Pagina 5 din 13 PrimulPrimul 1234567891011 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 61 la 75 din 195

Subiect: Apa preia gandurile si sentimentele noastre!

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Filmul este facut de americani si pentru americani. Am aflat de curand ca filmul a fost "descoperit" si de alti oameni interesati de spiritualitate. Numai ca au avut retineri in a da informatia din el in totalitate, ci numai prima jumatate. De ce? Din cauza a una sau doua secvente de bulina rosie. Secventele respective, banale pentru societatea americana (dar nu numai pentru ea ) nu aveau decat rostul de a arata ce inseamna o trauma afectiv-sentimentala si cum se comporta un om care a suferit asa ceva atunci cand aude cuvantul iubire.

Ce se pierde cu ocazia unei astfel de cenzuri? Informatii privind rolul gandirii asupra structurii fizice si minunatele mecanisme cu care suntem inzestrati, privind constientizarea, privind rolul iubirii de sine si a miracolelor pe care le poate face ea.

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Sa stiti ca si pe mine m-a impresionat filmul.Practic l-am sorbit cu nesat,mi-a confirmat multe supozitii,dar...nu am apucat sa-l mai vad odata in liniste datorita faptului ca am santier in casa(pun gresie,faianta,polistiren,rigips).Ramin datoare in continuare cu comentarii.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Incercand sa fiu prezent, conform algoritmului AA ("aici si acum" ) am dat peste o reclama care era in vitrina unui magazin.

"CREIERUL ESTE
    75% APA

MACAR SA FIE
    DE LA
    MUNTE

TUSNAD - IMBUTELIAT LA SURSA"

Nu stiu daca cei care au conceput reclama stiu ceva despre studiile lui Masaru Emote dar reclama asta m-a dus cu gandul acolo.

In conferinta pe care a tinut-o la Bucuresti spunea ca el ofera solutii pentru a face apa mai buna, ca unii le folosesc dar nu pentru un bine general (crestinesc as zice eu, desi el nu este crestin ) ci pentru binele conturilor din banci.

Revenind la reclama, m-am amuzat putin de text si mai ales de cele 75% procente de apa din creier, care ar trebui sa fie de la munte,
    Isteata idee!

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Super!
    Inseamna ca oamenii isi cam bat joc de "creierul " -apa planetei.
    De-aceea vine apa peste noi!

Larisa este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    230

Implicit

Creierul e 75% apa???
    da asta nu stiam...stiam ca corpul uman este vreo 90 % apa, parca...

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

cristicarstea este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    decembrie 2006
    Posturi
    295

Implicit

Citat Citat din donjoe
    Cineva vorbea de un filtru de apă utilizabil și în condiții de calamitate/război. Am citit și eu pe Internet despre un astfel de filtru dezvoltat în România și premiat internațional: filtrul multistadic. Acesta folosește mai multe principii și materiale de filtrare împărțite în 4 stadii care compun variantele de filtru de complexități diferite. (Filtrul cu toate 4 stadiile, cel mai scump, ar fi cel care curăță și cea mai poluată apă.) Pentru uzul casnic înțeleg că ar fi suficientă varianta de filtru cu primele 2 stadii (parcă făcea puțin peste 2 milioane de lei vechi).

Nu știu unde se găsește în comerț, știu doar că pe Internet există câteva informații despre el. Instrumentul potrivit este Google.
    Imi cer iertare pentru intarzierea cu care vine aceasta informatie:
    pentru filtrul multistadic:

http://www.formula-as.ro/reviste_620...e-curata-.html
    si
    http://www.apadebaut.ro/

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    romani

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din Larisa
    Creierul e 75% apa???
    da asta nu stiam...stiam ca corpul uman este vreo 90 % apa, parca...
    Este posibil: d'aia la un soc suna apa-n cap.
    90% la bebe neiesiti in lume
    70% la tinerii maturi
    50% la batranii care ofteaza de batranete.

Santamia este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    362

Implicit

Citat Citat din Ion Furtuna

"CREIERUL ESTE
    75% APA

MACAR SA FIE
    DE LA
    MUNTE

TUSNAD - IMBUTELIAT LA SURSA"
    Dar daca cele 75% din apa din Creierul nostru ar fi numai apa hristica, apa sfintita de Duhul Tatalui Ceresc?

- Salon de masaj si Scoala de masaj

cristicarstea este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    decembrie 2006
    Posturi
    295

Implicit

Citat Citat din Santamia
    Dar daca cele 75% din apa din Creierul nostru ar fi numai apa hristica, apa sfintita de Duhul Tatalui Ceresc?
    Pai presupun ca nu te-ar mai putea suporta Pamantul...de sfintenie ce ar fi in tine...si ai fi obligat sa locuiesti pe un alt corp ceresc..mai fain ca asta...cu concetateni corespunzatori nivelului tau de evolutie plin de Apa Divina. Si ne-am vedea in astral sau cand ne-ai vizita in OZN-ul tau.

romani

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din cristicarstea
    Citat Citat din Santamia
    Pai presupun ca nu te-ar mai putea suporta Pamantul... de sfintenie ce ar fi in tine...
    Am impresia ca ca presupunerea este un cam falsa. Pamantul nu se plange de prea multa sfintenie ci de altele. Ca cine se uita pe forumul pe care-l administrati poate sa vada o multime de sfinti, stiuti, dar cam trecuti in uitare, si lista este de abia la inceput.
    si ai fi obligat sa locuiesti pe un alt corp ceresc..mai fain ca asta... cu concetateni corespunzatori nivelului tau de evolutie plin de Apa Divina.
    Nu prea pricep de ce corpul ceresc pe care traim nu este frumos si bun pentru dumneavoastra, mai ales ca daca ne uitam nitel in Geneza vom vedea ca este mostenirea noastra de la Dumnezeu Tatal.
    Si ne-am vedea in astral sau cand ne-ai vizita in OZN-ul tau.
    Ehe... intalnirile din astral nu sunt totdeauna dintre cele mai placute si nu recomand nimanui astfel de experiente. Iar in ce priveste OZN-urile, cam multe tipuri de entitati vin cu ele (iar unele isi cam fac de cap), sau se presupune .

Santamia este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    362

Implicit

Dar au fost Entitati Divine care s-au intrupat (Iisus Hristos, Sfanta Fecioara, etc.) si care in contact cu apa (inclusiv pe cea care au consumat-o si a facut parte din propria lor structura fizica ) au Sfintit-o imediat, si au trait foarte bine pe terra.

- Salon de masaj si Scoala de masaj

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din Santamia
    Dar au fost Entitati Divine care s-au intrupat (Iisus Hristos, Sfanta Fecioara, etc.) si care in contact cu apa (inclusiv pe cea care au consumat-o si a facut parte din propria lor structura fizica ) au Sfintit-o imediat, si au trait foarte bine pe terra.
    Si au mai fost si sfintii, cei cunoscuti si cei necunoscuti.
    Si mai este si slujba de Boboteaza.
    Si mai este si aghiazma mica.

Numai ca pe langa toate acestea, vine Masaru Emoto si probeaza un vechi proverb al strabunilor: "Omul sfinteste locul!"
    Si mai spune si cum: cu sentimentele, cu gandurile si cu cuvintele noastre. Daca ati uitat de subiect, mai uitati-va va rog pe pozele de prima pagina a topicului. E simplu si gratis.

Sau e prea simplu ca sa fie si adevarat?

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

"Cât de departe vrei sã mergi prin tunelul ce duce în necunoscut?

Este o întrebare care apare în film de două ori, deci merită să fie luată în seamă.

Simțurile noastre ne dau o imagine asupra lumii, dată de “bătaia” lor. Ochii sunt până la urmă cei care au “bătaia” cea mai lungă pentru că se folosesc de una din minunile lumii care este lumina. Lumina despre care vorbesc fizicienii.

Cand ești mai tânăr vezi 100 microni cam cât este un fir de păr. Mai jos de atât nu prea mai merge. În partea cealaltă putem vedea la niște milioane de ani lumină, stelele sub forma unor puncte de lumină pe cerul nopții. De detalii nici nu poate fi vorba.

Și ca să puteți să vă dați seama despre cât de minunată și frumoasă este lumea, vă propun să faceți o experiență simplă: încercați să acoperiți lumina unei stele cu un băț de chibrit ținut la lungimea brațului dumneavoastră. Pot să vă spun de pe acum că nu veți reuși. Dar merită să încercați. Dacă cineva îmi răspunde in decurs de 3 săptămâni și de ce nu se poate îi dau o cireașă roșie (virtuală, evident ).

Ca să putem să mărim aria de percepție au fost inventate aparatele, și dacă mergeți pe site-ul de la NASA veți putea vedea cât de frumoasă este lumea și cât de frumos se văd acele puncte de lumină prin telescop. Dacă aveți un microscop, puteți vedea și cum arată de fapt un fir de păr sau unul de praf.

Asta a însemnat lărgirea sferei de percepție, iar consecințele se văd la tot pasul. Una din consecințe o aveți chiar în fața nasului, chiar dacă nu sunt foarte mulți cei care știu cum se face și cum funcționează, dar se bucură de monitorul lor, care este o poartă către lume.

Necunoscutul însă se află și în fiecare dintre noi. Cât știm despre noi? O întrebare veche de milenii și care are răspunsuri infinite și mereu actuale. Cei care au văzut filmul de la un cap la celălalt au deja niște direcții de căutare. Depinde de fiecare cât de departe vrea să meargă.

Cei care nu l-au văzut, sper că au acum alte argumente ca să o facă. Asta numai în cazul în care vor să meargă.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Frumos fel de a gindi si a pune in cuvinte sentimentele.
    Si eu am aceeasi perceptie,nu ma simt mica in fata universului,nici mare,dar ma simt parte din el.
    Aseara,dupa o lunga saptamina in care am fost nevoita sa gindesc in alta limba,asa obosita m-am simtit,ca am tinut un post al mintii vreo 20-30 de minute si m-am contopit cu tot universul,o senzatie extraordinara si o perceptie deosebita.
    Se pare ca si oboseala are rolul ei,cumva.

george este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    februarie 2007
    Posturi
    139

Implicit

m-am straduit sa citesc cele 8 pagini ca sa fiu sigur ca nu s-a precizat ce vreau sa intreb:
    - Masaru a demonstrat modul in care reactioneaza apa la anumite stari psihice sau cuvinte care evoca anumite stari.stiti cumva daca s-a descifrat si mecanismul prin care apa receptioneaza aceste stari si mecanismul prin care raspunde (evident exista niste receptori si undeva exista un algoritm care da anumite feed back-uri)?
    Ce a demonstrat Masaru presupune automat ca exista si niste structuri mai subtile ale apei? (biosic, noesic).
    Faptul ca apa raspunde intr-un anumit mod inseamna oare ca are si o capacitate de selectie a informatiei sau e un algoritm relativ standard -la iubire raspund frumos la urat raspund la fel?Adica putem vorbi de o inteligenta a apei sau doar de capacitate de rezonanta?
    Totul e posibil dar nu totul e permis

Subiecte Similare

1. Poeziile noastre
    De Camelia in forum Literatura
    Replici: 70
    Ultimul post: 01 sep 2013, 15:48
  2. Cartile Noastre
    De Camelia in forum Literatura
    Replici: 9
    Ultimul post: 05 dec 2012, 23:02
  3. Pozele noastre
    De Ilia in forum Sa ne cunoastem mai bine