Rezultate de la 1 la 11 din 11

Subiect: Locuri pitoresti si legendele lor

Camelia Avatar
    Camelia este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit Locuri pitoresti si legendele lor

Poate ati trecut prin diferite locuri si ati auzit diferite legende. Ar fi frumos sa le impartasim si altora. De asemnea putem vorbi si despre diferite fenomene inexplicabile sau ciudate intilnite in calatoriile noastre

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit

Ochiul Beiului – o minune din Carpați

În sud-vestul țării, în mijlocul poate ultimei păduri virgine din Europa, se află un loc de-a dreptul miraculos: un ochi de apă albastră, cum doar în povești mai poți găsi, ce răsare dintre trunchiurile drepte și înalte ale fagilor, asemeni unei licăriri magice de nestemat azuriu. Localnicii spun că în acest loc fermecat se întâlnesc, de Sânziene, ielele și dansează.

În Munții Aninei și Locvei, în cea mai compactă suprafață calcaroasă din România, care ocupă 807 km pătrați, la o altitudine de 310 m, în unghiul format de confluența Beușniței cu Beiu Sec se află un lac în miniatură, care iarna nu îngheață niciodată. Frumusețea neasemuită a ochiului de apă vine din faptul că este de un albastru neverosimil.

Apropierea de apele Beușniței lasă impresia că lacul este alimentat de acestea. În realitate, lacul este alimentat de un izbuc situat pe fundul dolinei în care este instalat lacul, iar pârâul care se formează din lac debușează în valea Beiu Sec care, de aici în aval, se numește Beu Beiului. Chiuveta izvorului, în formă de crater, are o suprafață de 284 mp, cu un diametru de 20 m și o adâncime maximă de 3,6 m. Ochiul Beiului, datorită faptului că nu îngheață niciodată, găzduiește iarna stârci cenușii, rațe sălbatice și alte păsări migratoare, care-și petrec iarna aici, în loc să-și continue călătoria spre miazăzi. Acest fenomen se datorează temperaturii constante a apei izvorului ce alimentează lacul.

Frumusețea neasemuită a acestui loc îndeamnă la visare, la gânduri armonioase și la pace interioară. Aproape că nu îți mai vine să mai ridici privirea de pe suprafața de un albastru miraculos, de parcă te-ai oglindi în ochii vii ai pădurii.

Locul are și o legendă, care spune că pe vremea când turcii întăriseră cetatea Teremiei, ale cărei ruine se mai văd și astăzi pe deal, fusese pus de stăpânirea otomană, ca mai mare peste aceste locuri de basm, un mare pașă, cunoscut pentru inima sa haină. El avea însă un fiu de o rară frumusețe, ai cărui ochi albaștri te țintuiau cu privirea de departe, și căruia i se dusese vestea în partea locului de bun vânător și bărbat viteaz. Tot ducându-se la vânătoare prin codrii de fag, într-o zi ajunse tocmai în Poiana Florii, loc în care a întâlnit o fată de valah, care venise cu oile la păscut în acel loc liniștit și plăcut. Întâlnirea le-a fost fatală, ei îndrăgostindu-se pe loc unul de altul. Beiul rămase cu privirea pironită pe chipul fetei, orbit parcă de frumusețea ei pură, iar fata, la rândul ei, nu își mai putea lua ochii de la privirea albastră și curată a tânărului bei. Datorită iubirii sale aprinse, tânărul bei lipsea tot mai des de la cetate, iar tatăl său, cumplitul pașă, întreba tot mai des de el. Unii dregători, ca să îi intre marelui pașă în voie, l-au pârât pe fiul acestuia la tatăl său. Foc și pară s-a făcut turcul aflând că iubitul său fiu este îndrăgostit de fiica unui ghiaur, de o valahă, așa că a trimis în ascuns slugi servile să o omoare. Slujitorii nu au avut pic de milă pentru tânăra copilă, înjunghiind-o cu sălbăticie. Ajungând ca de obicei în poiană, beiul cel tânăr și-a găsit iubita fără suflare, motiv pentru care a vărsat lacrimi amare, după care, considerând că nu mai are motive să trăiască, și-a pus capăt zilelor. Legenda spune că micul lac, de un albastru neasemuit, este născut din lacrimile tânărului bei nefericit în dragoste, ca mărturie a iubirii curate ce o purta fiicei de valah.

Multe sunt legendele acestor păduri, la fel de multe ca și locurile de basm născocite de natura darnică, prin împletirea frumuseților sale feerice.

reportaj realizat de Camelia Radu
    publicat in revista "La drum"

Santamia este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    362

Implicit

Buna Camelia, ne bucuram foarte mult pentru ca ne-ai impartasit aceste informatii, si te asteptam si pe tine sa iti aduci contributia la dezvoltarea acestui forum ca stim ca iti place sa scrii. Si chiar avem nevoie de ajutorul tau si de talentul care ti-a fost incredintat de Cei de Sus

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    - Salon de masaj si Scoala de masaj

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit

Oh, multumesc din suflet pentru cuivintele de bun venit si pentru aprecieri, desi eu nu sunt decat un mic, mic de tot, prieten al scrisului. Cu toate acestea, daca veti considera ca va pot ajuta cu ceva, o voi face cu mult drag. Este frumos forumul vostru, un picut cam inhibat, e drept, dar fiind la inceput, este de inteles.
    Oricum, are si un design placut, lucru deloc de neglijat, iar tematica este impresionanta.
    Felicitari pentru realizare!

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    362

Implicit

Asteptam orice sugestii legat de forum si orice modificari credeti ca sunt necesare, in primul rand am nevoie de ajutor la modificare titlurilor categoriilor ca sa fie cat mai frumos scrise, eu sunt inginer ca formare si stau f prost la partea de a exprima prin vorba sau scris

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit

Am o parere foarte buna despre ingineri. Ei sunt cei care infaptuiesc, adica fac ce este mai greu. Se lupta cu lumea concreta facand-o sa se dezvolte si ea.

Este foarte bine asa cum este acum, culorile sunt placute si cine vrea poate scrie un titlu mai deosebit asa cum am facut eu acum, inspirandu-ma de la un coleg care a postat la Crestinism.
    Mai vorbim!

ah, da, intrtebarea mea ar fi cum putem sa atasam fotografii?
    Ar fi foarte frumos sa putem pune fotografii pe forum. Eu nu imi dau inca seama cum.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    362

Implicit

Din punct de vedere financiar nu pot sa am spatiu de gazduire mai mare ca sa pot posta si fotografii, dar sunt site-uri specializate pe care poti posta poza si aici pune doar link de vizualizare, sau daca este deja pe internet imaginea respectiva copii link-ul catre ea aici si il selectezi si apesi pe butonul IMG, apoi va aparea in post ca imagine

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit

Citat Citat din Santamia
    Buna Camelia, ne bucuram foarte mult pentru ca ne-ai impartasit aceste informatii, si te asteptam si pe tine sa iti aduci contributia la dezvoltarea acestui forum ca stim ca iti place sa scrii. Si chiar avem nevoie de ajutorul tau si de talentul care ti-a fost incredintat de Cei de Sus

Catalin, am uitat sa iti spun ca am ajuns pe acest site datorita prietenei noatre comune Carmen, care mi-a si transmis ceva din partea ta. Pt a putea sa raspund solicitarii tale, te-as ruga sa imi trimiti printr-un e-mail solicitarea exacta. Nu ma pot lauda ca am retinut exact despre ce era vorba.

stolnicu este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    1

Implicit Re: Locuri pitoresti si legendele lor

Multumesc, Camelia.

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Bucurestiul are multe cartiere iar numele lor are pentru fiecare o origine. Desi nu sunt chiar legende, informatiile sunt sunt interesante:

http://bucurestiidealtadata.blogspot...relor-din.html

AdarM este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    21

Un traseu interesant, accesibil celor din Muntenia si, 'osebit, bucurestenilor, pe care-l recomand cu toata inima, este cel care permite vizitarea "triunghiului magic al manastirilor rupestre". Chiar daca in plan real nu-i vorba de un triungi echilateral (deferenta laturilor fiind stubstantiala), frumusetea peisajului, a legendelor, merita osteneala,
    Manastirea Cetatuia-Negru Voda, Namaiesti si Corbii de Piatra, sunt cele trei la care ma refer.
    Mai multe detalii si poze gasiti aici:
    http://blogulujoelampton.blogspot.co...iri%20rupestre

Subiecte Similare

1. Ce locuri ati mai dori sa vizitati?
    De Santamia in forum Itinerarii spirituale
    Replici: 122
    Ultimul post: 20 iul 2010, 12:35

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile