Pagina 4 din 13 PrimulPrimul 12345678910 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 46 la 60 din 195

Subiect: Apa preia gandurile si sentimentele noastre!

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

“What the #$&! do we know?”
    Este titlul unui film despre care am aflat de Masaru Emoto, pe care l-am cautat aproape un an de zile și care în final, literalmente, mi-a venit la ușă.
    Pe jumatate artistic, pe jumatate documentar, am înțeles vizionându-l de ce a ajuns în Box Office-ul american pe locul 8 dupa jumatate de an, chiar dacă personajul principal este o persoană cu dizabilitate auditivă. Ca să înțelegi toate mesajele din film trebuie să-l vezi de mai multe ori. Ritmul este alert, informațiile curg, una după alta iar motivația fimului este una de natura spirituală, care oferă suficiente motive pentru meditație. În plus, filmul trebuie vizionat și după apariția clasicului “the end”.

Gabriel este offline I.E. Samanta
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    39

Implicit

se gaseste undeva filmul asta?
    da sa nu fie prea scump...

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din Gabriel
    se gaseste undeva filmul asta?
    da sa nu fie prea scump...
    A se utiliza MP cu specificatia daca sunteti sau nu inforenergeticieni + filiala/localitatea de domiciliu.

Santamia este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    362

Implicit

Am facut si eu rost de el, dar nu l-am vizionat inca din lipsa de timp

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    - Salon de masaj si Scoala de masaj

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din Santamia
    Am facut si eu rost de el, dar nu l-am vizionat inca din lipsa de timp
    Ca sa va ajut sa va faceti timp am sa expun cateva din aspectele tratate:
    -descrierea structurii materiei
    -descrierea deosebit de plastica a principiilor de baza ale mecanicii cuantice
    -model privind realizarii perceptiei
    -puterea rugaciunii
    -ce se intampla in creierul uman
    -ce se intampla in trup datorita emotiilor
    -cum ajung inaintemergatorii sa afle noul
    -ce poate produce o trauma afectiv-sentimentala
    -actiunea muzicii asupra oamenilor
    -metode de relaxare
    -constientizarea
    -efectele iubirii de sine
    -discutii asupra religiei
    -locul nostru in univers

Mai sunt si alte aspecte dar cred ca deocamdata ajunge, pentru o prima vizionare. Poate ca dupa, mai discutam.

Nicoleta este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    154

Implicit

si eu sper ca trag cateva concluzii frumoase din el. am spicuit un pic si m-a incitat

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Implicit

filmul se gaseste si pe internet, pe saiturile de torrente. Vedeti ca varianta titlului este "what the bleep do we know", varianta acceptata si oficiala in acelasi timp.
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    154

Implicit

Am reusit si l-am vazut.
    Mi-a placut varianta originala de prezentare a ceea ce inseamna Divinitate si mi-a placut si procesul de trasformare a eroinei semiprincipale din film.

Larisa este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    230

Implicit

Citat Citat din Tixti
    filmul se gaseste si pe internet, pe saiturile de torrente. Vedeti ca varianta titlului este "what the bleep do we know", varianta acceptata si oficiala in acelasi timp.
    cred ca am si filmul asta pe acasa da nu am fost niciodata curioasa sa ma uit la el....acum ma-ti facut voi curioasa... cred ca o sa-l caut sa-l vizionez..

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din Larisa
    cred ca am si filmul asta pe acasa da nu am fost niciodata curioasa sa ma uit la el....acum ma-ti facut voi curioasa... cred ca o sa-l caut sa-l vizionez..
    Ca sa fiti si mai curioasa am sa incep sa mai povestesc cate ceva din film, adica ceea ce se poate povesti ca sunt si lucruri minunate care trebuie doar vazute.

Una din informațiile din film care mi-a atras atenția a fost de fapt o legendă modernă care se referă la descoperirea Americii de către Columb. Filmul este făcut de americani pentru americani.
    Legenda spunea că atunci când corăbiile lui Columb s-au apropiat de țărm, locuitorii de atunci ai Americii nu le-au văzut pentru că nu mai văzuseră niciodată corăbii. Un singur locuitor, vraciul, a simțit ceva și a văzut dâra de spumă lăsată de corăbii și venea pe malul oceanului și se uita în direcția lor. După mai multe zile de stat pe mal, la un moment dat le-a văzut și le-a spus și celorlalți. Ceilalți, pentru că aveau încredere în el, s-au uitat din nou și atunci le-au văzut și ei.
    Legenda conține în ea mai mulți sâmburi de adevăr.

Un studiu privind comportamentul animalelor s-a ocupat de puii de pisică. Puii de pisică au fost plasați, înainte de ali se deschide ochii ,într-un mediu care conținea elemente de decor și obiecte numai cu formă verticală. După un timp au fost luați și plasați într-un mediu în care existau și obiecte sau obstacole orizontale. Rezultatul a fost că puii de pisică se împiedicau de obiectele orizontale, ca și când nu le-ar fi văzut.

Cam același lucru se întâmplă când mergem pe stradă și suntem atât de afundați în gânduri încât nu vedem pe unde mergem, trecem pe lângă cunoscuți, uneori chiar ne uităm la fațele lor, fără să-i vedem. Ochiul trimite semnalele la creier, dar acesta este ocupat de fapt cu alte “imagini” și procesul de cunoaștere și recunoaștere a realității prin organele noastre de simț nu funcționează.

A păstra mintea deschisă la ACUM și AICI este un deziderat important pentru cine vrea întradevăr să-și trăiască viața.
    Inaintemergători sunt toți aceia care observă detalii minore și își pun problema: ce anume produce acele detalii. Dacă perseverează în căutare află și răspunsurile, nu întotdeauna în ordinea care trebuie, nu întotdeauna complet de la început, dar află. Iar dacă nu se mulțumesc cu puțin, află mai mult, mai complet și mai profund.
    Societatea în care trăim tinde să fie una preponderent informațională și mi se pare firesc ca astfel de subiecte de meditație și apoi de lucru să apară.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

O altă poveste din film este redată mai jos așa cum apare ea în subtitrare.
    “În Washington DC, așa numita capitală mondială a crimei, s-a realizat un experiment de
    amploare în vara anului 1993.
    Au venit 4000 de voluntari din 100 de tari, pentru a medita împreună intervale lungi de timp, pe parcursul zilei.
    S-a precizat de la început că un grup atât de mare, va cauza o scădere a criminalității cu 25%, din cazurile centralizate de FBI, în vara respectivă în Washington.
    Șeful poliției a declarat la televiziune că va fi nevoie de o zăpadă de 70 de cm, pentru a reduce criminalitatea cu 25% în Washington DC, în vara respectivă.
    Dar în final, poliția a devenit chiar colaborator și autor al studiului respectiv, deoarece rezultatele
    au arătat intr-adevăr o scădere a criminalității cu 25% în Washington DC, lucru care era ușor de prevăzut în baza a 48 de studii anterioare, care fuseseră deja realizate, la o scara mai redusa.
    Aceasta dă naștere unei întrebări firești:
    Oamenii influențează lumea și realitatea înconjurătoare?
    Bineînțeles că da. Fiecare dintre noi influențează realitatea înconjurătoare, chiar dacă încercam să ne ascundem de asta, și să facem pe victimele.
    Cu toții facem aceasta!”

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Ce spune povestea? Ce anume este relevant?

Nu știu prea multe despre Washington, decât că este capitala federală a SUA și în ea se află principalele instituții ale SUA și că are câteva milioane bune de locuitori. Din film aflu ca este considerată capitala mondială a crimei și accept acest lucru, ca supoziție, pentru ca nu am date suplimentare care să confirme dacă este așa sau nu.

Experimentul care a avut loc aici, cu ani în urmă, este deosebit.
    4000 de voluntari care să plece de la casele lor și să vină acolo a însemnat o mobilizare extraordinară de resurse: transport, cazare, masă. Cine și cum a realizat asta? Nu știu. Cum de au fost convinși atâția oameni să vină la un moment dat acolo, iar nu știu. Numai acest fapt, de a strânge 4000 de oameni din 100 de țări pentru un experiment de meditație colectivă mi se pare remarcabil. Pentru că cei care știu să practice meditația sau mai aproape de specificul românesc, care să se roage pentru ceva, nu sunt prea mulți în nici o țară de pe lume. Probabil că sutimi sau zecimi de procent din populație.

Un alt fapt remarcabil a fost acela că dacă au venit oameni din 100 de țări asta înseamnă cel puțin 101 diferențe culturale și cultuale (limbă natală, obiceiuri, credințe religioase, nivel de cultură și educație).

Scopul meditației a fost unul simplu și pentru oricine, cred eu, nobil și benefic: scăderea numărului de acțiuni cu caracter criminal din orașul unde stăteau.
    Astfel de experimente cu rezultate pozitive s-au mai desfășurat, probabil, în special, la americani, dar, la fel de probabil, și în alte părți ale lumii.

Probabil, că s-a făcut și o oarecare publicitate, dacă presa s-a simțit datoare să ia interviu șefului poliției. Interesant este ceea ce spune șeful poliției: că pentru a scădea criminilatitatea cu 25% în Washinton DC este nevoie să dea în miezul verii o zăpadă de 70 cm.
    Ce înseamnă o zăpadă de 70 cm? Practic, înseamnă paralizarea transporturilor de suprafață.

Rezultatele acelor 4000 de “ciudați” care au renunțat la trebile lor ca să se roage și să-și imagineze un oraș mai bun, probabil că au fost remarcabile și rapide, dacă poliția, care putea să monitorizeze situația, a devenit coautor. Adică obiectivul de reducere cu 25% a criminalității din Washington DC prin meditație colectivă, a fost realizat fără să se înregistreze fenomene meteo excepționale.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    154

Implicit

Legat de acest experiment as vrea sa adaog o mentiune: Mantuitorul spune ca unde sunt 2 oameni care se roaga in numele Lui acolo este si El; apoi la 4000 oameni....Probabil ca a scazut criminalitatea in acea zi cu mai mult de 25 %. Indiscutabil caci conteaza calitatea si timpul cat a durat meditatia, dar....

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din Nicoleta
    dar....
    In sfarsit cineva care a vazut! Ce nu pricep este de ce va opriti tocmai la partea cea frumoasa: adica sa dati DARul (fiindca tot suntem in plina luna a cadourilor ). Va rog frumos, totusi, sa va continuati ideea.

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Am citit cele de mai sus,nu am vazut filmul,dar este normal ceea ce s-a-ntimplat.
    Spiritul influenteaza inclusiv materia.Continuu se-ntimpla asta.In bine,in rau,dar nu exista statistica ptr ca oamenii nu cred in fenomenul acesta.
    Eu mi-am propus ,cind voi avea timp,sa incerc prin puterea mintii sa fac sa-mi creasca o masea inapoi.In ' 84 mi-am spart un dinte din fata intr-un simbure de piersica. Ce jale,ce plinsete!Din dintele meu ramasese doar un colt.Ei,bine,dintele mi-a crescut la loc,mai subtire si straveziu.Pai daca corpul meu a facut asta,mintea mea nu poate?

Ca sa revin la influenta mintii asupra mediului,aceasta se poate face prin vointa,concentrare si constientizarea mintii.Si a sinelui,nu a egoului.Eu fac asta adesea,dar scopul trebuie sa fie nobil (ca persoana sa fie pe frecventa cu constiinta cristica) si scopul sa nu vizeze foloase personale.
    Si astfel,chiar se-ntimpla !

Pagina 4 din 13 PrimulPrimul 12345678910 ... UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Poeziile noastre
    De Camelia in forum Literatura
    Replici: 70
    Ultimul post: 01 sep 2013, 15:48
  2. Cartile Noastre
    De Camelia in forum Literatura
    Replici: 9
    Ultimul post: 05 dec 2012, 23:02
  3. Pozele noastre