Vezi rezultatele sondajului: Capacitatile paranormale sunt utile societatii?

Votanti
66. Nu puteti vota in acest sondaj
  • NU STIU

5 7,58%
  • NU

4 6,06%
  • DA

57 86,36%
Pagina 5 din 19 PrimulPrimul 123456789101115 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 61 la 75 din 271

Subiect: Sunt utile capacitatile paranormale?

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Implicit

nu mi-ar trebui sa aud voci, la asta ma refeream. Copacel catalin, daca nici eu nu m-am curentat la viatza mea, apoi nu cred ca exista curentati pe pamant. Si de cate ori m-am curentat, n-am auzit nicio voce, dar am vazut stele verzi. Si nici dupa aia nu am auzit voci, dar interesant e ca dispareau stelele verzi. Oare ce trebuie sa fac ca in loc de stele verzi sa vad 6 numere castigatoare la Loto? Dar fara urmari grave, va rog.
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Draga Alex,tu vrei sa auzi gindurile oamenilor doar ptr a sti ce cred despre tine?Cam ciudat.Dar la ce ti-ar folosi?Ce importanta are?
    Nu ajunge cite vezi la tv,pe strada?
    Iti spun eu un secret:gindurile oamenilor sint urite.
    Mai bine ti-ai urmari propriile ginduri.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din Catalin
    sper ca acum nu bagati uscatorul de par in cada si voi tzup in cada , ca sa deveniti mai paranormali decat sunteti
    Dle Catalin, eu am incredere in discernamantul celor care viziteaza forumul.

Chestia cu electrocutatul o povestea, Urziceanu de la Craiova, ca s-a trezit dupa ce s-a electrocutat de a lesinat, ca apoi cum mangaia animale bolnave, acelea, fara nici un efect placebo, se si sculau si nu mai boleau. Dupa aia a incercat si la oameni si a constatat ca merge (numai la unii ).

Asa ca, daca te electrocutezi poti capata diverse nu neaparat sa asculti ce gandesc femeile.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din Tixti
    daca nici eu nu m-am curentat la viatza mea, apoi nu cred ca exista curentati pe pamant. Si de cate ori m-am curentat, n-am auzit nicio voce, dar am vazut stele verzi. Si nici dupa aia nu am auzit voci, dar interesant e ca dispareau stelele verzi.
    Si nu sunteti fericit inca?
    Oare ce trebuie sa fac ca in loc de stele verzi sa vad 6 numere castigatoare la Loto? Dar fara urmari grave, va rog.
    Daca acceptati ca nu luati niciodata castigul se poate aranja si asta, altfel va trebui sa va multumiti din cand in cand cu 4 si in mod exceptional cu 5, poate...

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din cris
    Iti spun eu un secret:gindurile oamenilor sint urite.
    Haideti mai bine sa le mai dam o sansa! Mai ales ca ca generalizarea aceasta nu este nici pe departe 100% adevarata.
    Mai bine ti-ai urmari propriile ginduri.
    Pentru asta este un alt topic: NOSCE TE IPSUM ( http://www.forum.santamia.ro/viewtop...?t=171&start=0 )

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Da...gindurile oamenilor sint haotice,asta e.Nu toti,dar citi ?Majoritatea oamenilor sint interesati/centrati pe exo-ginduri,in loc sa-si asculte endo-gindurile.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din cris
    Da...gindurile oamenilor sint haotice,asta e.Nu toti,dar citi ?
    Pai asta e rostul cunoasterii de sine, ca sa afle fiecare, sa incerce si rezultatele se vad dupa aia. Si la fiecare ii vine randu'.
    Majoritatea oamenilor sint interesati/centrati pe exo-ginduri,in loc sa-si asculte endo-gindurile.
    He-he-he, interesanta clasificare: exo-endo. Mai greu este cu decelarea. Si asta tine iar si din nou de educatie.
    Desi are legatura si cu paranormalu' nostru cel de fiece zi.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Un link de azi de pe Yahoo:

http://news.yahoo.com/s/afp/20070823...enceparanormal

Undeva in Suedia s-a incercat cu succes, fara aport medicamentos, sa se induca starea de OBE (out of body experience), adica decorporalizarea. Chiar daca nu este foarte limpede cum au facut-o este important ca exista astfel de preocupari si ca stiinta, sau ma rog, o anumita parte a lumii stiintifice are astfel de preocupari. Adica, ce spun de milenii diversi paranormali a inceput sa fie luat inseama.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din Ion Furtuna
    Chiar daca nu este foarte limpede cum au facut-o
    Se pare ca au facut si ei un truc:

Doua ecrane mititele in care se vad priviti de doua camere de luat de vederi.

Maria Avatar
    Maria este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    februarie 2007
    Posturi
    170

Implicit

Apropo de capacitatile para, daca masinutele cu telecomanda radio se misca singure, fara sa fi apasat cineva pe telecomanda, o fi ceva para? Sau sa fie niste unde radio prin zona la care ele reactioneaza? Chestia e ca sora-mea tare se sperie de ele, ca a vazut niste filme de groaza.
    "Pluteste drept inainte si, daca pamantul pe care-l cauti nu exista, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala".
    (Regina Izabela catre Cristofor Columb)

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit

Citat Citat din Maria
    Apropo de capacitatile para, daca masinutele cu telecomanda radio se misca singure, fara sa fi apasat cineva pe telecomanda, o fi ceva para? Sau sa fie niste unde radio prin zona la care ele reactioneaza? Chestia e ca sora-mea tare se sperie de ele, ca a vazut niste filme de groaza.
    Pot fi diverse interferente a diferitor aparate electrice sau telecomenzi de la alte aparate chiar si ale vecinilor, acum sunt deja foarte multe telecomenzi pentru multe echipamente, Si de asta nu este bine sa te uiti la acest gen de filme.

-

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Implicit

revin cu ce am mai zis intr-un alt topic:
    telecomanda la teveu
    telecomanda la computer
    sistem de alarma fara fir
    cateva celulare
    internet fara fir
    casti si boxe fara fir
    masinutze cu telecomanda
    aparate de radio
    bluetooth de la telefon
    ................
    n-are rost sa mai continui
    plus
    instalatii electrice si aparate electrocasnice de tot felul
    toate pe o suprafatza de numai 40 - 50 mp, adica cat are un apartament. Si ne miram de chestii paranormale? Pai de la atatea radiatii, e ciudat ca nu incep sa se miste lucrurile prin casa, sa o ia la fuga, ca asa le gatuim cu cele necesitati electrice si electronice, de nu se poate.
    Imaginati-va totusi ceva de domeniul SF: 3 zile in apartamanet fara niciun pic de curent electric si fara semnal la telefon.
    N-am innebuni cu totii?
    E imposibil sa n-o ia razna omenirea, ca noi nu rezistam nici cand iesim in natura fara: casetofoane, celulare, mp3 playere, lanterna cu LED-uri, si alte minunatii de care nici nu imi trec prin cap.
    Intrebati-i pe americani cum le-a fost cand nu au avut energie electrica aproape o saptamana. Catastrofa dragi tovarasi.
    Asa ca... e firesc sa umble masinutele singure prin casa, dupa cum si noi umblam prin lume teleghidati de informatii care mai de care mai ciudate de pe la televizoare, radio, radio santuri etc...
    Ca o informatie foarte importanta: am si eu masinutze cu radiocomanda si toate umbla pe aceeasi frecventza.
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

Maria Avatar
    Maria este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    februarie 2007
    Posturi
    170

Implicit

Citat Citat din Tixti
    revin cu ce am mai zis intr-un alt topic:
    telecomanda la teveu
    telecomanda la computer
    sistem de alarma fara fir
    cateva celulare
    internet fara fir
    casti si boxe fara fir
    masinutze cu telecomanda
    aparate de radio
    bluetooth de la telefon
    ................
    Ca o informatie foarte importanta: am si eu masinutze cu radiocomanda si toate umbla pe aceeasi frecventza.

Mai greu e ca cel mic plange ca i se misca masina cand cel mare apasa pe telecomanda de la masina proprie.
    Ca pot sa vad si cuierul zburand prin aer, cine se mai minuneaza, la cata informatie ma bombardeaza n-as mai reactiona la nimic.
    "Pluteste drept inainte si, daca pamantul pe care-l cauti nu exista, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala".
    (Regina Izabela catre Cristofor Columb)

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din Maria
    Ca pot sa vad si cuierul zburand prin aer, cine se mai minuneaza, la cata informatie ma bombardeaza n-as mai reactiona la nimic.
    Nu este deloc grozav ceea ce spuneti! De ce nu treceti pe reject, Escape, Recycle Bim si, din cand in cand, pe Defrag ?
    Ca tastatura e la dumneavoastra.

Iar cand aveti dificultati puteti apela la acolo unde tre' si ajutoarele vor veni.

Starea de uimire este EXTREM de necesara fiindca ne pastreaza legatura cu Dumnezeu. E drept ca mai e nevoie si de putin discernamant din partea noastra ca sa nu inghitim pe nemestecate orice si sa fim prea usor aburiti.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Re: Sunt utile capacitatile paranormale?

Intr-o carte prezentată pe forum Paranormal pe lângă partea științifică care este consistenta, mai este prezentată și istoria pătrunderii domeniului în România dar și a Facultății de Psihologie și Științe Cognitive din cadrul Universității Ecologice. Referitor la acest ultim aspect, când am citit ce scria acolo am avut o mare nelămurire. Nelămurirea venea din faptul că nu a fost acordat OK-ul legal ca această facultate să ființeze pe mai departe și diplomele emise să fie recunoscute oficial. Mă tot întrebam, cine și mai ales de ce se opune formării într-un cadru organizat a paranormalilor, pentru că acele științe cognitive de fapt la asta se refereau. Un răspuns ar fi cel dat de modul de manifestare dizarmonic pe acest forum al unora care într-un mod organizat sau nu, real sau fals, spun ca au capacități paranormale.
    Adică, există un risc, deloc de neglijat, ca cei care acced la astfel de capacități să intre în, sau să fie tangenți la, sfera patologicului, aducându-și prejudicii atât lor cât și celor din jur. La vremea respectivă probabil că cei care trebuiau să dea OK-ul au considerat că prejudiciile aduse de “scoaterea pe banda” a paranormalilor cu diplomă, recunoscută de statul român, sunt mai mari decât beneficiile aduse.
    E drept că, legendele noi vorbesc despre departamente ale statului unde sunt utilizați paranormalii, dar totul nu este decât un mister, care, eventual, aduce fiori la unii sau constituie argumente de netăgăduit pentru alții. Oricum, una este să ai/formezi paranormali despre care nu se știe de fapt dacă sunt sau nu, și pe care, în acest mod să-i poți ține sub un anumit control, și altceva, să le da-i drumul în lume să se descurce cum pot.
    Furcile caudine puse pentru practicarea meseriei de psiholog terapeut ca profesie independentă sunt extrem de dure și severe și exprimă, de fapt, măsurile luate de societate pentru ca devianțele negative înregistrate în timp în acest domeniu să fie limitate.
    Chiar dacă părerea unanimă, până acum, pe forum este că ele sunt utile, societatea în care trăim face ca ele să nu poată fi utilizate, decât periferic. Asta nu înseamnă că nu trebuie cercetate în mod serios și sistematic, tocmai pentru a elimina factorii de risc pentru posesori și pentru societate.

Subiecte Similare

1. Puterile Paranormale
    De Alchimiel in forum Paranormal
    Replici: 96
    Ultimul post: 07 mar 2011, 16:58
  2. Retete utile
    De anima in forum Sfaturi si sugesii. Ajutor terapeutic
    Replici: 3
    Ultimul post: 05 aug 2010, 19:20
  3. Link-uri utile
    De Catalin in forum BURSA: Vanzari, cumparari, promotii, reclame
    Replici: 13