Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate de la 16 la 30 din 47

Subiect: ATITUDINEA

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Santa,zona asta nu e a mea,eu sint de oriunde.Lumea e mica ,informatia circula repede.Ma cunoaste multa lume,si sint multi care fac rau din placere,aici nu ma refer la voi.
    Cine vrea sa aiba prejudecati,este liber sa le aiba.Eu locuiesc la tara,n-am nici o religie si lucrez la stat.Cred ca amanuntele sint irelevante.

geea este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2007
    Posturi
    5

Implicit

va imbratisez

mi-a placut tare mult subiectul pus in joc de d-ul Furtuna merita citit si ras-rascitit!(ATITUDINEA ; NEMURITORII)
    cred ca problema nu e a mea ca si prof cum si unde sunt plasat ci a materiei pe care Bunul D-zeu mi-a puso in palmele mele odata cu semnarea deciziei de repartitie;mai departe inseamna iubirea fata de om ,profesie ,tara ,dar mai ales fata de CEL care a manifestat incredere in mine,mereu RISIPITORUL...adica fata de TATAL CREATOR;ce-as fi fost fara de EL ...nimic, nici primul din clasa nici codasul!
    firesc ar fi sa invat sa traiesc cu D-zeu ,dar printre oameni ,sa ne asumam raspunderea alegerilor noastre si sa vedem ca toate experientele acumulate sunt totusi reusitele noastre .
    Iar exemplul personal al prof-ului ramane istorie...suntem breasla cum frumos spunea V . Bancila care scrie si este istorie...care cunoaste ETERNITATEA mai ceva poate decat PADUREA...

VA MULTUMESC CA EXISTATI
    GEEA
    un dascal cu vreo 29ani de activitate

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Bine ai venit,Geea,copil al aceluiasi Creator!
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

La mine acasa,de la Pasti incoace,e o vesnica sarbatoare si un fotbal pe pasune,linga lac.Nu pun la socoteala ca terenul este pasune si este al primariei,ca satenii platesc impozit pe terenul ala,ci vreau sa va spun ce mizerie e acolo.Ma ingrozesc ca vine 1 mai si tot nu se opresc.
    Pina anul asta satenii veneau si stringeau toate plasticele,dar deja s-a ajuns prea departe,a batut vintul si toata zona e plina de pungi.
    M-am gindit sa ma duc sa le fac poze si sa ma duc la politie,dar sotul meu e de parere c-ar sari la bataie daca-as face asta.
    Nu stiu ce sa fac,sincer,dar asa m-am scirbit .

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din cris
    La mine acasa,de la Pasti incoace,e o vesnica sarbatoare si un fotbal pe pasune,linga lac.
    Oamenii mai trebuie sa se si destinda.
    Nu pun la socoteala ca terenul este pasune si este al primariei,ca satenii platesc impozit pe terenul ala,ci vreau sa va spun ce mizerie e acolo.
    Adica, terenul are proprietar, care poate sa ia masuri.
    Ma ingrozesc ca vine 1 mai si tot nu se opresc.
    Pana va da zapada, mai este destul.
    Pina anul asta satenii veneau si stringeau toate plasticele,dar deja s-a ajuns prea departe,a batut vintul si toata zona e plina de pungi.
    Daca au animale, vor strange si anul acesta, pentru ca pasunea oricum trebuie curatata de maracini.
    M-am gindit sa ma duc sa le fac poze si sa ma duc la politie,dar sotul meu e de parere c-ar sari la bataie daca-as face asta.
    Daca sunt localnici solutia asta poate avea avea succes, daca nu, este mai greu. Nu prea sunt legi pentru asta si este mai greu de demonstrat.
    Nu stiu ce sa fac,sincer,dar asa m-am scirbit .
    Cred ca solutia ar fi sa discutati cu autoritatile locale, adica cu cei de la primarie si eventual, sa gasiti solutii impreuna.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Pai de maracini e curata.Problema e mentalitatea romanului,aia e problema.Oricum e un caz inca fericit.Sa vedeti Fagetul ,unde se "relaxeaza "clujenii,precum si alte locuri asemenea.
    Eram odata la bunica,in Piatra Craiului,si culegeam sunatoare.Trec pe linga mine unii,patru persoane,eram pe virful dealului,si tot urcau,desi
    acolo sint numai proprietati private.Topaiau pe toata iarba.
    Trec,si zic:nu va suparati,dar unde mergeti?
    Au inceput sa tipe la mine,sa ma injure.
    Zic,stiti ce,eu vin acum cu camera de filmat,cu martori ,si ma duc la politie.Adica veniti la mine-n curte si nici macar nu cereti voie?
    Zice unul:adu actul de proprietate.
    Altu zice:iti dau cu toporu-n cap.Si tot asa.Sigur ca trebuie sa se relaxeze si oamenii,dar romanii au un stil ciudat de relaxare.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Intr-un e-mail de la ForYou am gasit un text interesant pentru topicul acesta

7 Obiceiuri Distrugatoare ale Oamenilor Incompetenti

de Michael Lee

AVERTIZARE! Daca doriti sa aveti parte de o viata fantastica, sa nu va legati niciodata de aceste 7 obiceiuri rele asa cum fac oamenii incompetenti.

Numarul 1 - Gandesc, spun si fac lucruri negative.
    Ei vad probleme in orice oportunitate.
    Se plang ca soarele este prea puternic, blestema ploaia ca le distruge planurile zilei, critica vantul ca le strica coafura/frizura.
    Ei cred ca toata lumea este impotriva lor. Intotdeauna observa problemele, dar nu si rezolvarea lor.
    Din orice problema minora fac o mare tragedie. Privesc esecurile ca pe niste catastrofe .
    Se descurajeaza foarte usor, in loc sa invete din greselile lor.
    Se pare ca ei niciodata nu inainteaza, pentru ca intotdeauna le este teama sa nu-si piarda confortul propiu.

Numarul 2 – Actioneaza inainte sa se gandeasca.
    Ei actioneaza pe baza instinctului sau al primului impuls. Daca vad ceva ce le place, cumpara fara sa se gandeasca nici macar o secunda.
    Apoi se intampla sa vada ceva mai bun. Atunci regreta si blestema ca nu au fost in stare sa incheie o afacere profitabila.
    Cheltuiesc si iar cheltuiesc pana nu le mai ramane nimic. Nu se gandesc la viitor. Conteaza doar placerea pe moment.
    Nu se gandesc la consecinte. Cei care se angajeaza in a face sex neprotejat, in criminalitate si in alte lucruri asemanatoare sunt inclusi in acest grup de oameni

Numarul 3 – Vorbesc mult mai mult decat asculta.
    Vor sa fie in centrul atentiei, asa ca, intotdeauna se arunca in discutii prin care sa devina niste eroi, chiar si prin a folosi minciuna.
    Adesea nu sunt constienti ca vorbele lor nu au nicio valoare.
    Cand altii ii sfatuiesc, nu asculta, pentru ca sunt prea mandri sa-si recunoasca greselile.
    In mintea lor, considera ca intotdeauna sunt corecti. Resping sugestiile, pentru ca acestea i-ar face sa se simte inferiori.

Numarul 4 – Renunta foarte usor.
    Oamenii de succes trateaza esecurile ca pe niste trepte spre reusita.
    Incompetentii numesc acest lucru “abandonare”, atunci cand observa primul semn de esec.
    La inceput, pot fi foarte entuziasmati sa depuna un efort. Dar, pe parcurs, isi pierd foarte repede interesul, mai ales cand intalnesc greutati.
    Atunci pleaca si cauta altceva. Aceeasi poveste si aceleasi rezultate. Oamenii incompetenti nu au perseverenta de a merge inainte si de a-si indeplini visele.

Numarul 5 - Incearca sa-i traga si pe altii in jos, la nivelul lor.
    Oamenii incompetenti sunt invidiosi pe cei care reusesc in viata. In loc sa se straduiasca si ei sa fie ca ceilalti, lanseaza zvonuri despre acestia si incearca, prin inselatorie, sa-i traga in jos.
    Ar putea sa-i roage frumos pe oamenii de succes, dar sunt prea mandri sa o faca. Nu vor sa ceara sfaturi. Pe langa asta, sunt prea negativisti ca sa realizeze ceva.

Numarul 6 – Isi pierd timpul.
    Nu stiu ce sa faca toata ziua. Sunt multumiti doar sa manance, sa bea (sa se imbete), sa se uite la televizor, sau, mai rau, sa se uite la pereti fara sa se gandeasca sa-si imbunatateasca viata.
    Din cand in cand, acest lucru este perfect. Dar pentru a reusi, timpul trebuie folosit eficient. Trebuie sa existe un echilibru corespunzator intre munca si distractie.

Numarul 7 – Aleg calea usoara
    Daca exista doua cai de ales, oamenii incompetenti aleg drumul mai larg si cu mai putina rasplata, in locul drumului mai ingust, cu mai multa rasplata la sfarsit.
    Nu vor sa aiba nicio suferinta sau dificultate, vor doar o viata buna.
    Ceea ce nu stiu acesti oameni este ca, in viata, culegi ceea ce semeni. Eforturile si faptele nu trec neobservate.
    Daca s-ar stradui catusi de putin, le-ar fi mult mai bine.
    Oamenii de succes fac acest lucru prin incercari si greseli si nu renunta niciodata. Sunt dispusi sa faca tot ce este necesar pentru a realiza ceea ce isi doresc.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Am primit azi de la un prieten:

Andrei Plesu - Pesimism

Nici in strainatate nu e totul perfect. Nici vorba. In Franta disciplina rutiera e sleampata, infinit mai rea decat in Germania; portofelul iti poate fi furat oriunde pe glob; smecheri si obraznici se gasesc pretutindeni; surpriza restaurantului scump si prost e mereu posibila; unele locuri sunt murdare; blocuri dizgratioase s-au construit, mai ales in anii '60, peste tot; companiile aeriene occidentale ofera servicii mediocre, provoaca intirzieri, nu te scutesc, la o adica, de pierderea bagajelor. Pe scurt, oriunde te-ai afla, poti intalni numeroase prilejuri de indispozitie.
    La noi e altfel. Neregulile, inconfortul, arbitrarul, lipsa de educatie, nesimtirea, ilegalitatea, aproximatia, ma rog, toata ornamentica " milenara" a tarisoarei ilustreaza o traditie durabila.
    Nu e vorba de accidente, de "din cand in cand"-uri tolerabile, inerente, compensate de un fundal general agreabil. Fundalul a ocupat avanscena.
    Si e esentialmente dezagreabil. E muschiulos, vital, indestructibil. Turcii vin si pleaca, fanariotii vin si pleaca, rusii vin si pleaca, comunistii vin si pleaca. Noi rezistam falos, fudul, chefliu si darz. Dam vina pe ei, pe toti si ne vedem de treaba. NATO incearca sa ne organizeze, UE incearca sa ne domesticeasca. Degeaba. Apa trece, pietrele raman, avem sapte
    vieti in pieptul de arama, romanul nu piere.
    Nu moare si nu se transforma. Se adapteaza. Se descurca. Tine cu dintii de specificul lui national. Si tocmai de aceea, sunt pesimist.
    Cred ca nu ne vom schimba niciodata. Vom continua sa stam in calea tuturor binefacerilor si noroacelor, fara sa luam decat caimacul de prima instanta. In rest, vom dospi, somnolenti, in dulcele bors autohton, cu mici accese de enervare tandra.
    Strazile vor ramane mereu betege, pline de gropi si asfaltate cu gumilastic, autostrazile, daca vor exista, vor fi niste santiere perpetue, soferii " profesionisti sau amatori " vor conduce bezmetic, isteric, mitocaneste. Isi vor parca masinile in poarta ta, in curtea ta, in sufletul tau si daca protestezi, te vor injura exterminator sau vor zambi suveran, de la inaltimea limuzinei proprii.
    Justitia va fi mereu o loterie, ziarele vor evita orice urma de decenta si de noblete. Limba se va strica zi de zi, televiziunile vor atinge culmi de manipulare si trivialitate. Laura Andresan e doar inceputul.
    Oricine va putea striga in piata publica orice despre oricine. "Relatiile", pilele, bacsisul vor fi la fel de greu de inlaturat ca si ciinii vagabonzi, politicienii vor perora obscen despre patrie si se vor gandi strict la gastile de partid si la conturile personale. Toate scursurile vor ajunge vedete, toti derbedeii vor deveni campioni ai dreptatii. Vom fi sufocati de proasta crestere, de incultura, de muzica proasta si de fast-food. Prostia va avea bani, iar nepriceperea va avea putere.
    Aerul se va umple de invidie, ura si bascalie. Comunismul va reinvia, roz si cochet, cu sprijinul unor baietei de bani (si idei) gata, semidocti si trendy, netraiti, iresponsabili, grabiti sa gaseasca inainte de a cauta. In schimb, icoanele vor fi evacuate din viata publica, in numele unei libertati de constiinta, care nu stie inca nici ce e libertatea, nici ce e constiinta. Manelele se vor multiplica, urbanistica va intra in colaps, vom avansa trudnic printre ragete si scuipaturi. Si vom vota, o data la patru ani, in functie de clubul sportiv care ne place. Cum vedeti, sunt pesimist. Ba pot sa spun ca sunt apocaliptic. Totul a inceput cand, intors la Bucuresti dupa o vacanta agitata pe alte meleaguri, am constatat doua lucruri: mai intai ca e mai cald decat in restul Europei, mai cald decat la Mediterana si apoi ca singura scara rulanta care urca de la autobuze la ghiseele de control-pasapoarte nu functioneaza. Am urcat gafaind, cu mireasma patriei din nari.
    Sunt prea pesimist? Sa dea Dumnezeu. De-abia astept sa fiu contrazis.
    Cuvintele sunt doar cuvinte daca nu sunt dublate de punerea lor in practica, iar domnul Plesu, din cate stiu eu, a avut ocazii ca sa si faca ceva. Nu stiu din ce pricini s-a retras cam repede din locurile de unde putea sa-si puna in aplicare ideile.

Lasand istoria deoparte, haide-ti sa-i facem pe plac, contrazicandu-l prin lucrurile pe care putem sa le facem fiecare!

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Mai deunazi, intamplarea neintamplatoare, m-a facut sa asist la o discutie intre doi colegi de serviciu, sot si sotie. Subiectul era legat de OK-ul pe care trebuia sa-l dea sotul, copilului de 8 ani care ajunsese singurul din clasa care nu spusese nimic despre acordul parental necesar participarii, la sarbatoarea de Halloween.

Colegul meu, crescut cu o educatie crestin-ortodoxa, in care aceasta sarbatoare nu exista, era de parere ca ea nu reprezinta decat o modalitate de indoctrinare a copiilor. Numai ca oricat de vehement era el, pana la urma a cedat pentru ca tzancul de 8 ani nu pricepea de ce era el singurul din clasa care nu trebuia sa participe la o chestie unde se duceau toti. Pana la urma a renuntat si la discutia pe care ar fi vrut sa o aiba cu invatatoarea care venise cu initiativa. Ce va pricepe tzancul in afara de faptul ca este vorba despre o "petrecere" in care copiii se costumeaza in vampiri, fantome sau ce costume vor fi gasit, daca va fi sa aflu, voi afla.

Mai ingrijoratoare mi se pare situatia in care sunt pusi cei care au, totusi, o atitudine fata de "importul" fara discernamant, atunci cand este vorba despre viitorul copiilor lor. Ajung, in final, sa-si piarda argumentele si capacitatea de a lua o atitudine.

Recunosc, ca este usor sa stai pe margine si sa comentezi, dar recunosc si situatia ingrata in care sunt pusi parintii de catre educatorii copiilor lor. Si ma gandesc ca era parca mai bine cand era vorba despre carnaval, cand era vorba despre "Tzara-tzara, vrem ostashi" sau "Tzaranul e pe camp" sau "Joaca-joaca mai baiete, ca esti frumos ca un castravete" si cate vor mai fi fost. Ca tot despre socializare era vorba si atunci, chiar daca nu purta un nume atat de pompos.

george este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    februarie 2007
    Posturi
    139

Implicit

nici nu vreau sa ma gandesc ce va trebui sa ii zic pustiului meu cand ma va intreba si el (peste ceva ani) daca se poate duce si el. Mi se pare oribila aceasta "sarbatoare" -de ce sa nu existe un angel party si e asa mare atractia fata de partea intunecata -vampiri, demoni etc? pui niste copii in rezonanta cu astfel de energii...halal educatie Si te mai miri ca se dezvolta criminalitatea cand se intretin asemenea "sarbatori"
    Totul e posibil dar nu totul e permis

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Nu va suparati,dar bateti cimpii.
    Halloween vine de la All hallow evening -seara tuturor sfintilor.
    Cum vreti sa fiti acceptati daca nu-i acceptati si pe altii?
    Sarbatoarea actuala a devenit o joaca si o gluma.Nici asta nu-i rau,pina la urma,caci participa si copiii.
    George ,sarbatoarea asta include si angels.Si nu include dezvoltarea criminalitatii ci acceptarea tuturor spiritelor .
    Observ ca se dezvolta criminalitatea tipic romaneasca in Italia de numa' ,decit ca ma-ndoiesc ca acei romani au participat vreodata la un halloween.

Colegul meu, crescut cu o educatie crestin-ortodoxa, in care aceasta sarbatoare nu exista, era de parere ca ea nu reprezinta decat o modalitate de indoctrinare a copiilor.

Dl Furtuna,colegul dvs este mai indoctrinat decit poate ajunge copilul care participa la halloween.

Multitudinea culturilor acestui pamint inseamna tocmai frumusetea sa.Aflindu-le,copiii invata sa respecte pe altii.
    In loc de religie la scoala mai bine s-ar invata religiile si culturile lumii ,copiii ar avea astfel notiunea ca sint egali cu altii ,nu superiori,cum sint invatati(prosteste) si apoi o dau in bara cu superioritatea lor.
    Astfel,ar avea o imagine mai clara si mai apropiata de adevar.
    Nici un curent religios care propaga "superioritatea" unora in detrimentul altora nu spune adevarul.
    Daca la petrecerea aceea de halloween veneau si copii musulmani de culoare ce faceau parintii ortodocsi,ii linsau ?

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din cris
    Nu va suparati,dar bateti cimpii.

Eu nu ma supar, iar campii nu se plang.

Halloween vine de la All hallow evening -seara tuturor sfintilor.
    Va cred pe cuvant. Numai ca ceea ce a ajuns la noi nu este decat un soi de carnaval axat pe subiecte cel putin morbide. Facem sarbatoare de Halloween dar nimeni nu stie despre ceea ce spuneti dumneavoastra, sfintii au disparut si au ramas vampiri, schelete si fantome. Eventual mai apare si un felinar din dovleac.

Cum vreti sa fiti acceptati daca nu-i acceptati si pe altii?
    Depinde ce intelegeti prin acceptare, inclusiv ca locatie si timp. Despre Dragobete nu se mai stie nimic, in schimb concursul pentru cel mai lung sarut la Valentine Day este o provocare extrema pentru o anumita varsta.
    Subiectul este mai degraba ca nu ne mai acceptam pe noi atunci cand este vorba despre importuri de obiceiuri. Si asta, numai ca sa fim trandy.
    Sarbatoarea actuala a devenit o joaca si o gluma.Nici asta nu-i rau,pina la urma,caci participa si copiii.
    Pai, atunci de ce nu-i spun carnaval? Fiindca asta vine de la latinos?

Multitudinea culturilor acestui pamint inseamna tocmai frumusetea sa.Aflindu-le,copiii invata sa respecte pe altii.
    Minunat spus! Numai ca multitudinea culturilor incepe sa se subtieze, pana va ajunge la muzeu. Si asta se intampla deja in Europa. Dansatorii de dansuri populare, confectionerii de costume populare, purtatorii lor au ajuns sa nu mai fie. Ici colo, niste pasionati, considerati nebuni la ei acasa, mai tin, cu eforturi deosebite sa arate frumusetile strabunilor lor.

Stiati ca pentru un ansamblu de dansuri costumele populare maramuresene s-au confectionat in China? In Romania costau prea mult 50 de costume asa ca au dat masuri, modele, fotografii si chinezii le-au facut intocmai. Peste 10-20 de ani cine stie daca si ei vor mai fi disponibili sa faca asa ceva.

Nici un curent religios care propaga "superioritatea" unora in detrimentul altora nu spune adevarul.
    Nu era vorba despre asa ceva in discutia aceasta.

Daca la petrecerea aceea de halloween veneau si copii musulmani de culoare ce faceau parintii ortodocsi,ii linsau ?
    Chiar credeti ca erau necesare aceste exagerari?
    Linsajul era la moda acum cateva zeci de ani tocmai acolo de unde se importa acum halloweenul. Sau, ma rog, surogatul asta de carnaval morbid, numit asa.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Costumele traditionale,traditiile,azi,se "conserva" cu bani.
    Romania nu-si conserva siturile arheologice,dar traditii!
    Dragobetele este traditie "pagina" la noi,deci sanse nu prea are...in actualul crestinism.
    In schimb constat ca gasesc solomonari in literatura americana din anii 1900(la Lovecraft!) -ca idee celta,parca,sau ma rog venita de la Scotia.
    Eu cred ca azi,oamenii sint confuzi,nu stiu ce sa mai creada,ce sa mai aleaga.
    Sigur ca haloween a ajuns un fel de carnaval morbid,dar nu observati acelasi lucru si la buddhism,si la invataturile lui Isus si la ale lui Mahomed?Aceleasi transmutatii,aceleasi birne ,multe penibile.
    Aceeasi lipsa de curaj de a gindi .E mai usor sa iau de bun ce mi se spune/impune,nu?
    Sau cum am auzit pe cine de curind:'la ce sa cunosti daca tot mori?"
    Dar am auzit si o idee frumoasa: " nu recunosc alta religie decit entuziasmul!"(D K de Bisemont)
    Si apropo de entuziasm,ce-i impiedica pe unii-chiar pe noi sa adunam traditii intr-un material si sa-l postam chiar aici?

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit

O fi fost initial aceasta sarbatoare o sarbatoare a sfintilor, dar acum totul se axeaza spre partea intunecata (ingerii decazuti poate), poate mai este 1 % slavirea sfintilor si restul 99% altceva

-

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Initial cred c-a fost sarbatoarea entitatilor spirituale/astrale/neincarnate ceea imi trage un semnal de alarma privind perceptia oamenilor de atunci.
    Acum nu se axeaza pe o parte mai intunecata decit bautura si mincatul ,sa fim seriosi.
    Acum sarbatorile,traditiile in tarile lumii neatreia se serbeaza prin baut si mincat.Nu e nici o diferenta.
    Sarbatorile initiale,cele vechi ,aveau o sacralitate in care lumea credea intr-un fel in care azi nu mai crede.
    Si cultul mortilor /luminatia de azi este o forma /ramasita dintr-un vechi haloween.
    Cultul mortilor azi are si forma lui extremalimbatul oaselor mortilor si venerarea lor-un lucru pe care stramosii n-ar fi indraznit sa-l faca:sa deranjeze somnul unui om trecut in lumea de dincolo.
    In fine,sint multe de zis,cu multe nuante,in functie de zone si interactiuni culturale.

Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •