Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 16

Subiect: GRADINITA "SFANTUL APOSTOL ANDREI"

Etienne Avatar
    Etienne este offline I.E. Copacel roditor
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit GRADINITA "SFANTUL APOSTOL ANDREI"

GRADINITA "SFANTUL APOSTOL ANDREI"

Gradinita noastra isi propune sa fie un tarim minunat al copilariei, al cunoasterii si al bucuriei de a fi copil. El este un spatiu :
    Unde copii invata sa se respecte reciproc si pe toti cei din jurul lor, integrandu-se in comunitate;
    Unde este oferita copiilor o educatie spirituala - religioasa despre valorile vietii ;
    Unde sunt incurajate si dezvoltate creativitatea, intuitia, interesul si dragostea de cunoastere;
    Unde sunt hraniti in mod natural si sanatos;
    Unde exista o relatie educator-parinte foarte deschisa si apropiata, interactiva;
    Unde seriozitatea si exigenta demersului educational se imbina cu o relatie afectiva, speciala cu el.

Copiii vor fi selectionati pe grupe in functie de varsta, compatibilitate si parametrii inforenergetici, astfel ei se vor dezvolta armonios si echilibrat in colectivul astfel creat.
    In gradinita copiii pot beneficia de bucatarie proprie, unde mancarea se prepara de catre personal calificat care va realiza saptamanal un meniu tinand cont de necesarul caloric, de vitamine, proteine, glucide si lipide. Meniul va fi axat in principal pe legume si fructe proaspete, peste si lactate.

ACTIVITATI PRINCIPALE:

educatia limbajului
    educatie pentru societate
    educatie fizica
    educatie muzicala
    educatie plastica
    educatie practica/casnica
    cunoasterea mediului
    notiuni de fitoterapie
    notiuni de astronomie

La toate acestea se vor adauga urmatoarele activitati optionale:

invatarea unei alte limbi straine: franceza, germana, italiana;
    initierea in folosirea calculatorului, jocuri speciale;
    pictura, desen si modelaj;
    dans modern si de societate;
    arte martiale sau aerobic;
    actorie;
    educatie sanitara, rutiera, bune maniere si gospodarie.

Activitati extracuriculare:

Teatru de papusi lunar, circ, excursii;
    Vizite la gradina botanica, zoologica, muzee, expozitii, inot, excursii;
    În perioada de vacanta gradinita organizeaza tabere tematice (limba engleza, arte plastice: pictura, cunoasterea mediului etc.);
    Se vor organiza serbari cu ocazia sarbatorilor de Craciun, Pasti, ziua copilului, unde copiii vor avea prilejul sa-si aiba proprii invitati.

sursa:www.infoenergetica.ro

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Doresc detalii despre gardinita de mai sus(preocuparea cadrelor,mediul in care cresc copiii, de la ce varsta primesc copii).

Multumesc.

Larisa este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    230

Implicit

Acu am aflat si eu oficial de gradinita, stiam ca este in proiectare da nu stiu daca si-a inceput activitatea.
    Prima gradinita de genul acesta cred ca o sa se deschida la bucuresti dupa care in restul tarii. Asteptam si noi cu drag...

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Citat Citat din Larisa
    Prima gradinita de genul acesta cred ca o sa se deschida la bucuresti dupa care in restul tarii. Asteptam si noi cu drag...
    Sa-nteleg ca inca nu s-a deskis?Cand mi-or raspunde cei de la Srr la tel o sa ii intreb si despre gradinita.

Oare acest gen de gadnita va avea ecou in randurile parintilor?

cristicarstea este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    decembrie 2006
    Posturi
    295

Implicit

In Bucuresti "este pe teava"... Adica se fac ultimele pregatiri pentru deschiderea ei. ...

O zi luminoasa tuturor!

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    romani

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit

Sunt ceva greutati, am inteles ca se doreste sa fie gata pana la 15 ianuare.
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Citat Citat din LoveLife
    Sunt ceva greutati, am inteles ca se doreste sa fie gata pana la 15 ianuare.
    Sunt cam sceptica in privinta durabilitatii acestui proiect.Nu stiu daca se vor ingramadi prea multi parinti sa isi dea copiii la o astfel de gradinitza.Va fi doar fi-miu cu inca max 20 de copii.Daca se vor aduna.

Intr-un loc unde nu exista instinctul de turma, mai greu iti faci drum...

Sa ne rugam totusi ca un asemenea proiect maretz sa gaseasca loc in inimile a cat mai multor parinti si copilasi, pt.o lume mai buna, mai pura si mai...ratzionala.

g67silviu este offline I.E. Samanta
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    31

Implicit gradinita

Conceptul de gradinita IE - bazata pe principii si valori spirituale , cu oameni pentru care slujirea si iubirea nu sunt doar vorbe ci sunt si traite - poate fi preluat , imbunatatit si pus pe roate in oricare din orasele unde sunt filiale IE
    De ce doar acolo ? - pentru ca acolo vor fi copii si respectiv parintii care sa inteleaga si sa traiasca aceste reguli de viata inforenergetica , pentru inceput , dupa care vor veni si altii - pe masuratorile necesare.
    Si nu cred ca poate fi o intrecere - cine o face primul , pentru ca este parte dintr-un proces de crestere fireasca - va veni si se va realiza indata ce vor fi si copiii , parintii corespunzatori care vor merita si care le va fi necesara o astfel de gradinita .
    Da, sa ne rugam ca unde sunt conditiile , cei de acolo sa aiba suficienta intelepciune , vointa , faptuire si perseverenta sa o infaptuiasca .

geea este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2007
    Posturi
    5

Implicit

GRADINITA IE
    Este un vis ce deja parcurge pasii spre materializare.
    Vorbind ca un practicant al activitatii din gradinita ,marturisesc ca viata mea ca educator s-a schimbat dupa ce am inceput cursurile IE
    Poate ca odata visul ca gradinita in care imi desfasor activitatea sa devina IE nu este prea departe!
    Si inca ceva oricand oriunde in Romania va fi la ea acasa!
    AMIN

mikadoru este offline I.E. Samanta
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    1

Implicit gradinita ie

Ma bucur tare ca un astfel de subiect a aparut pe forum. Eu sunt cea care a tot dat cu capul ca sa reusim sa se deschida o astfel de gradinita. Dar nu au fost de ajuns eforturile depuse de o singura parte. Pana acum am incercat de 3 ori sa o deschidem. Dar cand sa zicem hop, am constatat ca nu avem de-ajuns copii ca sa platim facturile. Acum avem mari sperante sa se deschida, pentru ca a venit sa puna umarul la realizarea ei un mare ajutor: dl. Vlad Rusescu. Poate ca acum gradinita va deveni realitate. Asa ca rog toti parintii ie din Bucuresti (deocamdata) care au copii intre 2-5 ani si care ar dori sa-si educe copilul intr-o gradinita in care copilul va invata sa se socializeze ramanand pe parametrii ie benefici (o gradinita ie inseamna mult mai mult decat cateva cuvinte) sa se inscrie la adresa mikadoru@yahoo.com. Am deschis un cont pentru cei care simt ca ar trebui sa sprijine realizarea acestui proiect: Raiffeisen Bank - Bucuresti - Sucursala Mosilor RO38RZBR00000600006409178. Avem nevoie de ajutorul vostru ca sa reusim sa realizam acest proiect care va educa oamenii viitorului. Va multumim, echipa "Gradinita IE"

geea este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2007
    Posturi
    5

Implicit

:P
    subiect: GRADINITA IE

Sa nadajduim ca toate cate vom cere in numele si pentru slava Bunului Dumnezeu ,toate se vor face!
    CURAJ DRAGILOR SI DACA RUGACIUNILE NOASTRE VOR FI MAI MULTE SI NOI MAI MULTI TOATE CATE LE VOM VISA LE VOM AVEA!
    Speranta -un curs care merita citit si rascitit!!!(gr VII)
    curaj si felicitari ,iar ptr cei care ajuta rasplati pe masura din ceruri!
    Oricand si cu ce voi putea va stau la dispozitie:slujesc in gradinita de 29 de ani
    cu orice va ajut cu drag
    spor in toate
    AMIN

maria dragota este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    6

Implicit

Buna sa va fie inima!
    S-a deschis gradinita IE?
    Cine ne poate povesti cum decurge activitatea acolo? Doamne ajuta! Spor la toate!

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit Re: GRADINITA "SFANTUL APOSTOL ANDREI"

Citat Citat din maria dragota Vezi post
    Buna sa va fie inima!
    S-a deschis gradinita IE?
    Cine ne poate povesti cum decurge activitatea acolo? Doamne ajuta! Spor la toate!

S-a deskis de multisor gradinita.

O privire la fata locului este cea mai edificatoare.
    Mi-am pus flori la palarie,
    Mi-am pus flori, mi-am pus margele
    Sa se uite cu mandrie ...
    ...Puiu la ele!

Kamini este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    iunie 2011
    Posturi
    2

Totusi, stiti cumva, concret si cu date de contact, cum putem da de aceasta gradinita sau de alta unde copiii nostri sa primeasca si o educatie spirituala? Exista ceva similar si in Galati?

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Citat Citat din Kamini Vezi post
    Totusi, stiti cumva, concret si cu date de contact, cum putem da de aceasta gradinita sau de alta unde copiii nostri sa primeasca si o educatie spirituala? Exista ceva similar si in Galati?
    Din pacate proiectul a fost petnru o perioada suspendat datorita lipsei de finantare.
    In galati nu este o astfel de gradinita, dar sunt diversi educatori din oras care fac si o educatie spirituala, dar daca nu gasiti o puteti face acasa aceasta educatie spirituala (eu asa am facut cu fata mea)
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Invitație la Sala de meditare "Sf.Nicolae"
    De centru ortodox in forum Medicina clasica
    Replici: 2
    Ultimul post: 11 iun 2009, 21:56
  2. Invitație la Sala de meditare "Sf.Nicolae"
    De centru ortodox in forum Sfaturi si sugesii. Ajutor terapeutic
    Replici: 0
    Ultimul post: 09 iun 2009, 17:09
  3. despre Criza de vindecare din "Manualul Vindecatorului"
    De lovelife in forum Sfaturi si sugesii. Ajutor terapeutic