Pagina 1 din 4 1234 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 46

Subiect: Pledoarie pt.vegetarianism

Etienne Avatar
    Etienne este offline I.E. Copacel roditor
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit Pledoarie pt.vegetarianism

Ehhh...de cand si mai aprig ma gandes sa renunt definitiv la carne, si mai aprig ma incearca tot felul se pofte (mai mici, ca nu sunt pofticioasa de felul meu) sau conjuncturi de genul gratre cu oameni gurmanzi unde, daca nu am ales o cale anume, imi este greu sa renunt la un mic si un copanel.

Cunosc avantajele vegetarianismului, deci nu am sa va rog sa mi le expuneti voi, in skimb v-as ruga sa ma ajutati cumva (moral) , legandu-va cumva de latura spirituala.As avea mare nevoie de suprtul vostru, poate kiar de mici istorisiri cum ati ajuns voi la vegetarianism.

Acum, sa va spun si motivul pt.care as vrea sa imi skimb alimentatia (pe langa motivele nenumarate de sanatate):cand nu consum mancare grea, in spetza carne, ma simt mult mai usoara si mai...libera in gandire.Poate suna ciudat, dar asa am simtti de multe ori.Apoi, am inteles ca oamenii care nu consuma carne devin mai blanzi decat cei care consuma carne.Si, in primul si in primul rand, vreau sa renunt la carne pt.ca ma simt vinovata.DA, VINOVATA.Nu pot spune pt.ce anume, ci de fiecare data cand mananc carne simt cum ma apasa un sentiment de vinovatie.E ca si cand ai facut ceva rau, ceva ce stii ca nu iti face bine, dar totusi l-ai facut si ai mustrari de constiinta.

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Implicit

Pai e firesc sa simtim un sentiment de vinovatie, ca doar a fost ucis un animal pentru imbuibarea noastra, si e normal. Si la fel de firesc e sa nu ne simtim bine dupe o masa copioasa, in care am halit cadavre (chiar si prajite pe gratar, tot cadavre sunt). Dragii mei, eu recunosc, ca sunt in continuare mancator de cadavre, cu toate ca fac si eu eforturi sa ma las de dansele, dar se pun niste probleme: ce pot sa infuklec in pauza de pranz, la locu de munca? Ca in drum spre, mai iau o bucata de salam, mai iau o bucatica de sunca, ca nu poci manca numai branza toata ziua. Acasa se mai rezolva problema, ca se poate face si mancare gatita fata carnuri, dar la munca, e cam greu, ca de multe ori mancam pe genunchi, in fuga. Asa ca, ce infuleca un vegetarian in pauza de pranz. Dar va rog, faa salam de soia, parizer, pate, etc, ca sunt pline de chimicale, si mai bine o bucata de kaizer decat un pate de soia.[/quote]
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit

La mine a fost simplu sa ma las de consum,ul de carne, mi-am propus ferm asta si nici pofte nu am mai avut. eu cred ca tien de fermitatea deciziei. Toata familia mea consuma carne multa (parintii mei au carmangerie) si oamenii nu ma intelegeau cum de nu mi se face pofta dac aii vad pe toti cu friptane si alte alea, eu aveam cred ca vreo 19 ani cand am luat decizia asta.
    Dar poate eu am avut si un avantaj ca am avut un program ancestral puternic pe tema asta, de mic copil evitam sa mananc carne, si nu pentru ca nu era buna ci ca nu vroiam, nu mai stiu ce simteam si gandeam atunci. Cert este ca m luat multa bataie si multe pedepse pentru ca refuzam sa mananc, pana la urma am devenit consumator de carne, dar eram pretentios nu mancam decat "carnita alba"

Citat Citat din tixti
    Asa ca, ce infuleca un vegetarian in pauza de pranz. Dar va rog, faa salam de soia, parizer, pate, etc, ca sunt pline de chimicale, si mai bine o bucata de kaizer decat un pate de soia.
    sa stii ca si salamurile de carne contin cam acelasi numar de aditivi (substante chimice) ca si cele vegetariene. Si apoi carnea este un singur aliment, restul sunt mii de alimente
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Eu nu-mi fac griji ca ce mananc cand voi icnepe srviciul.Atunci va fi foarte simplu:dimineata cereale cu lapte sau nimic, pranz 2 banane si iaurt de baut sau sana si amiaza orice sau nimic.Regimul de viata ar fi simplu daca as lua o hotarare ferma pe care sa o respect cu sfintenie.

Mie nu-mi place mancarea gatita, de fapt o detest.Nu-mi plac amestecurile de alimente, ci cat mai putine ingrediente la un fel de mancare.Nu-mi plac dulciurile,painea si sucurile, in skimb simt nevoia de a manca foarte-foarte iute.Si...per ansamblu, desi suna poate ciudat, mi-e lene sa mananc.Asa am fost de mica:nu mi-a placut sa mananc.

Din categoria carne imi place numai carnea de pui, mai precis pielea si aripioarele (fara copanel) si mielul pe care il mananc numai o data pe an.Restul de carnuri mananc foarte rar.NU oaua, Nu ficat, NU porc, NU vita.Rar mici sau pate de ficat.Dar as vrea sa renunt de tot la carne, daca tot nu o consum cu placere.Numa' ca tocmai cand zic de maine, "maine" vine sotul cu niste aripioare de la MCDonald's sau face mama niste micisori de pute in tot cartierul :twisted: si aleluia vegetarianism!Poate daca nu mi-as mai propune cu "de maine" ar fi mai bine...

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Implicit

Citat Citat din Etienne
    Eu nu-mi fac griji ca ce mananc cand voi icnepe srviciul.Atunci va fi foarte simplu:dimineata cereale cu lapte sau nimic, pranz 2 banane si iaurt de baut sau sana si amiaza orice sau nimic.Regimul de viata ar fi simplu daca as lua o hotarare ferma pe care sa o respect cu sfintenie.
    .
    Vazusi cum shad lucrurile? Alimentatia difera de la individ la individ. Prin urmare fii convinsa ca sunt 6 miliarde de tipuri de alimentatie in toata lumea. Fiindca, incearca tu sa dai sa manance unui salahor cele spuse de tine, si vei vedea ca isi da duhul in 3 zile. Sunt f multi oameni care isi intretin familia prin truda si sudoare, nu stand la birou k mine (juma de luna, ca cealalta jumate ne luam la tranta cu instalatii electrice). Si acei oameni care tre sa depuna efort fizic de mare intensitate (constructori, zidari, sudori, strungari, turnatori, forjori, fochisti..... etc), daca infuleca dimineata un paharel de cereale, la pranz o banana sau nimic si seara nimic... atunci nu am mai avea nici case construite, nici masini fabricate, nici nimic, si am trai si noi k turcii odinioara, stand pe mar'nea santului, si tragand din naghirlea. Deci, tre sa ne gandim la toata lumea, nu numai la noi. Vezi ca intr-un alt topic, tot p-aci, ne-am mai conversat pe tema asta, daca nu te uiti p-acolo, gandeste acuma la cele ce spusei.
    Pohta buna.

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Citat Citat din Tixti
    Vezi ca intr-un alt topic, tot p-aci, ne-am mai conversat pe tema asta, daca nu te uiti p-acolo, gandeste acuma la cele ce spusei.
    Pohta buna.
    L-am citit deja !Multam fain!

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit

Un coleg de al nostru care lucra in cocserie (se stie ca este una dintre meseriele care solicita cel mai mult efort, si pentru munca fizica deosebita si pentru temperaturile foarte ridicate) a avut un astfel de regim si nu a fost nici o problema de oboseala sau de extenuare, mai grea este trecerea de la un regim la altul prin care iti obisnuiesti organismul si atunci apare la unii senzatia aia ca numai are aenergie si nu este datorata regimului alimentar ci datorita fenomenului de readaptare a organismului
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Implicit

da, binenteles ca se poate, m-am convins singur, nu e nicio problema sa te hranesti vegetal, sau lacto- ovo - vegetal, si sa depui efort, chestia este sa consumi o cantitate corespunzatoare de alimente, adica nu trebuie confundat regimul vegetal cu cura de slabire. Fiindca sunt multe persoane pe care le-am auzit facand comentarii de genul asta, cand aud de cineva ca tine post, sau ca trece la regim vegetal, sau cand le zic ca incet incet voi renunta la carne, ma intreaba: da ce, ai inceput cura de slabire. Adica atata ii duce capul, important e ca omul sa consume cantitatea corespunzatoare de proteine, glucide, lipide, etc, si le poate lua foarte bine din vegetale. Important e ca aceasta cantitate sa fie corespunzatoare regimului de viata pe care il duce si tipului de activitate pe care il desfasoara.

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Citat Citat din Tixti
    da, binenteles ca se poate, m-am convins singur, nu e nicio problema sa te hranesti vegetal, sau lacto- ovo - vegetal, si sa depui efort, chestia este sa consumi o cantitate corespunzatoare de alimente, adica nu trebuie confundat regimul vegetal cu cura de slabire. Fiindca sunt multe persoane pe care le-am auzit facand comentarii de genul asta, cand aud de cineva ca tine post, sau ca trece la regim vegetal, sau cand le zic ca incet incet voi renunta la carne, ma intreaba: da ce, ai inceput cura de slabire. Adica atata ii duce capul, important e ca omul sa consume cantitatea corespunzatoare de proteine, glucide, lipide, etc, si le poate lua foarte bine din vegetale.
    Tixti, te contrazic putintel (ca aseara era mult pra tarziu :twisted: ):nu conteaza cantitatea de alimente ingerate, nici numarul de mese pe zi, atata timp cat numarul de mese naturale 100% sunt sub 3 , alimentele sunt 100% naturale (fara a fi supuse prepararii termice) si atata timp cat, daca depui efort intens respecti anumite principii de nutritie (preferi alimentele bogate in elemente nutritive, cum ar fi oleginoasele, prod apicole, bananele, fructele uscate combinate corect intre ele).

Cu astfel de alimente enumerate de mine mai sus, poti fi lejer salahor, taietor de lemne sau carator cu carca.Conteaza energia care iti este frunizata de alimentele ingerate.

Cu cat alimentele sunt de o mai buna calitate si mai apropiate de natural, cu atat organismul uman va depune mai putina energie pt.a transforma hrana in diversi compusi, rezultand o mai mare cantitate de energie.

Poate e greu de crezut.Mie cand mi s-a spus cu ani in urma de acest lucru, nu am privit cu scepticism acest stil de ..."infomentare", ba dimpotriva, cu o curiozitate avida:ia sa ma conving.Si Da, asa este! In zilele in care nu am consumat decat mere, apa si capsule de usturoi aveam o energie de numa'.Daca seara mai beam si niste apa de tarate ma prindea ora 3 dimineata terminanadu-mi setul de cate 400 de integrale pt.meditatii (asta in conditiile in care la ora 9 seara ma intorceam de la meditatii acasa, ma apucam de lectii, de pregature la geografie pt.admitere, de lectiile pt.a doua zi).Nu e fabulatie,a fost un experiment fructuos, pe care l-am repetat ori de cate ori a fost necesar (in special mai tarziu, in faculta, in sesiune, apoi in perioada de surmenaj intens dupa nastere).

Deci, calitatea bate cantitatea, kiar si cand e vorba de mancare!Mai putin kiar inseamna mai mult!Adica mai putina mancare (dar nu vecina cu inanitia, a nu se confunda), mai multa energie!

Citat Citat din Tixti
    Important e ca aceasta cantitate sa fie corespunzatoare regimului de viata pe care il duce si tipului de activitate pe care il desfasoara.
    Important este sa iti adaptezi regimul nutritionist in functie de cerintele sufletului.Ca activitatile depuse pot cere si o bere si o tigara si anturajul poate cere si o femeie pe langa cea pe care o ai in acte....important este ce iti dicteaza tie constiinta ca trebuie sa faci in raport cu menirea ta aici!

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Implicit

nu ma contrazici, fiindcasunt de acord. Dar imi mentin afirmatia ca alimentatia trebuie adaptata dupa tipul activitatii pe cae o desfasoara persoana respectiva, fiindca, de exemplu, un culturist are nevoie si de masa musculara (adica multe proteine), nu numai de energie pura. Si iti mai pot da multe exemple, deci conteaza foarte mult calitatea, dar sunt cazuri in care e importanta si cantitatea.
    Eu tin cont de amandoua in alimentatia mea. Cat priveste hrana gatita, stim cu totii ca e buna cand e data de pe foc, daca o bagi la frigider nu mai are niciun gust, plus ca isi pierde o gramada de calitati.

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Citat Citat din Tixti
    Cat priveste hrana gatita, stim cu totii ca e buna cand e data de pe foc, daca o bagi la frigider nu mai are niciun gust, plus ca isi pierde o gramada de calitati.
    Cea mai "buna" hrana este cea tocmai culeasa, numai ca....putini beneficiaza de privilegiul culesului daca nu seamana.Si, daca nu ai unde semana, nu ai ce culege :twisted: !

Mancarea naturala 100% nu trebuie data nici prin foc, nici tinuta la frigider.In cel mai bun caz, se poate macera fara alcool, sau se poate conserva in miere, sau se poate congela si decongela in lapte proaspat muls (numai pt.fructe si legume) sau se pot inmuia in lapte (semintele).Oleginoasele, pt.a le spori calitatea nutritiva, se pot tine in miere o anumita perioada, dar conditia este ca

Acum, sicnera sa fiu nu stiu care ar fi meniul ideal pt.un culturist.Depinde de ce isi doreste:daca doreste numai masa musculara, banuiesc ca va tine cont de ceea ce i se va indica de catre antrenor (inclusiv consunul de carne, ca tot se bate mult apa in piua cu proteinele "pe care nu ai de unde le lua decat din carne" dupa parerea unora) sau poate ca nu conteaza atat de mult masa musculara si se hraneste cat mai cibzuit, astfel incat sa aiba un corp sanatos, dezvoltat armonios.

Daca am respecta normele de bun-simt existente acum cateva zeci de ani bune (miscare multa in cele 12 ore cat stam treji) si o alimentatie ekilibrata, alta ar fi vibratia noastra, altul ar fi randamentul nostru, altul ar fi corpul nostru cu o alta functionare.Dar din pacate ne-am indepartat prea mult de origini.Evolutia cred ca s-a tranformat in "involutie".

Nicoleta este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    154

Implicit

Hai ca imi dau si eu un pic cu parerea.
    O fi buna, o fi rea, imi spuneti voi, nu-mi fac griji.
    1 Alimentatia vine in organism cu un anumit tip de energie, astfel ca este importanta in primul rand calitatea si mai apoi cantitatea.
    2 Alimentatia nu este singura sursa de energie a organismului; mai exista somnul, rugaciunea personala, schimbul de iubire cu cei din jurul nostru- vorba Larisei.. daruind, vei dobandi- si or mai fi, ca nu le stiu pe toate, dar daca vrem sa micsoram cantitatea alimentatiei ingerate per zi atunci cu siguranta trebuie sa suplinim la celelealte surse, ca la vasele comunicante, adica ori dormim un pic mai mult, dar nu e o garantie, daca nu inlaturam corespunzator starea de stres, ori ne apucam si ii iubim mai mult pe cei de langa noi, metoda pe care o recomand, cu toate manifestarile e care le implica expresia "a iubi crestineste pe cineva".
    3 As mai scrie ceva, dar mi-e somn si las pe data viiotare.
    Va pup si va iubesc crestineste. Sa nu va speriati daca va mai scade un pic pofta de mancare!

valiprofi Avatar
    valiprofi este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    88

Implicit Hrana

Citisem candva un articol despre o tanara bolnava de cancer si tt. de Valeriu Popa cu apa distilata-spunea ca la un moment dat,desi abia se tinea pe picioare de inanitie,mental era atat de bine incat a avut curaj sa dea concurs pt.un post in facultate(lector parca e acum)si sa-l obtina invatand mai eficient datorita curei.

moras este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2007
    Posturi
    1

Implicit

Citat Citat din "Etienne
    Acum, sicnera sa fiu nu stiu care ar fi meniul ideal pt.un culturist.Depinde de ce isi doreste:daca doreste numai masa musculara, banuiesc ca va tine cont de ceea ce i se va indica de catre antrenor (inclusiv consunul de carne, ca tot se bate mult apa in piua cu proteinele "pe care nu ai de unde le lua decat din carne" dupa parerea unora) sau poate ca nu conteaza atat de mult masa musculara si se hraneste cat mai cibzuit, astfel incat sa aiba un corp sanatos, dezvoltat armonios.
    Se pare ca dupa ultimele studii cartoful are toate proteinele pe care le contine carnea.fiecare poate beneficia de ele atata timp cat nu prajeste cartoful(sunt foarte nesanatosi din multe puncte de vedere),fiert sau in aburi este excelent.

Intr-adevar viata se schimba in bine din momentul in care urmam un regim vegetarian,dar numai asta nu e suficient.degeaba mananci sanatos daca fumezi sau mai "tragi la masea".sau manaci zahar sau mai shtiu eu ce.in conceptia unora un vegetarian nu manaca carne si atat.asta inteleg ei.sunt multe de spus pe acest subiect.sfatul meu este sa urmati un regim vegetarian si sa faceti cat mai mult sport sau macar plimbari dese.o sa simtiti diferenta...

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Implicit

Sunt de acord cu chestia cu proteinele. Carnea nu e singura sursa de proteine posibila, acestea pot fi luate foarte simplu din legume, oua, lapte, etc, lintea, mazarea, fasolea, soia, orezul, fiind legumele cu cel mai ridicat continut de proteine. Treaba e ca un culturist nu se poate satura numai cu legume, dar daca completeaza si cu oua, lapte, branza, e ok. Cele mai mari animale de pe glob sunt ierbivorele. Dar nu trebe uitat ca acestea infuleca toata ziua. Pe cand un ghepard mananca o data la cateva zile. Asta e o mica mare diferenta.
    Intrebare de 3 puncte: ce parere aveti totusi de suplimentele nutritive? Am gasit eu un concentrat de proteine (90% proteina si restul minerale, aminoacizi, etc, extrase numai din soia), si care mi s-a parut foarte cumsecade.

Pagina 1 din 4 1234 UltimulUltimul

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •