Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate de la 31 la 45 din 46

Subiect: Pledoarie pt.vegetarianism

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit Re: Pledoarie pt.vegetarianism

Observatia este corecta,Catalin.
    Rezistenta la boli si daunatori inseamna ca specia a fost modificata pentru a-si produce singura otravurile impotriva bolilor si daunatorilor.
    Aceste otravuri ajung si in mincarea noastra.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Anul trecut am vrut sa cumpar ceva seminte de lucerna si de pepeni, si cele autentice , nemodificate lipsesc complet, initial am vrut sa caut la alte firme, dar la toate erau aceleasi produse

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    -
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Dragule, problema e de citiva ani.
    Probabil stii ca si aceste seminte(agrosem,agrosel...) nu dau produsi capabili de a se reproduce-alta belea.

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

asta sincer nu o stiam

-

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Problema e mai serioasa decit pare,asta e.

Didina este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Implicit Raspuns Pledoarie pt.vegetarianism

Am citit motivatiile si pledoariile de mai sus si as vrea sa fac cateva observatii, daca imi permiteti: sentimentul de vinovatie consumand carne, motivele de sanatate proprie, castigarea unor virtuti precum bunatate, blandete, etc, nu sunt argumente suficiente pentru a accepta si a trece la acest stil de alimentatie. Sentimentul de vinovatie nu va disparea schimband alimentatia: cunosc cazuri de vegetarieni care se simt vinovati ca trebuie sa taie si sa "ucida" ceea ce mananca, totul fiind viu pe Terra. Au fost cazuri de monstri si demoni intrupati care aveau un regim alimentar vegetarian si care nu manifestau nici bunatate, nici blandete.
    Cf. Rudolf Steiner, rostul tuturor creatiilor (mineral, vegetal, animal sau om) este evolutia spirituala si sa ajunga intr-o zi sa daruiasca, sa ofere, fara a primi nimic in schimb, intr-un act suprem de iubire. Dar pana atunci inca mai este nevoie sa primim ca sa putem da, sa ne hranim (cu alimente, cu prana sau prin rugaciune, etc), participand la aceasta cu trupul si cu sufletul. In momentul de fata, principala misiune a trupurilor (tuturor regnurilor) este de a spiritualiza materia, transformand substantele anorganice, grosiere, in substante mai subtile. Lucrarea aceasta este desavarsita cand, la deces, aceste trupuri sunt ingropate. La nivel subtil (tot conform R. Steiner), aceste cadavre actioneaza in pamant asemeni unui "aluat care dospeste faina", corpul nostru dupa deces contribuind astfel la spiritualizarea substantelor pamantului (in Evanghelii se vorbeste de foarte multe ori, in pildele Mantuitorului sau ale Apostolilor, despre bucatica de aluat care, cu timpul, ajunge sa dospeasca toata faina din covata), iar acest lucru se intampla indiferent daca noi stim de el, suntem constienti sau nu. Daruindu-ne trupul pamantului dupa ce murim, este un act de daruire si de iubire fata de Pamant.
    Pe drumul acesta al evolutiei mai sunt exemplare care in loc sa prelucreze singure aceste substante, paraziteaza alte sisteme vii hranindu-se cu ceea ce au prelucrat ele. Printre vegetale, vascul care se fixeaza pe ramurile unor copaci si se hraneste cu seva lui, este un exemplu de astfel de involutie, si de aceea aceasta planta in tarile nordice este asociata cu zeul Boldur (sau Baldur), zeul intunericului.
    Si la oameni s-a intamplat un astfel de lucru, tot din comoditate si lene spirituala, cand, la un moment dat al evolutiei sale a ales sa-si ia nutrientii gata metabolizati de altii, ucigand animalele si hranindu-se cu ele, sau hotarand sa incinereze trupurile in loc sa le ingroape. Ca sa nu mai spun ca a consuma cadavre de animale inseamna si ca privezi Pamantul de toate aceste mici "bucatele de aluat care sa dospeasca" materia, sa o spiritualizeze.
    In ultimul timp se vehiculeaza un termen nou, "vegana", care a aparut din cauza denaturarii sensului originar al cuvantului "vegetarian". De la jumatatea lunii trecute exista pe youtube o "pledoarie pentru vegana", pe care o voi posta si aici.

Cu Adevarul si cu Dreptatea, tot inainte!
    Un site despre

geanyna_ este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2010
    Posturi
    40

Pacea este cheia intregii cunoasteri, a oricarui mister, a intregii vieti.

Data inscrierii
    mai 2010
    Posturi
    40

Pofta buna!
    http://retete-vegane.blogspot.com/

Eu nu am un regim special. Am si eu o intrebare, de ce exista mancaruri de genul "Paste cu parmezan", dar fara parmezan sau "Paste cu curcan", dar fara curcan... De ce nu cu alune/ soia...

spirit calator este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2011
    Posturi
    6

asa este dar ai alegerea de a minca ,carne de peste care are vibratia mai ridicata fata de cea de porc care infunda nadiurile si incetineste miscarea de rotatie a hackrelor,intelegete asa cum estii cind vei fi pregatit vei renunta la carne dar nu e necesara la toata carnea cea de peste e buna,si e bine ca ai un simt moral ,asa e sunt cadavre,o sa fii bine ia sa vezii in timp vei renunta dar poate ca mai trebuie sa treaca un timp,important e sa ai fericire in suflet,apropo in momentul mortii animalele secreta hormonii de stres,iar durerea se codeaza in filamentele ADN-ului scazindune vibratia,ai un spirit trezit daca ai asemenea trairii divine asa este,un spirit cu adevarat trezit nu mai maninca carne de animale in cel mai rau caz maninca doar peste,sunt multe de spus dar ma abtin sa mai comentez,eu unul sunt perfect de acord cu tine

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Sfaturile unui medic si cercetator in imunologie, Edward Bach (1886- 1936): "Acum sa discutam putin despre corpul fizic. Nu trebuie sa uitam ca acesta nu este altceva decat locuinta pamanteasca a Sufletului (...) Fara a ne identifica prea mult cu propriul corp, trebuie sa-l tratam totusi cu respect si grija, pentru a fi sanatosi suficient de mult ca sa ne implinim lucrarea (...) Sunt foarte importante atat curatenia exterioara cat si cea interioara (...) Curatenia interna depinde de regimul alimentar si trebuie sa alegem tot ceea ce este curat si nutritiv si cat de proaspat cu putinta, adica fructe, legume si nuci, hrana naturala. Carnea de animal ar trebui evitata cu orice pret; intai, pentru ca produce prea multe toxine in corp; in al doilea rand, pentru ca stimuleaza un apetit anormal si excesiv; si in al treilea rand, pentru ca necesita o cruzime la adresa lumii animale. Ar trebui consumat mult lichid pentru curatarea interioara a corpului, precum apa si vinurile naturale, precum si alte preparate direct din rezervele Naturii, evitand bauturile acidulate si pe cele distilate." (Cei 12 vindecatori si alte remedii)
    Un site despre

Data inscrierii
    mai 2010
    Posturi
    40

In invataturile desre viata ale esenienilor, Iisus spune ca este bine sa mannanci hrana vie pentru ca aceasta da viata organismului. Carnea este hrana moarta si nu aduce nciun beneficiu organismului pe niciun plan energetic, fizic, mental sau spiritual! EL spune ca hrana este vie atata timp cat nu este tratata in niciun fel termic, doar expusa la soare si la frigul natural. Omului i s-a dat tot ce are nevoie pentru a duce un trai BUN.
    Numai ca omul s-a calict, a vrut mai mult, a vrut confort si-asa mai departe s nu prea mai avem parte de hrana vie! Eu vorbesc din punctul meu de vedere, cel putin... Si chiar daca mi-as dori foarte mult sa renunt, macar la carne, nu stiu cum as putea reusi. Mai ales ca am un sot si un fiu care nu ar renunta...

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Citat Citat din geanyna_ Vezi post
    (...)Si chiar daca mi-as dori foarte mult sa renunt, macar la carne, nu stiu cum as putea reusi. Mai ales ca am un sot si un fiu care nu ar renunta...
    In perioada cand imi doream si eu foarte mult sa renunt la carne, nu prea vedeam nici o posibilitate, pentru ca acasa toti erau carnivori, iar la serviciu ni se dadea pranzul, tot cu carne, de cele mai multe ori. Mult timp am gandit ca solutia problemei ar fi sa locuiesc cu cineva vegetarian, sa ma stimuleze. Pe atunci nu eram casatorita, si ma rugam ca, daca ma voi casatori vreodata, sotul meu sa fie vegetarian. Dar la un moment dat am vazut-o la televizor pe Anca Turcasiu, care spunea ca gateste carne pentru fiul si sotul ei, iar pentru ea gateste separat. Reporterul a intrebat-o daca i s-a facut vreodata sila ca trebuie sa atinga carnea, cand gatea pentru ceilalti, si m-a mirat atunci intrebarea asta (eu ma asteptam sa intrebe daca nu i se face pofta). Asa ca am inceput si eu sa-mi gatesc separat, iar la serviciu am refuzat pranzul. Nu mi-a fost pofta si nu mi s-a facut sila (cand gateam carne) decat in rare ocazii, o data sau de doua ori pe an, si asta din cauza unor carente sau agresiuni (pofta, chiar si la femeile gravide, ca si sila, reprezinta agresiuni la nivel subtil).
    Am o prietena care are doi copii. Intr-o zi s-a hotarat brusc sa devina vegana. Fetele au aderat repede la schimbare si chiar au fost incantate, dar mai scapau din cand in cand la crenvusti, la ton, si una din ele la oua; sotul, dupa un timp, a hotarat si el sa devina vegetarian si spune ca se simte mult mai bine acum. Asadar, si in alimentatie, ca peste tot in viata, cea mai importanta e puterea exemplului. Iar cu copiii este cel mai usor...
    P.S: spre deosebire de Edward Bach, esenienii nu recomandau consumul de vin. Sf. Pavel, in schimb, il recomanda ("putin", diluat in apa, "ca sa te mai intaresti"). Iisus Christos il da si El Apostolilor la Cina cea de taina. Tind sa cred ceea ce spune Rudolf Steiner: ca Iisus avea un stil de viata esenian si era acceptat in comunitatea lor, fiind considerat unul de-al lor, dar ca El nu se identifica cu ei. Ba, la un moment dat, le si spune ce era gresit la stilul lor de viata.
    Ultima editare de Didina : 12 dec 2011 la 15:33
    Un site despre

Data inscrierii
    mai 2010
    Posturi
    40

"Īncepānd din luna Tammuz, māncati struguri acri, pentru ca trupul vostru sa poata slabi si pentru ca Satana sa poata pleca din el. Īn luna Elul adunati strugurii pentru ca sucul lor sa va poata servi ca bautura. Īn luna Marchesvan, strāngeti strugurii dulci, īndulciti si uscati de īngerul luminii Soarelui, ca sa va poata creste trupurile, pentru ca īngerii Domnului sa poata locui īn ele. Māncati smochine pline de suc īn lunile Ab si Shebat si ceea ce ramāne lasati-le pentru īngerul luminii Soarelui sa le pastreze pentru voi."

Sucul de struguri este vinul, nu? Nu am citit Steiner, dar am citit "Invataturile Vietii si Evanghelia Pacii dupa Iisus Christos" si cred Dumnezeu cere fiecaruia cat poate sa dea. In sensul ca unui preot si mare invatat ii poti cere sa aiba o anumita conduita in viata, in schimb unui pacatos de rand, nu-i poti cere aceleasi lucruri. Da, poti cere mai bine si mai bine, dar cu fiecare treapta. Felicitari celor care au reusit sa nu mai manance hrana moarta! Sper sa ajung si eu acolo. Deocamdata m-am lasat de fumat! Ceea ce e o realizare

A! Si am mai vrut sa spun o chestie! Prefer sa mananc carne si sa nu am invidie sau orgoliu in suflet. Cred ca este mai bine asa...

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Citat Citat din geanyna_ Vezi post
    "(...) cred Dumnezeu cere fiecaruia cat poate sa dea (...)
    Da, dar lucrurile se schimba cand aflam si cat crede Dumnezeu ca putem da! Cand El trimite prin Moise porunca "sa nu ucizi", nu specifica "exceptie fac animalele" (ca sa-l citez pe baiatul ala din linkul despre vegana, de mai sus). Iar daca aceste porunci sunt date pentru toti, si mai vine si unul dintre Apostoli si spune ca "ele nu sunt deloc grele", inseamna ca pot si eu, din moment ce Dumnezeu mi-o cere si zice ca mi-e usor s-o fac (pentru ca nu apare vreo specificatie de genul: "Didina si Geanyna sunt scutite" ) dar poate inca nu stiu cat pot. Si cand mai vine si Sf. Pavel si spune ceva de genul: "Fratilor, alta scapare nu este, toti trebuie sa devenim sfinti!", am inteles ca aceste legi si aceste cerinte sunt si pentru pacatosii de rand, nu numai pentru preoti sau marii invatati. Dar da, este adevarat ca Dumnezeu ne respecta Liberul Arbitru: fiecare face ce vrea cu ceea ce stie.
    "Exista o vointa care precede vointa" (J. Green- "Jurnal"), iar in inforenergetica aceste doua etape au calificativul, una de "potentiala" iar cealalta de "aplicata". Intre acestea doua exista un ragaz pentru constientizare: o noua "treapta" (ca sa te citez). Care poate fi urcata ("aplicata") sau nu... Potentiala este (o spun Doamne-Doamne si Apostolii); constientizata este (dupa postarile tale); asa ca sa te ajute Bunul Dumnezeu sa urci toate treptele pe care ti le propui si de care ai nevoie, si sa te bucuri la fel pentru fiecare.
    Un site despre

Data inscrierii
    mai 2010
    Posturi
    40

Eu cred ca baiatul din filmul de mai sus exagereaza un pic. Sunt atat de variate situatiile in care traim, incat cred ca nu poti generaliza anumite lucruri. Mi se pare destul de extremist ce face el acum. Oricum, Iisus nu a spus sa fim vegani. El a spus sa mancam lapte, branza...uite ca de oua nu-mi aduc aminte... Daca ar fi sa mancam TOT ce rodeste pamantul... ma indoiesc ca as manca din toate ciupercile, de exemplu... Si din cate am inteles, Moise a primit zece porunci care pentru "poporul ales" au fost prea grele si din zece a facut zece ori zece porunci mai usoare, DAR cu voia Lui Dumnezeu.
    "Dumnezeu le-a poruncit stramosilor vostri 'Sa nu ucizi.' Dar inima lor era īmpietrita si ei au omorāt. Atunci Moise a vrut ca cel putin sa nu omoare oameni, si le-a dat voie sa omoare animale. Si atunci inima stramosilor vostri s-a īmpietrit si mai mult si au omorāt oameni si animale deopotriva.
    Dar eu va spun sa nu omorāti nici oameni, nici animale si nici macar hrana care intra īn gura voastra."
    Mi se pare prea habotnic sa iei literal scripturile. Daca ar fi asa, atunci, eu, pentru ca nu fac parte din poporul evreu, nici n-ar trebui sa-mi mai bat capul pentru ca nu voi avea parte de mantuire, nu?

Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •