Pagina 2 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimulUltimul
Rezultate de la 16 la 30 din 62

Subiect: Hrana 'vie'

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

PS: in schimb,am uitat sa mentionez ca si legumele trebuie lasate citeva ore (4-5 ) sa stea dupa ce sint culese,caci ele contin aceeasi informatie de "moarte " ca si animalul sacrificat.Si planta intra-n panica cind e taiata .

Etienne Avatar
    Etienne este offline I.E. Copacel roditor
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Citat Citat din cris

PS: in schimb,am uitat sa mentionez ca si legumele trebuie lasate citeva ore (4-5 ) sa stea dupa ce sint culese,caci ele contin aceeasi informatie de "moarte " ca si animalul sacrificat.Si planta intra-n panica cind e taiata .
    Dar fructele culese contin sau nu acea informatie de..."moarte"?Ma refer strict la consumul fructelor proaspat culese din copac cu cateva secunde inainte de momentul ingurgitarii lor.

Larisa este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    230

Implicit

Eu nu cred că fructele si legumele conțin acea informatie de ... "moarte"... pentru că au fost lăsate de către Dumnezeu pentru a fi mâncate, pt a ne hrăni, deci ele își sacrifică așa zisa viața pentru a ne alimenta pe noi...și cred că fac lucrul asta cu bucurie și iubire dacă îi vorbești și frumos în timp ce o culegi.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Nici eu nu stiam ca legumele si fructele au "intiparite" in momentul culegerii vreo informatie negativa.Stiam numai de carne, cum ca in momentul mortii in carne se transmit anumite toxine emise de animal exact in momentul sacrificarii.

Pe undeva tot aici, pe forum, citeam cum ca carnea de peste ar fi "curata", pt.ca pestele nu are nu stiu ce celule) nu am retinut deloc bine ideea cu exactitate, dar ma rog, ce se spunea era faptul ca carnea de peste nu are acea matritza energetica nociva precum alt soi de crane.Toate bune si frumoase si as fi de acord.Dar, carnea e carne, oricat de curata ar fi ea.Si tot prin fierbere se prepara.Si tot sacrificare presupune, deci, in coneptia mea, fie ca omori un peste, fie ca omori un bou, tot omor este.

Deci, pestele nu se incadreaza nici la legume, nici la fructe, nici la cereale.Acum, intebarea mea este:este carnea de peste sanatoasa?Este omul mai sanatos fara a consuma aceasta carne?

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Implicit

Iti raspunde intai cel mai nepriceput dintre toti forumistii, adica eu. Adu-ti aminte ca in Noul Testament, Mantuitorul l-a ajutat pe Simon Petru sa pescuiasa, si tot El, a facut minunea cu hranirea unui grup mare de oameni, cu paine si peste. Daca pestele nu era bun de papa, nu il recomanda nici Mantuitorul nostru.
    Ce zici de asta?
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Citat Citat din Tixti
    Iti raspunde intai cel mai nepriceput dintre toti forumistii, adica eu. Adu-ti aminte ca in Noul Testament, Mantuitorul l-a ajutat pe Simon Petru sa pescuiasa, si tot El, a facut minunea cu hranirea unui grup mare de oameni, cu paine si peste. Daca pestele nu era bun de papa, nu il recomanda nici Mantuitorul nostru.
    Ce zici de asta?
    Zic ca nu toata Biblia actuala este "adevarata".Mai zic ca nu tot ce scrie in Biblie se poate lua ca atare.Motivul tau nu este suficient de "justificativ'...pt.mine.Dar, iti multumesc oricum .

Ma intereseaza daca compozitia carnii de peste este intr-adevar datatoare de viata sau nu (desi in sinea mea, as considera ca nu, avand in vedere ca nu se poate consuma decat prin fierbere/prajire).

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Pai dar toti stiti ca planta simte durerea.O salata pe care o tai sau o smulgi simte asta,a fost demonstrat demult.
    Experimentul era ca daca rupi o frunza chiar si planta din alta camera simte si vibreaza de durere.In fine,nu stiu unde-am citit chestia asta,dar scria ca si griul incoltit pe farfurioara tre sa stea sa se usuce putin.
    Cit priveste pestele,dupa ultimele cercetari,cel oceanic este plin de radioactivitate si metale grele.
    In schimb,ce mi-ar place sa maninc o ciorba de crap cum numa-n delta la noi se face!Are cineva reteta?Aceea de se fierbe pestele si se serveste separat.?!?

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Citat Citat din cris
    Experimentul era ca daca rupi o frunza chiar si planta din alta camera simte si vibreaza de durere.In fine,nu stiu unde-am citit chestia asta...
    Cumva in "Maini vindecatoare - Barbara Ann Brennan"?Eu parca in una din cartile ei am citit nu ata de "durerea"platelor, cat despre aura frunzei rupte.Kiar rupta, frunza isi pastreaza aura intacta.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Etienne,eu am un ovar scos din '98 si el tot ma doare.Sigur ca se pastreaza aura.Cei care au un picior taiat se pling ca-i doare sau ii maninca piciorul.

Zâmbet este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    67

Implicit

Citat Citat din cris
    Etienne,eu am un ovar scos din '98 si el tot ma doare.Sigur ca se pastreaza aura.Cei care au un picior taiat se pling ca-i doare sau ii maninca piciorul.
    Eu chiar nu am știut toate lucrurile astea si cu legumele, fructele..... sunt foarte interesante, da care este totusi hrana vie pe care trebuie sa o mancam[img] cat.gif[/img]

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Citat Citat din Zâmbet
    care este totusi hrana vie pe care trebuie sa o mancam?
    Seminte, cereale, leguminoase, verdeturi si legume germinate sau sub forma de lastari,fructe, verdeturi, legume, leguminoase, oleginoase ajunse la maturitate si consumate in stare cruda (naturala).

Gabriel este offline I.E. Samanta
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    39

Implicit

Eu chiar nu am știut toate lucrurile astea si cu legumele, fructele..... sunt foarte interesante, da care este totusi hrana vie pe care trebuie sa o mancam
    iar toate de mai sus pe care le-a zis etienne nu implica fierbere sau prajeala sau altceva de genu asta implicat intr-un proces termin, pt ca ii ia din vitamine si nu mai sunt asa de hranitoare si eficiente.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Citat Citat din Etienne

Seminte, cereale, leguminoase, verdeturi si legume germinate sau sub forma de lastari,fructe, verdeturi, legume, leguminoase, oleginoase ajunse la maturitate si consumate in stare cruda (naturala).
    Acestea de mai sus nu implicarepararea termica (fierbere, coacere, prajeala, conservare, afumare).Toate se consuma in stare naturala.
    Oleaginoasele nu se prajesc.

Laptele, pe care nu l-am cuprins in categoria de mai sus din cauza ca unii il recomanda pana la 3 ani altii il recomanda forever, se consuma numai nefiert, si cat mai repede dupa momentul mulsului.

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit

Citat Citat din cris
    Daca te dare inseamna ca nu ti-ai rezolvat problema spirituala si ar trebui sa o rezolvi pentru ca altfel te imbollnavesti si al organele invecinate

-

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Catalin,ovarul a fost scos deoarece am avut o tumora benigna acum 10 ani,creata pe baza de neacceptare a faptului ca sint fata(deh,parintii),precum si pe un fond de frig indurat multi ani.Uneori cind mi-e frig ma mai doare(rareori).

Pagina 2 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. E-urile si rebuturile in hrana pet-urilor
    De cris in forum Alimentatia sanatoasa
    Replici: 3
    Ultimul post: 01 mar 2008, 15:15

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •