Pagina 3 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimulUltimul
Rezultate de la 31 la 45 din 62

Subiect: Hrana 'vie'

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din Tixti
    in procesul tehnologic al infulecarii, un rol important il are gustul.
    Dle Tixti daca infulecam aproape ca nu are importanta gustul, sau ca sa se simta e nevoie de cantitati industriale din adaosurile care dau gust.
    Va propun sa incercati, daca nu ati facut-o de multa vreme, tehnica mestecarii fiecarei imbucaturi de 100 de ori.
    "Recordul" meu personal a fost 60. Veti avea ocazia sa vedeti si ce se intampla cu gustul imbucaturii dar si alte surprize placute.

Larisa este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    230

Implicit

"Recordul" meu personal a fost 60. Veti avea ocazia sa vedeti si ce se intampla cu gustul imbucaturii dar si alte surprize placute.
    Se topeste mancarea in gura??? de buna ce e (just glumeam )

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Nicoleta este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    154

Implicit

sau facem febra la aparatul masticator, si de oboseala numai luam si a doua imbucatura, de aici rezulta remediu de slabit.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din Nicoleta
    sau facem febra la aparatul masticator, si de oboseala numai luam si a doua imbucatura, de aici rezulta remediu de slabit.
    Razi, tu, razi Harap-Alb!
    Eu vorbeam despre imbucatura de mancare masticabila, nu de mancare tip "talpa". Oricum, la cat de mult se vorbeste la telefon (ca sa nu pomenesc de rest ) nu-i nici un pericol. Iar slabitul chiar apare. Incercati, macar de curiozitate. Ca si aici, ca si in altele, e pe facute nu pe gandite.
    Eu stiu ca va face placere cand mancarea (la care v-ati straduit) este infulecata pe nerasluflate (de buna ce e), numai ca dupa aia infulecatorului ii va fi mai greu sa se implice in restul trebilor. Ca tre sa digere in liniste.

Etienne Avatar
    Etienne este offline I.E. Copacel roditor
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Se pare ca prin masticatia repetata de cel putin cateva zeci de ori, nu numai ca asiguri o buna digestie organismului (ceea ce este de o reala importanta), dar si energiile continute de hrana (daca ea este de natura "vie") trec cu mai mare usurinta in organism si sunt asimilate.Si, intr-adevar, te saturi mai repede.Nu stiu cat slabesti, dar categoric te saturi mult mai repede.

Acelasi lucru ca si cu mancarea solida, se poate face si cu likidele:se "mesteca" de cateva ori bune (de ordinul zecilor).Asta se aplica in special in cazul apei, indif ca este calda sau rece.La fel se procedeaza si cu sucurile de fructe, numai ca procesul de "masticatie" se reduce la numai cateva ori, cat a simti pe de-antregul gustul fructului respectiv.Sucul se ia in inghitituri mici (mai putin decat incape in mod normal in gura, si se "clateste" gura, adica se plimba sucul prin toata gura, pt.a permite energiilor sa se impregneze mai bine.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din Etienne
    Acelasi lucru ca si cu mancarea solida, se poate face si cu likidele:se "mesteca" de cateva ori bune (de ordinul zecilor).Asta se aplica in special in cazul apei, indif ca este calda sau rece.La fel se procedeaza si cu sucurile de fructe, numai ca procesul de "masticatie" se reduce la numai cateva ori, cat a simti pe de-antregul gustul fructului respectiv.Sucul se ia in inghitituri mici (mai putin decat incape in mod normal in gura, si se "clateste" gura, adica se plimba sucul prin toata gura, pt.a permite energiilor sa se impregneze mai bine.
    Ati incercat sa mestecati apa sau lichidele?
    Ca mie nu mi-a reusit (inca ). Care-i secretul?
    Clatitul mai merge dar si aici sunt niste probleme "tehnice". De pilda, daca apa este prea rece, incep sa "tipe"dintii. Apoi trebuie dozata cantitatea, etc. N-am ajuns la 20.

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Citat Citat din Ion Furtuna
    Ati incercat sa mestecati apa sau lichidele?
    Si apa si likidele, in general, dar nu intotdeauna.Daca sunt acasa, le "mestec", daca sunt in societate, ca sa zic asa, beau cu inghitituri mici, indif,ca este apa sau un alt likid (adica suc sau ceai).Daca imi este foarte sete (ceea ce rar se intampla), beau pe nerasuflate apa.Apa o mestec cand am nevoie de un surplus de energie.

Ca mie nu mi-a reusit (inca ). Care-i secretul?
    Nu este nici un secret.Am inceput samestec likidele inca de prin liceu.Pt. ca nu mi-au placut niciodata bananele, dar stiind ca sunt datatoare de energie si sunt o sursa nemai pomenita de vitamine, am inceput prin liceu sa mananc banane.Le mancam "printre dinti".Adica le mestecam ca pe orice aliment, apoi, cand bolul alimentar devenea likid, il strecuram printre dinti de cateva ori bune (la fel ca la terapia cu ulei - strecori uleiul printre dinti, apoi clatesti intreaga gura, iar il strecori printre dinti, iar clatesti intreaga gura - clatesti dar mentii in gura).Si asa am aflat cum sa mestec apa si/sau likidele in general.Este...cum sa spun...ca atunci cand te speli pe dinti, si iti clatesti gura cu apa, numai ca miscarile limbii sunt mult mai lente (si implicit ale maxilarelor).

Clatitul mai merge dar si aici sunt niste probleme "tehnice".
    Ori ca "clatesti gura de multe ori, ori ca"mesteci" likidul, tot acelasi lucru se intampla cu energiile.Importanta nu este atat miscarea, cat durata operatiunii.Likidul trebuie sa ramana in gura cat mai mult timp.

De pilda, daca apa este prea rece, incep sa "tipe"dintii.
    Mda...aici cred ca depinde de la individ la individ.Cum spuneam mai sus, cand am nevoie de o extra-energie, mestec apa rece, cat mai rece.Nu este bine ca apa rece sa fie inghita, pt.ca organismul depune efort pt.a o incalzi, in skimb, daca ea este deja incalzita in gura, adusa la temperatura oprima, si apoi este mestecata, energia se impregneaza in cavitatea bucala, apoi se trasmite intregului organism.

Petre Anca ,discipolul lui Popa Valeriu povesteste in cartea "Cancerul- boala incurabila?" cum tatal lui (sau un cunoscut, nu-mi mai amintesc gradul de rudenie al respectivului), alfat in inkisoare, a inceput sa mestece apa si fiecare bol alimentar de zeci de ori.Dupa ani de teminita, singurii supravietuitori au fost respectivul plus inca 3 amici de-ai lui, care i-au urmat exemplul cu "mestecatul".

Apoi trebuie dozata cantitatea, etc. N-am ajuns la 20.
    Dozajul se face in a doua etapa (prima fiind incalzirea apei in gura).Iei putina apa, cat de putina,cat mai putina, as zice.O incalzesti in gura prin mestecare, apoi, treptat, treptat, in cateva zile, daca o iei progrresiv, ajungi kiar la mai mult de 20 de masticatii.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Multumesc pentru lamuriri!
    Mai am o mica nelamurire: ce intelegeti prin energii?

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Multumesc pentru lamuriri!
    Mai am o mica nelamurire: ce intelegeti prin energii?
    Ma bucur daca am putut fi de folos !

Am folosit termenul de "energie" in anumite contexte ca fiind datator de forta, vitalitate, iar in alte contexte, ca si informatie la nivelurile subtile.

Sky light este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    23

Implicit

Hmmm, sa ma apuc ma mananc lichide, suna bine. Am sa testez si eu treaba asta cu mnacatul lichidelor sau mestecatul lor, sa vad la mine ce efect are

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Citat Citat din Sky light
    Hmmm, sa ma apuc ma mananc lichide, suna bine. Am sa testez si eu treaba asta cu mnacatul lichidelor sau mestecatul lor, sa vad la mine ce efect are
    "Efectul"nu se "vede", iar daca totusi il poti constientiza, asta se face in timp.Spun asta ca sa nu fii dezamagita.

Spor la mestecat !

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Implicit

dragi prieteni mancatori de apa si alte lichide. Am si eu o problema personala: NU VREAU SA SLABESC ci dimpotriva. Mai mult decat atat, traim intr-o societate care ne impinge de la spate atat de tare, ca nici macar o gura de apa nu mai poti sa mesteci si tu acolo. Acu, lasand gluma la o parte, am observat si cred ca stie toata lumea, ca atunci cand stai la masa mai mult, si mesteci in voie, fara sa te grabesti, te simti mai in forma, esti mai plin de viata, si simti ca functionezi corect. Atunci cand iei masa in fuga, finca sheful te BIP la cap sa termini treaba, nu mai iti merg toate k pe roate. E un mare adevar in faptul ca la masa nu tre sa te grabesti niciodata, si cel mai important, sa nu te ridici satul. Amenintarile parintilor cu: mananca tot din farfuire ca altfel te papa baubaul, contineau ceva needucativ, si destructiv in acelasi timp. Oricum ar fi, nu mai sunt de actualitate. Sunt rare momentele cand infulec tot din farfurie, si cand nu imi ramane macar un coltisor pe papica nebagat in seama. Si ma simt atat de bine, incat cred ca am o metoda buna de mancat, si o recomand si altora: fara viteza fratilor, chiar daca nu mestecati de 100 de ori, incercati sa mestecati bine si mult, si sa mancati pe indelete.
    Mestecare fericita in continuare.
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

Gabriel este offline I.E. Samanta
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    39

Implicit

Mie imi place sa mananc bine...da daca ma apuc sa mestec la cat mananc...

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Larisa este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    230

Implicit

pofta buna

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Citat Citat din Tixti
    Mestecare fericita in continuare.
    Bai, esti mortal in scriere !De-ai scrie mai des pe forum, as rade mai cu pofta si mai mult zilnic, asa ca go4it! :P

Pagina 3 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. E-urile si rebuturile in hrana pet-urilor
    De cris in forum Alimentatia sanatoasa
    Replici: 3
    Ultimul post: 01 mar 2008, 15:15

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •