Am primit un mail astazi...si m-am gandit ca e bine sa il pun si pe acest forum....sa il vada mai multa lume...

Scrisoare de la Isus Cristos

Iti trimit aceasta scrisoare prin unul din ucenicii mei.

Vreau sa-ti spun cat de mult te iubesc, ca ma intereseaza soarta ta si ca as dori sa comunicam.

Azi dimineata, cand te-ai sculat, eram langa tine, in lumina minunatului Meu rasarit, care a inundat odaia.

Am sperat ca imi vei spune “Buna dimineata”, dar n-ai facut-o.

M-am gandit ca poate era prea devreme si nu m-ai observat.

Ti-am sarutat fata cu bruma diminetii. Am revarsat asupra ta mireasma dulce si parfumata a florilor. Ti-am fredonat o melodie de dragoste prin ciripitul pasarelelor. Ai trecut pe langa mine grabind pasul.

Mai tarziu, te-am privit mergand si discutand aprins cu vecinii si prietenii.

Ah! Cat as fi dorit sa schimbi cateva cuvinte si cu Mine!

M-am apropiat si am sperat sa-Mi vorbesti!

Ai trecut pe langa Mine, fara sa ma bagi in seama.

Dupa amiaza ti-am trimis o ploaie invioratoare ti-am stralucit fiecare picatura. Am strigat din cer cu glas de tunet, doar, doar Ma vei auzi! Apoi ti-am picurat un curcubeu fermecator in mijlocul norilor Mei aurii. Mi-am zis: “Cu siguranta Ma vei vedea!”

Seara, la sfarsitul zilei, ti-am trimis un apus de soare minunat, apoi ti-am facut cu ochiul de mii de ori prin stelele Mele stralucitoare, sperand ca Ma vei vedea si-Mi face si tu cu ochiul. Am ramas inselat si de aceasta data.

In sfarsit, noaptea, la culcare, am revarsat lumina lunii pe fata ta, ca sa-ti amintesc ca nu te-am uitat. Am sperat ca macar acum ai sa-mi vorbesti, inainte de culcare. Nu Mi-ai spus nici un cuvant. M-a durut mult acest lucru si totusi am continuat sa stau de veghe la capataiul tau, sperand ca macar a doua zi vei observa prezenta Mea.

Tot astfel, in fiecare zi, am continuat sa Ma descopar prin tot felul de cai, nadajduind ca vei dori sa fiu Pastorul tau. Eu pot sa-ti port de grija ca nimeni altul. Eu sunt Pastorul cel bun, care si-a dat viata pentru oile sale. Eu am venit pentru ca oile mele sa aiba viata din belsug.

Dragostea mea pentru tine este mai adanca decat marea si mai inalta decat cerul; te iubesc cu iubire vesnica, pastrandu-ti, de aceea, bunatatea Mea. Vreau sa mi te daruiesti si am atatea sa-ti impartasesc. Pentru binele tau, te rog sa-mi raspunzi!

Iata, Eu stau la usa si bat. Daca aude cineva glasul Meu si deschide usa, voi intra la el, voi cina cu el si el cu Mine.

Al tau prieten care te iubeste,

Isus Cristos

Interviu cu Dumnezeu

Cu titlul meu de ziarist, proaspat obtinut, m-am hotarat sa realizez un interviu important si dorinta mi-a fost acceptata; mi s-a permis, astfel, o intalnire cu Dumnezeu.

“Intra! – mi-a zis Dumnezeu. “Asadar, vrei sami iei un interviu?”

“Da”, i-am raspuns …

“Ce vrei sa ma intrebi?”

“Nu este o intrebare nici noua, nici dificila pentru Tine: Ce Te surprinde cel mai mult la oameni?”

Mi-a spus:

“ - Ca se plictisesc sa fie copii – grabindu-se sa creasca – si apoi suspina dupa vremea cand erau copii.

- Ca mai intai isi distrug sanatatea pentru bani, pentru ca apoi sa piarda banii pentru a-si recapata sanatatea.

- Ca, facandu-si prea multe griji pentru viitor, neglijeaza prezentul, si asa nu traiesc nici prezentul, nici viitorul

- Ca traiesc ca si cand nu ar trebui sa moara si mor ca si cum nu ar fi trait.”

Dupa o lunga tacere, i-am zis: “Da-mi voie sa te mai intreb ceva: Ca Tata, ce le-ai cere copiilor Tai?”

Mi-a raspuns:

“Sa invete

. ca cel mai de valoare pentru ei nu este CE au in viata, ci pe CINE au alaturi;

. ca trebuie sa-si controleze actiunile; altfel, actiunile lor ii vor controla pe ei;

. ca nu este bine sa se compare cu ceilalti, pentru ca intotdeauna va fi cineva mai bun sau mai rau decat ei;

. ca nu pot face pe cineva sa-i iubeasca; ceea ce pot, intr-adevar, face, este sa se lase iubiti.

Sa invete

. ca increderea se construieste in ani si se poate distruge in cateva clipe;

. ca sunt de ajuns cateva secunde pentru a-i rani profund pe cei pe care ii iubesc si pot trece chiar ani pana sa repare raul facut.

Sa invete

. ca a ierta se invata iertand;

. ca sunt oameni care ii iubesc mult dar, pur si simplu, nu stiu sa demonstreze acest lucru.

Sa invete

. ca banul cumpara totul, mai putin fericirea;

. ca atunci cand sunt suparati, au dreptul sa fie, dar asta nu le da dreptul sa-i supere si pe cei din jurul lor;

. ca prietenii adevarati sunt atat de rari incat, daca au descoperit unul, inseamna ca au gasit o adevarata comoara;

. ca nu intotdeauna este suficient sa te ierte altii; de multe ori trebuie sa te ierti tu insuti;

. ca sunt stapanii a ceea ce se abtin sa spuna si sclavii a ceea ce spun;

. ca ceea ce seamana, aceea vor culege: daca seamana barfe, vor culege intrigi, daca seamana dragoste, vor culege fericire.

Sa invete

. ca fericirea adevarata nu inseamna sa-ti realizezi visele, ci sa fii multumit cu ce ai. Fericirea nu tine de noroc, ci este rezultatul propriilor decizii. Oamenii decid daca traiesc fericiti cu ceea ce au, sau daca mor de invidie si delozie pentru ceea ce le lipseste sau de care au nevoie.

Sa invete

. ca a dori si a uibi nu sunt sinonime, ci antonime; a dori CERE totul, a iubi OFERA totul;

. ca niciodata nu vor face ceva atat de maret incat Dumnezeu sa-i iubeasca mai mult si nici ceva atat de rau incat Dumnezeu as-i iubeasca mai putin. Dumnezeu ii iubeste pur si simplu, in ciuda comportamentului lor.

Sa invete

. ca cea mai mare distanta la care se pot afla de Mine, Dumnezeu, este distanta unei simple rugaciuni!

Am ramas in liniste, tinandu-ne de maini …

Oare o sa invatam si noi vreodata?