Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate de la 16 la 30 din 50

Subiect: Accesul informational

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Observații

De-a lungul timpului s-au acumulat o serie de observații care consider ca sunt utile:
    - orice studiu al fenomenului implică subiecți motivați care să vrea să participe;
    - motivația de tip joc este cea mai interesantă si care are durata cea mai lungă;
    - motivația de interes personal (“cum stau cu telepatia?”) are durata mai scurtă;
    - motivația de tip imperativ, în acest caz nu există motivație reală iar unii dintre subiecți încearcă să trișeze;

- testele sunt stresante pentru participanți;
    - rezultatele testelor în general subevaluează capacitătile reale;
    - există o tendință a subiecților ca să obțină rezultate excepționale iar când aceasta nu se întâmplă apare deziluzia care îi face să evite participarea la astfel de teste (atașamentul de perfecțiune);
    - oboseala scade performanța;
    - există zile “bune” și există zile “proaste”;
    - unii subiecți se “încălzesc” mai greu iar alții obosesc repede;
    - exersarea duce la creșterea performanței în timp;
    - rezultatele negative arată o concentrare insuficienta și decodificare defectuosă;

- accesul informațional este vorba mai degrabă de o artă decât de știință.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

george este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    februarie 2007
    Posturi
    139

Implicit

Foarte interesante exercitiile.gracias ptr idei. O sa le preiau cu copyrightul de la dvs si eu
    Eu m-am straduit clasic cu paginile de la carti.Ce am observat e ca atunci cand accesezi informatia corecta apare o stare de claritate in acea fractiune de secunda -e o senzatie destul de interesanta.
    A mai incerca cineva senzatia respectiva?
    Procentul meu de reusita e destul de scazut deocamdata.
    Totul e posibil dar nu totul e permis

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din george
    Foarte interesante exercitiile.gracias ptr idei. O sa le preiau cu copyrightul de la dvs si eu
    Sa va fie cu folos!
    Eu m-am straduit clasic cu paginile de la carti.Ce am observat e ca atunci cand accesezi informatia corecta apare o stare de claritate in acea fractiune de secunda -e o senzatie destul de interesanta.
    A mai incerca cineva senzatia respectiva?
    Toata lumea o incearca, numai ca dupa ea, incep sa se prinda posturile straine care-s mai puternice.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

george este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    februarie 2007
    Posturi
    139

Implicit

)))
    Din pacate aveti dreptate cu posturile straine.Nu ar strica in IE niste exercitii de detasare si control al mintii.
    Totul e posibil dar nu totul e permis

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Re: Accesul informational

Australianaca Jasmuheen la un seminar recent tinut la Bucuresti (iunie 2008 ) dadea o metoda radiestezica de tip binar pe care spunea ca a invatat-o de la un aborigen.
    Ideea de baza pe care functioneaza este aceea ca trupul stie mai bine decat mintea lucrurile care-l privesc, de pilda cele legate de hrana. Prin urmare aborigenul sta in picioare cu picioarele lipite si pune intrebarea: Unde este este pranzul meu? Asteapta cateva secunde iar corpul face o miscare involuntara spre inainte sau spre inapoi. Codificarea este simpla: inainte inseamna ca aceea este directia in care sa se indrepte in cautarea pranzului, inapoi inseamna ca pranzul se gaseste in alta directie. Cautarea directiei corecte se face prin rotiri succesive la 45 de grade, pana cand corpul ii spune ca se poate deplasa in directia corecta.
    Jasmuheen a dat-o celor prezenti ca sa-si evalueze fiecare cu cata prana se hranesc.
    Eu am redat-o pentru situatiile in care apar in fata inforenergeticienilor persoane alergice la ansa si raportor, chiar daca este mai greoaie si necesita cateva clatinari.

Subliminal este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    septembrie 2008
    Posturi
    8

Ideea de folosire a corpului fizic pe post de instrument in scanarea parametrilor energetici , este antica si prima ca si utilizare. Luand in considare involutia umanitatii din ultimii 6000 de ani , se percepe usor abilitatea din ce in ce mai mica a omului de a se directiona in viata bazandu-se pe Intuitie. Intuitia fiind un compas real si direct legat de structura genetica , se bazeaza pe baza informationala cuantica si sub-cuantica. In alte cuvinte , prin genetica , Intuitia ia contact cu "memoria materiei si timpului" ( subiectiva sau obiectiva ). Computarea informatiilor se face la viteze genetice ( deci , in timp real ) si procesul de selectare a unei anumite informatii este realizat de catre dorinta/intentia celui ce se deschide prin intuitie.

Lasand la o parte parerea mea despre Jasmuhen si al ei program de mind-control holografic prin care alimenteaza manipularea new-age a indivizilor cautatoari de eliberare spirituala , marturia tehnicii aborigiene se gaseste si in stiinta vestica numita Kinesiologie. Ea se bazeaza pe abilitatea muschilor ( contractie - relaxare ) de a media transmisia informationala dintre memoria genetica si constient. Practic , constientul unui individ cere un raspuns la o intrebare , care pe baza supozitiei de memorie genetica , exista si poate fi accesat prin muschi. Exista diferite metode/conventii , cea mai simpla fiind pozitia verticala a corpului si da sau nu ( da - daca corpul se apleaca in fata ; nu - daca corpul se apleaca in spate ) in functie de inclinatia indusa de muschi dupa ce intrebarea a fost pusa.

Primul experiment , l-am facut exact in seara in care am citit cate ceva despre kinesiologie acum cateva luni. Stateam in camera mare , si mi-am pus in cap sa gasesc un tricou negru cu caduceul lui Hermes pe spate. Nu stiam pe unde e , asa ca experimentul era valid. M-am asezat vertical , am pus intrebarea "Tricoul este in camera asta?" , m-am inclinat in spate. M-am dus in hol , am intrebat "Tricoul este aici? , m-am incalinat in spate. Mi-am orientat corpul catre usa din camera mica , am intrebat "Pe aici?" , m-am inclinat in spate , din nou. Mi-am orientat corpul spre baie , am intrebat "Pe aici?" , m-am inclinat in fata! Am intrat in baie , si ca sa vezi , tricoul era agatat de balustrada de sus a cazii!

link catre un documentar de 30 min , simplu care va acomodoeaza cu principiile de baza ale kinesiologiei: [media]http://video.google.com/videoplay?docid=-2134428079724453164&ei=M1PFSOyRB5K22wKO6JzBBQ&q=kinesiology[/media]

----

Intelepciunea Tolteca scoate in evidenta importanta corpului ca si principal detinator al parametrilor energetici corecti pentru ghidarea in viata.

Don Juan Matus afirma "Corpul le stie pe toate! Ai incredere in corp." referindu-se direct la experientele prin care trebuie pur si simplu sa te cufunzi in curgerea corpului fizic pentru a cunoaste ceea ce iti trebuie.

Adevarata radiestezie , este cea practicata prin corpul fizic (instrument de transmisie , receptie si stocare de informatii). Radiestezia clasica se bazeaza pe un obiect creat dintr-un material conductibil pentru electromagnetism ( metal , cuartz , lemn ). Lemnul de alun era ales deoarece este cel mai rezonator cu frecventele umane de informatie "emotionala" , copacii in general fiind setati pe acelasi punct de perceptie ca si abilitatea oamenilor de a simti emotii. Ansele ar trebui tot timpul create din materiale precum aurul , argintul si cuprul , datorita proprietatilor de conductibilitate. In momentul in care cineva doreste o anumita informatie radiestezica , in campul energetic se produce un transfer intre intrebare si raspuns. A avea o ansa , inseamna a canaliza acea interactiune electromagnetica intr-un mod prin care constientul rational poate intelege.

Parerea mea , e ca daca oamenii ar avea mai multa incredere si si-ar indrepta direct atentia spre legatura intuitie - memorie genetica , necesitatea entitatilor "mediatoare" s-ar anula si astfel omul ar avea mai multa libertate. In general , entitatile mediatoare folosite in radiestezie sunt nocive si afecteaza intimitatea energetica a celui in cauza , blocand chiar accesul la informatie valida.
    Cu cat este folosita mai mult legatura intuitie-memorie genetica , cu atat mai mult este intensificata puterea individului de a incepe sa traiasca o viata ghidata direct de programul-destin incriptat de catre Sinele Superior in matricea genetica a instrumentului uman.

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Don Juan Matus afirma "Corpul le stie pe toate! Ai incredere in corp." referindu-se direct la experientele prin care trebuie pur si simplu sa te cufunzi in curgerea corpului fizic pentru a cunoaste ceea ce iti trebuie.
    O mica corectare nu corpul fizic "le stie pe toate", corpul fizic este doar un instrument care poate fi folosit de suflet (noesic), noua ne sa atrofiat aceasta capacitate, legatura intre trup si suflet, prin care sufletul cordoneaza trupul, aceasta cordonare exista in continuare (altfel am muri), dar anumite aspecte si functii sau diminuat mult

Si instrumentele radiestezice (ansa, pendul, bagheta) nu trebuie create obligatoriu din anumite materiale, pentru ca ele sunt instrumente fizice si care reactioneaza la o anumita modificarii pozitiei unor muschi in coroborare cu forta de gravitatie, sunt importante doar anumite caracteristici fizice ale materialelor de exemplu sa fie solide, elasticitatea intr-o anumita gama, anumita forma, etc, dar nu materialul, si sincer eu din experiente pot spune ca lucrez mult mai bine cu ansa din otel inox decat cu cea din argint, pentru ca otelul are o elasticitate mai buna

-

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din Subliminal Vezi post
    Luand in considare involutia umanitatii din ultimii 6000 de ani , se percepe usor abilitatea din ce in ce mai mica a omului de a se directiona in viata bazandu-se pe Intuitie.
    Să înțeleg că dumneavoastră puneți acea presupusă involuție a umanității pe seama dezvoltării cunoașterii raționale?
    Intuitia fiind un compas real si direct legat de structura genetica, se bazeaza pe baza informationala cuantica si sub-cuantica. In alte cuvinte , prin genetica , Intuitia ia contact cu "memoria materiei si timpului" ( subiectiva sau obiectiva ). Computarea informatiilor se face la viteze genetice ( deci , in timp real ) si procesul de selectare a unei anumite informatii este realizat de catre dorinta/intentia celui ce se deschide prin intuitie.
    Vă rog să mă iertați, dar de unde ați preluat informațiile acestea în cel mai elocvent limbaj de lemn? Sper că nu v-a parvenit genetic.

Lasand la o parte parerea mea despre Jasmuhen si al ei program de mind-control holografic prin care alimenteaza manipularea new-age a indivizilor cautatoari de eliberare spirituala
    La ultima ei apariție la București a vorbit limpede despre programul ei care este legat de faptul că omenirea, cel puțin partea ei care se consideră avansată tehnologic, irosește resurse, în timp ce altă parte a omenirii trăiește la limita subzistenței. Mesajul ei este simplu: “vă este teamă că nu aveți ce mânca? Se poate fără. Vă este teamă de boli? Am învins cancerul. Aveți sentimente frumoase care vă pot ajuta să trăiți ca ființe umane nu ca roboți”. Acum și-a propus să ajungă la Hollywood, să facă filme iar banii să-i folosească pentru copiii care nu au ce mânca în Africa și Asia.
    stiinta vestica numita Kinesiologie. Ea se bazeaza pe abilitatea muschilor ( contractie - relaxare ) de a media transmisia informationala dintre memoria genetica si constient. Practic , constientul unui individ cere un raspuns la o intrebare , care pe baza supozitiei de memorie genetica , exista si poate fi accesat prin muschi. Exista diferite metode/conventii , cea mai simpla fiind pozitia verticala a corpului si da sau nu ( da - daca corpul se apleaca in fata ; nu - daca corpul se apleaca in spate ) in functie de inclinatia indusa de muschi dupa ce intrebarea a fost pusa.
    Erik Berglund a venit și el cu câteva tehnici kinesiologice în care se folosesc mâinile. Numai că după ce le-a prezentat, a spus că el nu le mai folosește pentru că află răspunsurile direct. Ii vin în minte.
    Primul experiment … tricoul era agatat de balustrada de sus a cazii!
    Frumos experiment! Multumesc frumos!
    Numai că ați omis contextul: lucrurile acestea i se spuneau unui ucenic, Carlos (Castaneda) care era plin de programe raționale specifice unui om școlit de către societatea americană și căruia îi era extrem de greu să priceapă că realitatea este mai mult decât ceea ce învățase el. Iar cantitatea de mescalină pe care a fost nevoit să i-o administreze ca să priceapă a fost cu mult mai mare decât la restul de ucenici (vrăjitori)

Adevarata radiestezie , este cea practicata prin corpul fizic (instrument de transmisie , receptie si stocare de informatii). Radiestezia clasica se bazeaza pe un obiect creat dintr-un material conductibil pentru electromagnetism ( metal , cuartz , lemn ). Lemnul de alun era ales deoarece este cel mai rezonator cu frecventele umane de informatie "emotionala" , copacii in general fiind setati pe acelasi punct de perceptie ca si abilitatea oamenilor de a simti emotii. Ansele ar trebui tot timpul create din materiale precum aurul , argintul si cuprul , datorita proprietatilor de conductibilitate. In momentul in care cineva doreste o anumita informatie radiestezica , in campul energetic se produce un transfer intre intrebare si raspuns. A avea o ansa , inseamna a canaliza acea interactiune electromagnetica intr-un mod prin care constientul rational poate intelege.
    Sursele dumneavoastră de informare nu prea sunt demne de încredere. Accesul informațional bazat pe electromagnetism este atunci când folosiți telefonul, aparatul de radio, televizorul, calculatorul. Accesul informațional de tip radiestezic nu are nimic de-a face cu electromagnetismul. Instrumentele radiestezice nu sunt decât niște indicatoare, niște instrumente pentru cel care știe să le utilizeze. Metalele indicate sunt metale moi și din punct de vedere practic chiar nu sunt indicate, decât dacă fac ca încrederea în ceea ce face utilizatorul să crească. Atât. In rest, materialul cel mai indicat este sârma din oțel inoxidabil. Rezultatele cele mai spectaculoase se obțin însă atunci când sunt utilizate materiale de tipul ce-am-la-îndemână pentru confecționarea ad-hoc a unui indicator radiestezic. Asta pentru că într-o investigație de acest tip contează omul și nu instrumentul.
    Parerea mea, e ca daca oamenii ar avea mai multa incredere
    Parcă ați uitat ceva aici: obiectul încrederii.
    necesitatea entitatilor "mediatoare" s-ar anula si astfel omul ar avea mai multa libertate. In general , entitatile mediatoare folosite in radiestezie sunt nocive si afecteaza intimitatea energetica a celui in cauza , blocand chiar accesul la informatie valida.
    Mă miram eu de ce unii consideră că radiestezia este un lucru malefic și își pun întrebarea “cine” mișcă indicatorul radiestezic. Dacă circulă și astfel de informații și explicații, probabil că și practici, atunci e limpede. Numai că asta ține de mediumnitate, care-i altceva.
    Cu cat este folosita mai mult legatura intuitie-memorie genetica , cu atat mai mult este intensificata puterea individului de a incepe sa traiasca o viata ghidata direct de programul-destin incriptat de catre Sinele Superior in matricea genetica a instrumentului uman.
    Și cam care ar fi motivația ca să o facă?

Subliminal este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    septembrie 2008
    Posturi
    8

Citat Citat din Ion Furtuna Vezi post
    Să înțeleg că dumneavoastră puneți acea presupusă involuție a umanității pe seama dezvoltării cunoașterii raționale?
    Vă rog să mă iertați, dar de unde ați preluat informațiile acestea în cel mai elocvent limbaj de lemn? Sper că nu v-a parvenit genetic.
    Limbaj de lemn? Ar trebui sa vorbesc metalic?

Pun aceasta involutie pe seama atrofierii (fortate) puntii neurochimice dintre emisfera cerebrala dreapta si emisfera cerebrala stanga si inchiderea constiintei in limita mica a e.c. stangi. Intregul proces , este rezultatul dezechilibrarii grilei planetare si a invaziei archonice (deschid un topic deoarece consider ca si altii ar fi interesati de informatie). In termeni shamanici , punctul de asamblare a lumii s-a miscat dinspre locul "cunoasterii fara cuvinte" spre locul "lipsei de compasiune" ajungand inspre locul "ratiunii" (cei care controleaza lumea sociala sunt cei mai mari rationalisti - masonii - moralisti reci ... masele avand pc. de asamblare pe undeva prin jurul ratiunii).

La ultima ei apariție la București a vorbit limpede despre programul ei care este legat de faptul că omenirea, cel puțin partea ei care se consideră avansată tehnologic, irosește resurse, în timp ce altă parte a omenirii trăiește la limita subzistenței. Mesajul ei este simplu: “vă este teamă că nu aveți ce mânca? Se poate fără. Vă este teamă de boli? Am învins cancerul. Aveți sentimente frumoase care vă pot ajuta să trăiți ca ființe umane nu ca roboți”. Acum și-a propus să ajungă la Hollywood, să facă filme iar banii să-i folosească pentru copiii care nu au ce mânca în Africa și Asia. Erik Berglund a venit și el cu câteva tehnici kinesiologice în care se folosesc mâinile. Numai că după ce le-a prezentat, a spus că el nu le mai folosește pentru că află răspunsurile direct. Ii vin în minte.
    Asta nu are nici cel mai mic lucru de a face cu intreg planul de manipulare. Multi sunt cei ce afirma lucruri simpliste doar de dragul "filosofiei lor de viata" , oamenii crezand ca vai doamne cata intelepciune la un loc. Asta cu Hollywood-ul si banii pentru Africa si Asia e )))))))))))). Nu stia cum sa isi motiveze public o miscare propagandista si a ales ceea ce incalzeste inima. Chanellingurile ei si intreaga gama de deitati new-age sunt softuri N.S.A. si/sau archonice. Face parte din programul de mind-control inceput prin anii 1800 cu Madam Balvatsky si a ei contacte cu "Marea Fratie Alba a Luminii" (grup de entitati manipulatoare care se doresc a fi zeificati de masele noii religii mondiale new-age). E mult de scris in acest sens si poate un topic ar rezolva problema , daca se vrea.

Numai că ați omis contextul: lucrurile acestea i se spuneau unui ucenic, Carlos (Castaneda) care era plin de programe raționale specifice unui om școlit de către societatea americană și căruia îi era extrem de greu să priceapă că realitatea este mai mult decât ceea ce învățase el. Iar cantitatea de mescalină pe care a fost nevoit să i-o administreze ca să priceapă a fost cu mult mai mare decât la restul de ucenici (vrăjitori)

Din cate stiu eu , aceasta atitudine fata de corpul fizic apare in repetate randuri in diferite carti , din simplu motiv ca e o adevarata filosofie de viata constientizarea puterii energetice si informationale a instrumentului uman (indiferent de ingerarea plantelor psihotrope).

Sursele dumneavoastră de informare nu prea sunt demne de încredere. Accesul informațional bazat pe electromagnetism este atunci când folosiți telefonul, aparatul de radio, televizorul, calculatorul. Accesul informațional de tip radiestezic nu are nimic de-a face cu electromagnetismul. Instrumentele radiestezice nu sunt decât niște indicatoare, niște instrumente pentru cel care știe să le utilizeze.
    Nu stiu de ce vi se pare anormala perspectiva , de indata ce TOT ceea ce exista in Universul nostru este electro-magnetism. Telefoanele , aparatele radio etc. , toate moduleaza o infima parte din spectrul electromagnetic cunoscut ( spectrul real depaseste si cele mai optimiste presupuneri ). Intreaga stiinta a anticilor s-a bazat pe puterea de a intelege si folosi electro-magnetismul. Ceea ce ar trebui inteles , este ca actuala stiinta legata de cunoasterea si utilizarea electromagnetismului este puerila si distructiva. In lumea moderna se creaza electromagnetism prin explozie ( opus naturii ) , pe cand anticii creau/flitrau electromagnetism prin implozie ( normalul naturii ). Radiestezia nu face exceptie , si intrega miscare a ansei este guvernata de fortele electromagnetice , inclusiv gandul care o utilizeaza. Pentru a putea folosi aceasta energie , este indicata utilizarea proprietatilor conductibile si super-conductibile. Adevarata tehnologie sintetica , bio-sintetica si biologica se bazeaza pe superconductibilitatea materialelor din care este formata.

Asta pentru că într-o investigație de acest tip contează omul și nu instrumentul.
    Omul este incununarea unei "super multi-modulatii" de frecvente electromagnetice.

Parcă ați uitat ceva aici: obiectul încrederii.
    Increderea in Sine. Increderea ca si Forta.

Mă miram eu de ce unii consideră că radiestezia este un lucru malefic și își pun întrebarea “cine” mișcă indicatorul radiestezic. Dacă circulă și astfel de informații și explicații, probabil că și practici, atunci e limpede. Numai că asta ține de mediumnitate, care-i altceva.

Nu ma intelegeti gresit. Nu afirm ca radiestezia este "malefica". Departe de mine gandul. Este o tehnica simpla pentru a scana campurile energetice din genetica organica si inorganica. Ceea ce vroiam sa afirm , este ca am intalnit multi radiestezisti , care sunt dependenti de ideea unei entitati ( fie ea "ghid spiritual" , archangel , Iisus etc) mizandu-si adevarul si simtul adevarului pe ceva ce de cele mai multe ori ( si pentru asta am dovezi prin clarviziune - pentru mine ) se dovedeste a fi negativ si manipulator. Cati nu am vazut , care cu tot cu "credinta lor nestramutata in Dumnezeu" sunt vai de mama lor la nivel energetic ... blocati , legati , alterati. Asta datorita acceptarii unei influente , sanki benefice , din astral.
    Parerea mea este ca cei ce cauta eliberarea si elevarea matricii in care se afla , ar trebui sa renunte a mai apela la entitati si sa inceapa sa se concentreze pe adevarata putere interioara. Mult timp am colaborat in echipa cu grupuri de entitati din astral. Grupuri de magi , ghizi spirituali , deitati de rang foarte inalt , care ne-au transmis o gramada de informatii. Cu timpul am invatat ca asta a fost principala gherla umana , deoarece si la noi ca si la toti ceilalti a fost pura manipulare. Cei cu abilitati psi au inceput sa se lase condusi de forte astrale , care de cele mai multe ori sunt manipulatoare si a caror aparenta de "lumina" nu este decat o haina holografica. Cand vorbeam de involutia omului , printre altele la asta m-am referit. Ca treptat , el a renuntat a se baza pe el si a ales "ghidarea" din subtil coordonata de grupuri de entitati. Rezultatul ... buda de lume sociala existenta acum.

Și cam care ar fi motivația ca să o facă?

Abilitatea de a fi INDEPENDENT si de a avea destula Putere Personala pentru a isi duce misiunea impusa de Sinele Superior la capat.
    Ultima editare de Subliminal : 09 sep 2008 la 20:43

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Multumesc frumos, pentru raspunsuri!

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Cu ceva timp în urmă apelasem pe forum la cei care pot sa facă testul de recunoaștere al simbolurilor florale cu preșcolari. Am apelat și eu la Pitești la două educatoare și urmarea ar fi fost să am un colectiv statistic suficient ca să pot trage niște concluzii privind vârsta de la care copiii încep să distingă/amintească informațiile cuprinse in simboluri.
    Rezultatele obținute în Pitești au fost contradictorii: una dintre educatoare a vrut să “dea bine” și a intervenit “ajutându-i" pe copii iar rezultatele arătau ca la carte. Prin urmare, am renunțat la ele.
    Cealaltă educatoare, a respectat întocmai indicațiile și i-a lasat pe copilași să coloreze. Prin urmare, grupa compusă din copilași de 3 și 4 ani, a colorat într-o veselie. Adică, ce? Numai trei floricele? Colorăm tot! Până la urmă ce inseamnă 3? JJJ Recunosc, ca mi-a fost foarte greu să decelez ce au făcut ei acolo.
    După aceea, cam acum un an, am primit de la domnul Dinel rezultate ale testului. Dânsul a testat atât copilași de grădiniță, școlari din ciclul primar dar și adulți.
    Foarte interesant mi s-a părut algoritmul utilizat pentru captarea atenției și transmiterea corectă a informației:
    Copiii, vouă vă plac poveștile?
    Dar povestea Capra cu trei iezi?
    Haideți să dăm câte o floricică la fie ied! Luați creioane colorate și colorați pentru fiecare ied câte o floricică!
    Si în timp ce copiii erau la treabă, dl. Dinel a avut timp destul ca să noteze la fiecare copil și ordinea alegerii și culoarea folosită. Datele acestea nu intrau în testul de recunoaștere, dar pot fi utile, dacă se strâng mai multe.
    In total, au fost testați 34 copii cu vârste între 3 și 9 ani și 10 adulți cu vârsta între 21 și 55 ani. Cum pe mine mă interesau copiii am grupat datele de la copii pe vârste și adulții separat. Urmărind tendințele și în același timp și reducerea erorilor de testare, am format grupele de vârstă: 3-4, 5-6, 7-9 ani. După analiza rezultatelor, pentru că răspunsul ultimelor 2 grupe era același, am format din cele grupe una singură. Rezultatele sunt prezentate mai jos:

Testul de recunoaștere arată într-o anumită măsură și cât sunt de atenți oamenii la ceea ce li se cere. Privit din acest punct de vedere, cele mai bune rezultate le-au obținut copiii între 5 și 9 ani. Adulții se apropie mai mult de copiii de 3-4 ani, decât de ceilalți.

Rezultatul acesta m-a frapat și am căutat ceva explicații. Inclin să cred că logosul interior, caracteristic adulților, tinde să preia controlul astfel încât atenția este în mod sistematic abătută de la cerințele externe.

Dacă, copiii de 3-4 ani au o atenție de scurtă durată, greu de canalizat pe o activitate sau alta, la adulți tocmai această canalizare foarte intensă pe activități considerate prioritare, face ca atenția lor la mediul extern să devină deficitară.

Grupa de vârstă 5-9 ani este cea la care atenția este mare, înțeleg cu ușurință ce li se cere și fac. Mă gândesc că părinții care au copii în această grupă de vârstă ar trebui să se folosească de această capacitate pentru a-i stimula să acumuleze cât mai mult și în același timp să nu le dea exemple nedorite.

Așa că, stimați părinți, iubiți-vă copiii dându-le atenția dumneavoastră și dându-le prioritate maximă. Asta e vârsta la care văd tot, aud tot și până rezolvați dumneavoastră celelate probleme trece vremea iar ei “apucă” tot ce au la dispoziție.

Conform proverbului “unde dai și unde crapă”, de la ce am plecat și unde am ajuns.

Domnule Dinel, vă multumesc din suflet pentru ajutorul dat și, vă rog frumos, să mă iertați că am întârziat ca publicarea rezultatelor atât de mult.

Mihaitza Avatar
    Mihaitza este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    356

Citat Citat din george Vezi post
    )))
    Din pacate aveti dreptate cu posturile straine.Nu ar strica in IE niste exercitii de detasare si control al mintii.
    In conditiile in care informatia devine tot mai densa si mai multa, nu ar strica deloc.
    Crimele devin tot mai numeroase, iar oamenii au uitat ca autocontrolul este unul din atributele fiintei civilizate.
    Poate nu ar strica nici in scoli.

Ilia Avatar
    Ilia este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    noiembrie 2007
    Posturi
    609

eu cred ca important nu este sa-ti controlezi mintea, ci s-o "educi".
    ca s-o educi, trebuie s-o observi si sa vezi ce-i trebuie.
    ce control, cat control?
    poti sa controlezi ceva la infinit? la un moment dat, tot erupe. Te ia prin surprindere si face ravagii. Si zici apoi, nu stiu ce s-a intamplat, de obicei sunt un om controlat si asa ma stie si lumea.
    ce detasare?
    cat poti sta detasat de ea?
    si cand interferezi cu ea, ce te faci?
    daca prin actiunile astea o obligi sa-ti atraga atentia si sa devina teribilista?
    * "educi" - asa cum isi educa o mama pruncul, cu multa iubire, ii observa tendintele, se duce pe fir, la radacina si pune ingrasamant bun.
    Din bube, mucegaiuri și noroi / Iscat-am frumuseți și prețuri noi. T.Arghezi

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Asa este ILIA, controlul are un pic de opresiune, si cand dispare elementul de contrl sa dus totul naibii, dar daca este educat, nu e nevoie de un factor de control opresiune, dupa ce sa terminat cu educatia, controlul necesar este minim, totul fiind natural si firesc

-

dinel este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    iunie 2007
    Posturi
    94

INFORMATIA este esenta vietii.Ea cuprinde o experienta de viata ,buna sau rea .......E "sufletul "' material sau imaterial al existentei noastre.
    INFORMATIA porneste din fiecare dintre noi ,dar si vine din alta parte.

Fara informatii nu putem trai !.....Trebuie sa avem acces la ele ,indiferent cum sunt.

Analizatorii nostri ,simturile si capacitatile psihice , sunt cei care prelucreaza " substanta "' ei.

Informatia , indiferent ce cuprinde si din ce sursa provine ,este acceptata de noi in raport cu performanta analizatorilor nostri. Daca nu discernem continutul unei informatii ,trebuie sa cerem lamuriri ....Nu primim cele necesare pentru a o analiza ,o abandonam ( la cos cu ea !)......de aici vor disparea disputele virulente pe seama ei.

Un OM ( normal din mai multe puncte de vedere ) e mort fara sa aiba contact cu lumea . Trebuie sa fie informat .

"" ACCESUL INFORMATIONAL "" este un drept al OMULUI .

Totul depinde de caile pe care le abordeaza omul pentru a prinde si retine INFORMATIA . ( Nu conteaza cum "" inghitim " informatia, ci modul cum o "mistuim ")
    "Jertfeste lui Dumnezeu jertfa de lauda si indeplineste Lui fagaduintele tale " [ David]

Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •