Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate de la 16 la 30 din 46

Subiect: Pledoarie pt.vegetarianism

valiprofi Avatar
    valiprofi este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    88

Implicit r

Titi,ai incercat arahidele crude?Cred ca nu-ti mai trebuie concentrat proteic.....si fiind crude se evita aflatoxinele ca gustul nu mai e mascat de ulei si prajeala,condimente,etc.
    4sau 5lei kg.
    Si mai sunt si romanesti,netratate.Eu mananc kg :!:
    Vi le recomand.

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Vali,si mie-mi plac!
    Cartofii se pot minca si spalti bine si taiati rondele (adica cu coaja cu tot) si pusi pe plita 2-3 minute pe fiecare parte.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Etienne Avatar
    Etienne este offline I.E. Copacel roditor
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Citat Citat din cris
    Cartofii se pot minca si spalti bine si taiati rondele (adica cu coaja cu tot) si pusi pe plita 2-3 minute pe fiecare parte.
    Pusi pe plita, isi pierd putintel din vitamine.Dar cruzi, ca si gust mi s-au parut cam....cahh.Pana si sucul de cartofi mi s-a parut groaznic, dar in combinatie cu suc de morcovi (combinatia este benefica pt.tratarea constipatiei) sau cu mar, si ceva citrice, ii skimba gustul, daca nu stai sa "mesteci" fiecare inghititura.Daca stai sa o "mesteci", s-ar putea sa nu mai incerci si a doua oara !

Etienne Avatar
    Etienne este offline I.E. Copacel roditor
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Citat Citat din Tixti
    Sunt de acord cu chestia cu proteinele. Carnea nu e singura sursa de proteine posibila, acestea pot fi luate foarte simplu din legume, oua, lapte, etc, lintea, mazarea, fasolea, soia, orezul, fiind legumele cu cel mai ridicat continut de proteine. Treaba e ca un culturist nu se poate satura numai cu legume, dar daca completeaza si cu oua, lapte, branza, e ok. Cele mai mari animale de pe glob sunt ierbivorele. Dar nu trebe uitat ca acestea infuleca toata ziua. Pe cand un ghepard mananca o data la cateva zile. Asta e o mica mare diferenta.

Te provoc la un exeperiment care nu va dauna nimanui:timp de 10 zile si tu si eu mancam numai fructe, legume si cereale.Hai si lactate.Apoi imi spui cum te simtit la antrenamente, vis-a-vis de alimentatia anterioara.

Citat Citat din Tixti
    Intrebare de 3 puncte: ce parere aveti totusi de suplimentele nutritive? Am gasit eu un concentrat de proteine (90% proteina si restul minerale, aminoacizi, etc, extrase numai din soia), si care mi s-a parut foarte cumsecade.
    Raspuns:de 3 puncte :si eu am luat un concentrat proteic natural cica, vegetarian.E o pulbere care se freaca cu apa si are gust de cacao diluata.Tine loc de o masa,spre bucuria mea.La tine, se ia in completarea mesei.Pret:84.000 lei.Cred ca e bunutz, la fel de bunutz ca si alte produse "inlocuitoare".Nici un aliment care nu este 100% natural din gradina ta sau a altora nu va fi 100% sanatos.Dar decat cipsuri si cola, mai bine o doza de proteine la cutie !

Larisa este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    230

Implicit

Citat Citat din cris
    Vali,si mie-mi plac!
    adica ii mananci cu tot cu coaja???

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Da,cu coaja cu tot.Coaja e cea mai sanatoasa.

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Implicit

Citat Citat din Etienne

Te provoc la un exeperiment care nu va dauna nimanui:timp de 10 zile si tu si eu mancam numai fructe, legume si cereale.Hai si lactate.Apoi imi spui cum te simtit la antrenamente, vis-a-vis de alimentatia anterioara.

Citat Citat din Tixti
    Intrebare de 3 puncte: ce parere aveti totusi de suplimentele nutritive? Am gasit eu un concentrat de proteine (90% proteina si restul minerale, aminoacizi, etc, extrase numai din soia), si care mi s-a parut foarte cumsecade.
    !
    Am incercat mai mult de 10 zile, si nu pot sa zic ca a fost rau, dar asa cum ziceam mai inainte, chiar eram toata ziua cu gura plina. Era musai sa mananc de mai multe ori pe zi. Am mancat multe vinete, ardei, umpluti cu orez, salata de fel de fel, cartofi la cuptor fara grasime, decat putin ulei, si o carutza mare de mere, pere si alte celea. Si chiar deloc lapte. Da eram mereu flamand, si nu eram chiar in buna forma, ma simteam mereu fara vlaga. Si mai era un inconvenient: trebuia mereu sa stau sa imi gatesc, ca nevasta ocupata cu bebelusul, numai de cheful meu nu avea timp. Mancarea numai din ce creste in gradina nu tine la frigider si trebe mereu una fresh. O fi sanatos, nu zic nu, dar nu cred ca e pentru mine. Nu functionez nene k lumea, cu d-astea. Pana la urma am papat si niste oua, niste lapte, si alte chestii, ca nu se putea. Si inca ceva: cand tin post, in Posturile sarbatorilor mari, renuntz sa ma mai duc la sala, si imi conserv energia, fiindca obtin rezultate inverse, adica slabesc, nu ma simt bine, etc. Probabil ca e legat de organismul omului, oi fi eu mai ciudat, cine stie
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Tixti,tu ai mincat mincare gatita,este altceva decit mincare vie.
    Plus ca daca esti obosit in general,mai inregistrezi o stare neplacuta in plus.Eu as zice sa maninci ce-ti place decit sa te chinui cu un anumit regim.Nu toti sintem la fel.

Catrin este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2007
    Posturi
    1

Implicit Re: Pledoarie pt.vegetarianism

Citat Citat din Etienne
    Ehhh...de cand si mai aprig ma gandes sa renunt definitiv la carne, si mai aprig ma incearca tot felul se pofte (mai mici, ca nu sunt pofticioasa de felul meu) sau conjuncturi de genul gratre cu oameni gurmanzi unde, daca nu am ales o cale anume, imi este greu sa renunt la un mic si un copanel.

Cunosc avantajele vegetarianismului, deci nu am sa va rog sa mi le expuneti voi, in skimb v-as ruga sa ma ajutati cumva (moral) , legandu-va cumva de latura spirituala.As avea mare nevoie de suprtul vostru, poate kiar de mici istorisiri cum ati ajuns voi la vegetarianism.

Acum, sa va spun si motivul pt.care as vrea sa imi skimb alimentatia (pe langa motivele nenumarate de sanatate):cand nu consum mancare grea, in spetza carne, ma simt mult mai usoara si mai...libera in gandire.Poate suna ciudat, dar asa am simtti de multe ori.Apoi, am inteles ca oamenii care nu consuma carne devin mai blanzi decat cei care consuma carne.Si, in primul si in primul rand, vreau sa renunt la carne pt.ca ma simt vinovata.DA, VINOVATA.Nu pot spune pt.ce anume, ci de fiecare data cand mananc carne simt cum ma apasa un sentiment de vinovatie.E ca si cand ai facut ceva rau, ceva ce stii ca nu iti face bine, dar totusi l-ai facut si ai mustrari de constiinta.
    Buna Etienne,

Sentimentul de vinovatie este un bun inceput pentru a deveni vegetarian. Cunosti si avantajele unui regim alimentar vegetarian si asta inseamna inca un pas.
    Dar sentimentul de vinovatie este cel care m-a determinat pe mine sa renunt la carne. Deocamdata, sunt lacto-vegetarian. Spun deocamdata deoarece, din motive de sanatate voi renunta la tot ceea ce a mai ramas in alimentatia mea ca produs animal. Initial, asa cum scriam ceva mai devreme, sentimentul vinovatiei, iubirea fata de animale m-au determinat sa renunt.
    Am sa-ti dau decat un link (poate ca ai vizitat situl deja, poate nu)
    www.peta.org

Sunt filmulete, imagini... povestiri.
    Te vor convinge

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Bine ai venit pe forum, Catrin!

loreuab este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    1

Implicit

din propria experienta vorbind, am fost vegetariana vreo 18 luni cand eram in liceu din sentimentul de vina de care s-a tot vorbit la acest topic....apoi am revenit la carne pentru ca organismul inca avea nevoie. acum vreo 3 ani insa a inceput sa imi fie foarte rau de la orice fel de carne, atat de rau incat nici nu mai puteam gandi, nu-mi mai puteam coordona miscarile....aiurea...corpul meu respingea carnea...simteam dinainte de a fi manca (la restaurant, acasa, in vizite) daca din "greseala" se strecurase carne in uleiul cu care fusesera gatite de exemplu legumele.
    imediat dupa aceea nu am mai tolerat lactatele, iar incet, incet, am ajuns doar la migdale...si poate ceai, cafea...nu mi-e foame, ma simt excelent, poate uneori imi e dor sa gust un sote de ciuperci sau niste legume, dar se pare ca am trecut si de etapa asta...
    asha ca toate la timpul lor...nu fortati organismul, caci veti primi un raspuns nu foarte placut...aveti rabdare si mai ales curaj sa vorbiti cu voi insiva, cu partea energetica, cu cea fizica..chiar daca ceea ce veti afla nu va va placea...
    nu am inteles niciodata de ce oamenii fug si ignora "belele" sperand ca si acestea ii vor ignora.
    o saptamana buna tuturor

oradeauravietii Avatar
    oradeauravietii este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    ianuarie 2007
    Posturi
    148

Implicit

Azi, cautand ceva informatii, am dat "intamplator" cica, de un link cu inregistrarile (mai vechi si mai noi) a mai multor emisiuni TV cu doctorul Virgiliu Stroescu.

Merita ascultat si luat ce este bun din explicatiile sale.!Probabil ca multi deja ati vazut macar una din emisiuni. Eu cum ma uit f rar la TV, m-am bucurat pt ca asa am primit mai multe raspunsuri pe care de mult asteptau sa ajunga la urechile ratiunii si sufletului meu ca sa gasesc puterea si vointa de a le pune in practica!
    :P :P :P
    Si m-am gandit sa va trimit link-ul :

http://video.google.com/videoplay?do...29050487340981

ca poate si voua o sa va foloseasca, sau macar unora din familie si anturaj spre luare aminte si schimbarea unora din prejudecatile si obiceiurile alimentare.
    Daca mai combinam si cu rugaciunea inainte si dupa masa , pentru ca Dumnezeu sa o binecuvanteze pe noi si pe toti si ceea ce vom consuma, sigur vom face pasi spre o hranire alimentara optimizata si imbunatatita
    :P :P :P

Nicoleta este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    154

Imi place in mod deosebit de acest domn.
    Il consider un pioner al promovarii alimentatiei sanatoase. Sa il tina Dumnezeu in putere si luciditate sa ne mai incante cu explicatiile si sfaturile dansului!

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Problema e ca nu se gasesc legume si fructe bio,sint tratate,iradiate,modificate genetic...asta e problema.
    Un lucru bun este faptul ca multe persoane incep sa cultive pentru casa cite o bucata de pamint.Exista o tendinta de intoarcere la natura.

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Din pacate am observat ca nu se mai gasesc seminte ne modificate genetic, agrosem-urile si celelalte magazine de profil vand mai mult seminte modificate genetic, pentru cresterea productivitatii, rezistentei sporite la daunatori, etc.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    -

Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •