Pagina 4 din 4 PrimulPrimul 1234
Rezultate de la 46 la 51 din 51

Subiect: Fenomene normale mai putin cunoscute. Ipoteze.

Guguam este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    98

Implicit Re: Fenomene normale mai putin cunoscute. Ipoteze.

Citat Citat din Guguam Vezi post
    Scuze am tastatura defecta.
    Iteresata ipoteza isa eu merg mai departe la o itimplare receta. Doar de citeva ceasuri. U feome rar care u prea iam dat importata. Lua se afla i perioda 24 30 mai i LUA PLIA. De regula i faza de LUA PLIA "STAU DE VORA CU UIVERSU". Aseara am simtito atractie uiversala isa u am putut "opri timpu eram prea oosit...." sau de frica IELELOR. Astazi am imracat " icostiet sau pura itimplare ... sau.... para....ORMAL" u tricou EGRU. Tot astazi a itrat i imesitatea UIVERSALA JEA COSTATI. Dumezeu sa l odiheasca. Asa ca si lua e u factor decisiv i viata oastra cotidiaa. Aduc ca argumet doar o referire la acest feome.
    http://www.acvaria.com/astro-despre_...p?p=astrologie
    Mai aduc u argumet. Cea mai mare catitate de apa se afla i creieru uma. Judecati sigur acesta ipoteza.
    TRADUCERE
    Interesanta ipoteza insa eu merg mai departe la o intimplare recenta. Doar de citeva ceasuri. Un fenomen rar care nu prea i-am dat importanta. Luna se afla in perioada 24-30mai in LUNA PLINA. De regula in faza de LUNA PLINA "STAU DE VORBA CU UNIVERSU". Aseara am simtit o atractie universala insa nu am putut sta "opri timpu eram prea obosit...." sau de frica IELELELOR. Astazi am imbracat "inconstient sau pura intimplare.... sau... para.... NORMAL" un tricou NEGRU. Tot astazi a intrat in imensitatea UNIVERSALA JEAN CONSTANTIN. Dumnezeu sa-l odihneasca, Asa ca e si luna un factor decisiv in viata noastra cotidiana. Aduc ca argument o referire la acest fenomen.
    http://www.acvaria.com/astro-despre_...p?p=astrologie
    Mai aduc un argument. Cea mai mare cantitate de apa se afla in creieru uman. Judecati singuri aceasta ipoteza.
    Intuneric e acolo unde nu am calatorit cu MINTEA, GINDU sau SUFLETU.

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Azi am citit un material de la NASA si m-am gandit ca ar fi bine sa-l traduc partial si sa-l pun pe forum. Mi-am notat link-ul si mi l-am trimis pe e-mail.
    Ajuns pe seara acasa am deschis e-mailuri si am dat peste acesta:
    INTERESANT: despre planeta Marte

Wednesday, August 25, 2010 2:11 PM

Incepand cu luna August, noptile, planeta Marte va fi cel mai luminos punct pe cer. Chiar si cu ochiul liber, Marte se va vedea cat o luna plina in aceasta perioada. Pe 27 August, planeta Marte se va afla la 34.65milioane de mile de Pamant si va fi ziua in care Marte se va vedea cel mai bine. In noaptea de 27 August, la ora 00:30 urmariti cerul. Pe cer se va vedea ca si cum Terra are doua luni. Urmatoarea data cand planeta Marte va trece atat de aproape de Terra va fi in anul 2287.
    In termeni psihologici s-ar chema sincronicitate asa ca n-am mai stat pe ganduri si trecut sa traduc, pentru membrii forumului carora le este mai usor sa citeasca in romaneste.

Stirea falsa mutanta despre Marte (The Mutating Mars Hoax )

Originile stirii false pot fi gasite in 2003 cand, intradevar, Marte a avut proportii neobisnuite. Pe 27 august 2003, Marte era la 56 milioane km de Pamant - apropiere care se intampla cam la 60.000 de ani. Oamenii incantati de stralucirea portocalie a lui Marte pe cerul noptii au indreptat telescoapele ca sa-i vada mai bine vulcanii, campii si calotele polare. Cand a fost la cea mai mare apropiere, Marte era de 75 de ori mai mic decat luna plina.

Atunci s-a nascut si "virusul".

Cineva, undeva, a rationat cam asa: daca Marte este de 75 de ori mai mic decat Luna, atunci marindu-l de 75 de ori el va fi egal cu Luna. Versiunile timpurii ale stirii false incurajau cititorii sa se uite prin telescoape si sa foloseasca oculare cu marirea de x75: "La o marire modesta de 75 de ori" spunea mesajul "Marte va arata la fel de mare ca luna plina vazuta cu ochiul liber".
    Curand, stirea s-a raspandit prin intermediul internetului copiindu-se si devenind mutanta. Versiunile ulterioare, lustruite si mai putin extinse decat stramosii, au omis marirea si au statuat simplu: "Marte va arata la fel mare ca Luna plina vazuta cu ochiul liber!" In timp, a fost omis si anul. 27 august 2003 a devenit 27 august si stirea falsa a devenit nemuritoare. Intradevar, explicatiile in contradictie cu stirea falsa furnizate ani de zile au dat gres in a o lichida. Aceasta este a patra vaccinare pe care Science@NASA o face singura.
    Cititorii toleranti arata ca stirea falsa despre Marte nu este chiar o stire falsa, pentru ca nu exista intentionalitatea. Cel care a compus primul mesaj, probabil, credea tot ceea ce a scris in mesaj. Daca e asa, atunci denumirea de stire falsa privind Marte este gresita.

Iata ce se va vedea pe 27 august (2010). Iesiti afara la asfintit si stati cu fata catre vest. Lumina stralucitoare pe care o vedeti in amurg este Venus. Luati un binoclu si scanati zona de cer din preajma lui Venus. La cateva grade spre dreapta, veti vedea un obiect portocaliu asemanator unei stele. Acesta este Marte.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Am mai vorbit despre stiri false transmise viral prin e-mail, dar de data aceasta puteti vedea si mecanismul prin care o informatie poate fi transformata intr-un falsa.

Cat de mult seamana acest mecanism cu jocul "telefonul fara fir" ii las pe membrii forumului sa decida. Ca si pe "detinatorii ADEVARULUI".

In ce priveste traducerea de mai sus sau link-ul de la NASA, ma gandeam ca ar fi frumos daca cei care-l citesc si-l considera util sa-l/le trimita reply ca e-mailurile care deja circula despre Marte cat Luna. Adica sa apara o campanie de vaccinare. Nu de alta, dar internetul este al nostru si ar cam fi cazul sa avem grija de el.

Ei, dar asta nu e decat un gand de-al meu.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Un film de 3 minute si ceva despre matematica redescoperita in cele mai neasteptate locuri.
    Pentru cei care nu prea agreeaza matematica: informatiile strict matematice sunt la nivel minimal, dar implicatiile sunt deosebite.

[media]http://www.youtube.com/watch?v=kkGeOWYOFoA[/media]

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Uneori, pe forum apar pe forum afirmatii de genul: "Lumea este o iluzie!"
    Un suport pentru asa ceva il reprezinta iluziile optice.
    Iluziile optice din filmuletul din link sunt mai deosebite fiind din categoria celor cinematice. Click.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Raspuns Fenomene normale mai putin cunoscute. Ipoteze.

Miscarea oscilatorie a pendulului este un subiect care se studiaza in liceu la materia denumita fizica.
    Ce se intampla atunci cand mai multe penduluri diferite sunt puse sa oscileze simultan?
    Fac "valuri" ca in link-ul urmator:

Pagina 4 din 4 PrimulPrimul 1234

Subiecte Similare

1. Fenomene astronomice
    De Ion Furtuna in forum Astrologie
    Replici: 69
    Ultimul post: 27 mar 2011, 13:22
  2. Telefoane mobile nocive sau mai putin nocive
    De cristicarstea in forum Discutii libere
    Replici: 34
    Ultimul post: 26 iul 2010, 10:31
  3. Mai mult Paranormal, mai putin extraterestri!!!
    De Stratov in forum Paranormal
    Replici: 17
    Ultimul post: 24 nov 2008, 11:14
  4. Fenomene OZN intense in India
    De Santamia in forum Paranormal
    Replici: 0
    Ultimul post: 30 ian 2007, 09:35
  5. Originea unor nume cunoscute
    De Nicoleta in forum Crestinismul
    Replici: 5
    Ultimul post: 24 nov 2006, 11:39

Reguli postare