Vezi rezultatele sondajului: Capacitatile paranormale sunt utile societatii?

Votanti
66. Nu puteti vota in acest sondaj
  • NU STIU

5 7,58%
  • NU

4 6,06%
  • DA

57 86,36%
Pagina 2 din 19 PrimulPrimul 1234567812 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 16 la 30 din 271

Subiect: Sunt utile capacitatile paranormale?

george este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    februarie 2007
    Posturi
    139

Implicit

Daca capacitatile paranormale apar ca urmare a unei elevari spirituale (indumnezeire) si sunt folosite spre a ajuta ceilalti oameni sa ajunga pe acelasi drum , al iubirii de D-zeu cred ca sunt ok.
    Daca se urmareste dezvoltarea lor pentru satisfacerea altor interese (orgoliu, putere, bani) sunt daunatoare atat omului cat si societatii prin emisiile pe care le are o asemenea persoana.
    In defintiv cred ca sunt la fel ca si electricitatea -poti sa o folosesti spre a lumina sau spre a electrocuta.
    Apropo, am mai auzit de oameni ce se rugau ptr o anumita putere iar cand le a fost data au inceput sa se roage sa le fie luata ca nu puteau duce
    E un domeniu extrem de fascinant mai ales ptr orgoliu si orgoliosi si din cauza asta extrem de periculos si am intalnit si cativa care au luat-o razna.
    Si mai interesant e cand un om primeste anumite daruri, face prostii si le pierde
    Totul e posibil dar nu totul e permis

Maya Avatar
    Maya este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2007
    Posturi
    22

Implicit

eu sunt de parere ca puterile paranormale (in special clarviziunea) sunt utile societatii, dar este foarte greu pentru persoana in cauza. eu aproape de fiecare data cand urmeaza sa se intample ceva rau presimt asta: uneori presimt exact ce urmeaza sa se intample, alteori doar ca se va intampla ceva rau si nu reusesc sa simt exact ce. poate unii considera asta un dar, doar ca este groaznic atunci cand previi anumiti oameni ca se va intampla ceva rau daca fac un anumit lucru, le spui exact cum sa-l evite, ei nu te asculta si se intampla lucrul de care te temeai. de asemenea e groaznic ca eu nu prevad decat lucrurile rele, nu si pe cele bune si la un moment dat ajung sa simt ca vreau sa se termine totul, sa nu mai simt nimic. pur si simplu simt ca nu mai vreau sa stiu nimic.

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din Maya
    este foarte greu pentru persoana in cauza. eu aproape de fiecare data cand urmeaza sa se intample ceva rau presimt asta: uneori presimt exact ce urmeaza sa se intample, alteori doar ca se va intampla ceva rau si nu reusesc sa simt exact ce. ... este groaznic atunci cand previi anumiti oameni ca se va intampla ceva rau daca fac un anumit lucru, le spui exact cum sa-l evite, ei nu te asculta si se intampla lucrul de care te temeai. de asemenea e groaznic ca eu nu prevad decat lucrurile rele
    Grea sarcina trebuie ca au ingerii pazitori ai oamenilor.
    Intradevar, nu-i usor lucru: sa stii, sa spui si sa vezi ca cei avertizati nu fac nimic ca sa schimbe macazul.

colice crina Avatar
    colice crina este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2007
    Posturi
    88

Implicit Capacitatile paranormale

Ei bine,capacitatile paranormale sant ,dupa mine,foarte importante pentru noi si pentru societatea in care coexistam.Problema este ca nu reusim sa aflam de ce santem capabili.Exista ,,al saselea simt,, sau ,,intuitia,, care la fel ca si visul este una dintre capacitatile cel mai des intalnita si cel mai la ,,indemana tuturor,, dar foarte putini dintre noi am incercat sa studiem acest dar cu care ne-am nascut...
    Parerea mea este ca toti santem avertizati in legatura cu anumite evenimente ce ne marcheaza viata la un moment dat in bine sau in rau.Doar foarte putini sant atenti la aceste ,,semne,,.
    Daca ne-am dezvolta capacitatile paranormale ar fi mai bine pentru noi ca indivizi ,dar ,exista in acelasi timp un risc colosal pentru ca noi santem invatati sa folosim tot ce avem mai bun in folosul auto distrugerii...

colice crina Avatar
    colice crina este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2007
    Posturi
    88

Implicit Capacitatile paranormale

Da, mie personal imi sant utile si imi doresc dintotdeauna sa invat sa-mi folosesc la maxim aceste capacitati,dar,deocamdata ma multumesc cu atat cat stiu in acest moment.Fara acestea m-as simti ca dupa o operatie chirurgicala in care mi-a fost extirpata o parte din intregul trupului meu ...Stiu cum va fi timpul,stiu cand va muri cineva apropiat sau strain,stiu cand cineva din familia mea are o problema de sanatate,presimt prin anumite semne ce urmeaza sa se intample intr-un viitor nu foarte indepartat...
    Mai nou de cativa ani studiez pe propria persoana anticiparea cutremurelor incepand de la semnele din natura pana la starea pe care o am cu o zi inaite.Mi-am luat martori atat pe cei din familie cat si cativa din afara.De acest studiu voiam sa-l instiintez pe dl.Calin Turcu,dar din nefericire nu am mai apucat...Concluziile sant in faza incipienta dar sant importante pentru ca nu numai animalele sant capabile sa presimta cutremurele ci si noi...oamenii...

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Re: Capacitatile paranormale

Citat Citat din colice crina
    Ei bine,capacitatile paranormale sant ,dupa mine,foarte importante pentru noi si pentru societatea in care coexistam.Problema este ca nu reusim sa aflam de ce santem capabili.Exista ,,al saselea simt,, sau ,,intuitia,, care la fel ca si visul este una dintre capacitatile cel mai des intalnita si cel mai la ,,indemana tuturor,, dar foarte putini dintre noi am incercat sa studiem acest dar cu care ne-am nascut...
    Daca nu va cer prea mult, v-as ruga sa va exprimati si votul.
    Multumesc frumos!

Asta este valabil si pentru cei care au o parere clara.
    Pentru ca atunci cand vor fi macar 10 voturi as vrea sa continuam o discutie constructiva pe tema aceasta atat de generoasa, si neindoielnic de viitor, chiar daca astazi este privita cu sceptism, chiar si pe un forum unde nu se impiedica nimeni de asa ceva, deocamdata.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Re: Capacitatile paranormale

Citat Citat din colice crina
    Concluziile sant in faza incipienta dar sant importante pentru ca nu numai animalele sant capabile sa presimta cutremurele ci si noi...oamenii...
    Daca nu sunt secrete, puteti sa le postati aici sau pe topicul "Paranormal" pe care l-ati deschis sau pe topicul cu cutremurele, oriunde doriti, eventual sa existe o oarecare coerenta, adica, daca se poate sa fie cat de cat on-topic.
    Putin curaj!

Maya Avatar
    Maya este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2007
    Posturi
    22

Implicit

si eu as vrea sa fie mai multi cei care voteaza. sunt cam putine voturi. as vrea sa vad mai multe pareri indiferent daca sunt pro sau contra.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din Maya
    si eu as vrea sa fie mai multi cei care voteaza. sunt cam putine voturi. as vrea sa vad mai multe pareri indiferent daca sunt pro sau contra.
    Multumesc frumos, Maya!

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

La congresul de terapii complementare ( http://www.forum.santamia.ro/viewtop...t=144&start=20 ) in cadrul Medalionului omagial prof. Alexandru Măruță am aflat o istorioara interesanta.

Dna. Marioara Godeanu povestea ca exista un film facut la Sala Palatului, la inceputul anilor '90 cand a venit la Bucuresti Ignatenco. Un punct traznet din program era aplecarea unei lumanari cu forta gandului. Numai ca aceasta experienta nu a reusit, chiar daca lumanarea cu pricina a fost mutata dintr-o parte in alta a scenei. De ce? Pentru ca pe primul rand din sala era prof. Alexandru Măruță impreuna cu studentii de la Facultății de Științe Cognitive și Parapsihologie care se tineau de mana formand "un lant uman". Filmul era dovada ca asta a fost pricina nereusitei. Grupul acela de oameni a reusit sa-l faca pe Ignatenco sa nu reuseasca sa faca ceea ce isi propusese, ca sa-si demonstreze capacitatile paranormale.

Mai tarziu, cand a fost vorba ca aceasta facultate sa fie acreditata, Ministerul Educatiei si Invatamantului a gasit diverse argumente ca sa-i stopeze activitatea. Nu a contat ca printre profesori era Balaceanu-Stolnici si parintele Galeriu. Probabil ca au fost mai multi dar eu numai pe cei doi i-am recunoscut din fotografiile prezentate.

Acum, dupa cum arata sondajul inceput cu ceva vreme in urma, exista unanimitate printre cei care au raspuns la el: capacitatile paranormale sunt utile societatii.

Acum, incepe partea interesanta?

Sunt interesati paranormalii sa fie testati?

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit

Testarea si recunoasterea lor, cu publicitatea care decurge din asta poate determina diverse probleme persoanelor respective

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    -
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din Catalin
    Testarea si recunoasterea lor, cu publicitatea care decurge din asta poate determina diverse probleme persoanelor respective
    Lasand la o parte drobul de sare din publicitatea pe care o invocati, daca acele capacitati sunt reale (si utile societatii, dupa cum rezulta din unanimitatea sondajului de opinie ) nu vad de ce ar determina probleme persoanei.

Problema reala este aceea de a suporta ideea ca acele capacitati exista cu adevarat. Inclusiv pe forum, apar aspecte care arata, ca omul este constient ca are "ceva" dar la contactul cu ceilalti apar probleme de recunoastere. Si detinatorii constienti, mai degraba prefera sa nu spuna si sa nu arate, adica se abtin din a utiliza ceea ce au, uneori mergand la negarea realitatii.

Altii au si nici nu stiu ca au, si atunci trateaza totul ca pe ciudatenii, pe care incearca sa le explice in fel si chip iar rezultatul este aceeasi neutilizare a unor talente, sau daca doriti a unor talanti.

Mai este si a treia categorie, cea a aburitorilor, care utilizeaza un instrument tare folosit azi: tupeul. Si pana la o proba contrara, au oarescare succes personal (adica, gasesc creduli), dupa care sunt producatori siguri de scepticism.

Publicitatea si-o face fiecare, daca vrea si considera necesar. Cu consecintele de rigoare.

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit

Studiind viata a mai multor paranormalii care au devenit publici, am observat ca dupa ce erau mediatizati incetul cu incetul, isi pierdeau aceste potente, incercand sa imi dau seama am ajuns la concluzia, ca datorita mediatizarii a inceput sa le creasca orgoliul si dupa cum stiti cresterea orgoliului determina astfel de caracterisitici sau pur si simplu te fac sa o iei pe "aratura spirituala" si sa te departezi usor de realitatea spirituala.
    Apoi mai sunt acei oameni (destul de multi) care fac din dobandirea capacitatilor paranormale un scop si nu un efect al modului de viata cum ar trebui sa fie in mod normal

-

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din Catalin
    Studiind viata a mai multor paranormalii care au devenit publici, am observat ca dupa ce erau mediatizati incetul cu incetul, isi pierdeau aceste potente, incercand sa imi dau seama am ajuns la concluzia, ca datorita mediatizarii a inceput sa le creasca orgoliul si dupa cum stiti cresterea orgoliului determina astfel de caracterisitici sau pur si simplu te fac sa o iei pe "aratura spirituala" si sa te departezi usor de realitatea spirituala.
    Apoi mai sunt acei oameni (destul de multi) care fac din dobandirea capacitatilor paranormale un scop si nu un efect al modului de viata cum ar trebui sa fie in mod normal
    Aspectele pe care le spuneti sunt foarte reale, numai ca ele nu raspund la intrebarea pe care am pus-o.

george este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    februarie 2007
    Posturi
    139

Implicit

nu stiu daca puteti depasi oferta pe care am vazut-o de curand pe Discovery. O fundatie din SUA oferea 1milion $ ptr cineva care putea sa demonstreze ca are vreo capacitate paranormala.Orice capacitate.
    Totul e posibil dar nu totul e permis

Pagina 2 din 19 PrimulPrimul 1234567812 ... UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Puterile Paranormale
    De Alchimiel in forum Paranormal
    Replici: 96
    Ultimul post: 07 mar 2011, 16:58
  2. Retete utile
    De anima in forum Sfaturi si sugesii. Ajutor terapeutic
    Replici: 3
    Ultimul post: 05 aug 2010, 19:20
  3. Link-uri utile