Vezi rezultatele sondajului: Capacitatile paranormale sunt utile societatii?

Votanti
66. Nu puteti vota in acest sondaj
  • NU STIU

5 7,58%
  • NU

4 6,06%
  • DA

57 86,36%
Pagina 6 din 19 PrimulPrimul 12345678910111216 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 76 la 90 din 271

Subiect: Sunt utile capacitatile paranormale?

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

Implicit Re: Sunt utile capacitatile paranormale?

si la ce concluzie a ajuns domnul savant in cazul Uri Geller ? nu mai gasesc interviul ! dar am gasit alta chestie interesanta. James Randi dovedeste ca respectivul nu este altceva decat un iluzionist care sustine ca are capacitati paranormale si asta inca din anii 70 cand s-a lansat. filmuletul este aici http://www.x3d.ro/video/play/114190/...-peter-popoff/
    ce parere aveti ?
    mai am o intrebare dar nu am stiut la ce toppic sa ma duc. imi puteti spune ceva despre Ion Tugui ? se ocupa doar de studierea fenomenelor paranormale asa cum am gasit eu, sau el insusi avea anumite capacitati de exceptie ?? plus ca voi am vazut ca nu sunteti de acord cu afirmatiile aparute in ultimul timp cel putin in presa legat de existenta ozn-extraterestri, pe cand Ion Tugui intr-un interviu tocmai despre asta vorbeste si despre faptul ca entitatile respective nu sunt in tridimensiune cum suntem noi va dau link-ul http://www.poezie.ro/index.php/artic...A2ne_un_mister

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Ion Tugui doar studia fenomenele paranormale si neobisnuite, dar nu avea capacitati paranormale
    Cine spune ca noi nu suntem de acord cu existenta OZN si extraterestri, unii sunt fratii nostri dupa cum spune Vaticanul altii nu sunt copii ai lui Dumnezeu

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    -
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

merci,

da, stiu si eu foarte bine ce a zis Vaticanul! inseamna ca nu am citit cu atentie ce ati scris !

ioanalina este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    octombrie 2008
    Posturi
    87

am doua nelamuriri,doua ,,probleme" . il rog in special pe domnul ion furtuna sa-mi raspunda,daca doreste ,desigur...dar este binevenita orice alta opinie:1)am o cunostinta care are asa-zise,,puteri paranormale". a,,vazut" aura mea si a zis ca e alba dar ca am o pata neagra.ce inseamna asta,? dupa ce mi-a zis ce culoare are aura mea,imediat am inchis ochii,si am vazut-o pe ea,ca o pata de culoare alba,de fapt nu o pata,era chiar forma corpului ei,alba! imi puteti spune de ce?
    2)am un motanel .cind ma asez pe pat,vine la mine si se aseaza in dreptul inimii si-mi face ca un fel de masaj cu labutele.apoi se aseaza pe locul respectiv si toarce de zor nevoie!am citit ca pisica simte locul unde este un dezechilibru energetic si se aseaza pe el.intrebarea mea este:daca se aseaza pe locul respectiv are si un rezultat?adica ajuta cu ceva sau nu?
    multumesc anticipat !

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din ioanalina Vezi post
    am doua nelamuriri,doua ,,probleme" . il rog in special pe domnul ion furtuna sa-mi raspunda,daca doreste.
    Cu foarte multa placere!
    1)am o cunostinta care are asa-zise,,puteri paranormale". a,,vazut" aura mea si a zis ca e alba dar ca am o pata neagra.ce inseamna asta,?
    Ar trebui sa o intrebati pe ea. Cei care vad aure, ma refer la cei care fac si terapie si folosesc observarea aurei ca mijloc de diagnosticare, au fiecare sistemul lui propriu de decodificare a ceea ce vede. Altfel, toata lumea poata sa vada aure, dar daca vad si nu stiu ce vad, atunci este cam degeaba. Din cate am constatat pana acum, descrierile a ceea ce se vede nu seamana, mai ales cand este vorba despre fiinte.
    Puteti, eventual, sa va invitati cunostinta sa isi faca o evaluare a accesului informational dand raspunsuri la intrebarile din topicul cu acelasi nume la Concursuri cu si fara premii.
    dupa ce mi-a zis ce culoare are aura mea,imediat am inchis ochii,si am vazut-o pe ea,ca o pata de culoare alba,de fapt nu o pata,era chiar forma corpului ei,alba! imi puteti spune de ce?
    Nu am prea multe date privind modul in care s-a intamplat experienta dumneavoastra, dar pare sa fie vorba despre efectul postretinian. Incercati, va rog frumos, exprimentul din linkul de mai jos (daca nu-l stiti):
    Fenomene normale mai putin cunoscute. Ipoteze.
    Puteti face observatii atat cu ochii deschisi cat si cu ei inchisi.
    2)am un motanel .cind ma asez pe pat,vine la mine si se aseaza in dreptul inimii si-mi face ca un fel de masaj cu labutele.apoi se aseaza pe locul respectiv si toarce de zor nevoie!am citit ca pisica simte locul unde este un dezechilibru energetic si se aseaza pe el.intrebarea mea este:daca se aseaza pe locul respectiv are si un rezultat?adica ajuta cu ceva sau nu?
    De citit am citit si eu multe si am si observat astfel de manifestari ale pisoilor, care au locuri favorite pe trupul stapanilor. Un rezultat are in mod sigur: va ajuta sa va manifestati iubirea, suportandu-l. Si aceasta manifestare va ajuta sa va mentineti in anumiti parametri, diminuand eventualele dezechilibre. Daca acelasi sentiment il manifestati si atunci cand va intalniti cu oamenii, eventual vazandu-i ca pe niste pisoi, care miauna si se urca peste tot sau isi ascut gherutele pe mobile, atunci orice dezechilibru va dispare.
    Primele observatii privind comportamentul pisicilor sunt dintr-o vreme cand rolul pisicilor era de a prinde soareci. Acum, cand rolul lor este de a fi animale de companie sau pet-uri, instinctele si comportamentul s-au modificat. Mi se pare mai degraba ca motanelul va considera mama sau sora lui , decat o sursa de dezechilibru energetic pe care sa o metabolizeze sau sa o contracareze cum am mai vazut scris.
    Exista pe forum o relatare despre o pisica cu un comportament care seamana foarte tare cu cel observat la caini.

Data inscrierii
    octombrie 2008
    Posturi
    87

,,Ar trebui sa o intrebati pe ea."
    ea a zis ca aura alba e specifica oamenilor buni,cu suflet curat,dar ca pata neagra arata o suparare,un necaz,nu o boala.,,
    ,,Nu am prea multe date privind modul in care s-a intamplat experienta dumneavoastra, dar pare sa fie vorba despre efectul postretinian"
    Explicatia data de persoana respectiva a fost ca am intrat in ,,rezonanta" cu ea.
    Are cabinet particular de reflexoterapie,presopunctura,aerobic,etc,si am facut la ea sedinte de reflexoterapie.imediat ce incepea sedinta imi spunea,,azi te doare spatele"sau ,,azi te doare capul"sau ,,azi esti suparata rau".mie imi disparea durerea,o prelua ea.dupa ce se termina sedinta eram ca ,,nou-nascuta".
    multumesc pentru raspuns.cu stima.

Camelia Avatar
    Camelia este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

,,Ar trebui sa o intrebati pe ea."
    ea a zis ca aura alba e specifica oamenilor buni,cu suflet curat,dar ca pata neagra arata o suparare,un necaz,nu o boala.,,
    ,,Nu am prea multe date privind modul in care s-a intamplat experienta dumneavoastra, dar pare sa fie vorba despre efectul postretinian"
    Explicatia data de persoana respectiva a fost ca am intrat in ,,rezonanta" cu ea.
    Are cabinet particular de reflexoterapie,presopunctura,aerobic,etc,si am facut la ea sedinte de reflexoterapie.imediat ce incepea sedinta imi spunea,,azi te doare spatele"sau ,,azi te doare capul"sau ,,azi esti suparata rau".mie imi disparea durerea,o prelua ea.dupa ce se termina sedinta eram ca ,,nou-nascuta".
    multumesc pentru raspuns.cu stima.
    da, aceeasi intrebare mi-ati pus-o si mie pe jurnal deschis desi se pare ca mi-am batut gura degeaba, deoarece nici macar nu aiti trecut sa spuneti ca ati citit sau nu. dar in fine, fiecare cu educatia lui.

in rezonanta intram unii cu altii, dar un practician care sustine ca preia el tot ce ar epacientul sa ma scuzati dar nu stiu cat de priceput e cu adevarat. sa speram ca e doar o exprimare gresita.
    in privinta faptului ca aveti aura alba, v-am scris si acolo, nu exista aure albe complet, iar daca era o aura preluata, pata aia de la cine era? de la ea sau de la pacient?

in afara de asta, aceste aspecte nu sunt deloc importante, deoarece un raspuns ferm nu veti primi d enicaieri si mai ales asa, pe nevazute. important este daca va simtit bine si daca tratamentul aplicat are ssucces.
    va doresc sanatate.
    "Capul plecat sabia nu-l taie, dar nici soarele nu-l vede!" - proverb romanesc

Data inscrierii
    octombrie 2008
    Posturi
    87

pata neagra era in dreptul capului.
    pe ea am vazut o,statea pe un scaun in fata mea,exact asa am vazut o asezata pe scaun,o vedeam citeva secunde si imaginea disparea ca un fum....deschideam ochii,ii inchideam din nou si o vedeam,iar disparea,iar apoi nu am mai reusit sa o vad.cit despre ingerul meu pazitor,asi dori din tot sufletul sa il vad.am invatat sa ma rog la el,si constat in diferite situatii ca ma ajuta.
    iar despre pisica,tot ce e nou in casa ,,cerceteaza".nu numai ca se aseaza in dreptul inimii,dar imi face si un fel de masaj cu labutele.daca vin acasa si nu am timp sa o iau in brate,miauna si parca cere...sa o las sa mi faca ,,masajul".
    spune mi te rog ce inseamna,,mediu cu presiune psi ridicata"stiu eu ceva,dar....multumesc pt raspuns si astept cu nerabdare urmatorul.sanatate.

Data inscrierii
    octombrie 2008
    Posturi
    87

raspunsul de mai sus este pt camelia.am raspuns la email cu reply,si am fost atentionata ca raspunsul ajunge la administrator,si sa scriu direct pe forum.scuze.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

am facut la ea sedinte de reflexoterapie... dupa ce se termina sedinta eram ca ,,nou-nascuta".
    Asa se intampla la reflexoterapie sau la masaj. Oamenii se relaxeaza, se diminueaza stresul pana la disparitie, pe langa alte efecte benefice imediate sau care apar in timp. Asemenea relatari sunt si la rubrica dedicata reflexoterapiei.
    Daca ati simtit o data starea de "nou-nascut" atunci de cate ori intrati in acel cabinet, va "deschideti" incostient, fiindca fiinta dumneavoastra stie ca urma ceva minunat. Asta faciliteaza comunicarea fireasca si normala cu alte persoane prin intermediul biocampurilor. Ca terapeutul dumneavoastra are acces informational de tip vizual cu atat mai bine. Asta va ajutat sa aveti incredere ca ceea ce face va este benefic. Cam asta este rezonanta despre care vorbiti.

In ceea ce priveste ce ati vazut, este efectul postretinian care apare ori de cate ori ne concentram privirea pe un obiect sau persoana. E necesara o stare de detasare, de relaxare. Incercati sa faceti acelasi lucru cu obiectele din cabinet. Cu cat contrastul de lumina intre obiect-persoana si mediu inconjurator este mai mare cu atat imaginea este mai neta si dureaza mai mult.

"mediu cu presiune psi ridicata" - nu stiu ce inseamna.

In ce priveste ingerasul, puteti sa-l rugati sa vi se arate, desi nu asta este misiunea lui. Mai util pentru dumneavoastra mi se pare ca ar fi sa-i vedeti pe oamenii-ingeri, dar asta este doar parerea mea.

Daca pisica dumneavoastra nu ar fi singura, daca ar avea contact zilnic cu semeni de-ai ei, atunci nu s-ar mai comporta astfel. Se pare ca va este utila aceasta companie in care atribuiti trasaturi umane pisicii.

Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

oamenii ingeri ????

in ceea ce priveste pisica nu neaparat ca nu are contact cu semeni de-ai ei ! poate are o personalitate afectuoasa ! unul din cainii mei in fiecare dimineata ma astepta la usa, sezut. pana nu-i faceam putin masaj (da, eu lui ) nu pleca la treburile lui ! la fel si pisica, sta in curte, toata ziua sta cu "ai ei", dar cand ma vede pana nu o bag putin in seama....

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din padme Vezi post
    oamenii ingeri ????
    Va puteti raspunde singura.

in ceea ce priveste pisica nu neaparat ca nu are contact cu semeni de-ai ei ! poate are o personalitate afectuoasa ! unul din cainii mei in fiecare dimineata ma astepta la usa, sezut. pana nu-i faceam putin masaj (da, eu lui ) nu pleca la treburile lui ! la fel si pisica, sta in curte, toata ziua sta cu "ai ei", dar cand ma vede pana nu o bag putin in seama....
    Hm... daca i-ati invatat cu narav. Animalele simt iubirea si au nevoie de ea.
    Dar cand este vorba de fenomene paranormale si spui unui om ca pisica sta pe zona inimii ca sa-i scoata negativitatile, atunci este probabil ca din aceasta cauza sa contracteze un sindrom la acel nivel si asta se cheama programare. Depinde de persoana cat isi insuseste acea afirmatie.

N-am vazut nicaieri, inca, un studiu sistematic asupra acestei probleme si din pricina asta o consider ca este doar o superstitie asemanatoare cu cea cu pisica neagra care-ti taie calea. Iar la romani, toate matele-s negre, noaptea.

Am vazut pisici care stateau pe abdomenul stapanilor, pe picioare, pe un umar, in carca. Una statea pe capul stapanului, la propriu. Unele dintre ele au murit, iar stapanilor nu li s-a intamplat nimic rau in zonele respective, decat ca au suferit afectiv o vreme.

Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

aa ! asa am auzit si eu ca sa nu te asezi unde sta pisica ! si daca pisica sta pe tine ??
    in schimb am auzit cazuri de caini care au salvat viata stapanilor, de fapt am vazut un documentar ! se pare ca au o anumita sensibilitate la anumite schimbari in organism ! de ex. unul a "simtit" infarct al stapanului. era obisnuit sa doarma/stea cu capul pe pieptul lui. in timp stapanul a aflat ca suferea de o boala de inima. in timpul dinaintea infarctului cainele a inceput sa se poarte ciudat, ceea ce l-a determinat pe stapan sa cheme ambulanta !
    si alte.. cazuri. sunt ei mai sensibili. catelu' de care vorbeam mai sus, de ex. a marait cand treceam prin fata unei persoane care s-a purtat urat cu mine si fata de care eu aveam niste sentimente.. un fel de teama amestecata cu dispret, ceva de genu'! cum mi s-a schimbat starea de spirit, cum a inceput sa maraie, un marait de avertizare si asta de 2 ori. in afara de asta, care m-a surprins, e perfect anormal, ca stapana !

Data inscrierii
    octombrie 2008
    Posturi
    87

va rog frumos sa dezvoltati ideea cu oamenii-ingeri ! da,chiar imi este utila compania pisicii,uneori sotul meu e aproape gelos....,,pe mine nu ma mingii asa cum o mingii pe ea",dar cum sa nu-mi fie draga cind e cu mine permanent.unde sint eu,vine si ea...culmea e ca imi doream o pisica si la un moment dat mi-a facut-o cadou o prietena,fara sa-i fi spus ca o doream!

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

va rog frumos sa dezvoltati ideea cu oamenii-ingeri !
    Si dumneavoastra puteti sa aflati.
    Poate am sa scriu ceva, undeva, la un topic mai potrivit. Deocamdata, nu promit nimic. Daca va intereseaza subiectul si cautati raspunsul in dumneavoastra, atunci vom putea discuta mai pe indelete.
    uneori sotul meu e aproape gelos....,,pe mine nu ma mingii asa cum o mingii pe ea",
    Ei, vedeti! D'aia nu vreu eu pisica in casa , desi pana sa vina copiii, am avut una pe care am cules-o de pe strada: mica si speriata de masini. Placerea ei cea mai mare era sa traga hartia de pe sulul cu hartie igienica. Nu stiu cum ajungea la el, dar cam la doua zile il gaseam gramada si ea deasupra jucandu-se de-a v-ati ascunselea. Am dus-o la servici ca acolo putea sa prinda si soarecii care faceau probleme rontaind izolatia la cablurile electrice. A trebui sa o invat sa prinda soareci, ca se temea de ei.
    Wow, dar parca era vorba despre utilitatea capacitatilor paranormale, iar astea sunt amintiri de tinerete.

Subiecte Similare

1. Puterile Paranormale
    De Alchimiel in forum Paranormal
    Replici: 96
    Ultimul post: 07 mar 2011, 16:58
  2. Retete utile
    De anima in forum Sfaturi si sugesii. Ajutor terapeutic
    Replici: 3
    Ultimul post: 05 aug 2010, 19:20
  3. Link-uri utile
    De Catalin in forum BURSA: Vanzari, cumparari, promotii, reclame
    Replici: 13