Vezi rezultatele sondajului: Capacitatile paranormale sunt utile societatii?

Votanti
66. Nu puteti vota in acest sondaj
  • NU STIU

5 7,58%
  • NU

4 6,06%
  • DA

57 86,36%
Pagina 3 din 19 PrimulPrimul 12345678913 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 31 la 45 din 271

Subiect: Sunt utile capacitatile paranormale?

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din george
    nu stiu daca puteti depasi oferta pe care am vazut-o de curand pe Discovery. O fundatie din SUA oferea 1milion $ ptr cineva care putea sa demonstreze ca are vreo capacitate paranormala.Orice capacitate.
    Nu era vorba despre nici o oferta de-a scepticilor.
    Eu sunt convins de existenta acestui tip de capacitati, asa ca nu am asemenea oferte. Tot ce voiam era sa-i ajut pe cei care le au. Ca de teoreticieni si de sceptici, e plina lumea.

george este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    februarie 2007
    Posturi
    139

Implicit

Sa inteleg ca ati doriti sa ii testati in conditii in anumite conditii mai stricte pe cei ce vor pretinde ca au anumite capacitati?
    Nu i am prea inteles niciodata pe oamenii de stiinta (ma refer la cei precum cei din SUA) care pretind ca e necesara testarea in diferite conditii a unei capacitati paranormale ptr a certifica ca ea exista.
    Sa zicem ca cineva poate citi ganduri -din cand in cand stie ce gandeste persoana din fata dar daca ar fi pus poate in conditii de testare de laborator nu ar obtine 10 incercari din 10.Eu zic ca asta nu demonstreaza ca nu exista capacitatea de citire a gandurilor ci doar ca persoana respectiva nu stie sa o stapaneasca in orice conditii.
    Deci mai degraba eu as spune ca se doreste testarea stapanirii anumitor capacitati decat demonstrarea existentei lor.Care e probabilitatea ca dintr-un milion de ganduri posibile sa va spuna cineva exact la ce va ganditi?Nu rezulta oare clar ca aceasta capacitate exista?
    Precum toti avem muschi dar unii ii stapanesc si exerseaza mai bine.
    Totul e posibil dar nu totul e permis

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din george
    Sa inteleg ca ati doriti sa ii testati in conditii in anumite conditii mai stricte pe cei ce vor pretinde ca au anumite capacitati?
    Subiectul este deosebit de incitant, numai ca nu prea exista interes pentru el. Demersul meu pentru acest topic era acela de a vedea daca ma apuc mai serios de cautare si punere la punct a unor metode de testare. Daca doriti, voiam sa vad daca am cu cine sa lucrez. Deocamdata, nu reiese prea clar.
    Nu i am prea inteles niciodata pe oamenii de stiinta (ma refer la cei precum cei din SUA) care pretind ca e necesara testarea in diferite conditii a unei capacitati paranormale ptr a certifica ca ea exista.
    Iar conditiile alese sunt unele de-a dreptul imposibile si pentru desfasurarea unor teste pentru lucrurile normale.
    Sa zicem ca cineva poate citi ganduri -din cand in cand stie ce gandeste persoana din fata dar daca ar fi pus poate in conditii de testare de laborator nu ar obtine 10 incercari din 10.
    Una din legile lui Murphy zice ca prin statistica se poate demonstra orice.
    Aici este o mica smecherie, pretinzi reproductibilitate de 100%, iar toata aparatura masoara cu o anumita eroare. Mai mult chiar, aparatura foarte sofisticata, care implica participarea simultana a mai multor procese fizice sau fizico-chimice este extrem de sensibila astfel incat obtinerea unei reproductibilitati inalte se face cu costuri extrem de mari. Tendinta actuala de studiere a unor fenomene este aceea de studiere in diverse laboratoare, cu aparatura diferita si apoi discutarea si compararea rezultatelor. De ce? Pentru ca nu se obtin aceleasi rezultate.
    Eu zic ca asta nu demonstreaza ca nu exista capacitatea de citire a gandurilor ci doar ca persoana respectiva nu stie sa o stapaneasca in orice conditii.
    Deci mai degraba eu as spune ca se doreste testarea stapanirii anumitor capacitati decat demonstrarea existentei lor.Care e probabilitatea ca dintr-un milion de ganduri posibile sa va spuna cineva exact la ce va ganditi?Nu rezulta oare clar ca aceasta capacitate exista?
    Precum toti avem muschi dar unii ii stapanesc si exerseaza mai bine.
    Aici intervin mai multe aspecte (dupa mine ). Castaneda are o carte care se numeste "Latura infinita a realitatii". Titlul acesta ca si concept imi place deosebit de mult. Fenomenele paranormale tin mai mult de ea decat de tot ceea ce putem noi cunoaste sau folosind exprimarea dumneavoastra, ceea ce putem stapani.

Cine aude de citirea gandurilor imediat se gandeste ca asta este o chestie periculoasa. Daca insa vorbim despre intuitie, se mai schimba perceptia. Asta este o exprimare mai "digerabila".

Dupa mine, si citirea gandurilor intra intr-o categorie mai larga aceea a accesului informational. Cat am sa pot de curand am sa postez la forumul cu acest titlu rezultatele la care am ajuns pana acum.

Comparatia cu muschii este buna, dar si acolo se intampla totusi niste lucruri ciudate: sportivii care practica sporturi ce nu implica decat utilizarea muschilor se antreneaza, la antrenamente obtin un anumit nivel de performanta si se intampla adesea ca acele performante sa nu le mai obtina in concurs, adica in timpul testarii. Si opusul este si el la fel de posibil, numai ca demonstrarea lui este improbabila pentru ca ori nu il ia antrenorul, ori nu-l primesc organizatorii.

Daca as avea 1 milion de dolari as face si eu o asemenea strigare, dar nu pentru fenomene paranormale, ci pentru cele normale.
    As utiliza aceleasi conditii si as ramane cu banii la banca si as trai din dobanzi, bine mersi, pana la adanci batraneti.

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit

Si eu eram intr-un timp interesat de a gasi un aparat de masura care poate detecta variatii foarte mici a unor parametri fizici (tensiune, curent, temperatura, presiune, etc), pentru a face anumite experiente si daca mi-ar iesi acele experiente s-ar putea dezvolta un aparat electronic, care ar putea fi folosit in locul ansei si raportorului in masuratori, dar operatorul uman care sa aiba cunoastere si potente tot ar fi necesar

Am ceva subiecte de genul asta, am facu t si niste incercari cu ceva ani in urma dar nu am avut atunci aparatura f performanta, de la facultate mi sau dat doar promisiuni

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    -
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din Catalin
    Si eu eram intr-un timp interesat de a gasi un aparat de masura care poate detecta variatii foarte mici a unor parametri fizici (tensiune, curent, temperatura, presiune, etc), pentru a face anumite experiente si daca mi-ar iesi acele experiente s-ar putea dezvolta un aparat electronic, care ar putea fi folosit in locul ansei si raportorului in masuratori, dar operatorul uman care sa aiba cunoastere si potente tot ar fi necesar
    Interesant!! La un alt nivel, asta seamana cu ideea de cyborg.
    Inlocuim organele de simt, sau o parte din ele, cu instrumente de masura sofisticate si cu mult mai performante. Intr-un fel trupele speciale chiar ca sunt foarte aproape de asta (cel putin in filme). Aplicatiile pasnice sunt din pacate mai putine, doar la nivel de inlocuiri de membre. Mai este un caz special, al lui Stephen Hawking.
    Intr-o vreme eram interesat de determinarea atingerii starii de ready, dar cand am vazut studiile facute de americani m-am lasat pagubas: sa-i pui omului o gramada de electrozi pe cap si sa-l conectezi la aparate nu este deloc comod si mai ales facil.

Indiferent de stadiul tehnicii, tot omul este cel care face jocul, cu incredibilele potente din el si cu formidabila lui capacitate de adaptare. Din pacate, 1) nu stim inca de ce putem fi in stare, 2) chiar daca stim, neincrederea ca am putea face opreste pana si incercarea.

Am ceva subiecte de genul asta, am facut si niste incercari cu ceva ani in urma dar nu am avut atunci aparatura f performanta, de la facultate mi s-au dat doar promisiuni
    Oricat de avansata ar fi tehnica, tot instrument de lucru, tot unealta pentru om ramane. O stire de azi de pe Yahoo vorbeste despre campionat de fotbal pentru nanoroboti, adica roboti care au dimensiuni de la bobul de orez la vale.
    http://news.yahoo.com/s/ap/20070707/...re_us/nano_cup
    Este interesant ca provocarea vine acum din joaca, just for funny, si nu din pricina de vreun interes national belicos.

Stiu un cabinet in Bucuresti care in ultima vreme a achizitionat la greu aparatura de investigatie a sanatatii din toate zonele planetei. Nu mai vorbesc de faptul ca mare parte din ea are si partea de tratare a afectiunilor prin curenti electrici sau campuri magnetice si vibratii mecanice. Si totusi, rezultatele bune obtinute se datoreaza discutiilor cu oamenii in suferinta. Adica din valorificarea talentelor umane derivate din potente. Poti sa-l curentezi oricat pe om, apar efecte de scurta durata. Dar daca il convingi ca Dumnezeu se manifesta si prin el si ca de el depinde ca asta sa se intample fiindca Dumnezeu ne-a lasat liberul arbitru, daca ii dai suficiente motivatii ca sa se implice in a face dupa modelul Mantuitorului, sa nu se mai teama de umbre, sa caute Lumina, sa ierte si mai ales sa se ierte, atunci miracolele incep sa curga. Aparatura oricat de sofistificata ar fi nu va putea sa ofere decat, eventual, ragazul de timp necesar constientizarii. Dar asta este o alta poveste, dar care are tangente cu subiectul topicului.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din Ion Furtuna
    Daca insa vorbim despre intuitie, se mai schimba perceptia. Asta este o exprimare mai "digerabila".
    Si cum de intuitie se ocupa si psihologii am gasit un link unde se prezinta un test interactiv de 20 de intrebari la care tre sa raspundeti.

http://www.okcupid.com/tests/3890039...able-Intuition

Se obtin rezultate privind intuitia stiintifica si intuitia emotionala.
    Fiind un test care urmareste doua variabile presupuse independente rezultatul reprezinta un punct de pe o suprafata. Doar un punct

Va puteti distra cu testul acesta.
    Conditii: cunoasterea limbii engleze si o legatura de internet cu viteza decenta.

Distractie placuta!

PS am obtinut 70/62 si ca mine si altii
    daca este un generator de SPAM va anunt.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din Ion Furtuna
    daca este un generator de SPAM va anunt.
    Din pacate este, asa ca utilizati o adresa reala dar care nu va trebuie. Site-ul respectiv este unul de facilitare a intalnirilor intre persoane iar testul nu este decat un "carlig".

Data inscrierii
    februarie 2007
    Posturi
    139

Implicit

dl Furtuna m-ati facut curios cum anume vreti sa testati capacitatile paranormale? adica la ce va ganditi -ca sigur aveti dvs ceva in capsorul dvs?
    poate gasiti si o modalitate de dezvoltare a capacitatilor paranormale (in afara celor din IE )?

Data inscrierii
    februarie 2007
    Posturi
    139

Implicit

mi-am adus aminte ca am vazut aseara pe B1 o emisiune despre paranormali la care era invitat printre altii si dl Olimpian unghereanu -mason de rang inalt si destul de scos in fata de masonerie la tv ca are un aspect de mos intelept si e destul de inteligent .
    Respectivul domn a afirmat ca in alte tari se cheltuie milioane de euro ptr a se selecta si antrena sute de persoane ca din ele 5 macar sa ajunga la performante exceptionale -cum ar fi clarvderea la distanta, capacitatea de a sti ce discuta 2 lideri la sute de km etc.
    Si ce e mai important a spus ca aceste lucruri nu stie din carti ci le stie ptr ca s-a lovit de ele, le-a intalnit adica.
    Daca nici in masoni nu poti sa ai incredere

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit

Asa este se cheltuie sume fabuloase, deja am inteles ca sunt anumite semne caracteristice fizice la copii, care atesta ca respectivul copil are caracteristici in domeniul paranormalullui si astfel de copiii se antreneaza de la nastere pentru ca al amaturitate sa se poata folosi de ei dupa cuum dicteaza interesul celui care ii controleaza

-

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din george
    dl Furtuna m-ati facut curios cum anume vreti sa testati capacitatile paranormale? adica la ce va ganditi -ca sigur aveti dvs ceva in capsorul dvs?
    Teste simple, usor de efectuat, usor de interpretat si daca se poate utilizate si in alte domenii de activitate, tocmai pentru a nu exista prea multe vulnerabilitati ale lor.
    Dar mai inainte cred ca ar fi bine sa identificam impreuna aceste capacitati zise paranormale, mai ales ca sunt destui care si-au postat asemenea "intalniri".

poate gasiti si o modalitate de dezvoltare a capacitatilor paranormale (in afara celor din IE )?
    Modalitatile de testare sunt bune atat pentru studiu cat si pentru dezvoltarea talentelor. Inclusiv pentru cei din IE . Sau mai ales pentru ei.

Data inscrierii
    februarie 2007
    Posturi
    139

Implicit

eu as imparti capacitatile paranormale in 2 tipuri -
    1- cele cu un aspect preponderent de acces informational -ex -telepatie, clarvedere, radiestezie, precognitie, retrocognitie etc
    2- cele pe care le as numi energetice - telekinezie, levitatie etc

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din george
    eu as imparti capacitatile paranormale in 2 tipuri -
    1- cele cu un aspect preponderent de acces informational -ex -telepatie, clarvedere, radiestezie, precognitie, retrocognitie etc
    2- cele pe care le as numi energetice - telekinezie, levitatie etc
    Multumesc frumos!
    Cele legate de vindecare, cam pe unde se situeaza?

Data inscrierii
    februarie 2007
    Posturi
    139

Implicit

dupa cum stiti vindecarea implica mai multe nivele.Daca discutam strict fizic e energetica daca discutam de mai mult fara acces informational nu se rezolva nimic ptr a da de cauza.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Din cand in cand fac click pe bannerul de la Statistici.ro si ma uit la ultimele cautari. Oamenii cauta si apoi ajung pe forum. Sunt putin cei care nu au mai vizitat forumul. Legat de topic, oamenii vor sa afle cum sa faca telepatie si sa leviteze. Cam asta am observat eu. Ducandu-ma si pe paginile respective de cautari am constatat ca in ce priveste telepatia exista o preocupare destul de serioasa (ca numar de surse) in ceea ce priveste utilizarea telepatiei ca o modalitate de a face by-pass, de a ocoli procesul de invatare. M-a cam distrat aceasta perceptie a fenomenului.

Cu nu foarte multi ani in urma cand telefoanele mobile erau un vis, telepatia era privita ca o modalitate de a comunica de oriunde, de a transmite informatii esentiale. Acum, se cere de la ea cu mult mai mult: sa inlocuiasca procesul de invatare. Ca, deh, tot transmitere de informatii se cheama.

Partea cu levitatia mi se pare mai rezonabila, fiindca, inca, nu sunt cerinte prea mari: oamenii vor sa se ridice de la sol. De ce? Probabil ca sa se vada mai bine. Dar cine stie, poate in viitor vor dori sa o faca si pe macaralele.

Simple observatii...

Pagina 3 din 19 PrimulPrimul 12345678913 ... UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Puterile Paranormale
    De Alchimiel in forum Paranormal
    Replici: 96
    Ultimul post: 07 mar 2011, 16:58
  2. Retete utile
    De anima in forum Sfaturi si sugesii. Ajutor terapeutic
    Replici: 3
    Ultimul post: 05 aug 2010, 19:20
  3. Link-uri utile