Rezultate de la 1 la 13 din 13

Subiect: O enigmă nedezlegată: tezaurul dacic

Santamia este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    362

Implicit O enigmă nedezlegată: tezaurul dacic

O enigmă nedezlegată: tezaurul dacic

Cu 1.600 de ani în urmă, istoricul Dio Cassius a notat: "Se găsiră și comorile lui Decebal, cu toate că erau ascunse sub apa râului Sargetia...

Căci Decebal, prin mijlocul captivilor lui, abătu râul, săpă albia lui și punând într-însa mult aur și argint, precum și alte lucruri de mare preț și care puteau suferi umezeala, puse peste ele pietre și grămădi pământ; după aceea aduse din nou râul în albia lui, iar în peșteri, tot cu ajutorul acelor captivi, ascunse veșmintele și alte lucruri de felul acesta.
    După ce făcu acestea, el ucise pe captivi, ca să nu spună nimănui nimic. Dar Bicilis, un soț de-al lui, care știa ce se lucrase, fu prins și dădu pe față toate acestea..." Cele de mai sus erau scrise la 200 de ani după cel de-al doilea război daco-roman. Nu se știe dacă ele reprezintă adevărul istoric, dar o realitate a rămas: după acel război, imperiul și-a refăcut finanțele, un an romanii au fost scutiți de impozit, Traian a organizat timp de 123 de zile sărbători la Roma și a construit o serie de edificii mărețe. Cercetătorii au evaluat la 165 de tone aur și 330 tone argint prada luată de Traian din Dacia, dar oare acesta era tot aurul strămoșilor noștri? Unii oameni de știință, evaluând producția de aur din Munții Apuseni la 15-20 tone/an (exploatarea era intensă și străveche, să nu uităm că aur din minele de lângă Brad s-au găsit și în tezaurele antice din piramidele egiptene, fapt demonstrat prin analize chimice), au estimat stocul de metal galben acumulat de daci la circa 1.000 tone! Atunci unde este restul? Cu siguranță că Decebal nu a ascuns tot tezaurul în același loc. În plus, în mod sigur, fiecare tarabostes avea averea lui. Să nu uităm nici stocurile de la exploatările miniere, care erau nu numai în Apuseni, ci și în Banat, în zona Ocna de Fier. Unde poate fi acel aur? Din când în când, aurul dacic a trimis câte un "semnal", cele mai semnificative fiind: - În secolul XVI, la vărsarea Streiului în Mureș, un pescar a scos de pe fundul apei câteva monede de aur. Mai sus, într-o boltă zidită, a găsit 40.000 galbeni și bucăți de aur nativ. Unul dintre beneficiarii comorii a încercat să vândă câte ceva la Alba Iulia, dar a aflat cardinalul Martinuzzi, care, prin mijloace "specifice" a recuperat totul, în urma unor cercetări intense în apa râului el rotunjindu-și tezaurul. Cardinalul a început să cheltuie fără socoteală, construind un castel la Vântu de Jos și cumpărând cu nemiluita cai, bijuterii și alte obiecte de lux, atrăgând astfel atenția asupra lui. Drept urmare, împăratul Ferdinand de Habsburg l-a trimis în zonă pe generalul Castaldo, care l-a lichidat pe Martinuzzi, dar nu a mai găsit decât 2.000 de monede de aur. Un cronicar povestea că la Gherla, un alt domeniu al lui Martinuzzi, s-au găsit 1.600 kg. aur nativ si 250.000 florini. - Cronicile vorbesc de niște butoaie cu monede vechi de aur aflate în posesia domnitorului Petru Rareș al Moldovei. - La 1716, un clujean pe nume Pavel Varga, îmbogățit brusc, lăsa un testament în care pomenea de o mare comoară din care luase ceva, restul, care ar fi putut îmbogăți toată populația Transilvaniei, rămânând ascuns. - Pe la 1800, copilul unui țăran a găsit 264 monede de aur pe Dealul Anineșului. - În 1804, un preot din Vâlcele a descoperit la rădăcina unui fag bătrân 400 de monede dacice tip "koson". Ulterior, în aceeași vară, s-au mai găsit 35, respectiv 987 monede de același tip. - În 1970, un lucrător a găsit o monedă tip "koson" (nume care se presupune a proveni de la regele Cotiso, ceea ce ar confirma vechimea și acumulările din tezaurul dac) în zona sanctuarelor de la Sarmisegetuza. Enigmele rămân. Dacă evaluarea la 1.000 tone a tezaurului dacilor este măcar aproximativ reală, înseamnă că romanii au mai fost păcăliți o dată de înțeleptul Decebal, chiar si după moarte, Bicilis jucând, probabil, rolul de "pion otrăvit". Chiar dacă o parte din aur a fost îngropată în albia Streiului, restul poate fi oriunde în arealul fostului regat dacic, zona cetăților de lângă Orăștie fiind cea mai "fierbinte", dar să nu uităm că toată zona montană dintre Olt și Țara Hațegului, probabil chiar și Masivul Godeanu, era un spațiu strategic, cu drumuri de culme și cu cetăți la gura văilor. Dacă mai adăugăm și zona așezărilor și a exploatărilor aurifere din Munții Apuseni și Munceii Dognecei, aria de căutare se mărește, la fel și șansele de a se mai găsi ceva și doar norocul sau eroziunea naturală pot aduce ceva nou.

Notă: de ILIE CHELARIU

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    - Salon de masaj si Scoala de masaj

Larisa este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    230

Implicit

aurul dacilor il poarta tiganii (sau rromii) la gat, in urechi. majoritatea aurului dacic a ajuns pe la ei.....cred...

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit

Aurul dacic, intr-o proportie mica se afla pe la gatul tiganilor si prin "palatele lor" dar o alta cantitate mai importanta sa exportat in strainatate si a fost gasit chiar si de localnici si sfaramat, topit si vandut doar ca aur nu si ca valoare spirituala si arheologica.
    si din fericire o alta parte mai importanta se mai afla inca ascuns in locursi sacre si sau secrete unde entitatile paznic si-au facut mai bine datoria
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Implicit

fiecare popor are o poveste cu privire la comorile stramosilor. Hunii, vikingii, chinezii, popoarele hinduse, nu mai spunem de incasi si altii. Ce se stie aproape sigur este ca pe teritoriul Romaniei de azi au trecut si multe popoare migratoare, care atat in trecerea lor pe aici, cat si ca urmare a amestecului cu populatia autohtona au adus cu ei si multe bogatii, care ulterior au trebuit ingropate, ascunse, etc. Se stie ca regele hunilor, Atilla, a pitit si el cateva mormane de bogatii in muntii nostri. Comoara lui Decebal era si ea destul de mare. Zic unii ca Atilla a ascuns averea cam in acelasi loc cu Decebal, dar nimeni nu stie unde. Mai e ceva. Inaintea celui de-al doilea razboi mondial, in Rusia, boierimea si nu numai aveau multa avere. Tacamuri de aur si argint, bijuterii, etc. Multe din cupolele Moscovei erau poleite cu aur. De teama sa nu fie pradati de nemti, autoritatile i-au sfatuit pe cei care posedau asa averi sa le stranga pe toate intr-un loc, sa le inventarieze si sa le transporte cu trenul undeva, parca in Polonia, sau nu mai stiu exact unde. Au incarcat totul in 42 garnituri de tren. NU stiu daca 42 garnituri inseamna 42 de vagoane sau 42 de trenuri, dar oricum era o cantitate imensa. Comanda armata a garniturilor a revenit unui general rus. Trenul trecea si prin Basarabia si prin Bucovina. Zice lumea ca trenul a intrat pe teritoriul Romaniei de atunci, dar nu a mai iesit niciodata. S-a topit si generalul, si armata care insotea trenul, tot. Unde, nu se stie.
    Atilla, regele hunilor a incarcat o pestera imensa cu aur. A pus numai o piatra mare la gura pesterii. Nu s-a mai intors niciodata dupa comoara. Era tot pe teritoriul Romaniei.
    Sa va mai spun ca incasii atunci cand au fost descoperiti de colonizatori aveau scule si unelte din aur, si nu pricepeau de ce veneau portughezii si le luau gatul pentru un amarat de topor de aur, sau ce scula avea el in mana. Cica Pizzaro l-a prins pe fiul regelui incash. Ca sa il elibereze, i-a poruncit tatlui acestuia sa umple o pestera cu aur, pana la un semn pe care l-a trasat el si nici pestera nu era mica. Regele s-a conformat, a pompat aur la greu acolo. Pizzaro l-a ucis si pe fiul regelui si pe rege, a luat comoara si a disparut. Cica erau zeci de corabii pline ochi cu aur. Se estimeaza tot la peste 1000 de tone. Unde au disparut?????
    Ce am povestit eu aici am citit intr-o carte "comorile pierdute ale omenirii". Nu stiu cat de adevarat ar putea fi, dar erau destul de bine documentate toate celea, cu dovezi arheologice si altele. Mai e si folclorul. Pe teritoriul tarii noastre s-a transmis din gura in gura, din tata in fiu vestea ca Decebal, Burebista, Atilla, etc... au plantat prin pesteri zeci de tone de aur si alte celea.
    Nici detectoarele moderne nu le pot descoperi, concluzia generala fiind ca sunt numai povesti.
    Dar se intampla sa se descopere cate o comoara in locuri cercetate cu detectoare si alte celea si nimeni nu mai intelege nimic.
    Eu am gasit odata o pestera plina de aur si am lasat totul acolo ca n-am ce face cu atat aur. Am acasa tacamuri de inox, la ce sa imi trebuiasca mie aur??
    Voi ce ati face daca ati gasi un vas plin cu monede dacice de aur, sau bijuterii???
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din Tixti
    Eu am gasit odata o pestera plina de aur si am lasat totul acolo ca n-am ce face cu atat aur. Am acasa tacamuri de inox, la ce sa imi trebuiasca mie aur??
    Voi ce ati face daca ati gasi un vas plin cu monede dacice de aur, sau bijuterii???
    Buna intrebare! Desi raspunsul de deasupra ii mai scade din impact.

In ceea ce ma priveste, parca mai frumoase sunt povestile despre comori decat detinerea lor.

george este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    februarie 2007
    Posturi
    139

Implicit

o legenda ce am citit-o zilele trecute intr-un ziar de Sibiu spune ca o parte din averea lui Decebal e ascunsa pe niste dealuri in jurul Sibiului (de fapt pe un coridor subteran care leaga 2 cetati dacice din imprejurimile sibiului -coridorul e acum blocat si nu se poate intra).
    Mai importante sunt cred eu comorile spirituale disparute -de ex unde or fi cartile despre daci -cartea scrisa de Traian in campaniile lui ce multe lucruri ar mai dezvalui despre strabunii nostrii
    Totul e posibil dar nu totul e permis

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit

Multe comori dacice si mai ales multe comori spirituale al e strabunilor nostri asteapta sa fie descoperite. De fapt asteapta sa vina timpul de a iesi la lumina

-

kesarion este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    aprilie 2009
    Posturi
    20

Implicit Re: O enigmă nedezlegată: tezaurul dacic

In apropierea Sibiului,in locul numit"virful zidului" sau cetatea Salgo,oamenii cardinalului George Martinuzzi,au descoperit in toamna anului 1550,un tezaur dacic,din care ,pe linga mai multe obiecte de cult din aur,era si o mica sabie cu lama din diamant,precum si 5 discuri dintr-un material necunoscut,asemanator cu platina.Aveau indicii ca un alt tezaur s-ar afla undeva in apropiere,dar din cauza iernii,au intrerupt cautarile. Ele au fost reluate in primavara anului urmator(1551),dar au inaintat foarte greu.Se cauta un tunel,care ar fi facut legatura intre Salgo (SIBIEL.jud.SIbiu) si Tilisca (com. Saliste,jud.Sibiu) aflata la aprox. 5-6 km.Se pare ca oamenii cardinalului,au descoperit tunelul,dar acesta fiind astupat,au fost nevoiti sa astepte sosirea unui maistru miner,din Germania,lucru care s-a petrecut la sfirsitul lunii august. Iarna,venita de vreme,prin luna noiembrie in acel an,le-a intrerupt din nou cautarile,de data asta definitiv,fiind ca la sfirsitul anului,au ramas fara sponsor,Martinuzzi fiind asasinat la Vint,de oamenii gen. Castaldo

Guguam este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    98

Incetu cu incetu ajungem la alta concluzie.
    https://cersipamantromanesc.wordpres...ilion-de-euro/
    Cui ii v-a fi de folos ca stie ceea ce stia de fapt.
    Intuneric e acolo unde nu am calatorit cu MINTEA, GINDU sau SUFLETU.

theosagnostos este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2011
    Posturi
    1

tezaurul cel mai de pret pentru daci, nu era aurul, argintul pietrele pretioase, etc. ci "averea" lor spirituala.

sute de placute din aur au fost gravate cu texte, schite, desene, imagini, calcule matematice... in alte cuvinte, cunoasterea istoriei antice, stiinta oculta, esoterismul, invataturile scolii spirituale dacice, intelepciunea pustnicilor din muntii lor... scrise in aur pentru copii copiilor lor, nepotii nepotilor lor.
    comoara asta, impreuna cu restul metalelor si pietrelor pretioase au ramas ascunse, sunt si astazi ascunse si vor ramane ascunse acolo unde sunt. raman protejate astfel incat nici radiestezia, nici macar clarviziunea nu le poate gasi.
    va veni o zi cand toata aceasta comoara va fi eliberata, astfel incat sa poata fi gasita, dar acea zi va veni numai dupa ce oamenilor nu le va mai pasa de valoarea materiala a aurului, dupa ce oamenii vor deveni mult mai interesati de aflarea adevarului spiritualitatii lor decat de bani si ceea ce ar putea face cu ei.
    depinde de noi daca acea vreme a marilor descoperiri va veni mai devreme sau mai tarziu.

intr-o cu totul alta ordine de idei, lumea financiara globala nu mai vrea comori, ba chiar se feresc cu orice pret de ele.
    casta internationala a bancherilor angajeaza grupuri de mercenari a caror unica misiune este sa impiedice iesirea la lumina a vreunui tezaur stravechi in genul celui dacic despre care s-a mai vorbit.
    Valoarea financiara a aurului este data de faptul ca este considerat un metal rar. Daca nu ar mai fi rar, nu ar mai fi atat de valoros. In consecinta tezaurele in aur ale multor tari si corporatii bancare ar scadea in valoare, si cei care-l detin ar deveni mai saraci. Un adaos de 1000 de tone (doar un exemplu) de aur la circuitul international, ar face ca valoarea unui KG de aur la burse sa scada cu cel putin cateva procente.
    la nivel global, asta presupune pierderea a zeci de miliarde de euro intr-un timp foarte scurt.

Guguam este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    98

Citat Citat din theosagnostos Vezi post
    oamenii vor deveni mult mai interesati de aflarea adevarului spiritualitatii lor decat de bani si ceea ce ar putea face cu ei.
    depinde de noi daca acea vreme a marilor descoperiri va veni mai devreme sau mai tarziu.
    Nu sunt srain de ceea ce gindesti tu si alti. Ai dreptate insa ar trebui sa ne aplecam ca fiecare muritor de rind la piatra de temelie pe care am mostenit-o genetic de-a lungul vremi. Multi avem amprenta istoriei, a ceea ce a nins peste umeri nostri si ca de fiecare data ne dam acea masca pentru a ne descoperi pe noi insisi puri si mult mai umani.
    Intuneric e acolo unde nu am calatorit cu MINTEA, GINDU sau SUFLETU.

Florin Croitoru este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2011
    Posturi
    27

Părerea mea e că voi fabulați la fel cum au făcut și alți oameni: săbii cu lama de diamant, peșteri pline cu aur, garnituri de tren pline cu aur etc.
    Comoara lui Decebal e o legendă. Nu putea fi ascunsă în albia unui rîu pt că:
    -în caz că trebuia să umble la ea ar fi fost foarte greu și ar fi fost deasemenea greu să nu desconspire locul.
    -orice comoară e mai în siguranță în beciul unei fortărețe decît ascunsă undeva.
    - Decebal nici nu putea avea atîta aur pt că fusese ales conducător cînd el era deja matur, iar el nu a fost fiul altui concducător dac, deci nu ar fi avut timpul necesar să adune atîta aur.
    -din cauza conflictului deschis cu romanii normal ar fi fost ca aurul să fie mutat în mai multe locuri din munți, în partea de Nord a țării, dar nu ascuns în pămînt orinde ci aproape de locurile unde existau mici cetăți dacice sau chiar în acestea. Zona aceea nu a fost vizată de romani nici ulterior.

oinaldecs este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

Exista o singura informatie utila si o intrebare:
    1. informatia utila este numele Sargetia care inseamna Arges.
    2. intrebarea este unde e aurul?

Subiecte Similare

1. SANCTUARELE DACILOR - Calendarul dacic
    De Catalin in forum Istoria Dacilor si Romanilor
    Replici: 2
    Ultimul post: 23 ian 2011, 18:57
  2. Kosonii, o enigmă a vechilor daci
    De Santamia in forum Istoria Dacilor si Romanilor
    Replici: 5
    Ultimul post: 31 aug 2007, 11:59
  3. Traditia martisorului - obicei dacic
    De Santamia in forum Istoria Dacilor si Romanilor