Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate de la 31 la 45 din 50

Subiect: Accesul informational

Mihaitza Avatar
    Mihaitza este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    356

Implicit Re: Accesul informational

Citat Citat din Ilia Vezi post
    eu cred ca important nu este sa-ti controlezi mintea, ci s-o "educi".
    ca s-o educi, trebuie s-o observi si sa vezi ce-i trebuie.

* "educi" - asa cum isi educa o mama pruncul, cu multa iubire, ii observa tendintele, se duce pe fir, la radacina si pune ingrasamant bun.
    WELL, pai despre educatie e vorba. dar tu ai explicat mult mai bine.

Peste tot crime, furturi, razbunari, rautate, la ordinea zilei. Controlul in sens de a fi traz si constient si a nu te lasa in voia impulsurilor si rautatilor.
    Oare ce disciplina ar trebui invatata in scoli, inca de la varste mici, pentru a avea efectul educational scontat?

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Pentru colegii inforenergeticieni care nu sunt în țară, cât și pentru cei care ajung pe alte meleaguri: este nevoie de măsurători actuale ale caracteristicilor rețelei Hartman în diverse locuri din lume (determinările, locația și data efectuarii lor, operator, nivel de calificare).
    Datele mi le puteți transmite mie sau la cine știti că trebuie .
    Mulțumesc frumos!

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Astazi am primit primul raspuns la intrebarile puse la topicul:
    http://www.forum.santamia.ro/showthread.php/evaluare-acces-informational-931.html
    Dupa 40 de zile si 300 de vizite. Interes din curiozitate se poate spune ca a fost (in medie 7 vizite/zi), interes in evaluare mai putin. Sau poate ca e vorba de indrazneala - nu stiu.

Tot azi am mai primit un raspuns la testul de recunoastere al pictogramelor de la topicul cu florile, desi acolo s-a incheiat de multisor testarea, rezultatele fiind afisate.
    S-a mai intamplat acest lucru si cand am inceput activitatea la Evaluarea accesului informational am tinut cont de acest aspect, prin urmare, la acele intrebari nu va apare vreodata un raspuns, astfel incat oricine vrea, trebuie si poate sa raspunda, sa o faca oricand in viitor - atat cat va exista forumul acesta.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Anton este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2009
    Posturi
    56

As fi curios daca exista persoane care pot "ghici" raspunsurile corecte. M-am uitat pe imaginea postata .... si am ramas cu uitatul.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din Anton Vezi post
    As fi curios daca exista persoane care pot "ghici" raspunsurile corecte. M-am uitat pe imaginea postata .... si am ramas cu uitatul.
    Nu e o proba de ghiceala si exactitate ci de parere si aproximare. Exactitatea apartine doar unei parti din matematica. Realitatea comporta eroarea ca factor fundamental.
    Abia cand lucrul acesta este inteles, apare iubirea de sine, iar accesul informational creste si erorile scad, uneori atingand si valoarea nedorita: zero.

Anton este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2009
    Posturi
    56

Citat Citat din Ion Furtuna Vezi post
    Nu e o proba de ghiceala si exactitate ci de parere si aproximare. Exactitatea apartine doar unei parti din matematica. Realitatea comporta eroarea ca factor fundamental.
    Abia cand lucrul acesta este inteles, apare iubirea de sine, iar accesul informational creste si erorile scad, uneori atingand si valoarea nedorita: zero.
    Am pus ghicit intre ghilimele. Banuiesc ca tine de exersarea intuitiei....? Oricum, un test foarte... greu as spune.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din Anton Vezi post
    Am pus ghicit intre ghilimele.
    Asa este.
    Banuiesc ca tine de exersarea intuitiei....?
    In principal, dar e nevoie si de ratiune.
    Oricum, un test foarte... greu as spune.
    Lucrurile sunt relative: foarte greu in raport cu ce? - intrebare retorica.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Pentru cei interesati sa se calibreze pe domeniul temporal al doilea link din
    Ce mai stiti despre daci?
    poate fi util cu conditia sa nu trageti cu coada ochiului la ceea ce este scris decat dupa ce s-a miscat ansa. Eventual incercati sa faceti determinarea pentru imaginea urmatorului obiect, inainte de a-l vedea. Daca doriti, puteti sa determinati si materialul di care e facut. E mult mai greu si cu atat mai interesant.
    Asta pentru cei care nu au timp sa intre prin muzee.

roxaline este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2010
    Posturi
    10

In acest topic va propun sa dezbatem diverse aspecte legate de modul cum reusim sa avem sau nu un acces informational in afara celor 5 simturi, dar si cu ajutorul lor,
    Am sa va prezint o serie de rezultate privind testarea fenomenului si am sa va solicit ajutorul in realizarea unor teste.
    Fac o invitatie tuturor celor care au facut lucruri similare sa-si expuna aici rezultatele.
    Interesant rezultatul testului pe copii si comparatia cu adulti dar ... hmm.. eu vad lucrurile un pic altfel. Am citit pe fuga studiul ca atare publicat pe forum, o sa revin asupra lui. Ceea ce mi-a atras atentia au fost 2 aspecte:

A. copiii mici au avut o distributie uniforma la recunoasterea si asocierea simbolurilor. Intrebarea ar fi cat anume din asocierile deja prezente in mintile adultilor au influentat rezultatele la copii. Si am un motiv sau 2 sa-mi pun aceasta intrebare.

1. Observandu-mi propriul copil, am constatat o "standardizare" in reactii, recunoasteri, asocierile pe care le face. Stiu ca mintea umana lucreaza la nivel de imagine si culoare ca factor principal, iar modul in care sunt "tradusi" stimulii au de a face cu pre-setarile provenite din societate. Mai simplu spus, copilul meu care desena vesel si fara limite ca imaginatie, odata intrata la scoala, a inceput sa deseneze "standard" si imaginatia era cat pe ce sa plece... Am cautat la acea vreme studii si articole pe aceasta tema si am constatat ca nu era un fenomen singular.

Am realizat atunci ca "fenomenul" este cumva un soi de conditionare ce tinde sa excluda aparitia noului, de fapt explorarea noului dincolo de pattern-urile deja existente.

2. tot tropaind dupa astfel de informatii, am ajuns si la altele, de exemplu copiii "nebatuti" la creier de parinti sa se conformeze unor anumite standarde de asociere obiect - culoare deseneaza norii ROZ si iarba galbena! Si nu este vorba despre accidente. Ceea ce au in comun respectivii copii este faptul ca parintii nu le-au spus de suficiente ori ca iarba e verde si norii sunt albi. Ca urmare ei vad iarba / norul ... si pun mana pe alte culori. Daca fenomenul o fi legat de deficiente structurale ori functionale ... nu stiu. Dar mai tarziu am citit un articol intr-un site de fizica si acolo se spunea ca norii sunt de fapt ... roz si noi ii vedem albi pentru ca asa stim sa "traducem" informatia.

Din pacate nu mai am referintele ref ceea ce am spus, s-a intamplat cu multi ani in urma

B. Este ciudata scaderea procentajului la asocierile facute de adulti versus cele din grupa copiilor mici. Ar fi interesant de stiut componenta celor din grupa de adulti. Copiii au rezultatele cele mai interesante, pentru ca ei recunosc relativ uniform si asociaza lumina - soarele cu florile. Simbolurile, din cate am recunoscut eu in desen - nu ca m-as pricepe, sunt simbolurile solare amestecate cu desene. hmmm.... deci crestem si devenim tributari formei si pierdem "continutul". Trist ... Acum o inteleg pe fii-mea cand spune ca lumea noastra a adultilor e trista rau!

Am si o intrebare referitor la o mentiune in studiu:
    Pe teritoriul României, primele elemente florale apar în sec. 2-1 î.C. pe monumente funerare, având ca element dominant "cavalerul trac". In perioadele anterioare elementele decorative sunt de natură vegetală, animală sau geometrică. Apariția elementelor florale a presupus atingerea unui nivel de trai suficient de îndestulător și în același timp atingerea unui grad de elevare spirituală, care să permită conștientizarea rolului florilor în viața omului.
    De unde concluzia asta? Nu am cunostinte in domeniu, dar pentru un neam precum cel dacic, cu o stema ce continea elemente spirituale extrem de interesante si care a mai si "exportat" simboluri si-n Tibet / Nepal si prin America de Sud ... pare un pic improbabila concluzia. Din acest motiv am intrebat.

Multumesc anticipat!

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din roxaline Vezi post
    A. copiii mici au avut o distributie uniforma la recunoasterea si asocierea simbolurilor. Intrebarea ar fi cat anume din asocierile deja prezente in mintile adultilor au influentat rezultatele la copii.
    Tema data copiilor a fost extrem de ingenioasa: plecand de la o poveste cunoscuta "Capra cu trei iezi" li s-a cerut sa dea o floare fiecarui ied incepand cu cel mare. Darul insemna sa coloreze o floare.
    Copiii cu varste mici 3-4 ani abia asteptau sa puna mana pe culori dar cei mai mari s-au straduit sa o faca bine. In timp ce ei incercau sa duca la bun sfarsit "sarcina" dnul Dinel trecea printre ei si nota ce faceau.
    Modul de desfasurare a testului mi s-a parut ca nu influenteaza comportamentul copiilor.
    Observandu-mi propriul copil, am constatat o "standardizare" in reactii, recunoasteri, asocierile pe care le face. Stiu ca mintea umana lucreaza la nivel de imagine si culoare ca factor principal, iar modul in care sunt "tradusi" stimulii au de a face cu pre-setarile provenite din societate. Mai simplu spus, copilul meu care desena vesel si fara limite ca imaginatie, odata intrata la scoala, a inceput sa deseneze "standard" si imaginatia era cat pe ce sa plece... Am cautat la acea vreme studii si articole pe aceasta tema si am constatat ca nu era un fenomen singular.
    Am realizat atunci ca "fenomenul" este cumva un soi de conditionare ce tinde sa excluda aparitia noului, de fapt explorarea noului dincolo de pattern-urile deja existente.
    La acest test nu a fost vorba despre imaginatie, creativitate ci despre recunoasterea unor forme.

tot tropaind dupa astfel de informatii, am ajuns si la altele, de exemplu copiii "nebatuti" la creier de parinti sa se conformeze unor anumite standarde de asociere obiect - culoare deseneaza norii ROZ si iarba galbena! Si nu este vorba despre accidente. Ceea ce au in comun respectivii copii este faptul ca parintii nu le-au spus de suficiente ori ca iarba e verde si norii sunt albi. Ca urmare ei vad iarba / norul ... si pun mana pe alte culori. Daca fenomenul o fi legat de deficiente structurale ori functionale ... nu stiu. Dar mai tarziu am citit un articol intr-un site de fizica si acolo se spunea ca norii sunt de fapt ... roz si noi ii vedem albi pentru ca asa stim sa "traducem" informatia.
    Culorile cu care au colorat nu au avut importanta pentru acest test. Important a fost ca ei sa coloreze o anumita figura, similar cu coloratul cartilor de colorat cu care erau familiarizati.
    Denumirea culorilor este o conventie utila. Ca sa fim rigurosi ar trebui sa discutam despre culori in termeni de lungime de unda, dar este deosebit de greu in limbaj curent, ca sa nu mai vorbim de faptul ca nu am reusi, folosind aceasta terminologie, sa-i mai invatam pe copii culorile, fiindca e nevoie de cunostinte care se dobandesc mult mai tarziu in viata.

Este ciudata scaderea procentajului la asocierile facute de adulti versus cele din grupa copiilor mici. Ar fi interesant de stiut componenta celor din grupa de adulti.
    Grupa de adulti era formata din cadrele didactice de la scoala (cu gradinita functionand in acelasi local) adica invatatori si educatori. Probabil ca nu au considerat testul acesta suficient de serios sau s-au straduit prea tare.
    Copiii au rezultatele cele mai interesante, pentru ca ei recunosc relativ uniform si asociaza lumina - soarele cu florile. Simbolurile, din cate am recunoscut eu in desen - nu ca m-as pricepe, sunt simbolurile solare amestecate cu desene.
    Ca sa faca asemenea asocieri ar trebui sa aiba dezvoltate bine anumite structuri cognitive. Exceptandu-i pe cei de 3-4 ani restul au dat raspunsuri convergente, adica au recunoscut in proportie mare simbolurile florale dintre cele solare.

hmmm.... deci crestem si devenim tributari formei si pierdem "continutul".
    De la mine se vede ca devenim tributari motivatiilor proprii. Astfel ne deplasam atentia pe lumi paralele.

De unde concluzia asta?
    Concluzia a aparut din studiul exponatelor din diverse muzee pe unde am colindat. M-au interesat exponatele extrem de vechi, adica cu o vechime, datata de arheologi, de peste 1200 de ani.
    Nu am cunostinte in domeniu, dar pentru un neam precum cel dacic, cu o stema ce continea elemente spirituale extrem de interesante si care a mai si "exportat" simboluri si-n Tibet / Nepal si prin America de Sud ... pare un pic improbabila concluzia.
    Chiar sunt curios ce ar zice tibetanii, nepalezii si urmasii aztecilor, toltecilor, mayasilor si incasilor despre astfel de afirmatii.

roxaline este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2010
    Posturi
    10

Chiar sunt curios ce ar zice tibetanii, nepalezii si urmasii aztecilor, toltecilor, mayasilor si incasilor despre astfel de afirmatii.
    Mayan sacred designs

http://www.flmnh.ufl.edu/maya/maya4.htm
    http://www.smm.org/sln/ma/duty.html
    http://www.smm.org/sln/ma/gsanandres.html
    http://www.smm.org/sln/ma/gchenalho.html

La noi:
    [media]http://banaterra.eu/romana/etnografie/port_popular/romani/sosdea/SosdeaPort011_n.jpg[/media]
    [media]http://banaterra.eu/romana/etnografie/port_popular/romani/expo_costume_laura_laurentiu/S3700118.jpg[/media]
    [media]http://www.museumarad.ro/i_09/09_port_pop.jpg[/media]
    [media]http://www.romanianmuseum.com/Romania/iasi2.jpg[/media]
    [media]http://georgeiordachescu.files.wordpress.com/2009/03/sl270593.jpg[/media] - asta seamana mult cu textilele din zona Cusco

Romania : http://georgeiordachescu.files.wordp...3/sl270530.jpg
    si
    http://georgeiordachescu.files.wordp...3/sl270526.jpg
    America de Sud: [media]http://www.mayanculture.com/photos_telart/design3.jpg[/media]

Nu stiu ce spun tibetanii, nepalezii si urmasii aztecilor, toltecilor, mayasilor si incasilor despre astfel de afirmatiile "mele" ... dar am vazut o interesanta teorie a unui arhitect indian :
    Master Builder Uncovers Striking Similarities In Indian and Incan / Mayan Sacred Structures - Architecture
    [..]
    It is Sthapati's theory that Mayan, the creator of Indian architecture, originated from the Mayan people of Central America. In Indian history, Mayan appears several times, most significantly as the author of Mayamatam, "Concept of Mayan" which is a Vastu Shastra, a text on art, architecture and town planning. The traditional date for this work is 8,000bce. Mayan appears in the Ramayana (2000bce) and again in the Mahabharata (1400bce)-in the latter he designs a magnificent palace for the Pandava brothers. Mayan is also mentioned in Silappathikaram, an ancient Tamil scripture, and is author of Surya Siddhanta, one of the most ancient Hindu treatises on astronomy.[..] http://www.vastu-design.com/ht-article.htm
    Si tot am ramas cu intrebarile si da, ESTE FOARTE POSIBIL sa gresesc. Nu am studiat etnografia si altele similare, dar se pare ca mai sunt persoane "lovite" de aceeasi boala, adica vad asemenari peste tot . De data asta inca - cucuteni - Kabilia (Algeria) http://reteaualiterara.ning.com/xn/d...Comment:504251

O fi contagios? [media]http://2.bp.blogspot.com/_6hgSmco4R9M/Slxji-5QDDI/AAAAAAAADg8/IHoy4qSN90U/s400/Eagle_Condor_worm.jpg[/media]

Nu vreau ca acest post sa sune jignitor sau obraznic in vreun fel. Sunt doar foarte obosita.

Toate cele bune!

Guguam este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    98

Nu prea am fost atent la toate comentariile de aici insa mi-a sarit in ochi ultima fotografie. La un proiect de mare anvergura lucreaza un roman DAN PREDA. Are si o lucrare care se deruleaza de ceva vreme si il urmaresc cu interes.
    Intuneric e acolo unde nu am calatorit cu MINTEA, GINDU sau SUFLETU.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Din nefericire nu toate link-urile merg la mine. Mi-ar fi placut sa le vad, chiar daca unele dintre cele care se vad par a fi promotii pentru zone turistice cu destinatii exotice.
    Citat Citat din roxaline Vezi post
    Si tot am ramas cu intrebarile si da, ESTE FOARTE POSIBIL sa gresesc. Nu am studiat etnografia si altele similare, dar se pare ca mai sunt persoane "lovite" de aceeasi boala, adica vad asemenari peste tot .
    O fi contagios?
    Cand raman cu intrebarile si nu primesc raspunsuri, atunci reformulez.
    Asemanarile exista si trebuie numai reavointa ca sa zici ca nu sunt. Ele exista si se vad limpede, iar dumneavoastra le prezentati in link-uri. Gasirea raspunsurilor la intrebarea "cum de apar motive grafice asemanatoare la populatii de pe diferite meridiane inca inainte de epoca globalizarii?" este destul de dificila.

Demonstrarea contactului direct prin calatorii cu mijloace primitive ar fi una, daca ar fi dublata si de motivatii pentru deplasarea, nu se stie unde, ale unor persoane care aveau cunostinte multiple.

Alte raspunsuri care implica si tema discutiei acesteia, a accesului informational, pot fi deslusite partial folosind teoria arhetipurilor a lui Jung si acea ipoteza ce se vehiculeaza prin "povestea celei de-a 101 maimute" - transmiterea de informatii noi, dobandite, dincolo de contactul direct, atunci cand aceste informatii sunt vehiculate de un numar suficient de indivizi.

Nu vreau ca acest post sa sune jignitor sau obraznic in vreun fel. Sunt doar foarte obosita.
    Nu va faceti griji, nu suna!
    Ba mai mult, aduce argumente importante privind accesul informational, care nu trebuie sa fie neaparat prin contact direct, prin unul sau mai multe din cele 5 simturi. Iar pentru aceasta contributie simt nevoia sa va multumesc.

Stiu ca entuziasmul, cand nu este un pic strunit, duce la pierderi importante de energie. Satisfactiile obtinute sunt, uneori, deosebit de reconfortante.

oinaldecs este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

Va felicit pentru acest subiect. Am citit cu atentie si consider ca cel mai aproape de adevar este:

Alte raspunsuri care implica si tema discutiei acesteia, a accesului informational, pot fi deslusite partial folosind teoria arhetipurilor alui Jung si acea ipoteza ce se vehiculeaza prin "povestea celei de-a 101 maimute" - transmiterea de informatii noi, dobandite, dincolo de contactul direct, atunci cand aceste informatii sunt vehiculate de un numar suficient de indivizi.
    Probabil este vorba de subconstientul colectiv.

Pentru a intelege accesul informational recomand
    http://ro.wikipedia.org/wiki/Teoria_informa%C8%9Biei
    adica sa intelegem ce este informatia si mai ales entropia informatiei.

oinaldecs este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

Curios ca n-a mai scris nimeni aici...
    Pereceptia extrasenzoriala exista de cand lumea. Accesul la aceasta forma de perceptie se face atunci cand renuntam la prejudecati, tendinte, predispozitii, trebuinte si cam tot ce altceva ne conditioneaza. Aceasta renuntare se mai numeste si evolutie spirituala si este specifica omului care este prevazut in acest sens cu constiinta. Oamenii care nu recunosc aceasta viziune asupra lucrurilor spun ca acumuleaza experienta de viata (ceea ce e cam acelasi lucru cu evolutia spirituala dar privita oarecum vulgarizat).

Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •