Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 32

Subiect: Trovanții sau pietrele vii - Fenomen unic în lume

Camelia Avatar
    Camelia este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit

Fenomen unic în lume

Trovanții sau pietrele vii

În satul Costești, comuna Oteșani, județul Vâlcea, stranii formațiuni, constituite predominant din siliciu pietrificat, sunt răspândite prin văi și dealuri, asemeni unei turme bizare de vietăți rotunde. Nimic deosebit, dacă nu s-ar fi observat în timp că formațiunile „cresc” și se „înmulțesc”. Țăranii din zonă le-au numit „pietrele care cresc”.

Asemănătoare unor tuberculi, pietrele răspândite pe dealurile și văile din satul Costești sunt cele mai neobișnuite formațiuni de piatră existente în lume. Au aproape aceeași formă repetată (de la dimensiunea câtorva milimetri până la formațiuni care ating 6-10 metri) și se afirmă despre ele că sunt o formă de trecere de la structura minerală la cea vegetală. De ce? Pentru că, după ce dă o ploicică, aceste pietre cresc!

Deși geologii afirmă că vârsta lor se pierde undeva în Miocenul Superior (Meoțian Inferior), totuși, oamenii locului au observat că pe „spinarea” bătrânilor trovanți au început să „crească” pui rotunzi și fragili, identici cu părinții lor preistorici. Trovanții au două forme de bază: sferică și elipsoidală. Ele se pot complica atunci când se unesc într-un singur punct, obținându-se aspectul cifrei opt. Cele mai frumoase pietre găsite în zonă sunt formate din mai multe elemente sferice. Dacă sunt tăiate, secțiunile seamănă cu cele ale unui trunchi de copac, prezentând semnele creșterii vegetale, adică inele de diferite dimensiuni și culori. Țăranii obișnuiesc să-și ornamenteze grădinile cu ele, deși mărturisesc că nu se simt prea bine în preajma pietrelor. Cele mai mari pietre de acest fel au fost adunate la „Muzeul Trovanților” – denumirea științifică a rocilor.

Termenul de trovant este specific literaturii geologice românești și a fost introdus prima oară de naturalistul Gh.M. Murgoci, în lucrarea Terțiarul din Oltenia. Științific vorbind, trovanții sunt niște concrețiuni grezoase, iar secreția neuniformă a cimentului duce la diferite forme ale acestora, uneori bizare. Alte documente spun că în urmă cu peste șase milioane de ani, zona pe care este amplasat în prezent muzeul arăta cu totul diferit față de cum arată azi, fiind ocupată de o deltă, iar actuala carieră s-a format prin depunerea succesivă a materialului transportat de pe continent.

Procesul de formare al trovanților este considerat ca făcând parte din diageneza timpurie, cele doua condiții esențiale de formare a trovanților fiind existența unor sedimente nisipoase, ori prezența unor fluide carbonatice în nisipuri. Muzeul Trovanților este situat pe DN 67 (Râmnicu Vâlcea – Târgu-Jiu), în satul Costești, comuna Oteșani, la aproximativ opt kilometri de orașul Horezu.

Geologii nu s-au pus încă de acord asupra originii acestor ciudate formațiuni de piatră. Unii susțin că ar fi rezultatul unor cimentări care s-au produs cu milioane de ani în urmă. Procesul de formare nu este totuși foarte bine explicat, deși, pe dealurile de la Costești, „pietrele care cresc” au fost găsite mai ales în perimetre nisipoase. Cele foarte mici sunt sfărâmicioase și prezintă chiar niște excrescențe ce sugerează rădăcinile. Cele mari au un miez dintr-o rocă extrem de dură, în timp ce zona periferică păstrează caracterul nisipos. Și totuși, în urma unei ploi, nisipul ud începe să se comporte de parcă ar conține semințe ce pot să zămislească pietre! Cam în 30-40 de minute, mici elemente în formare, asemănătoare cu pietrele mari din preajmă, încep să apară, fenomen care trezește neliniști printre vizitatori și chiar printre localnici. Este puțin probabil să nu te simți amenințat de ideea că piatra, cea mai statornică formă a lumii materiale, crește, se schimbă sub ochii tăi, devenind o formă vie, ce se dezvoltă asemeni unui copac. Acest fapt face ca teoria despre formarea cu mii de ani în urmă a trovanților să nu pară decât o supoziție.

În luna iunie a acestui an, asociația vâlceană Kogayon a semnat o convenție de custodie pentru rezervația întinsă pe 1,1 hectare. Muzeul a fost înființat pe baza avizului Academiei Române – Comisia pentru Ocrotirea Monumentelor Naturale. Un fapt care ne-a bucurat a fost acela că asociația, formată dintr-un grup de tineri care studiază geologia, se ocupă de protejarea și promovarea obiectivului turistic.

Reportaj realizat de Camelia Radu
    publicat in revista "La drum"

Santamia este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    362

Implicit

Foarte interesant fenomenul, chiar as fi curios sa pun mana pe o astfel de piatra si sa o studiez si din punct de vedere radiestezic si inforenergetic

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    - Salon de masaj si Scoala de masaj

Larisa este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    230

Implicit

am auzit si eu de fenomenul asta, ba chiar am niste poze cu asemenea pietre si cred ca sora mea are o astfel de piatra pe acasa. daca reusesc am sa va postez o poza cu pietre de genul asta

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit

Eh, si eu am acasa trei trovanti mititei ) si un digital cu care as putea sa ii fotografiez, dar nu prea stiu cum sa ma descurc cu postarea fotografiilor. In privinta locului cu pricina, cred ca poate fi o amprenta foarte puternica, ramasa pe aceste meleaguri de la Facvre, sau, oricum, de la evenimente ce presupun primele forme ale Creatiei Divine, la nivel de Terra.
    Mda, am fotografrii destule d ela fata locului.
    sa il intrebam pe Catalin daca le-as trimite, el ar putea sa le distribuie memvbrilor prin mail?

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Valea cu trovanti, vedere din soseaua Tg.Jiu-Rm Valcea

Trovant nedesprins din cariera de nisip

Alt trovant nedesprins

Trovanti elipsoidali (cel mai mare are 2,5-3m inaltime)

Trovant in forma de opt

trovant triplu

Trovant cu structura dubla

Detaliu suprafata trovanti

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit

se poate rezolva si cu partea de poze sa mi le trimiteti si eu le postez pe forum
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit

Ok

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit

)))))))))))))))))))))))))0
    nu cred ca mai este nevoie, da?

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din Camelia
    )))))))))))))))))))))))))0
    nu cred ca mai este nevoie, da?
    Cred ca este vorba despre un fenomen care in termenii lui Jung s-ar numi sincronicitate.

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit

Citat Citat din Camelia
    Eh, si eu am acasa trei trovanti mititei . In privinta locului cu pricina, cred ca poate fi o amprenta foarte puternica, ramasa pe aceste meleaguri de la Facvre, sau, oricum, de la evenimente ce presupun primele forme ale Creatiei Divine, la nivel de Terra.
    Si daca le ai acasa ai facut ceva experiente sa vezi cum se comporta, sa le cantaresti periodic sa vezi eventualele variatii de greutate, sa le masori beneficitatea, compatibilitatea cu locul respectiv, cu casa si familia ta, etc
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit

[quote="LoveLife"]
    Citat Citat din Camelia
    Si daca le ai acasa ai facut ceva experiente sa vezi cum se comporta, sa le cantaresti periodic sa vezi eventualele variatii de greutate, sa le masori beneficitatea, compatibilitatea cu locul respectiv, cu casa si familia ta, etc
    buna ziua, Love,

da, dar scoase din mediul lor natrural, acestea par a se comporta ca niste pietre obisnuite. lasand la o parte aspectul lor usor neobisnuit, in sensul ca se vede ca sunt formate ca si bulgarii de zapada, prin acumulare, lipire, de fire mici de nisip, nu se intimpla nimic neobisnuit cu ele.
    asa cum am scris si in textul meu, fenomenele cu pricina au loc dupa o ploicica. atunci firele mici de nisip capata aderenta si se lipesc de cele vechi, marind astfel pe zi ce trece trovantul.
    daca as avea acces la un microscop, ar fi interesant de observat daca firele de nisip microscopice au aceeasi compozitie ca si cele mari.
    in sensul ca procesul de formare a acestor fire de nisip sa fie acelasi ca si cel de formare a celor mari. pentru ca, daca ae asa, atunci inseamna ca fenomenul, desi este vizibil la suprafata, are ca sursa un proces care are loc in adanc, sub stratul de nisip, unde firele de praf sau de marterie ,se aduna formand granule de nisip.
    spuin aceasta pt ca si acest nisip este marisor si pare a avea graunte rotunde, ca si trovantii.

ar trebui cercetat care este acest femnnomen care face ca particulele de materie sa se uneasca intr-o forma de graunta rotunda, care apoi migreaza spre exterior, dupa care aceste graunte, pe baza aceluiasi feniomen de aderenta continua sa se uneasca dand viata unor forme mai mari.

este un fenoimen de origine magnetica, unul care tine de itruzia unor substante ce determina aderenta? ce fel de substante?

deci, mediul de acolo da nastere trovantilor, odata acestia scosi din mediul respectiv, devin pietre oibisnuite, carora nu li s emai intimpla nimic neobisnuit.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din Camelia
    Țăranii obișnuiesc să-și ornamenteze grădinile cu ele, deși mărturisesc că nu se simt prea bine în preajma pietrelor.
    Nu numai taranii le iau pentru efectul decorativ ci si intreprinzatorii valceni. Pe drumul spre Pitesti se pot observa trovanti care au fost plasati in fata unor moteluri sau restaurante.
    Indicatorii privind beneficitatea trovantilor se gasesc in unele din pozele postate si sunt de culoare albastra sau galbena.

T.G Avatar
    T.G
    T.G este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    409

Implicit Re: Trovanții sau pietrele vii - Fenomen unic în lume

Am vazut si eu astfel de "pietre decorative" la portile unei comune prahovene. Localnicii nu prea au stiut sa-mi spuna de ce au astfel de pietre drept strajeri la portile caselor lor. Unii spuneau ca au mostenit aceasta traditie de la mosii lor, altii le-au asezat in scop decorativ. Cert este ca toate pe care le-am vazut aveau o forma speciala.
    Am fotografiat una dintre acestea, asezata la portile bisericii din comuna....
    Par doua trupuri plecate, ce se roaga in fata Casei Domnului.

Claudiu Avatar
    Claudiu este offline Servus Domini Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    297

Este foarte interesant fenomenul si in timp ce citeam ma gandeam ...ce ar fi daca...trovantii ar fi particele dintr-un munte de mult pierdut (asta pentru cine cunoaste subiectul). In ceea ce priveste testele...ar fi interesant sa vedem ce tipuri de campuri exista in jurul lor si care sunt caracteristicile lor. Este evident ca exista un model, un "pattern" pe baza caruia cresc pietrele, intocmai ca si fractalii. Poate se va gasi cineva sa aiba aparatura necesara.
    Dumnezeu este Iubire!

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Hm,da .Fractalitatea pietrelor ,care sunt materie ,good point.
    Un string fractal ,spirit impietrit.

Si eu am in curte asemenea pietre.Dau impresia ca sunt vii.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. fenomen de calatorie in timp in zona dristor
    De ghostofdaystocome in forum Paranormal
    Replici: 1
    Ultimul post: 18 feb 2010, 11:06
  2. VANGA - coniderata un fenomen
    De lovelife in forum Paranormal
    Replici: 1
    Ultimul post: 11 dec 2008, 13:07