Pagina 4 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimulUltimul
Rezultate de la 46 la 60 din 62

Subiect: Hrana 'vie'

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Implicit

n-are nenea timp prea mult. Nu ca ma BIP shefu, da nu prea ma lasa copilul. Si la munca shef e shefu, iara acasa shef e copilashul (mai are 1 an jumate pana face 2) asa ca scriu si eu printre picaturele.
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

valiprofi Avatar
    valiprofi este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    88

Implicit re

si la mine-i la fel;cand sa mai mesteci daca nu ai timp sa mananci;copilul trebuie hranit asa ca dezvolti o viteza de nu mai stii ce bagi in gura.
    candva aveam timp de orice,am facut un tt. de curatare a limfei cu ceaiuri ce trebuiau baute din ora in ora ,inclusiv noaptea.
    am incercat sa elimin si carnea din alimentatie dar acum vreo doi ani am inteles ca cei cu multe responsabilitati ,trebuie sa renunte la multe pt. ca sa poata sa se inscrie pe traiectorie.

Nicoleta este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    154

Implicit

Adevaral este ca in timpul unui tratament sau unei diete de orice fel prioritara trebuie sa fie propria persoana. Deci in timpul optim ar fi concediul, cand sotul si copilul isi gasesc si ei o ocupatie comuna

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Implicit

concediu???
    asta era parca un cuvant din dictionarul limbii romane, care am inteles ca se utiliza odata pentru a descrie o stare de shedere la domiciliu in prima parte, si plecare in locuri pitoresti in celelalte trei parti ale sale. Din cate mi s-a explicat, cuvantul a fost inlocuit, cu succes, de catre neologismul "weekend", in romaneste uikend, cu care ni se zice de catre stapanire sa ne multumim, ca e destul. Vreau si eu un concediuuuuuuu. Daca stie cineva de unde se cumpara, poate imi retine si mie vro 365 de bucati.
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit

Pai domul Tixti iti vand eu pontul co concediul de 365 de zile, dar mai este sinonim cu somaj prelungit, dormit si mancat prin canale, sau in cazul mai fericit cand ai castigat la loto si ne angajezi menajere cu 2000$ pe luna
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

valiprofi Avatar
    valiprofi este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    88

Implicit re

Tixti,esti haios...Te inteleg.??????
    sau nu,eu am 76 zile calendaristice concediu.O minciuna ca de fapt sunt 60 ca restul trebuie sa le stai tot la serviciu dar nu predai.

Ai ghicit,sunt profa.Am fost ing.dar ,acum cativa ani ne-am mutat de la Tg .Mures la Tecuci si am mai facut 2 ani scoala ca sa fiu ca sotul meu caruia ii invidiam verile libere.De fapt pt. verile astea mai stau in inv.ca altfel.....Luna asta nu i-a dat salariu sotului si la alte multe scoli din judet si dupa o sapt.au trimis mail la presedentie si inca mai asteapta salariu.....dar pt. concediu inca merita zic eu ca el a obosit calc. cautand joburi.

justme Avatar
    justme este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    aprilie 2008
    Posturi
    10

Thumbs up Re: Hrana 'vie'

Citat Citat din Nicoleta Vezi post
    Gusturile sunt discutabile, nu seamana cu ce stii tu dar tot au un gust, poate ceea ce imi place mie nu iti place tie si invers
    Gusturile se pot educa (se pot aduce pe calea cea buna) cu multa vointa. Trebuie sa cauti aromele si nuantele sale in cele mai fade mincaruri; ca un degustator sa vinuri ) sa savurezi fiecare imbucatura ca si cum ar fi ultima accesibila tie de pe planeta. Am prieteni care nici nu gusta mincarea si isi toarna cu generozitate sare in farfurie. Eu de ani de zile nu am cumparat sare si zahar - si nici nu le simt nevoia.

proweb Avatar
    proweb este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    aprilie 2008
    Posturi
    14

Implicit Re: Hrana 'vie'

Intamplator sau nu, am dat de o informatie foarte curioasa: un sondaj de opinie din Germania arata ca trei sferturi din cei intervievati au confirmat ca nu cunosc,cum ar trebui sa se hraneasca intr-un mod sanatos.

Intrucat am studiat foarte amanuntit din diferite surse ( net, carti, medici din cadrul familiei mele ) problemaprevenirii obezitatii, a slabirii, alimentatiei sanatoase si conceptul de viata, voi prezenta 7 conluzii pe scurt. Inainte trebuie sa stiti ca nu este vorba de diete de slabire ci de un sistem de viata nou si care va cere sa depuneti oarecare efort in adancirea sau detalierea aspectelor. Iata concluziile care se refera la un corp sanatos fizic:

1.Reduceti cat se poate zaharul ( folositi indulcitori, de preferinta miere naturala ),paine ( doar o felie dimineata ), pastele fainoase, carne grasa ( mai ales grasimile saturate si cele cu colesterol marit- sunt tabele cu aceste date pe net ).
    2.Eliminati prajelile.
    3.Mancati legume verzi cat de multe si cat de crude.
    4.Fructele - mancare speciala - cat de multe si doar pe stomacul gol sau la 4 ore dupa mesele lipidice sau la 3 ore dupa mesele glucidice.
    5.Mesele consistente ( de dim. si de pranz ) sa fie preponderent glucidice sau preponderent lipidice.
    Nu depasiti ora 18 - max. 19 - pentru cina. Daca vi se face foame luati legume sau fructe crude.
    6.Reduceti sau eliminati alcoolul. Puteti bea un pahar, max. doua pe zi de vin rosu.
    7. Apa cat de multa, cca. 2 - 3 l. pe zi si cat de curata.

Repet, inafara celor spuse mai sus, care este un inceput sau mai bine zis o
    chintesenta, trebuie sa clarificati ce sunt mese lipidice, glucidice, s.a. la care nu am mai dat date ca sa nu fie postarea prea intinsa.

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

As adauga si ce a zis un mare intelept ,dar nu mai stiu cine anume: daca omenirea ar minca pe sfert cit maninca acum ar trai mai mult si mai sanatos.

Pe linga dieta sanatoasa oamenii ar trebui sa doarma noaptea ,sa faca miscare...
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

proweb Avatar
    Data inscrierii
    aprilie 2008
    Posturi
    14

Teoria caloriilor a fost enuntata in 1930, dar fost combatuta la scurt timp de catre cei care au initiat-o (dr. Newburg si dr. Johnston de la Universitatea din Michigan). Pierderea in greutate are loc daca se reduce aportul de calorii, dar efectul este efemer. Se stie ca prizonierii din lagarele de concentrare au supravietuit numai cu 700 - 800 de Kcal. pe zi, timp de 5 ani. Dupa un timp de adaptare cei slabi au mentinut statutul respectiv iar cei grasi au ramas grasi. Revenirea la situatia initiala este nu numai sistematica, dar in majoritatea cazurilor, kilogramele puse depasesc pragul anterior.
    Nutritionistii sunt cei care pot stabili cu exactitate necesarul zilnic de Kcal. in functie de mai multi factori personali dar si de scopul care-l ai.

Ceea ce am aratat in postarea mea ceva mai sus, nu se refera nici cum la dieta,nu m-am pronuntat asa, ci este o abordare de alimentatie sanatoasa, indicata si celui slab si celui gras. Are legatura insa cu detoxifierea de primavara atat de necesara organismului nostru.
    Desigur ca un somn linistit si suficient sau miscare necesara zilnica, sunt factori importanti, dealfel si multi altii chiar inafara celor de la detoxifiere care sa contribuie la un corp care sa devina armonios dezvoltat.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Da,stiu ce spui,este vorba de o alimentatie sanatoasa si rationala.
    Aceasta alimentatie este naturala ,cat mai aproape de natura si cit mai departe de chimie si prelucrare.
    Desi se vorbeste foarte mult despre acest lucru,oamenii ramin adeptii unei alimentatii traditionale ,unii chiar se sperie daca aud ca ar putea sa nu mai consume carne sau cine stie ce "minuni" .
    De aceea am spus "dieta" ,este mai usor sa faci pe cineva sa inteleaga ce fel de "regim" tii si care sint beneficiile decit sa-i faci o teorie ce nesanatos maninca.

Privind zaharul alb- este intr-adevar o bomba pentru ficat.Indulcitorii sint mai rai decit zaharul ,sint total sintetici.In schimb zaharul brun,mierea si fructele sint o sursa excelenta de zahar natural.
    Din pacate fructele crescute de mama-natura au cam disparut .Noroc ca a mai ramas mierea .
    Nenea Cayce zicea acum 100 de ani ca vor veni vremuri cind cine va avea o palma de pamint s-o cultive va fi un om fericit.
    Dar subiectul alimentatiei cred ca deja s-a dezbatut pe-aici si nu vreau sa ma repet.
    In schimb cu caloriile este interesant .Cercetarile moderne arata ca persoanele care lucreaza in conditii de stres si radiatii trebuie sa consume mai multe calorii desi au o munca statica.Rezultatul? Mai multi oameni obezi.

proweb Avatar
    Data inscrierii
    aprilie 2008
    Posturi
    14

Legat de subiectul alimentatiei sanatoase mai sunt multe de aratat, chiar foarte multe ce nu s-au putut mentiona in doar cateva articole postate aci ca fiind de baza. Subiectul este din ce in ce mai cautat, cercetarile au inceput sa prolifice in acest domeniu dar la cunostinta publicului larg, prin mijloacele obisnuite ale mass-mediei, ajung foarte putine date iar de aplicat ce sa mai vorbim. Unele tari au E-uri interzise, altele nu, anumite produse alimentare nu se mai produc, altele macar nu se servesc in restaurante, salatele se servesc inainte de masa, fructele se stie ca nu se folosesc decat pe un stomac gol, cartofii nu se servesc cu carne, in general produsele lipidice se separa de cele glucidice, astfel ca o masa sa fie preponderent lipidica sau preponderent glucidica, si multe altele care cei in tema pot sa le enunte. Iata de ce mai sunt multe secrete de spus.
    Pe de alta parte problema obezitatii in unele tari a devenit o problema la nivelul guvernului, au inceput sa se predea notiuni ample de medicina in scoli, etc.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

As vrea sa va spun ca s-a demonstrat faptul ca untura de porc este mai sanatoasa decit uleiul hidrolizat la plastic tinut in conditii de magazin.
    Iarasi,uleiul de palmier se pare ca este mai bun decit cel hidrolizat.
    Untura se rincezeste,uleiul nu.Culmea ca uleiul nu se mai rincezeste ,desi cind eram eu copil,intr-o luna se " strica".(daca era cald)
    Traditia taranilor romani ,pierduta azi se pare arata untura ca panaceu al :
    matretii,caderii parului,pneumoniei ,ranilor...
    E drept ca untura nu are nici o mare firma (decit una maghiara,in Ardeal) care s-o promoveze.
    Margarina este o untura artificiala.
    Untura de porc (pe care eu n-am indraznit s-o maninc ,datorita prejudecatilor) este la fel de grasa ca si uleiul,dar este naturala.Are vitamine si minerale in stare naturala.
    Oamenii dau bani grei pe creme si cosmetice facute din plastice si rebuturi.
    Untura e prea ieftina.
    Cind eram eu copil,fetele si femeile se dadeau cu untura si pipi pe fata.
    Si aratau la 40 de ani ca la 18.Astazi...ai creme " grele" ,sute de mii de lei .
    Prostii.
    Uleiul este chimie,untura este de la mama natura.

Floare_de_coltz este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    81

Citat Citat din cris Vezi post
    Uleiul este chimie,untura este de la mama natura.
    Dar cum ramane cu hormonii fricii pe care ii emana porcul in momentul taierii? Avand in vedere ca este un grohaitor inteligent si constientizeaza ca va fi taiat, cantitatea de astfel de hormoni eliminata este impresionanta.Totul ramane in carne, acesta fiind unul din motivele pt care carnea de porc este atat de contraindicata.Si untura de asemenea....

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Pai hormonii fricii se transmit prin singe,dar untura este aproape deloc vascularizata.
    Hai sa opunem hormonii fricii (mortii) fata de hidrolizarea si conservarea uleiului.Iar margarina este un plastic,putem minca peturi topite,ca tot o margarina ar fi.
    Si mai e un aspect: porcul se spune ca este cel mai inteligent animal(mamifer). Imi pare rau,dar nu este asa.Porcul nu este inteligent,porcul nu are sentimente,este un animal ca o leguma cu gura .Porcul nu gindeste decit cu stomacul.Eu am tot crescut porci si asta este experienta mea.(am crescut si vaci si oi ,si pasari,si ciini si cresc si acum)
    Porcul n-are treaba cu nimeni si nimic.Sacrificiul porcului in gospodarie este nimic fata de sacrificiul vitelor in abatoare.
    Acest popor ca si toate popoarele maninca carne.De la peste la ...scoici.De la porc ...la gisca.
    Eu vorbeam de untura ca este clar mai buna decit uleiul.
    Eu n-am gatit cu untura,mai bine puneam margarina.Am gresit.
    Traditiile locale pagine sint net superioare traditiilor ue .
    Vin sinzienele,culege lumea flori si face ceai.Bine face.
    Se spune ca untura se depune pe artere.La fel se depune si uleiul dar si aditivii.Uleiul de masline este toxic la prajit.
    Sa revin la porc ,porcul este un animal complet: da unsoare,da carne ,da toba si salam si cirnati .Porcul la taiat este la fel ca porcul pe care il sui in masina sa-l vinzi.Tot asa tipa,si la fel tipa de foame.
    Fapt este ca oamenii care au mincat unsoare toata viata lor au ajuns la 70-90 de ani .Unsoare pe piine neagra cu ceapa si un det de tuica.
    Acestia sint oameni care ara cu calul ,sapa ,incarca lemne si fin ,la virste din-astea.E tare greu un ham,dar plugul!

Este treaba fiecaruia cu ce ulei gateste,dar untura ca baza ptr creme si masti de fata este excelenta! O puteti incerca pe fata mai intii,comparativ cu uleiul.
    Pe rani adinci se pune miere sau untura ,se vindeca fara semne,eu le-am incercat.
    Ultima editare de cris : 13 iun 2008 la 20:37

Pagina 4 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. E-urile si rebuturile in hrana pet-urilor
    De cris in forum Alimentatia sanatoasa
    Replici: 3
    Ultimul post: 01 mar 2008, 15:15

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici