Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123
Rezultate de la 31 la 44 din 44

Subiect: Zgomote,tiuituri in urechi

Fat_Frumos Avatar
    Fat_Frumos este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    298

Implicit Re: ZGOMOTE,TIUITURI IN URECHI

Citat Citat din anima Vezi post
    Ioi, dar incult trebuie sa mai fi daca iti imaginezi ca la orelist te duci numai pentru dopuri in urechi!)
    Multumesc frumos!
    Romanul la care scriu (neterminat):

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Lupul de Nea: "iubeste si fii iubit/a"

anima Avatar
    anima este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    404

Citat Citat din Fat_Frumos Vezi post
    Multumesc frumos!
    Cu placere! Si altadata!

Fat_Frumos Avatar
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    298

Cu placere! Si altadata!
    Oricum a fost o rautate gratuita! Ma intreb oare ce a determinat-o...
    de la tine chiar nu ma asteptam... dar viata iti rezerva multe surprize...
    multumesc pentru "gluma"!

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

anima Avatar
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    404

Oricum a fost o rautate gratuita! Ma intreb oare ce a determinat-o...
    de la tine chiar nu ma asteptam... dar viata iti rezerva multe surprize...
    multumesc pentru "gluma"!
    Ioi, nici eu nu ma asteptam sa fii atat de vanitos.
    In privinta surprizelor... depinde cum esti "echipat". Multe lucruri ne pot parea surprize doar pentru ca ne place sa dramatizam sau pentru ca nu avem pic de intelegere pentru ceilalti, postandu-ne mereu ca centru al universului. Asa cum mi se pare mie ca faci tu acum. Si, sincer, cu riscul de a te supara din nou, pari cam complexat, daca reactionezi asa, fiind atat de afectat de o discutie banala.

Nu vreau sa iti dau sfaturi, nu e treaba mea, dar eu daca as pati asta, m-as intreba de ce reactionez in acest mod. Fara suparare.

Fat_Frumos Avatar
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    298

Ioi, nici eu nu ma asteptam sa fii atat de vanitos.
    incult, vanitos... ce urmeaza ?...
    ia sa vedem...
    cine te-a muscat asa de tare de te versi pe mine...

Forumul se pare ca isi atinge sublimul misiunii sale prin postarile tale de acum...

anima Avatar
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    404

incult, vanitos... ce urmeaza ?...
    ia sa vedem...
    cine te-a muscat asa de tare de te versi pe mine...

Forumul se pare ca isi atinge sublimul misiunii sale prin postarile tale de acum...
    Draga, ar trebui sa incetezi. Nu de alta, dar este o discutie off topic, pe care o umfli fara rost.
    Ce ar fi insemnat daca ma suparam si eu pe tine, ca imi spui ca sunt "consumator docil, supus si fara divergenta de idei, asta scrie pe fiecare... " Este drept ca tu ai avut grija sa te pui la adapostul generalizarii, dar uite ca eu nu m-am suparat. E parerea ta si nu eu traiesc cu ea pe creier. Pupici!

Fat_Frumos Avatar
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    298

Draga, ar trebui sa incetezi. Nu de alta, dar este o discutie off topic, pe care o umfli fara rost.
    Ce ar fi insemnat daca ma suparam si eu pe tine, ca imi spui ca sunt "consumator docil, supus si fara divergenta de idei, asta scrie pe fiecare... " Este drept ca tu ai avut grija sa te pui la adapostul generalizarii, dar uite ca eu nu m-am suparat. E parerea ta si nu eu traiesc cu ea pe creier. Pupici!
    Cu ce traiesc eu "pe creier" ??

Limbajul tau "de cartier" devine tot mai spumos...

anima Avatar
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    404

Exista multi oameni care aud sunete, zgomote de mica sau mare intensitate in urechi, ceea ce provoaca o adevarate suferinta urechii interne si aceasta suferinta ajunge atat de acuta incat chiar si cel mai mic gest al vietii cotidiene devine dificil.

Medicii orelisti denumesc aceste zgomote permanente sau sporadice in urechi, acufene.

Unele persoane aud un vajait, altele un tiuit. Acufene este o boala ce se manifesta sub forma acestor zgomote si netratata poate duce la scaderea auzului.

Conform prof. dr. Vasile Costinescu, seful Clinicii ORL de la Spitalul Sf. Spiridon, tot mai multe persoane sunt depistate cu aceasta boala. Cu multi ani in urma boala era intalnita la persoane cu varsta peste 45 de ani, dar acum a luat amploare si in randul tinerilor.

Acufene, aceste zgomote, la unele persoane permanente in urechi, apar datorita insuficientei circulatorii produse la nivelul urechii interne, unde se gasesc niste vase de sange extrem de fine. Practic, aceste zgomote provoaca atrofie acestor vase de sange.

Exista mai multe cauze care provoaca aceste zgomote, tiuituri, in urechi. Una dintre acestea ar fi hipertensiunea arteriala.

Acufene este o adevarata suferinta a urechii interne si face dificil pana si cel mai mic gest al vietii cotidiene.

Practic debitul circulator este diminuat si acufene trebuie sa fie un semnal de alarma pentru pacienti. Acufenele sunt de fapt senzatii pe scoarta cerebrala, unde exista reprezentari ale fiecarei parti a corpului. Pe scoarta creierului se percep zgomote, chiar daca ele nu s-au petrecut in realitate.

Aceste zgomote pot fi subiective cand le percepe doar bolnavul sau obiective cand deja le sesizeaza si medicul de specialitate.

Scaderea auzului o data cu varsta este insotita uneori si de acufene. Alte cauze ale bolii sunt si intoxicatiile medicamentoase sau cu substante chimice, alergiile, persoanele care lucreaza in zgomote puternice, muncitorii care folosesc pikamere, etc.

De asemenea, zgomotele in urechi se instaleaza si atunci cand bolnavul are spondiloza, diabet sau o combinatie d emai multe cauze.

Aceasta atrofie a vaselor de sange din urechea interna nu se poate trata in totalitate. De fapt, tratamentul pentru acufene este simptomatic, pentru ameliorarea bolii.

Repet, aceste zgomote in urechi pot fi un semnal de alarma pentru scaderea auzului

Fat_Frumos Avatar
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    298

Repet, aceste zgomote in urechi pot fi un semnal de alarma pentru scaderea auzului
    Da, asa e, acufenele "pot fi" un semnal de alarma...
    acufenele asa cum sunt definite de medicina, din cele postate de tine...
    la cei care au o astfel de suferinta... fac viata imposibila...

insa eu cu anton discutam pe marginea unor tiuituri ale mele, care nu ma deranjeaza si pe care le aud "cand vreau eu" sa le aud...

daca tu vrei sa iti limitezi experienta de viata strict la modelele stiintifice cu care opereaza medicina este alegerea ta... eu nu sunt asa supus, docil sau lipsit de gandire divergenta ca sa ma limitez la aceste modele...
    ori de cate ori ai repeta ca sunt incult, vanitos, sau ca "am ceva pe creier", cuvintele tale nu ma vor transforma in ceea ce spui...
    insa consider ca pe un forum nu ar trebui permise atacurile la persoana si ar trebui sanctionate de administratori tocmai pentru a nu deturna discutiile spre off topic...

Anton este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2009
    Posturi
    56

Valeu.... e un cuib de viespi offtopic aici. Fat Frumos, dupa cum ai spus chiar tu, te-ai pricopsit cu acele tiuituri in urma unei initieri. Nu cred ca ai vreo problema. Cam stiu despre ce fel de zgomote vorbesti. Multa bafta!

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Era o discutie, dar nu mai stiu pe unde, unde se vorbea despre simtome asemanatoare acufenelor, dar la analizorul vizual.
    Ele se numesc obiecte volante, stele, halouri.
    Se pare ca cine le are ar trebui sa-si faca un consult medical serios ca sa evite surprize de sanatate, chiar daca li se pare ca ele au o origine subtila.
    Detalii:
    http://www.medicultau.com/boli-si-tr...-halourile.php
    Doar daca medicii spun ca nu sunt probleme de sanatate fizica, atunci s-ar putea sa fie si subtilitati.

anima Avatar
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    404

Thumbs up Re: ZGOMOTE,TIUITURI IN URECHI

Citat Citat din Ion Furtuna Vezi post
    Doar daca medicii spun ca nu sunt probleme de sanatate fizica, atunci s-ar putea sa fie si subtilitati.
    Exact! Bine pus punctul pe I!

ottto este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    18

Implicit Zgomote, tiuituri in urechi, tratament prin acupunctura si laserterapie

ACUFENE - NOI POSIBILITATI DE TRATAMENT

Acufenele (tinitus) zgomote permanente, suparatoare in urechi de diverse tonalitati (tiuit, uruit, suierat, zumzet) care se pot insoti de tulburari de echilibru, anxietate, tulburari de auz.

Acufenele, variate ca nuanta si intensitate, insotesc de regula procesele care duc la pierderea progresiva a auzului, se datoreaza iritarii terminatiilor nervoase din cohlee (urechea interna), ca urmare a bolilor degenerative, vasculare, sau proceselor vasomotorii.

In unele cazuri, ametelile, acufenele, hipoacuziile, pot fi datorate iritarii fibrelor nervoase paravertebrale, care asigura vasomotricitatea in zona urechii interne.

In multe cazuri acufenele se manifesta in cadrul unor sindroame complexe, insotite uneori de semne clinice neconcludente la prima vedere, dar care in conceptia MTC (medicina traditionala chineza) semnifica dereglari energetice ale organismului care pot beneficia de tratamente prin acupunctura, laserpunctura, laserterapie.

Vom prezenta cateva sindroame complexe unde daca pacientii care sufera de acufene vor regasi suferinta lor, pot beneficia de tratamentul prin acupunctura si laserpunctura, laserterapie.

-tinitus intermitent (determinat de factori emotionali), hipoacuzie, acufene, accese de ameteli, cefalee, fata rosie, ochi injectati, uscaciune in gat, gust amar, sete, constipatie, disconfort in partea dreapta a abdomenului, iritabilitate.

-acufene, tulburari de auz, cefalee cu senzatie de greutate, senzatie de greutate in piept, sete.

-tinitus intermitent (se agraveaza la efortul fizic) voce slabita, astenie, dispnee, fata palida, transpiratie spontana,

-acufene in asociere cu astenie pronuntata, apatie, inapetenta, scaune moi, abdomen balonat, culoare palida pamantie a fetei.

-acufene intermitente, hipoacuzie, ameteli, instabilitate, palpitatii, anxietate, insomnie, diminuarea memoriei, astenie, fata si buze palide.

-tinitus, hipoacuzie, ameteli, slabirea memoriei, astenie intelectuala, insomnie, palpitatii, dureri sau disconfort in zona lombara, piept, genunchi, gat uscat,

-acufene, cefalee, diminuarea auzului si a memoriei, dureri sau disconfort in regiunea lombara, si genunchi, diminuarea dorintei sexuale.

-acufene, hipoacuzie, durere in regiunea lombara si membrele inferioare, senzatie de caldura in palme si talpa, transpiratii nocturne, ameteli, scaderea memoriei, gura si gat uscate, tulburari ale vederii, ochi uscati, femei-ciclu menstrual la intervale mari, barbati-pierderi seminale nocturne,(spermatoree nocturna), ejaculare precoce.

In cabinetul nostru, Acupunctura se practica numai cu ace sterile de unica folosinta si in conditii igienice deosebite de catre un medic specializat in acest domeniu, cu atestat din partea Ministerului Sanatatii.

Cei care aleg aceasta metoda terapeutica, se vor prezenta initial la o consultatie de, specialitate, unde medicul acupunctor va decide dupa o explorare amanuntita a starii energetice a organismului (examen clinic complet, examenul pulsurilor, limbii, irisului, masuratori electrice la nivelul meridianelor de acupunctura, masurarea temperaturii corpului in anumite zone cu temometu de contact digital, aprecierea gradului de receptivitate la acupunctura), daca starea D-voastra poate fi tratata prin acupunctura.

Dupa aceasta consultatie se va stabili conduita terapeutica de urmat (cite sedinte, cite cicluri de tratament ,ce masuri igieno-dietetice sunt necesare).
    Ultima editare de lovelife : 01 mar 2009 la 12:41

indiscutabil34 este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    aprilie 2011
    Posturi
    6

Implicit Re: Zgomote,tiuituri in urechi

Dupa o noapte lunga.. in care boxele iti bat in urechi, a doua zi te trezesti cu un tiuit care te omoara.. dar ce am invatat este ca il poti controla .. si scade in intensitate atunci cand il controlezi, mi s-a parut foarte interesanta experienta.

Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123

Subiecte Similare

1. AROMOTERAPIA IN AFECTIUNI DE NAS ,GAT SI URECHI
    De ottto in forum Medicina naturista
    Replici: 0
    Ultimul post: 01 dec 2006, 15:59
  2. noutati in tratamentul bolilor de nas gat si urechi
    De ottto in forum BURSA: Vanzari, cumparari, promotii, reclame
    Replici: 0
    Ultimul post: 23 nov 2006, 13:09

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi