Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate de la 16 la 30 din 32

Subiect: Trovanții sau pietrele vii - Fenomen unic în lume

luminos1 este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    30

Implicit Re: Trovanții sau pietrele vii - Fenomen unic în lume

camelia, stii cumva daca acestor pietre trebuie sa le acorzi o atentie speciala
    la urma urmei, sunt pietre speciale
    sau daca cineva a masurat beneficitatea lor

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Anul trecut cu ocazia manifestării “Noaptea muzeelor” am fost prin mai multe muzee din București. Unde s-a putut am fotografiat și am filmat. Intâmplător sau nu, astăzi am dat peste niște fotografii de la Muzeul de istorie naturală “Grigore Antipa” care se referă la trovanți.
    Iată informațiile afișate în muzeu cu privire la trovanți:
    “Definiție: sunt concrețiuni grezoase, reprezentând cimentări locale în masa nisipurilor care îi conțin.

La noi în țară au fost semnalați în depozitele terțiare, din Eocen până în Romanian (55-2 mil. Ani vechime).

Caracteristici:
    -au forme diferite: trovanții de formă sferică, individuali, se găsesc în strate cu nisipul omogen, iar trovanții “aglutinați” se găsesc în nivele mai fine;
    -au suprafața netedă sau cu noduli;
    -structura lor poate fi masivă sau concentrică;
    -dimensiunile trovanților variază în limite foarte largi, de la 2-3 cm la până cca 5m.

Formarea trovanților –IPOTEZE

L. Mrazec, 1927, consideră că eroziunea eoliană (acțiunea vântului) și variațiile de temperatură reprezintă cauzele formării acestor aglomerări nisipoase.

Gr. Posea, 1970, susține că infiltrația apelor într-un depozit de nisip determină, prin cimentare, formarea unor concrețiuni, mai ales în apropierea pânzelor freatice.

N. Țicleanu, 1994, este de părere că formarea trovanților are origine mecanică (seismică); în cazul existenței șocurilor seismice, tensiunea superficială a soluției carbonatice existente în depozit se amplifică, grupând particulele de nisip în agregate.”

Localitățile unde se găsesc trovanți, de la sud la nord și de la est la vest sunt: Mânăstirea, Drobeta Turnu-Severin, Vălenii de munte, Câmpina, Fieni, Costești, Năruja, Bogdănești, Agnita, Copșa Mică Călan, Comănești, Odorheiu Secuiesc, Cojosna, Cluj-Napoca.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Tilak este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    decembrie 2007
    Posturi
    364

Pui de trovant.

Eolh este offline Experienta Mugurel
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    195

Citat Citat din Camelia Vezi post
    da, dar scoase din mediul lor natrural, acestea par a se comporta ca niste pietre obisnuite. lasand la o parte aspectul lor usor neobisnuit, in sensul ca se vede ca sunt formate ca si bulgarii de zapada, prin acumulare, lipire, de fire mici de nisip, nu se intimpla nimic neobisnuit cu ele.
    asa cum am scris si in textul meu, fenomenele cu pricina au loc dupa o ploicica. atunci firele mici de nisip capata aderenta si se lipesc de cele vechi, marind astfel pe zi ce trece trovantul.
    Asta pentru ca ei, trovantii, traiesc doar atat cat sunt ingropati. Din clipa in care au iesit din "casa" lor, au murit.

Nu cresc chiar asa de repede, Camelia.

Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    195

Poze din Gradina Botanica Cluj. Daca aveti ocazia sa treceti prin Cluj, nu plecati fara sa o vizitati.
    Imagini atasate Imagini atasate

Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    195

Valea Tovantilor, Faget, Jud. Cluj. ("sarpele" rosu)
    Imagini atasate Imagini atasate

Marchidan21 este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    213

Dacă perioada lor de creștere este atît de mare (zeci de mii de ani) asta nu înseamnă că nu sunt forme de viață minerală.
    Teoria relativității generalizate și expansiunea universului garantează existența acestor tipuri de viață.
    Trovanții sunt spori planetari:

Mai multe filme: http://www.nealadams.com/nmu.html
    Pentru alte informații căutați pe google: growing earth

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Trovanti in curtea Manastirii Sinaia.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Citat Citat din Santamia Vezi post
    Foarte interesant fenomenul, chiar as fi curios sa pun mana pe o astfel de piatra si sa o studiez si din punct de vedere radiestezic si inforenergetic
    pana la urma pietrele astea cresc imediat dupa ploaie sau in zeci de mii de ani? Ca drept sa zic, eu stiu de pietrele astea din curtea Manastirii de la Sinaia, ca ma duc la Sinaia aproape in fiecare luna, dar nu am observat sa se modifice cumva cu ceva. Si de plouat, ploua des la Sinaia. Poate nu am observat eu cu atentie pana acum, sau poate cresterea lor este milimetrica. Daca mai sunt prin Sinaia si in alta parte, o sa iau cateva mai mititele si ti le aduc, Catalin, spre analiza. Le iau eventual cu putin pamant, sau stiu eu, cumva, sa nu se supere pe mine ca le-am scos din mediul lor.
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

Marchidan21 este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    213

Dacă trovanții cresc atunci ei o fac foarte lent și numai atunci cînd sunt înconjurați de nisipul umed. Acesta este hrana lor. Dacă sunt scoși din nisipul în care stau nu mai au ce ce se hrăni și în consecință nu mai cresc.
    Nu ucideți trovanții expunîndui atmosferei uscate în grădini de pietre.

Asta e: ori spectacol și moarte ori viață ascunsă.

Alegerea vă aparține.
    Renunțînd la puțină libertate de cuget pentru a cîștiga puțină securitate spirituală nu le meriți pe niciuna și le vei pierde pe amîndouă.

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Atunci mai bine le lasam asa cum sunt. Dar tot iau una, cand imi iese in cale. O duc inapoi dupa aia.
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

T.G Avatar
    T.G
    T.G este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    409

Trovanți în curtea Bisericii Ortodoxe din Feleac

Se pare ca denumirea de trovanți a fost dată de geologul Gh. Munteanu Murgoci de la termenul "trovati" = copii găsiți.
    In popor , in funcție de zonă, se întâlnesc denumirile de bibiloi, bălătruci sau dorobanți, pietre mergătoare, etc.
    A fost lansată și ideea unei origini "sarmatice" a trovanților, observând că harta răspândirii lor coincide cu vechea albie a Marii Sarmatice care înconjura Carpații în urmă cu 10 milioane de ani.

Puteți citi mai multe în revista National Geographic din luna octombrie, si tot acolo, puteți vedea poze deosebite ale trovanților.
    Aș fi putut să redau o "poză a pozei", dar nu vreau să încalc drepturile autorului.

gelustan232 este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2010
    Posturi
    3

cei mai frumosi trovanti din ROMANIA se gasesc aici:[media]http://www.youtube.com/watch?v=ltN7lOBpZTQ[/media]

gelustan232 este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2010
    Posturi
    3

daca vrei sa vezi trovantii din CAMPINA acceseaza acest link:[media]http://www.youtube.com/watch?v=ltN7lOBpZTQ[/media]

T.G Avatar
    T.G
    T.G este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    409

Foarte frumos filmuletul tau.
    Mi-ar placea sa-i pot vedea acolo unde sunt.
    Ne poti spune unde se afla si daca pot fi "vizitati"?

Multumesc frumos
    PS Acum foarte putin timp am gasit si eu 2 trovanti pe Valea Doftanei.

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. fenomen de calatorie in timp in zona dristor
    De ghostofdaystocome in forum Paranormal
    Replici: 1
    Ultimul post: 18 feb 2010, 11:06
  2. VANGA - coniderata un fenomen
    De lovelife in forum Paranormal
    Replici: 1
    Ultimul post: 11 dec 2008, 13:07
  3. Replici: 4
    Ultimul post: 21 iun 2008, 22:46