Vezi rezultatele sondajului: Capacitatile paranormale sunt utile societatii?

Votanti
66. Nu puteti vota in acest sondaj
  • NU STIU

5 7,58%
  • NU

4 6,06%
  • DA

57 86,36%
Pagina 1 din 19 123456711 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 271

Subiect: Sunt utile capacitatile paranormale?

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Sunt utile capacitatile paranormale?

Am gasit un interviu luat lui HAL PUTHOFF unul dintre savantii care l-au examinat pe Uri Geller.

http://www.forteantimes.com/exclusive/puthoff.shtml

Una dintre ideiile pe care o spune este ca in partea occidentala a lumii, dezvoltarea capacitatilor paranormale nu este incurajata.

Alta idee este aceea ca exista o similitudine clara intre capacitatile paranormale si talentul muzical, in ceea ce priveste amploarea si performanta. Ca si la muzica unde exista extreme le - virtuozi si afoni - la fel si la paranormali. Intre cele doua extreme exista un intreg domeniu.

Tendintele societatii, care nu incurajeaza dezvoltarea acestor capacitati, fac ca ele sa ramana intr-o stare mai mult sau mai putin latenta.

Credeti ca ele are fi utile in viata de zi cu zi? Si la ce anume?
    Daca vi le-ati putea dezvolta nestingheriti ar fi mai bine?

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Eu cred ca tendinta societatii este si sa ignore aceste capacitati.
    Dl Furtuna,in ultima fraza ati sintetizat tot ceea ce-am incercat eu sa exprim prin cele postate contra moastelor,icoanelor,bisericilor etc.
    Daca societatea(unde includ totul de la omul de pe strada la biserica si politica) ar incuraja aceste chestii,oamenii ar descoperi ceea ce este in ei,iar acest lucru nu este dorit.
    La Sarulesti este o biserica scufundata in apa.Asa cum picturile de pe pereti nu s-au putut salva pe ele insele,tot asa nu-i pot salva nici pe oamenii care s-ar ruga la ele,ptr ca nu au putere.Dar oamenii au putere,ptr ca sint vii,daca ar fi constienti de puterea lor,de cit de importanti sint,lumea ar fi alta.Omul este cea mai importanta creatie spirituala,caci este dupa chipul si asemanarea...
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

valiprofi Avatar
    valiprofi este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    88

Implicit r

Tocmai am dezamagit din cauza cap. paranormale.
    La noi aceste cap.sunt normale-sotul meu a avut o aplicatie f. imp.pt.el iar eu i-am spus ca nu va reusi;dupa aplicatie a fost selectat si s-a bucurat sa-mi arate ca nu am avut dreptate.
    Dar,dupa cateva zile ,s-a dovedit ca aveam dreptate.
    Acum e dezamagit...eu primesc mesaje in vis sau pur si simplu,stiu de ex.cine bate la usa inainte de a veni cu cateva min.sau sec.
    Copiii mei i-am visat cu mult timp inainte de ai avea.
    Daca am dezvolta cap.naturale,am fi mai siguri pe noi si nu ne-ar mai trebui pregatire psihologica pt.a cunoaste oamenii de langa noi.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din cris
    Eu cred ca tendinta societatii este si sa ignore aceste capacitati.
    La adresa

http://www.ortodoxmedia.com/opinie.php?o_id=12

este un studiu de piata privind tendinta romanilor de a-si interpreta visele. Dupa mine asta, ar fi tot o capacitate para fiind vorba despre accesul informational.
    Respectivul, este un om activ care lucreaza in domeniul informaticii dar care are tendinta de a denigra aceasta capacitate para (vise premonitorii).

Dl Furtuna,in ultima fraza ati sintetizat tot ceea ce-am incercat eu sa exprim prin cele postate contra moastelor,icoanelor,bisericilor etc.
    Eu nu prea vad sinteza
    La Sarulesti este o biserica scufundata in apa.Asa cum picturile de pe pereti nu s-au putut salva pe ele insele,tot asa nu-i pot salva nici pe oamenii care s-ar ruga la ele,ptr ca nu au putere.Dar oamenii au putere,ptr ca sint vii,daca ar fi constienti de puterea lor,de cit de importanti sint,lumea ar fi alta.Omul este cea mai importanta creatie spirituala,caci este dupa chipul si asemanarea...
    Vorba cu salvatul i-a fost spusa si Mantuitorului, si El era viu.
    Si mie mi se pare la fel, ca oamenii sunt minunati. Cu toate acestea intalnesc prea multi oameni care se concentreaza pe lucruri care nu le fac bine si devin dezamagiti de ei si apoi de ceilalti. Si pierd lucrul cel mai de pret, increderea in ei.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Re: r

Citat Citat din valiprofi
    Tocmai am dezamagit din cauza cap. paranormale.
    Asta ar fi partea goala a paharului.
    Daca am dezvolta cap.naturale,am fi mai siguri pe noi si nu ne-ar mai trebui pregatire psihologica pt.a cunoaste oamenii de langa noi.
    Asta ar fi partea plina.
    Cu mentiunea ca probabil prin capacitati naturale intelegeti si pe cele paranormale. E drept ca pe cele "normale" suntem stimulati sa ni le dezvoltam.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Dl Furtuna,ati spus ca tendinta societatii este ca nu incurajeaza dezv paranormala.Sau bisericile,cultele si popii nu fac parte din societate?

Vorba cu salvatul inseamna o paralela Isus-obiecte de cult ?
    Plus ca Isus facea oricum ce dorea,deci...ma-ndoiesc ca n-ar fi putut sa se salveze de rastignire,daca voia.
    Mie-mi plac icoanele ca obiecte de arta,dar nu ma-nchin la ele,sint doar niste picturi sau sculpturi mai mult sau mai putin reusite.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din cris
    Dl Furtuna,ati spus ca tendinta societatii este ca nu incurajeaza dezv paranormala.Sau bisericile,cultele si popii nu fac parte din societate?
    Era o ideea din ceea ce spunea un om care s-a ocupat de problema.
    In ceea ce priveste cultele si slujitorii din cadrul lor, asa este, fac parte din societate. Numai ca nu am auzit pana acum pe nici unul care sa incurajeze dezvoltarea capacitatilor paranormale la cei care au talent mai mic sau mai mare. Dimpotriva, tendinta este de descurajare. Ca printre slujitorii bisericii sunt si oameni despre care se zice ca au har si care, in fapt, au manifeste si utilizeaza capacitati care intra in sfera paranormalului este altceva. Accesul informational este ceea ce deranjeaza foarte tare. Dar asta este alta poveste.

Vorba cu salvatul inseamna o paralela Isus-obiecte de cult ?
    Plus ca Isus facea oricum ce dorea,deci...ma-ndoiesc ca n-ar fi putut sa se salveze de rastignire,daca voia.
    Mantuitorul a acceptat sacrificiul trupului si l-a dus pana la capat.
    Intre Iisus si obiectele de cult, adica icoanele exista o legatura foarta stransa. Icoanele care-l reprezinta pe Mantuitorul sunt urmase ale maramei Veronicai cu care El si-a sters fata pe drumul Golgotei. La Muzeul Taranului Roman am vazut o colectie impresionanta de reproduceri xerox ale unor icoane cu chipul Mantuitorului, facute de mesteri populari. Desi ca realizare (imagine, poza) sunt foarte diferite, sentimentul indus, te face sa stii ca este vorba despre El. Icoanele in care este reprezentata Fecioara cu Pruncul la fel. Nu acelasi lucru se intampla cu icoanele sfintilor unde trebuie sa citesti ce scrie ca sa stii despre cine este vorba.
    Este vorba aici despre o amprenta, despre un arhetip care trece nestingherit de-a lungul miilor de ani.
    Mie-mi plac icoanele ca obiecte de arta,dar nu ma-nchin la ele,sint doar niste picturi sau sculpturi mai mult sau mai putin reusite.
    Este un punct de vedere. Singurul comentariu pe care-l am este ca exista destui oameni care au nevoie de un suport, de trepte pe care sa se sprijine, de repere in plan material pentru a-si mentine si intari credinta in Dumnezeu. Dupa cum bine stiti, apostolul Toma a vrut si el dovezi materiale pentru a crede. Asa ca s-ar putea spune ca lumea de astazi este mai degraba urmasa apostolului Toma.
    Copilasii percep iubirea parintilor numai daca sunt luati in brate, mangaiati, sarutati si li se da "papa bun". Dupa ce cresc, se schimba coordonatele, alte manifestari ale iubirii sunt necesare, desi nevoia de materie ramane (umar pe care sa plangi, urechi care sa te auda, ochi care sa te vada, etc.). Cam la fel se intampla si cu lacasurile si obiectele de cult, sunt oameni care in prezenta lor simt ca pot comunica mai bine cu Dumnezeu, ca acolo simt iubirea Lui.
    Iar daca la contactul mai mult sau mai putin material cu icoanele se intampla fenomene inexplicabile sau se initiaza procese care conduc la constientizarea unor potente si/sau dezvoltarea unor capacitati paranormale cu atat mai bine.

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit

Raspunsul meu este DA, el au ajutat si vor ajuta in continuare evolutia umanitatii, oricum notiunea de paranormal are multe deficiente
    Voi reveni cand am mai mult timp

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    -
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Pai,Dl Furtuna,va citez:"oamenii au nevoie de repere in material ptr a-si intari credinta..."
    Haideti sa discutam,ce zice biblia?"nu fiti oameni de carne"-adica incastrati in material.Cit despre repere,iata reperul:tot ceea ce-nseamna creatie:cerul,pamintul,gravitatia,florile,copacii, animalele,omul sau Omul
    etc.
    Iar oamenii care pot comunica mai bine cu D-zeu in lacase de cult sint cei desprinsi de Creatie,de D-zeu,sint cei impietriti(nu toti,dar peste 90 %).Acestia nu vad padurea de copaci.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din cris
    Pai,Dl Furtuna,va citez:"oamenii au nevoie de repere in material ptr a-si intari credinta..."
    Haideti sa discutam,ce zice biblia?"nu fiti oameni de carne"-adica incastrati in material.
    De acord, adica pricepeti ca sunteti ca sunteti mai mult de atat, chiar daca nu se vede sau pipaie.
    Cit despre repere,iata reperul:tot ceea ce-nseamna creatie:cerul,pamintul,gravitatia,florile,copacii, animalele,omul sau Omul etc.
    Exista si reperele acestea, dar ele nu sunt bagate in seama tocmai pentru ca sunt la indemana oricui. Obiectele de cult au un ceva special si in plus sunt la indemana oricui, intr-un l;oc dedicat, unde gasesti si oameni dedicati pentru a te ajuta sa te ridici dincolo de carne. In ceea ce priveste Omul, acolo sunt mult mai multe de aflat si de spus, dar pe forumul asta nu prea exista disponibilitate pentru asa ceva.
    Iar oamenii care pot comunica mai bine cu D-zeu in lacase de cult sint cei desprinsi de Creatie,de D-zeu,sint cei impietriti(nu toti,dar peste 90 %).Acestia nu vad padurea de copaci.
    Cu procentele astea se poate discuta mult si bine. In parte aveti dreptate, exista astfel de oameni, care n-au aflat multe sau aflat dar prefera sa se complaca in situatia in care sunt pentru e mai comod asa. Proportiile astea sunt mai degraba pentru cei care nu ajung la lacasele de cult.
    Am impresia ca aveti niste experiente tare neplacute legate de subiectul cu obiectele de cult si cu cei care le slujesc in care a-ti "investit" o energie formidabila. Poate reusiti sa faceti o "recapitulare" (in sensul Taisha Abelar sau Castaneda) si deblocati toata aceasta energie. Cu siguranta ca atunci cand veti reusi aceasta se vor intampla lucruri minunate.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Imi pare rau,dar discutia cred ca este inutila.Nu ma puteti convinge care este cistigul daca ma rog la icoane de lemn,piatra sau ce sint.
    Ce au special obiectele de cult?O cruce de lemn tot lemn este.Dac-o arunci pe jos nu se poate ridica singura,este un obiect oarecare.Si fac pariu ca era mai fericita cind era copac in padure,viu si frematind.
    Acestea sint obiecte care nu se pot nici sterge singure de praf,picturile
    se exfoliaza in timp,cum sa faca ceva ptr mine,cind ptr ele nu pot face?
    Cine sint oamenii dedicati?Dedicati la ce?Sa ia bani la botez,inmormintari si nunti?Cit costa un acatist?
    Va contraziceti:reperele creatiei sint la-ndemina oricui si obiectele de cult tot la-n-demina oricui.Atunci de ce sa nu aleg creatia care e vie si sa aleg obiecte?Inteleg ca si artistii trebuie sa traiasca,dar asta-i altceva.
    Eu nu am experiente neplacute legate de biserici,dar sint doar creatii arhitectonice mai mult sau mai putin reusite.Tot respectul!Am vizitat biserica Petru si Pavel de la Leningrad,superba.Dar sint constructii ale omului ca si palatele,vilele,castelele,garajele.Tot acelasi material.
    Biserica insemna comunitate a alesilor lui D-zeu,nu o adunare pestrita intr-o cladire.Nu stiu ce e cu Taisha Abelar sau Castaneda,dar in mod cert ptr mine o cladire ramine o cladire,nici sfinta,nici nesfinta.Iar obiectul de cult este omul,acolo trebuie lucrat,in interiorul lui prin propria vointa,diversele picturi,icoane,chestii nu au putere de a schimba inima si mintea omului,ptr ca sint moarte,nu au vointa proprie,nu au minte proprie si nici inima proprie.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din cris
    Imi pare rau,dar discutia cred ca este inutila.
    la topicul acesta

Nu ma puteti convinge
    Nici nu mi-am dorit asta, doar am incercat sa va prezint ca exista si alte puncte de vedere si motivatii si ca cei care fac asta nu sunt chiar demni de dispret, si sa fie catalogati intr-un anume fel. Pentru ca indiferent ce fac oamenii, ei sunt capabili sa sfinteasca orice, c-asa zice un proverb din batrani.
    cum sa faca ceva ptr mine,cind ptr ele nu pot face?
    Si totusi pentru unii fac. Numai ca si omul trebuie sa vrea.
    Cine sint oamenii dedicati?
    Cei care cred si-L iubesc pe Dumnezeu si vor din aceasta pricina sa-i slujeasca pe oameni.
    Va contraziceti:reperele creatiei sint la-ndemina oricui si obiectele de cult tot la-n-demina oricui.Atunci de ce sa nu aleg creatia care e vie si sa aleg obiecte?
    Pentru ca imi este mai comod si mai usor. E mai simplu sa intru intr-un lacas de cult si sa ma rog, decat sa merg 20-50 km sa ajung intr-un loc minunat pe care nu l-am descoperit inca. Pentru ca daca ingenunchez pe iarba si-i vorbesc intr-un parc nu voi avea linistea necesara, ba s-ar putea sa fiu si amendat.
    Pentru ca printre altele sunt fiinta sociala si acolo unde se aduna mai multi pentru rugaciune, ne potentam unii pe altii pentru bine si este preferabil pentru asa ceva decat pentru alte lucruri.
    Biserica insemna comunitate a alesilor lui D-zeu,nu o adunare pestrita intr-o cladire.
    Tocmai aici este marea problema: cea a alesilor. Asta a adus totdeuna numai probleme pentru ca separa oamenii. Pe ce baza? Primul rege (ales si uns) pe care si l-au dorit evreii a fost ales pentru ca era cu un cap mai inalt decat toti. Gasiti in VT.
    obiectul de cult este omul,acolo trebuie lucrat,in interiorul lui prin propria vointa,diversele picturi,icoane,chestii nu au putere de a schimba inima si mintea omului,ptr ca sint moarte,nu au vointa proprie,nu au minte proprie si nici inima proprie.
    Asa-i, acolo trebuie lucrat, dar e mult pana atunci. Pentru ca deocamdata, este invatat, educat ca este trup si ratiune si ca ratiunea tre sa fie brici. Ce e aia suflet? Aiureli de babe si popi. Cand incepe sa afle si simte nevoia sa-i satisfaca cerintele calea cea mai simpla este tot cea invatata, adica obiectele de care s-a slujit si inainte pentru a face ce-i spunea ratiunea. Poate nu obiectele in sine, ci numai credinta lui ca ele il pot ajuta este cea care face minuni. Ori daca ii luam asta atunci se va simti derutat si debusolat. Ca sa ajungi la inima unui om numai prin cuvinte este tare greu, pentru ca ratiunea a fost invatata sa critice continuu si sa conteste totul. Am dat undeva un citat din Lazarev care spunea ca tocmai absurditatea (pentru ratiunea educata si logica) lucrurilor care se petrec intr-un lacas de cult conduce la declansarea unor procese de vindecare. Cand vrea sa gaseasca o Cale atunci, asa cum spuneati undeva pe forum, o gaseste.

Uite ca iar m-am ambalat oftopic.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Imi pare rau daca v-am suparat Sper ca nu.
    Eu nu dispretuiesc pe nimeni .

Oameni dedicati care-l iubesc pe D-zeu cred ca sint multi.Ma simt onorata sa-i cunosc.
    Nu numai problema alesilor separa oamenii,oamenii insisi se separa.
    Prima este apartenenta la o biserica.Intre crestini,fiecare cult se crede superior celuilalt.Evident toti crestinii sint superiori budistilor,mahomedanilor,indienilor etc,neintelegind ca D-zeu e Unul unic.Dumnezeirea este unica in echilibru si unitate.Numai oamenii o divizeaza.

Primul rege evreu este al sectei iudaice cu care Isus nu era de acord.
    Invataturile iudeilor au cistigat in intiietate fata de celelalte secte evreiesti.Si asa VT a fost canonizat.VT nu este singura istorie pe acest pamint,ci doar a fost ales si canonizat.La fel de bine se puteau canoniza Popol Vuh sau Mahabharata.

Ca sa revin,ce-l impiedica pe un om sa fie ales?Doar singura inima lui.

PS:am inteles ideea cu parcul,eu daca nu mai stau la oras nu m-am gindit la acest aspect.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din cris
    Nu numai problema alesilor separa oamenii,oamenii insisi se separa.
    Unicitatea fiecaruia, restul sunt lucruri inventate.
    Prima este apartenenta la o biserica.Intre crestini,fiecare cult se crede superior celuilalt.Evident toti crestinii sint superiori budistilor,mahomedanilor,indienilor etc,neintelegind ca D-zeu e Unul unic.Dumnezeirea este unica in echilibru si unitate.Numai oamenii o divizeaza.
    Eu sunt roman si ma mandresc cu asta si cu strabunii mei. Iar de la strabuni a ramas o vorba care-l arata pe cel in care nu poti avea incredere: "Ala n-are nici un dumnezeu!".

Ca sa revin,ce-l impiedica pe un om sa fie ales?Doar singura inima lui.
    Parerea mea este ca ratiunea si programele pe care ea le ruleaza ne impiedica sa STIM ca suntem alesi, atata vreme cat suntem facuti dupa chipul si asemanarea Lui iar sufletul este suflare din suflarea Lui.

Servitoarea a devenit stapana in castel si-si face de cap!

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Scuze,n-am inteles care sint lucruri inventate.

Eu nici nu ma mindresc ca sint roman,nici nu ma nemindresc.E un fapt,atit.Depinde si mindria asta ce-nseamna.Daca e un simplu fapt sau este in detrimentul altuia.Depinde prin roman ce se-ntelege,cu cetatenie romana ,cu singe de roman etc.Cit despre strabuni,nu-i cunosc,este prea tirziu.In schimb exista oamenii vii linga mine,azi.
    Care pot avea sau nu Dumnezeu,dar asta-i priveste personal.

Cit despre inima,in mod sigur unii stiu ca nu sint alesi si nici nu vor sa fie alesi.Este doar o chestie de ...alegere.

Pagina 1 din 19 123456711 ... UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Puterile Paranormale
    De Alchimiel in forum Paranormal
    Replici: 96
    Ultimul post: 07 mar 2011, 16:58
  2. Retete utile
    De anima in forum Sfaturi si sugesii. Ajutor terapeutic
    Replici: 3
    Ultimul post: 05 aug 2010, 19:20