Pagina 1 din 4 1234 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 50

Subiect: Accesul informational

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Accesul informational

In acest topic va propun sa dezbatem diverse aspecte legate de modul cum reusim sa avem sau nu un acces informational in afara celor 5 simturi, dar si cu ajutorul lor,
    Am sa va prezint o serie de rezultate privind testarea fenomenului si am sa va solicit ajutorul in realizarea unor teste.
    Fac o invitatie tuturor celor care au facut lucruri similare sa-si expuna aici rezultatele.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Una din problemele esentiale privind accesul informational am constat-o cand am facut testarile privind florile. Este mai usor sa recunosti ceva decat sa descrii sau sa extragi esentialul. Din aceasta cauza am incercat sa completez datele cu testul efectuat cu ajutorul dumneavoastra in topicul "Florile".
    Observatiile privind comportamentul copiilor cand este vorba sa primeasca un dar, mi-au indicat o noua pista de cautare: cum functioneaza recunoasterea de-a lungul vietii. Pentru adulti am ceva date, dar nu am la varste mai mici.
    Partial pot, cel putin teoretic, sa fac investigatii pentru ca am fost Mos la mai multe gradinite si scoli si sper ca atunci cand va incepe activitatea sa pot face testele cu sprijinul educatoarelor si invatatoarelor pe unde a fost Mosu'.
    Am nevoie insa de mai multe date.
    Din discutiile de pe forum dar si tragand cu coada ochiului la profesiile userilor am constatat ca pe forum sunt oameni care lucreaza in invatamant.

Prin urmare, rog cadrele didactice care viziteaza acest forum si care doresc sa ma ajute, sa ma contacteze prin intermediul MP unde le rog sa-mi trimita o adresa valida de e-mail.

Multumesc!

Santamia este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    362

Implicit

Alterarea și corectarea informației

Pentru a putea înțelege mai bine restul lucrării voi analiza câteva aspecte privind transmiterea, traseul, recepția, analiza, prelucrarea și retransmiterea informației între indivizi.
    Oamenii comunică între ei prin mai multe mijloace directe și indirecte.

Dintre mijloacele de comunicare directă putem enumera:
    - comunicare directa prin viu grai,
    - comunicare prin percepția vizuală directă a unor evenimente,
    - comunicarea directă la nivel de structuri nemuritoare și BCF-uri.

Mijloace de comunicare indirectă:
    - tipărituri, cărți, reviste, ziare, afișe, pliante, etc.
    - mijloace audio: radio, înregistrări audio, etc.
    - vizuale: televiziune, filme, teatru, spectacole,
    - observarea a ceea ce a făcut, modificat, influențat alte persoane,
    - citirea unor amprente i.e., citirea directă din structurile nemuritoare sau biocampurile altei ființe, etc.
    Informația primită poate fi eronată într-un procent mai mare sau mai mic depinzând de următorii factori:
    - capacitatea transmițătorului de a transmite mai departe informația pe care o deține cu o eroare de transmitere minima,
    - corectitudinea informației deținută de transmițător,
    - eroarea apărută la „codarea” informației (de ex. codarea sentimentelor și gândurilor în cuvinte)
    - perturbarea informației prin mediul de transmisie, deoarece mediul de transmitere a informației nu poate transmite toate particularitățile pe care vrea să le transmită emițătorul.
    - eroarea apărută la „decodarea” informației, de obicei receptorul are un algoritm de decodare propriu care diferă, mai mult sau mai puțin, de cel folosit la codare de către emițător, datorită unicității proprii.
    - eroarea de prelucrare a receptorului cu SB și SN, prelucrare care este influențată de experiența terestra și astrală a receptorului, de educație și cultură (mai ales din domeniul de care aparține informația), de inteligenta si intelepciune, etc.
    - procesul de “corecție a informației”- în mod normal și firesc receptorul trebuie să aducă o corecție informației.

Receptorul când primește o informație accesează automat direct BDD și memoria sa ancestrală (atât cât poate și cât îi este permis) precum și alte surse care dețin aceeași informație sau informații asemănătoare, apoi în funcție de inteligenta, accesul informational direclt la adevarurile divine, capacitaea de a receptiona informatia, capacitatea de a decodifica ciorect informatia etc. analizează cu SB și SN toate aceste informații. În urma acestor analize rezultă anumite concluzii pe care le compară cu informația primită de la emițător și astfel poate corecta informația inițială într-o măsură oarecare. O altă metodă de a corecta sau altera informația primită este aceea că receptorul analizează și compară informația cu alte informații pe care le deține sau pe care le poate accesa din alte surse sau analizează și compara aceeași informație cu rezultatul unor analize anterioare a altor informații.
    Pe parcursul acestui lanț de transmitere a informației, pe lângă fenomenul de perturbare clasic a informației, are loc și un proces de diluare, de pierdere de conținut și de esență, care până la urmă duce tot la o perturbare a informației.
    Conform celor de mai sus un individ poate să primească o informație alterată pe care să o altereze la rândul lui și mai mult, sau poate să o corecteze prin metodele prezentate mai sus putând astfel rezulta o informație mai corecta decât cea deținută de emițător.

OBS
    SB = Structura Biosica - ratiune
    SN = Structura noesic - structuri nemuritoare ale unei fiinte - sufletul fiintei

O mica parte dintr-o lucrare de a mea pe care am incercat sa o modific si sa o adaptez specificului acestui forum, sper sa va fie utile pentru modul de analiza

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    - Salon de masaj si Scoala de masaj

Santamia este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    362

Implicit

In lumina celor de mai sus se pot analiza urmatoarele caracteristici
    Factorul de alterare a informației – FAI - definit ca procentul de alterare a informației deținută de emițător pe traseul de până la primitorul (receptorul) final
    Factorul de corectare a informației - FCI – definit ca procentul de corectare-ameliorare de către primitor (receptor) a informației primite conform adevărurilor divine si cat “anulează” astfel perturbările suferite de informație pe tot drumul parcurs de aceasta.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    - Salon de masaj si Scoala de masaj

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din Santamia
    Factorul de alterare a informației – FAI - definit ca procentul de alterare a informației deținută de emițător pe traseul de până la primitorul (receptorul) final
    Factorul de corectare a informației - FCI – definit ca procentul de corectare-ameliorare de către primitor (receptor) a informației primite conform adevărurilor divine si cat “anulează” astfel perturbările suferite de informație pe tot drumul parcurs de aceasta.
    Ehehe, Santamia, e frumos ce zici, dar cu realitatea cum stam?

Ca plecand de la un link de pa forumul de la Sfinti Romani, peste ce crezi ca am dat?
    Taman peste acces informational, si nu oricum, studiu privind subiectul. E drept ca se limiteaza la un aspect mai periferic, interpretarea viselor, dar merita vazut. Adresa:

http://www.ortodoxmedia.com/opinie.php?o_id=12

Si respectivul are pregatire de tip real dar gaseste argumente teologice contra acestui tip de acces informational.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Undele cerebrale

Am gasit undeva, mai acum cativa ani, o carte de radiestezie anglo-saxona (pendul, L-uri si bober - un soi de bagheta cu un arc la mijloc) care se intitula ceva de genul: "Cum sa detectezi minele antipesoana". Dupa obisnuitele teorii privind modul cum are loc acest tip de acces informational, instrumentele de lucru si modalitatile de investigare, era pusa in discutie gasirea minelor antipersoana care raman in pamant dupa ce oamenii se bat dar se si impaca. Si chiar daca in zonele plate sunt masini care sa distruga minele ramase, in zonele cu denivelari raman o multime de astfel de arme care schilodesc, la multi ani dupa confruntare, oameni si animale.
    Unul din subiecte se referea la cel care utilizeaza mijloacele radiesteziei pentru a detecta, in vederea distrugerii, minele ramase in pamant: esti pregatit sa mori? Care este relatia ta cu Dumnezeu inainte de a face o fapta buna, dar care te poate costa viata?
    Dura lectie, dura scoala! Manualul respectiv era pentru trupele de geniu engleze. Si ma gandeam la cei care scriu in romaneste despre radiestezie si care incearca sa-l scoata pe Dumnezeu din ea.

Tot acolo am gasit si rezultatele unor studii facute de americani utilizand encefalografe duble, cate unul pentru fiecare emisfera cerebrala, prin care s-a determinat spectrul de frecvente ale undelor cerebrale..

Contrar tuturor celor care s-au vehiculat pe la noi, s-a constatat ca starea speciala in care se afla radiestezistul atunci cand cauta, starea de ready este o stare complexa in care apar toate cele 4 tipuri de unde cerebrale, o stare de "conectare" care pare sa utilizeze la maxim creierul.

In alta parte, din alta sursa, am aflat ca se vorbeste si despre o stare super-beta, cu frecvente >30Hz care este caracteristica starilor de stres.

george este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    februarie 2007
    Posturi
    139

Implicit

In practica de ce m-am lovit cel mai des este implicarea imaginatiei in procesul de aflare a unor informatii subtile.
    Adica incercam sa aflu ceva, ma concentram , venea cate un "fir" iar mintea ca o adevarata "maimuta" cum ii zic chinezii isi baga coada -poate e asa, poate e altfel.
    Cel mai evident caz in care obtineam informatii eronate e cand plecam cu idei preconcepute iar masuratorile mergeau acolo.Evident nu intram bine in Ready dar din cate stiu eu nici nu se preda prea amanuntit cum sa te detasezi complet de minte.Doar prin practica ajungi sa afli.
    Concluzia mea: in starea Ready trebuie sa ajungi sa te detasezi complet de orice influenta preconceputa a mintii.Masori, obtii informatia si apoi incerci sa asamblezi puzzle-ul.
    Totul e posibil dar nu totul e permis

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit

Ai dreptate george, este foarte greu sa te detasezi de propriile ganduri atunci cand incerci sa afli ceva. Dar prin exercitiu vom reusi din ce in ce mai bine
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Calea traditionala de obtinere a informatiilor este cea a invatarii.
    Un articol interesant despre multiversuri si viziunea unui fizician asupra problemei:

http://space.mit.edu/home/tegmark/multiverse.pdf

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din LoveLife
    Ai dreptate george, este foarte greu sa te detasezi de propriile ganduri atunci cand incerci sa afli ceva. Dar prin exercitiu vom reusi din ce in ce mai bine
    Hm... Un exemplu simplu de acces informational il da dl. Tixti la un alt topic:
    http://www.forum.santamia.ro/viewtopic.php?t=815

Citat Citat din Tixti
    N-are decat vro 85 - 90 kile, in functie de cantar si alte influentze.
    Adica, a constatat ca informatia denumita greutate proprie, variaza in functie de cantar, destul de binisor, adica ceva mai mult de 5%. Ceea ce pentru instrumentele de masura pentru masa, este aberant. Cele mai "banale" balante au eroarea de 10^-4, adica 0.01%.

Asta se intampla zilnic: suntem inconjurati de tot soiul de "instrumente" de masura cu care avem un acces informational a carui calitate se masoara prin eroarea acceptata. Pe baza acestor informatii luam, "extrem de stiintific", masuri care ne vizeaza pe noi si pe cei din jurul nostru. De cele mai multe ori, habar nu avem ce eroare are "instrumentul" care ne da informatii.

Cand este vorba de acces informational de tip paranormal, atunci unii isi iau bocancii de plumb, iar altii pun piedici. Si plumbul, cat si piedica nu sunt altceva, in cazul de fata, decat atasamentul de perfectiune, de o exactitate care tine mai mult de orgoliu, decat de o anumita necesitate.

Mai bine haideti sa ne jucam de-a slalomul pe asimptota erorii 0.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Cu ceva ani în urmă m-a interesat fenomenul telepatiei si am început așa cum am învățat să caut ce au mai făcut unii și alții, iar cum informațiile din cărți nu prea mă mulțumeau am trecut la internet, care pe atunci era la începuturi. Și am găsit niște informații interesante la o universitate din Amsterdam unde tocmai se efectuau niste experimentari. Aceste experimente se efectuau în anumite condiții care însemnau camere separate și o rețea de calculatoare, dar și experimente on-line asemănatoare cu cele care se pot face acum pe site-ul prezentat la topicul Cărti și site-uri de referință.
    Una dintre concluziile trase acolo mi s-a părut interesantă și utilă: rata de succes crește dacă receptorul are feed-back imediat față de cazul când feed-back-ul vine după un “pachet” experimental.

Tot de pe internet am aflat despre programul de cercetare susținut de mai multe instituții americane privind accesul informațional în anii ’70-’80 și desecretizat în anii ’90 odată cu încetarea razboiului rece. Urmarea a fost apariția unor centre de instruire unde oricine poate să învețe “remote viewing”, adică observare telecomandată sau de la distanță. O observația de acolo era că există o sensibilitate personală a receptorilor față de anumite informații (forme, culoare, textură, dinamism, etc)). Adică în mod natural unii percep mai bine formele decât culorile și alte detalii ale țintei, alții percep mai bine detaliile de textură, etc.

Pe baza acestor două observații au început o serie de experimente efectuate în cadrul întâlnirilor săptămânale ale inforenergeticienilor din Pitești. Modul de lucru a fost: un emițător și mai mulți receptori, iar informațiile vehiculate erau de culoare, formă și cuvinte. Emițătorul se gândește concentrat la o anumită informație, iar receptorii încearcă să afle la ce se gândește, ce transmite emițătorul. Primele experimente, preliminare, au arătat că dacă se lucrează cu un grup apar probleme de conștientizare a informațiilor primite de către membrii grupului, pentru că un patrat poate fi confundat cu un dreptunghi, un cerc cu o elipsă, roșul nu este roșu pentru toată lumea, etc. Uluitor a fost faptul că apăreau subiecți care aveau o receptivitate mare pentru cuvintele.

Cum toată lumea era încântată de acest nou “joc” s-a trecut la etapa a doua de investigare utilizându-se formulare de recepție unde emițătorul și receptorii trebuiau să noteze ce s-a emis și ce au recepționat. Suplimentar s-au făcut postere pe care erau culorile (sub formă de benzi), figurile geometrice plane și lista de cuvinte care se emit. Toate “obiectele” informaționale “vehiculate au fost alese astfel încât să nu existe posibilitatea confundării lor. Pentru că după un număr de emisii și recepții apare oboseala, numărul de teste a fost limitat la zece pentru fiecare categorie.
    Cum în fiecare categorie existau câte 5 obiecte, dpdv statistic probabilitatea de normalitate statistică este 20%, adică 2 răspunsuri exacte din 10 încercări. Cazurile de succes mai mare de 4, adică peste 40%, au fost considerate ca fiind dovadă clară a existenței fenomenului. Valoarea maximă înregistrată până în prezent, la acest tip de teste, a fost de 80%. Evident că au fost și cazurile de eșec total, adică 0% recepții corecte.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Utilizarea ansei și raportorului

Marele avantaj dat de ansă și raportor este trecerea de la obținerea unui răspuns binar de tip da/nu la valori numerice, fiind foarte utilă în momentul actual când valorile numerice sunt întâlnite în toate activitățile umane.
    Intr-o etapă ulterioară, dat fiind că testele au demonstrat că există și posibilitatea transmiterii de informații abstracte (cuvinte) s-a trecut la completarea setului de teste cu recepția cifrelor între 0 și 10. Pentru continuitate în cadrul testelor se emit două serii de astfel de numere la una cerându-se participanților să intuiască numărul la care se gândește emițătorul, iar la a doua serie să îl determine cu ansa și raportorul.
    Această modalitate permite, printre altele, și aprecierea modului în care este stăpânită utilizarea ansei și a raportorului.
    Aprecierea erorii de determinare în acest caz se poate face calculând diferența dintre numărul emis și cel recepționat și raportând-o la cea mai mare eroare posibilă care se poate face pentru numărul emis. Calculul acesta se poate face cu ușurință indiferent de mărimea domeniului de numere emis și pasul dintre ele. Exprimarea sa grafică cea mai utilă este în coordonate polare când ia forma curbei denumită cardioidă. Forma cardioidei este prezentată mai jos.

Metoda prezentată poate fi extinsă și în caz bidimensional (căutarea pe o suprafață) sau multidimensional, cu condiția stabilirii formulei prin care se poate calcula distanța dintre două puncte (punct real-punct presupus și punct real-punctul cel mai depărtat din zona investigată). Prin calcularea distanței se poate reduce problema erorii dintr-un spațiu n-dimensional definit prin limite clare, la una într-un spațiu unidimensional, respectiv a unui șir finit de numere.

Rezultatele testelor au arătat că erorile de determinare a numerelor utilizând ansa și raportorul sunt mai mici decât atunci când acestea nu sunt utilizate.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Evoluția în timp

Evoluția în timp a preciziei determinărilor, efectuate cu ansa și raportorul, privind numerele emise poate da o imagine asupra a ceea ce se întâmplă cu diverșii subiecți care recepționează. Numerele sunt cele mai abstracte informații care pot fi emise ele neimplicând la nivel afectiv ființa umană. Un asemenea demers presupune o participare continuă a persoanelor la aceste teste. Programul experimental a fost proiectat pe o durată de 10 săptămâni din care efectiv, au fost realizate 8. In afara emițătorului restul de participanți au avut prezențe fluctuante, numai doi dintre ei reușind “performanța” de a participa la 6 teste. Rezultatele acestora sunt prezentate în figurile de mai jos. Variația preciziei reprezintă precizia de determinare cu ansa și raportorul a numerelor emise la fiecare test săptamânal iar valorile medii reprezintă media pe toate sesiunile de lucru anterioare.

Operatorul C a avut în primul test cea mai buna performanță din tot grupul. Urmarea a fost un pic de infatuare, care și-a spus cuvântul la următorul test când performanța a scăzut datorită orgoliului. Operatorul C a plecat de la o precizie extrem de scăzută și a obținut o creștere continuă a performanței. La fel s-a întâmplat și cu operatorul C care a obținut, după conștientizarea aspectelor legate de orgoliu.
    Ca tendință generală se observă din grafice că atunci când există interes și preocupare, performanța crește în timp, adică telepatia poate fi învățată, perfecționată, dezvoltată la fel cum se întâmplă cu orice altă abilitate umană.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Dezvoltări ulterioare

Accesul informațional este mai mult decât telepatia și pentru testarea lui a fost realizat un test care presupune determinarea poziției unui “obiect informațional” într-un șir. Au fost realizate două serii de câte 10 foi care au pe ele, una figuri geometrice (plane și proiecții ale unora tridimensionale) și a doua culori. Seriile de foi sunt prezentate și apoi așezate într-o ordine întâplătoare astfel încât nici cel care a făcut “amestecarea” să nu aibă nici o informație despre ordinea din teancul de foi. Participanților la test li se cere să determine ordinea figurilor și a culorilor în teacurile de foi, fie de sus în jos fie de jos în sus.
    Au fost folosite două modalități: cea dură când s-a pus condiția ca să nu apară o poziție de două ori și cea relaxată când condiția dură a fost scoasă. Precizia medie pe test a fost mai bună în cazul modalității relaxate. Analizând situația s-a observat că în cazul condiției impuse, practic se efectuau 9 determinări în loc de 10, valoarea pusă automat conducând în general la apariția unei erori grosolane.
    In cadrul testelor efectuate periodic, testul de poziție este plasat primul, ca un test de “incălzire”.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Alte teste

Au fost încercate și alte teste privind evaluarea accesului informațional.

Test de determinare a unor metale (Au, Ag, Cu, Al) prin plasarea lor aleatoare pe spatele unei planșe împărțite în patrate egale (caroiaj). Planșa avea dimensiuni de 1x1m iar laturile caroiajului erau de 10 cm (100 de locații).
    Problema principală ridicată de participanții la test a fost aceea că dimensiunile caroiajului sunt prea mici și ca ansamblul mână-ansă depășește dimensiunile unui patrat.
    Probleme de logistică și de fonduri au făcut ca acest tip de test să fie trecut în stand-by, însa se are în vedere realizarea testului în viitorul apropiat, după construirea unei platforme de investigare de dimensiuni mai mari.

Test de găsire a unei persoane în oraș. O persoană cunoscută de către toti participanții, pleacă cu o mașină prin oraș. Când ajunge într-un loc unde poate parca, anunță prin beep pe telefon mobil iar participanții la test determină pe harta orașului la scara 1:20000 poziția acestuia. Când toată lumea a făcut determinările este apelat cel căutat care comunică poziția. După care pleacă la o altă locație.
    Harțile trebuie să fie împărțită în patrate cu identificări unice.
    Problemele care au apărut au fost legate de schimbări de denumiri de străzi (o hartă este actualizată după mai mulți ani), de apariția unor noi străzi, de timpii de așteptare atât pentru șofer cât și pentru cei care așteptau ca el să ajungă la o nouă locație, dificultăți în lucrul pe hartă ale unora dintre participanți, legate în special de faptul că văzut de sus orașul arată altfel decât se vede din interior și de percepțiile personale privind distanțele și plasarea diverselor clădiri.

Test de determinare a locației unei cladiri de pe o ilustrată sau fotografie. Aria de extindere a fost întreaga planetă.
    Greutățile majore întâmpinate au fost legate de cantitatea mică de obiecte care să poată să asigure o împărțire uniformă pe suprafața pământului precum și cea a unei hărți adecvate.

Pagina 1 din 4 1234 UltimulUltimul

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •