA PUNA NUMELE VILEI SALE "MAYA". De ce?

Data inscrierii
    ianuarie 2007
    Posturi
    5

Implicit

e destul de interesanta chestia cu vila insa este posibil si ca acest nume sa fie de fapt numele unei persoane de sex feminin, pt ca acest nume exista in vocabularul romanesc si nu e rar deloc.
    Despre originea lor etnica, stiam ca isi au radacinile in spatiul carpato-danubian si chiar am citit un articol despre cum au ajuns carpato-dunarenii pe acolo, insa nu mai stiu unde si nu imi mai amintesc date exacte. Existau insa si alte ipoteze, dupa cum spuneai si tu si inca nu e nimik dovedit 100%.
    Insa imi face placere sa stau de vorba cu tine si cu oricine doreste sa intre in conversatie cu noi.
    o chestie la fel de interesanta legata de mayasi este modul atat de corect in care ei realizau calendare, pe milioane de ani chiar. Insa calendarele lor se opresc brusc in 2012, an despre care se vorbeste din ce in ce mai mult, si se aud la fel de multe variante despre ceea ce se va intampla atunci. Mayasii spun ca in nici un caz nu va fi sfarsitul lumii, ci doar trecerea intr-o alta dimensiune, unde totul va fi net superior a ceea ce este acum. S-au gasit de asemenea pe fundul unor lacuri niste case foarte inalte, cu intrari de peste 4 m inaltime si schelete de om de aprox 3,5-4 m. Se spune ca acum milioane de ani, oamenii erau foarte inalti pe pamant. Insa nu s-au descoperit nici pana in ziua de azi tehnologii prin care sa se poate construi astfel de case(nush ce aveau special). La fel exista in cultura mayasilor cele 13 cranii de cristal, care la fel, nu exista nici in ziua de azi tehnologii pentru a fabrica asa ceva. Se spune ca atunci cand toate cele 13 cranii se vor gasi, ceva neasteptat se va intampla. Unii spun ca deja s-au gasit 12, altii spun ca s-au gasit toate 13, iar ca fenomenul respectiv se va produce cand acestea se vor afla in acelasi loc. si povestea continua si e destul de lunga, insa nu vreau sa plictisesc pe cineva pe aici....continuarea....intr-o alta zi:P

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit

Am auzit ca ceva studii privind ADN-ul bastinasilor din SUA, a determinat ca peste 20% din ameri indieni au originea pe acest teritoriu - Romania- , si nu este o ipoteza, acum este o relitate, studiile au fost facute la universitati de prestigiu din SUA, dar ghiciti cine le contesta, istoricii nostri romani, partizani ai ideei ca noi ne tragem din romani si nu din daci, adica de marii tradatori ai Romaniei.
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Eu cred ca exista o origine comuna care nu implica transhumanta.
    Ptr ca transhumanta ar avea dovezi la baza,adica niscai morminte,ceva victime,oase,etcSi cearta care de unde am venit este doar o forma de orgoliu,adica noi am fost primii.Ceilalti zic:ba nu,noi am fost.Si tot asa.Oamenii au fost creati toti odata,creatia nu mai continua.
    Privind primele forme de incarnare,e clar ca au aparut oameni peste tot concomitent.Privind pe Adam,am citit de curind un studiu lingvistic al lui Josef Flavius care spune ca termenul original in ebraica al lutului lui Adam este "pamint rosu ".
    Oamnenii nu se schimba in conditii climatice,chiar extreme,in albi,negri,rosii etc.Genomul nu se schimba,iar culoarea pielii nu este o diferenta de adn,este doar pigment.
    Cind au existat oameni acolo,au existat si aici,nimeni nu a migrat sa populeze ceva,nu exista motive ale migratiei,sau cel putin motivele de azi nu existau atunci..Nimeni nu a fost inaintea fratelui sau.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit

Creatia a fost si este continua, Dumnezeu Tatal nu s-a oprit dupa ce a creat primul om, a "lucrat" in continuare.
    Oamenii de pe Terra nu au fost nici primii si nici ultimii.
    Toate civilizatiile terestre au un inceput.
    Nu au aparut toate simultan, au aparut si au disparut gradual in timp.
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Deci tu crezi ca sint creati oameni-suflete in continuare?Adica ca noi?Eu nu am aceasta perceptie,eu cred ca sufletele au fost create toate odata/adica umanoizii de pe Terra.Toti au drepturi egale,inclusiv " encriptarea codului de upgradare"
    Te rog sa nu-mi raspunzi ca stii mai mult,dar nu poti sa scrii aici.
    Voi lua in considerare ideea,poate primesc si raspunsuri.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit

Sa o luam logic, crezi ca Tatal Ceresc dupa ce a muncit o perioada de timp pentru a realiza propria Creatie, s-a oprit din munca si doar se uita acum ce face creatia, eventual mai intinde ici colo cate o mana de ajutor? Gandeste-te ca si Tatal Ceresc a evoluat, este mult mai intelept, mai cunoscator decat era cand a terminat de creat oamenii din perioada adamica.
    El munceste in mod continuu, isi "upgradeaza" creatia, si realizeaza alte fiinte in functie de noile concluzii la care a ajuns datorita ultimelor experiente si meditatii.
    Sufletele oamenilor de pe Terra nu au fost nici primele si nici ultimele create, si apoi mare parte din sufletele traitorilor de pe Terra au trait si pe alte planete.
    Si o caracteristica importanta a tuturor sufletelor este si varsta sufletului, unde se considera momentul nasterii, adica momentul 0, momentul cand a fost suflat asupra acelui suflet Duhul sfant.
    Cam atat am putut sa zic, dar daca mai ai intrebari mai zi.
    "TATAL CERESC LUCREAZA MEREU" a spus Iisus Hristos in Noul Testament.
    Un site
    si un

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Sa stii ca inteleg ideea,asa ca sa nu te superi.
    Tatal Ceresc,adica fortele creatoare nu exista ca omul "in timp "
    Timpul este o dimensiune ptr om,la divinitate nu exista timp.
    Poti sa-mi spui cind ai timp care este pasajul unde Isus spune ca Tatal lucreaza mereu?"
    Vreau sa vad in original sensul.(adica in greaca)adica traducerea abrupta.Privind evolutia divinititatii,eu cred ca totul este in schimbare,nu stiu daca este evolutie sau involutie,dar subiectul ramine deschis ca eu nu prea am internet la dispozitie.

rodican este offline I.E. Samanta
    Data inscrierii
    iulie 2009
    Posturi
    8

Implicit Re: indienii americani sau amerindienii

Citat Citat din cerebel_enchante Vezi post
    pe mine ma fascineaza de mult timp aceasta civilizatie...desi nu e disparuta...dar se modernizeaza si ei, si se schimba multe lucruri.
    daca detineti ceva informatii interesante ....impartasiti-le aici...si cand voi avea cu cine conversa le voi impartasi si eu...sa nu vb pt mine doar:P
    E posibil sa ai mai multe intrupari in aceasta civilizatie (8 se pare) si e posibil ca la ultima sa-ti fi ramas misiuni restante. Poate cu ajutorul lui Dumnezeu vei reajunge in anumite locuri care au importanta pt sufletul tau si atunci vei avea multa pace. Succes in cercetarile pe care le vei face in acest sens!

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

Citat Citat din rodican Vezi post
    E posibil sa ai mai multe intrupari in aceasta civilizatie (8 se pare) si e posibil ca la ultima sa-ti fi ramas misiuni restante. Poate cu ajutorul lui Dumnezeu vei reajunge in anumite locuri care au importanta pt sufletul tau si atunci vei avea multa pace. Succes in cercetarile pe care le vei face in acest sens!

cum/de unde stii?

rodican este offline I.E. Samanta
    Data inscrierii
    iulie 2009
    Posturi
    8

Citat Citat din padme Vezi post
    cum/de unde stii?
    Am facut o scurta cecetare ie.

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

pai ... atunci poti sa-mi spui si mie? merci!

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •