Pagina 6 din 13 PrimulPrimul 123456789101112 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 76 la 90 din 195

Subiect: Apa preia gandurile si sentimentele noastre!

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din george
    m-am straduit sa citesc cele 8 pagini
    Felicitari!
    Nu exista inca raspunsuri la intrebarile dumneavoastra. Dar de vreme ce dumneavoastra v-au venit intrebarile si a-ti avut indrazneala si rabdarea de a citi tot ce s-a postat, atunci cu siguranta ca veti obtine si raspunsuri la intrebari. Si daca ni le spuneti si noua, ne vom bucura.

george este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    februarie 2007
    Posturi
    139

Implicit

sa inteleg ca nu v-ati pus aceste intrebari? atunci poate le cautam impreuna raspunsurile, presupunand ca vi se par pertinente intrebarile
    mie mi se pare fascinant mecanismul.
    avem deci urmatoarele variante:
    1 -apa are o inteligenta proprie ceea ce presupune automat ca are si alte structuri decat cea fizica
    2- are o structura care se modeleaza, rezoneaza in mod automat la anumite stari (adica are implementate anumite sabloane de reactie)
    3- in apa traiesc anumite entitati (la nivel subtil) care modeleaza structura apei ca raspuns la starile psihice la care e supusa
    Pentru care optati? sau aveti si altele?
    Totul e posibil dar nu totul e permis

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din george
    sa inteleg ca nu v-ati pus aceste intrebari? atunci poate le cautam impreuna raspunsurile, presupunand ca vi se par pertinente intrebarile
    mie mi se pare fascinant mecanismul.
    avem deci urmatoarele variante:
    1 -apa are o inteligenta proprie ceea ce presupune automat ca are si alte structuri decat cea fizica
    2- are o structura care se modeleaza, rezoneaza in mod automat la anumite stari (adica are implementate anumite sabloane de reactie)
    3- in apa traiesc anumite entitati (la nivel subtil) care modeleaza structura apei ca raspuns la starile psihice la care e supusa
    Pentru care optati? sau aveti si altele?
    Ce sa mai optez eu, domnule! Optiunea a facut-o Dumnezeu Tatal cand ne-a dat si darul acesta. Numai ca noi in loc sa-l pastram intact il umplem cu pacatele noastre. Este oglinda actiunilor noastre si daca avem atata apa in in noi, Legea se manifesta si prin apa. Cum ne abatem de la Cale cum distorsionam apa din noi si apoi intreaga noastra structura fizica. Masaru Emoto bate planeta si spune oamenilor cum sa faca ca sa le fie bine. Si nu este vorba despre lucruri complicate. Poate tocmai de aceea succesul este acela care este. Exista subrutina conform careia actionam: de ce simplu cand se poate complicat.
    Eu am inceput sa aleg partea simpla.
    Dumneavoastra? Ei, dumneavoastra aveti datoria sa va descoperiti Calea! Succes!

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Eu cred ca adevarul sta intr-o combinatie de fenomene,nu doar unul singur.Apa e ...si zapada,si gheata,si nor si ploaie,si abur,si sarata si salcioasa si plata si minerala si lacrimi si seva si lapte si singe.
    Si,evident,e uda!
    Deci este varietate in multitudine.Adica are un tipar dupa regula precum deasupra,asa si dedesubt.Cred ca apa se supune si regulii spiritul schimba materia.Vezi si traditiile ritualice vechi de chemare a ploii,care sint doar inceputul.
    Ca observatie,cind facem baie prelungita,ne deshidratam.De ce?
    Tot ca observatie,apa are memorie,vezi fulgii de nea,picaturile de ploaie,grindina...
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Data inscrierii
    februarie 2007
    Posturi
    139

Implicit

ptr dl Furtuna
    cu tot respectul, fara sa contest adevarul spuselor dvs, dar ma intereseaza sa si inteleg mecanismul si nu doar sa il etichetez simplu 'asa merg lucrurile'
    parca nu asa a evoluat omenirea (tehnologic vorbind).imi dau seama ce greu s-a acceptat ca pamantul e rotund sau ca se poate zbura.
    sunt curios domnule, ce sa fac?)) sau poate ca imi merge mie mai greu tartacuta

Data inscrierii
    februarie 2007
    Posturi
    139

Implicit

ptr cris
    nu am inteles ce vrei sa zici cu memoria referitor la fulgi de nea, grindina.
    Vrei sa detaliezi putin te rog?

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Pai detailez,fulgii si grindina au mereu aceeasi forma,ceea ce ma duce cu gindul ca apa are o memorie arhetipala.Si omul are in el un arhetip,iar omul e...apa.
    Prin cite stari poate trece omul?Prin multe,poate levita,poate umbla pe apa,poate sa-si opreasca bataile inimii,poate invia.
    Similitudine in multitudine de manifestari.
    Noi cu apa sintem frati.
    Noua ne e sete de ...apa,de iubire,de cunoastere,sintem vesnic insetati de ceva.Ca si mama pamint.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din george
    ptr dl Furtuna
    cu tot respectul, fara sa contest adevarul spuselor dvs, dar ma intereseaza sa si inteleg mecanismul si nu doar sa il etichetez simplu 'asa merg lucrurile'
    parca nu asa a evoluat omenirea (tehnologic vorbind).imi dau seama ce greu s-a acceptat ca pamantul e rotund sau ca se poate zbura.
    sunt curios domnule, ce sa fac?)) sau poate ca imi merge mie mai greu tartacuta
    Nu este nevoie sa va puneti cenusa in cap!
    Stiinta recunoaste ca nu poate explica "misterul" apei si anume anomalia celor 4 grade. Adica faptul ca apa are cea mai mare densitate la temperatura de 4 grade C. Aceasta anomalie, neintalnita la nici o substanta, face ca viata sa reziste pe fundul zonelor acoperite de apa atunci cand temperatura la suprafata ei conduce la schimbarea starii de agregare.
    Dar pentru ca eu consider curiozitatea drept o calitate divina va admir ca o aveti si ca o manifestati.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

George,s-a acceptat greu ca pamintul e rotund intr-o perioada de intuneric a omenirii,intr-o perioada de totala decadere si involutie.
    Cind lumea era analfabeta.
    Dar acum se cunoaste ca existau dovezi anterioare ca pamintul e rotund,ca America exista si se stia pina la Columb,toata istoria evolutiei din carti este minciuna.Povesti.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Privind iddea de mai devreme pina unde are cineva curaj sa mearga in necunoscut,eu spun ca merg pina la capat.If there's any.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din cris
    Privind iddea de mai devreme pina unde are cineva curaj sa mearga in necunoscut,eu spun ca merg pina la capat.If there's any.
    La care din ele?

Fiecare merge cat poate. In ultimul film la moda "The Secret" (sau poate in "Gaura de iepure" ???? Na ca nu mai stiu bine ) era o idee care pleaca din realitate: noaptea pe sosea vedem la 50-100m dar mergem mai departe, iar drumul se asterne singur si ajungem la destinatia noastra, indiferent cat de departe este.
    Cam asa si noi, cu Dumnezeu inainte, fara bocancii de plumb ai fricilor de tot felul.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

O,da,asta era si ideea mea,la capat dar la care?Vom vedea.
    Cu filmele...eu stau mai prost,nu prea ma duc la film.
    Cit despre frica,mie nu mi-e frica.

cristicarstea este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    decembrie 2006
    Posturi
    295

Implicit

Citat Citat din cris
    Dar acum se cunoaste ca existau dovezi anterioare ca pamintul e rotund,ca America exista si se stia pina la Columb,toata istoria evolutiei din carti este minciuna.Povesti.
    Poate ati auzit de hartile pe care le avea amiralul turc Piri Reiss.....
    Inainte de Cristofor Columb, nenea Reiss avea in posesie niste harti simpatice foc, care prezentau nici mai mult nici mai putin decat harta lumii...completa, asa cum o poti cumpara azi de la orice librarie...cu tot cu Arctica si Antarctica, Noua Zeelanda, Noua Guinee, toate Americile, Europa si Asia intreaga....absolut totul.
    Chestia interesanta este ca respectivele harti aveau o caracteristica....imaginile prezentate erau cumva alungite...deformate.....nefiresti.
    Savantii nostri pamanteni s-au scarpinat in crestetul capului si au declarat ca dpdv stiintific imaginile de pe hartile cu pricina nu puteau fi facute (pozate!!!) decat de la altitudine mare....au si calculat care.....au iesit 11.000 m.
    Si cum cu deltaplanul nu puteai zbura pana acolo, iar Icar se stie ca si-a prajit aripile de ceara de la prea mult Soare, nu a ramas decat variaanta prietenilor nostri din spatiu....colegii de Galaxie.

Si o intrebare putin off-topic : exista pe undeva pe cest forum vreun topic legat de extraterestri? Caci daca nu, as propune unul.....legat insa doar de cei benefici.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    romani

cristicarstea este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    decembrie 2006
    Posturi
    295

Implicit

Citat Citat din Ion Furtuna
    Fiecare merge cat poate. In ultimul film la moda "The Secret" (sau poate in "Gaura de iepure" ???? Na ca nu mai stiu bine ) era o idee care pleaca din realitate: noaptea pe sosea vedem la 50-100m dar mergem mai departe, iar drumul se asterne singur si ajungem la destinatia noastra, indiferent cat de departe este.
    Cam asa si noi, cu Dumnezeu inainte, fara bocancii de plumb ai fricilor de tot felul.
    Este vorba despre filmul "The Secret". Doar atat este titlul. Sa nu il confundati cu altceva.
    Pe care (film) il recomand calduros tuturor sa il vizionati. Pe calculator sau pe DVD, luat de pe internet, caci pe ecranele romanesti nu a aparut....si nici nu stiu daca o sa apara...ca nu este cu impuscaturi si eroi tipic americani....si deci este posibil sa se considere ca nu va avea public suficient...deci este lipsit de interes dpdv comercial.
    Ca idee, tot filmul se straduieste sa te invete sa gandesti pozitiv, corect, conform Legilor Divine care ne guverneaza, fie ca vrem sau ca nu vrem. Iti spune cum, iti spune si de ce. Adica e un fel de "mura in gura".
    Si concluzia (noastra) dupa vizionarea filmului este ca nu stim sa gandim pozitiv....deci hai sa invatam! ...inclusiv vazand filmul!

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    romani

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din cris
    Cu filmele...eu stau mai prost,nu prea ma duc la film.
    Nici eu
    Asa cum bine zice cristicarstea (multumesc frumos, nici eu nu puteam sa spun mai bine ) sunt filmele care circula pe Cd sau DVD si care nu sunt gustate de toata lumea pentru ca te pun pe ganduri.

Subiecte Similare

1. Poeziile noastre
    De Camelia in forum Literatura
    Replici: 70
    Ultimul post: 01 sep 2013, 15:48
  2. Cartile Noastre
    De Camelia in forum Literatura
    Replici: 9
    Ultimul post: 05 dec 2012, 23:02
  3. Pozele noastre
    De Ilia in forum Sa ne cunoastem mai bine
    Replici: 366