Pagina 2 din 35 PrimulPrimul 12345678122232 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 16 la 30 din 516

Subiect: Florile

Intrebare este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    decembrie 2006
    Posturi
    13

Implicit parere

Cred ca va contest lucrarea si implicit testul...
    Cam asta e tot.

Dar va multumesc pentru propunerea acestui test.

Santamia este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    362

Implicit Re: parere

Citat Citat din Intrebare
    Cam asta e tot.

de ce contesti? Explicate

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    - Salon de masaj si Scoala de masaj

Santamia este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    362

Implicit

Parerea mea este ca in mare parte florile reprezinta si frumosul, unele din miliardele de aspecte ale frumosului.

V-ati intrebat vreodata ce s-ar alege cu oamenii daca nu ar exista frumosul? Un suflet care nu este "hranit" va muri sau va deveni demon, daca este supus privatiunii absolute de frumos pentru mult timp. Florile exprima ceva din Frumusetea Tatalui Ceresc si a Fecioarei Maria (Stapana Frumusetii). Apreciati-le si iubiti-le

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    - Salon de masaj si Scoala de masaj

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Re: parere

Citat Citat din Intrebare
    Este dreptul dumneavoastra sa va exprimati atat opinia, mai mult sau mai putin argumentata, cat si sa primiti un dar sau nu.

Va multumesc, inca o data, pentru participarea la el!

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

O intrebare primita prin MP imi cerea sa explic mai limpede ce reprezinta simbolurile din prima postare.

Simbolurile a, c, e sunt simboluri care reprezinta soarele preluate din pct.5 de la bibliografia citata.

Simbolul notat cu d este unul utilizat intens de artizanii populari, chiar daca unii l-au regasit si pe peretii unui templu egiptean.
    Iar simbolurile b si f sunt motive preluate de pe scuturile dacilor sculptate pe Columna lui Traian.

Simbolurile solare apartin diverselor civilizatii terestre, iar cele florale preponderent civilizatiei noastre multimilenare.

Scopul testului era de a vedea cum percep oamenii cu sufletul continutul arhetipal din simboluri, avand in vedere ca lucrul acesta se intampla adesea. Putem recunoaste anumite informatii fara sa avem suportul ratiunii: nu am invatat la scoala, nu am citit, nu ne-a spus nimeni, dar cand informatia vine, o recunoastem corect. Cum? Cu ajutorul sufletului sau cu memoria astrala pentru cei care accepta ipoteza reintruparii.

Imi cer scuze celor se asteptau sa fie cine stie ce secrete ascunse in spatele simbolurilor. Sunt lucruri simple, generate de aparitia formidabilei inventii care este scrisul, adica memoria suplimentara de care beneficiaza specia umana (vezi Carl Sagan - "Balaurii raiului")

Larisa este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    230

Implicit

bine v-am regasit
    frumoasa lucrare domnule furtuna, si totodata interesanta, avem multe de invatat de la florile pe care le avem in grija....

Etienne Avatar
    Etienne este offline I.E. Copacel roditor
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Felicitari pt munca depusa, dle Furtuna !

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din Etienne
    Felicitari pt munca depusa, dle Furtuna !
    Multumesc!
    Numai ca este o munca desfasurata de foarte multi oameni. Eu n-am facut decat sa strang ceea ce ei facut si sa prezint, cu speranta ca va ajuta.

Un roman de la Brno Oaspete

Implicit Salutam toate persoanele benefice

Dati-mi va rog voie sa transmit gandurile mele cele mai bune tuturor inforenergeticienilor si pesoanelor benefice, oriunde se gasesc ele. Felicitari autorilor acestui studiu, multumiri participantilor, regrete ca nu l-am descoperit la timp... Multumiri pentru darul de intelepciune si iubire.

Cum spuneau fratii Strugatki in "Picnic la marginea drumului":

Fericire pentru toti!

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Re: Salutam toate persoanele benefice

Citat Citat din Un roman de la Brno
    Dati-mi va rog voie sa transmit gandurile mele cele mai bune tuturor inforenergeticienilor si pesoanelor benefice, oriunde se gasesc ele. Felicitari autorilor acestui studiu, multumiri participantilor, regrete ca nu l-am descoperit la timp... Multumiri pentru darul de intelepciune si iubire.

Cum spuneau fratii Strugatki in "Picnic la marginea drumului":

Fericire pentru toti!
    Bun venit la forum!
    Multumesc pentru aprecieri si va asteptam cu contributii pe forum, adica daruri de iubire.

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Bine-ai venit,romanule de la Brno!Lumina si iubire!
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Un alt aspect legat de influenta lumii vegetale asupra oamenilor se petrece de doua ori pe an: primavara si toamna. Iar denumirile sunt: astenia de primavara si melancolia.
    Despre astenia de primavara se vorbea ca s-ar datora carentelor de vitamine in principal provenite din alimentatia de iarna, fara vegetale crude. Astenia asta se intampla si la persoanele care consuma vegetalele proaspete, care acum se gasesc relativ usor si la persoanele care-si asigura necesarul de vitamine din capsule.
    Principala cauza a celor doua fenomene este variatia biocampurilor vegetatiei. Inainte de a vedea mugurii umflandu-se, inainte de a se vedea primul fir de iarba noua, sub pamant incepe o activitate deosebit de intensa de dezvoltare si care se manifesta prin o crestere exploziva a biocampurilor datorate plantelor. Fiecare noua celula aparuta din samanta sau radacinile vegetative contribuie la aceasta crestere a backgroundului de biocampuri datorate plantelor. Cand aceasta explozie atinge un anumit nivel ea este perceputa de biocampurile umane care o receptioneaza ca pe un semnal de reintinerire, de regenerare. In functie de sensibilitatea fiecaruia fenomenul este perceput mai puternic sau mai slab.
    Toamna, daca observati schimbarea coloratiei frunzelor, veti observa ca schimbarea are loc cam in decurs de 7-10 zile. Dupa schimbarea de culoare a frunzelor, apare o alta schimbare in BCF-urile plantelor, datorata, in principal, mortii masive a celulelor din frunze. Si acest aspect este perceput de biocampurile umane si este tradus prin stari caracteristice melancoliei de toamna.

Ati inceput sa simtiti astenia de primavara?

george este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    februarie 2007
    Posturi
    139

Implicit

nu m-am gandit pana acum la asta.frumos.
    Totul e posibil dar nu totul e permis

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

La Pitesti, primavara a sosit ieri!

De vreo 20 de ani urmaresc venirea graurilor. Sunt primele pasari calatoare care cuibaresc la noi si care sunt primele care apar. Constatarile mele arata ca daca au venit graurii primavara a si venit.
    Si ei vin intre 15 februarie si 15 martie tocmai din zona Africii de sud unde se duc sa ierneze.
    Si in fiecare an ma minunez cum de "stiu" ei cand sa vina tocmai din emisfera cealalta, exact la timp.
    Mai mult chiar si toamna stiu cand sa plece ca sa nu-i prinda neau timpurie. Au fost ani cand am mai vazut stolurile de grauri si la 20 noiembrie, desi in mod normal in octombrie pleaca.

Ieri am vazut primul grup de grauri care a sosit in Pitesti si mi-am zis ca este un eveniment demn de semnalat.

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Implicit

Mi-e teama sa nu li se fi dereglat radarul la bietele cantatoare, nu stiu cum e la Pitesti, dar la Braila e iarna crunta. Sufla vantul cu putere de uragan, viscoleste, ninge, pe sosea e sticla si greu se poate circula. Trimiteti si aici cateva stoluri de grauri, poate se duce iarna asta, care n-a fost in stare sa vina de Craciun, vine tocmai acuma.
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

Subiecte Similare

1. Replici: 30
    Ultimul post: 14 mar 2009, 10:13

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •